3 універсальних способи вирощування цибулі в домашніх умовах

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Чому вирощувати цибулю в будинку потрібно кожній людині, навіть якщо він поки не обзавівся дачею? Тільки так у вас під рукою завжди буде улюблена зелена рослина, без хімікатів і домішок.

Зелена цибуля – дуже “вдячна” для вирощування в домашніх умовах зелень. Їй не потрібен ні особливий склад ґрунту, ні рівень температури – досить хорошого освітлення і помірного тепла. Саме тому зелений лук успішно вирощують цілий рік на підвіконнях і балконах квартир навіть в центрі величезних мегаполісів.

Щоб дізнатися, як виростити зелену цибулю в квартирі, слід вивчити найбільш популярні способи її вирощування.

Вирощування пера зі старої цибулини

Це старий і перевірений метод, який дає стовідсотковий результат і дуже вигідний з економічної точки зору. Часто трапляється, що куплений запас цибуля-ріпка починає псуватися в теплій квартирі, стає м’яким і проростає. Він вже не годиться в їжу, але може стати прекрасним “постачальником” корисної зелені.

Як виростити зелену цибулю з цибулини, щоб отримати якомога більше свіжого пера? Є два способи – поставити цибулю на ємність з водою, як у часи наших бабусь або ж висадити в землю. У кожного з методів є свої переваги і недоліки.

Вирощування зеленого лука “гідропонним способом”

Це дуже простий і максимально дешевий спосіб. Використовується “непридатний” лук, який не годиться в їжу, тобто фактично зелений лук виходить безкоштовним. Якби не вигонка, пророслі цибулини однозначно вирушили б у відро для сміття. Вода також не купується спеціально, а тару під посадки можна використовувати практично будь-яку.
Особливістю методу є ще й той факт, що таке одержання зеленої цибулі може стати декоративним елементом вашої кухні.

Воду в гідропонних системі потрібно вирощувати щодня

Воду в гідропонних системі потрібно вирощувати щодня

Якщо в якості ємностей для води вибрати різні кольорові або прозорі флакончики, то композиція з “сидять” на них цибулин з яскравим пучком свіжих зелених пір’я буде виглядати дуже сучасно і привабливо.

Під висадку цибулин на воду можна застосовувати і спеціальні ємності для водної вигонки квітучих цибулинних рослин. Вони являють собою невеликі скляні “колбочки” різних форм, з вузьким горлечком, що розширюється догори і утворює спеціальну ємність для цибулинки.

У формі цих пристосувань для вигонки укладений основний секрет вирощування зеленого лука. Якщо вас цікавить, як виростити зелену цибулю будинку з цибулини без втрат садивного матеріалу, запам’ятайте, що дінці “ріпки” не повинно бути зануреним у воду. Якщо це допустити, стара цибулина дуже швидко загниє і загине. Якщо ж вода тільки торкається до дінця, цибулю дасть гарні здорові корені, які поринуть у воду і будуть живити зелень. Сама ж цибулина залишиться сухою і дасть максимум пера.

Коли з'являться корінці міняти воду потрібно раз в 3-5 днів

Коли з’являться корінці міняти воду потрібно раз в 3-5 днів

Щоб уникнути “цвітіння” води у теплому приміщенні, в неї можна додати 1 – 2 кристалики марганцевокислого калію, поки рідина не забарвиться в блідо-рожевий колір. Марганцівка не шкодить якості пера, навпаки, підживлення марганцем сприяє утворенню більш здоровою і корисною зелені. Щоб продовжити термін використання однієї цибулини, перо краще не зрізати, а відламувати по одному по мірі дозрівання.

Зелений лук з цибулин в грунті

Старі пророслі цибулини можна висадити і в грунт, але цей спосіб більш витратний, так як вимагає придбання спеціальної землі для розсади, дренажу та ємностей для посадки.

Раціональніше всього висаджувати цибулю мостовим способом, тобто впритул один до одного. Так в невелику плоску ємність поміститься багато цибулин. Їх не треба занурювати в грунт повністю, максимум на третину. Для успішного вирощування знадобиться хороший дренаж, щоб не застоювалася вода.

Посів проводять на глибину 2-3 см (на легких грунтах глибше, на важких — дрібніше)

Посів проводять на глибину 2-3 см (на легких грунтах глибше, на важких — дрібніше)

Догляд за такими посадками точно такий же, як і за цибулинами на воді. Перевагою такого методу є економія площі. Якщо у вас невеликий підвіконня, вигідніше поставити на нього лоток з десятком цибулин, ніж п’ять окремих судин.

Вирощування з пера цибулі-сіянки

Як виростити зелену цибулю на балконі? Дуже просто. Знадобиться цибулю-сіянку. Це невеликі цибулини, отримані в минулому році з насіння. Їх висаджують навесні в грунт для вирощування повноцінної ріпки. У домашніх же умовах з сіянки можна отримати багато зеленої цибулі високої якості.

Прогрітий севок перед посадкою обробити стимулятором росту.

Прогрітий севок перед посадкою обробити стимулятором росту.

Для посадки вибирається якісний матеріал без ознак захворювань. Цибулинки повинні бути середнього розміру, рівні, гладенькі. Краще всього, якщо вони будуть покриті рівномірною та достатньо щільною шкіркою – такий севок протримається довше “голого”. Крім того, якісний севок менш за все схильний до захворювань і дає багато зелені. Перевірте, щоб на луці не було чорних плям, а на коренях і дінці – слідів плісняви у вигляді синюватих або сірих грудочок.

Такі цибулинки вибирають і негайно викидають, бо інакше вони інфікують всю “колонію” і ваша плантація зеленого цибулі загине, не встигнувши дати врожаю. Також викидається м’який цибулю, при натисканні на який його поверхню відчутно прогинається під пальцем. Швидше за все, всередині ця луковичка вже почала гнити.

Протруювання і прогрівання сіянки

Ця процедура проводиться точно так само і з тією ж метою, що і при висаджуванні сіянки у відкритий грунт. Висока температура пробуджує точку росту, і весь цибулю дружно починає активно проростати і розвиватися. Протруювання вбиває можливих збудників захворювань, а також наявні кладки яєць шкідників.

Прогрівають цибулю зазвичай у воді температурою не вище 50 градусів. Можна поєднувати температурну обробку з протруюванням і стимулюванням, додавши у воду марганцівку, сік алое або янтарну кислоту. Найбільш поширений і дієвий метод боротьби з хворобами і шкідниками – темно-фіолетовий розчин марганцевокислого калію.

Хімічними препаратами цибулю для вирощування в будинку не обробляють.

Підготовка грунту і тари

Щоб знезаразити землю і ємності, в яких буде рости зелений лук, їх потрібно ретельно підготувати і обробити.
Лотки з пластику промивають гарячою водою, якщо вони нові. Використану тару можна почистити питною содою або дезинфікуючим засобом з хлором. Після такої обробки її необхідно промити під проточною водою і залити на ніч прохолодною водою. Це необхідно для того, щоб залишки миючого засобу розчинилися і вимилися повністю.

Дерев’яні ємності очищають від старої грунту, промивають і ошпарюють окропом.

Не менш важлива і обробка грунту. У ній можуть знаходитися яйця і личинки шкідників, різні збудники хвороб і спори грибів. Найчастіше застосовують такі методи знезараження грунту:
· пропарювання;
· прогрівання;
· обробка дезинфікуючим розчином.

Для пропарювання знадобиться ємність з хорошим стоком і окріп. Землю поливають водою, яка щойно закипіла, намагаючись рівномірно обробити весь обсяг. Зайвій воді дозволяють вільно стікати, а грунт ретельно просушують. При такому впливі гине більшість спір і вірусів, а також шкідники з м’якою оболонкою. Ті, у кого міцний панцир або оболонка яєць, не можуть постраждати.

Для прогріву ґрунту температура в духовці повинна становити 85-100°C

Для прогріву ґрунту температура в духовці повинна становити 85-100°C

Прогрівання найчастіше роблять в духовці. Землю нетовстим шаром розсипають по листу і поміщають на 20 – 30 хвилин в добре розігріту духовку. При такій обробці гине 99 % шкідників і джерел хвороб.

Обробка дезинфікуючим розчином гранично проста і полягає в рясному поливі яскраво-малиновим розчином марганцівки з подальшим просушуванням грунту. Важливо забезпечити хороший стік води. При такій обробці добре знищує грибкові захворювання.

Висадка сіянки в грунт

Якщо земля і ємності підготовлені, а севок оброблений, можна приступати до посадки. Висаджують сіянку точно так само, як і великі старі цибулини. Це мостовий спосіб, при якому цибулини висаджують рядами максимально близько один до одного. Для економії простору, особливо якщо ви не знаєте, як виростити зелену цибулю вдома на підвіконні невеликого розміру, цибулини трохи зміщують відносно один одного. Так їх поміститься значно більше на відносно малій площі.

Висаджують сіянку рядами з відстанню в 8-10 см один від одного, відстань між рядами не більше 4 см.

Висаджують сіянку рядами з відстанню в 8-10 см один від одного, відстань між рядами не більше 4 см.

Посаджений севок обережно поливають і ставлять у світле і тепле місце. Поки цибуля не проріс, багато світла йому не потрібно, набагато важливіше для швидкого проростання висока температура. Вона повинна бути не нижче 22–25С. Коли почнеться зростання, лотки з цибулинками можна перемістити на підвіконня або балкон. Вибирати потрібно максимально освітлену ділянку – в темряві зелень витягнеться, буде блідою і чахлою.

Простіше всього вирощувати зелену цибулю на закритих балконах і лоджіях. Там досить тепло і багато світла. Можна розмістити кілька лотків, якщо зробити зручні настінні полки за їх розміром. Також допоможе з розміщенням широкий підвіконня або приставлений до нього стіл.

Балкон і кухню з вирощуваним цибулею треба періодично провітрювати, вибираючи для цього максимально теплі не морозні дні. Якщо рослини стоять на підвіконні, під час провітрювання їх прибирають подалі від відкритого вікна.

Догляд за насадженнями

Так як цибуля йде в зростання за досить короткий термін, повністю виснажити грунт він просто не встигає. Ніякі підгодівлі для домашньої зелені не потрібні, так як у неї може виявитися занадто багато токсичних хімічних речовин із-за застосування добрив.

Для захисту рослин обприскуйте цибулю Волатоном, Золоном чи Акробатом

Для захисту рослин обприскуйте цибулю Волатоном, Золоном чи Акробатом

Весь догляд полягає в регулярному помірному зволоженні і своєчасного прибирання зеленого пера. Коли стає зрозуміло, що сили цибулини виснажилися і врожаю більше не буде, старий «відпрацьований» севок викидають, землю або заново готують, або замінюють свіжою. Процес вирощування можна починати спочатку.

Змішані посадки

Цибуля прекрасно росте «в компанії» іншої зелені. Якщо у вас є вільний простір або ж вам не потрібно багато зеленої цибулі, але є інтерес до отримання різноманітної зелені, можна зробити змішані посадки.
Для цього в одну ємність висівають насіння бажаних пряних трав – кропу, петрушки, крес-салату, кінзи і багатьох інших. Вибір трав залежить тільки від уподобань господаря. Можна посадити кущик базиліка або кілька рослин селери. Так як багато рослини дуже довго проростає, наприклад, кріп і петрушка можуть “сидіти” в землі до 40 днів і навіть більше, насіння перед посівом пророщують. Сіянка можна висадити вже після того, як намітяться ділянки з петрушкою або кропом. Так ви зможете отримати хороший урожай зелені практично одночасно.

Цибулю може рости поряд з буряком, салатом, полуницею, шпинатом, огірками, редискою, морквою.

Цибулю може рости поряд з буряком, салатом, полуницею, шпинатом, огірками, редискою, морквою.

***

Такий мікро-город на підвіконні чи балконі зажадає трохи більше уваги, але і віддача збільшиться в кілька разів. Практично всю холодну зиму ви зможете радувати своїх близьких смачними супами, другими стравами, салатами, рясно посипаними свіжою ароматною зеленню, до того ж вирощеної власними руками.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *