5 перевірених способів оновити сорт картоплі

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

посадкова картопля

Що робити, якщо картопля вироджується? Оновити її, використовуючи один з приведених нижче способів отримання насіннєвих бульб. Якщо ви з року в рік висаджуєте на ділянці один і той же сорт картоплі, ви, напевно, помітили, що з часом сортові якості врожаю змінюються на гірше. Наприклад, зменшується кількість бульб на кожному кущі, знижується стійкість картоплі до хвороб, погіршується її лежкість.

Виправити таку ситуацію можна лише шляхом оновлення сорту. Це означає, що 1 раз в 5-7 років картоплю треба вирощувати не з торішніх бульб, а з насіннєвої картоплі. Коштує такий посадковий матеріал недешево, тому набагато правильніше кожному городникові навчитися оновлювати сорти самостійно. Тим більше що це не так вже й складно. До того ж, існує цілих 5 способів зробити це.

Спосіб 1: виростити картоплю з великих бульб

Мабуть, найпростіший спосіб оновлення картоплі – отримання посадкового матеріалу з великої бульби.

Щоб зібрати насіннєву картоплю, навесні потрібно відібрати кілька великих бульб сорту, що цікавить вас і відправити їх у погріб на все літо. В умовах високої вологості (можна періодично обприскувати) і прохолоди на великих бульбах почнуть утворюватися маленькі. Такий посадковий матеріал переймає всі характеристики материнської бульби і рідко хворіє.

Вирощування насіннєвої картоплі

В кінці жовтня – початку листопада міні-бульби потрібно відокремити від “матері“, просушити в теплому приміщенні і залишити на зберігання до наступного сезону. З такої міні-картоплини виростають достойні бульби вибраного вами сорту.

Переваги способу

 • Картопля, отримана з міні-бульб, є “клоном” материнського примірника, але при цьому не успадковує його захворювань.

Недоліки способу

 • Підготовка міні-картоплі займає цілий рік.

Спосіб 2: виростити картоплю з насіння

Картоплю прийнято розмножувати бульбами, тому багато дачники навіть і не замислюються, що після цвітіння з кущів можна зняти плоди з насінням. Саме тому даний спосіб вирощування картоплі не є таким популярним. А, між тим, з насіння можна одержати посадкову картоплю хорошої якості. Яким чином?

Щоб зібрати насіння картоплі, спочатку потрібно зняти з відцвілих кущів зелені кульки, дуже схожі на недозрілі помідори черрі. Ці плоди потрібно зберігати в теплому приміщенні до тих пір, поки вони не посвітлішають і не стануть м’якими. З таких плодів нескладно витягти насіння. Посівний матеріал потрібно промити під проточною водою і просушити, після чого його можна висівати в грунт.

картопля

Насіння картоплі можна купити в спеціалізованому магазині. Однак пам’ятайте, що вибирати треба тільки сорти, а не гібриди.

Переваги способу

 • Насіння картоплі після збору можуть зберігатися до 10 років, не втрачаючи своїх якостей. А це означає, що за один раз можна зібрати посівний матеріал на кілька сезонів вперед.
 • Картопля, вирощена з насіння, досить стійка до багатьох захворювань, властивим цій культурі.

Недоліки способу

 • Процес збирання насіння та вирощування картоплі дуже тривалий, тому вимагає від городника терпіння.

Спосіб 3: виростити картоплю з живців

Не всі знають, але оновити картоплю можна і живцюванням. Для цього потрібно придивитися до кущів на картопляній грядці і вибрати самий міцний і здоровий примірник. Найкраще робити це в період цвітіння, коли рослини знаходяться на піку свого розвитку. Живці ж нарізають вже після того, як кущ відцвіте.

Гілочки, які ви зрізуєте з картопляного куща, потрібно поділити на живці довжиною не більше 4 см. При цьому на кожному з них повинно залишитися по 1 листку. Верхівки у пагонів, з яких нарізають живці, необхідно зрізати.

Коли потрібну кількість заготовок нарізано, живці слід продезінфікувати, потримавши їх у слабкому розчині марганцівки близько 4 годин. Після цього вони готові до посадки. Підберіть для живців картоплі затінене місце, заздалегідь розпушіть і зволожте грунт.

Висаджувати на грядку живці бажано у вечірній час або в похмурий день (вони бояться прямих сонячних променів, особливо відразу після посадки). Відстань між кожною рослиною має становити не менше 3 см, а між рядами – близько 20 см.

Висаджувати живці картопляного куща слід вертикально, але таким чином, щоб їх листя виявилося злегка присипане землею. Відразу ж після посадки грядку слід добре полити і замульчувати сіном, торфом, компостом або тирсою. Шар мульчі повинен бути не дуже товстим

Через 15-20 днів в ґрунті почнуть утворюватися маленькі бульби. А ще через 15 днів вже можна буде викопати живці з бульбами. Отримані міні-бульби потрібно просушити і відправити на зберігання до наступного посадкового сезону. Вони добре зберігаються, особливо, якщо скласти їх в тканинні мішечки.

Картопля з живців

Переваги способу

 • Посадковий матеріал можна отримати в короткі терміни.
 • Процедура досить проста.

Недоліки способу

 • Не завжди вдається знайти достатньо вільного місця на ділянці для посадки живців картоплі.

Спосіб 4: виростити картоплю з паростків

Ми вже познайомили вас з найпростішим способом оновлення картоплі, а тепер хочемо поділитися самим швидким. За його допомогою з однієї бульби картоплі можна одержати до 40 молодих рослин. Для цього вам знадобляться пророщені бульби.

Для отримання паростків краще всього використовувати бульби картоплі середньостиглих сортів. Їх висаджують в ящики з універсальним грунтом, заглибивши на 3/4 довжини. Незабаром у них почнуть зростати паростки, які обламують і висаджують в окремі горщики. Паростки можна відокремлювати від бульб, коли вони досягнуть довжини 5-7 см. При посадці їх також заглиблюють на 3/4 довжини.

Картопля з паростків

Обламувати паростки для вкорінення з однієї бульби можна 2-3 рази, а в деяких випадках і більше. Коли молоді рослини укорінятимуться, їх можна висаджувати на грядку, де вони почнуть нарощувати кореневу систему і утворювати бульби.

Переваги способу

 • Спосіб хороший, коли потрібно швидко розмножити картопля якого-небудь цінного сорту.
 • Урожай картоплі, вирощеної з паростків, за обсягами не поступається врожаю, отриманого при посадці бульб.

Недоліки способу

 • Єдиний недолік – під посадку паростків декількох порядків буде потрібно велика площа, що можливе не у всіх ситуаціях.

Спосіб 5: виростити картоплю з верхівок бульб

Цей спосіб також вважається відносно нескладним. Для нього також потрібно відібрати найбільш великі, красиві і здорові картопляні бульби необхідних вам сортів. Роблять це зазвичай під час збору врожаю. До весни їх потрібно зберігати окремо від усієї іншої зібраної картоплі.

До весни на бульбах часто з’являються паростки. Їх слід зрізати прямо з верхньою частиною картоплини (1/3 частина бульби). Далі зрізані частини потрібно розкласти в ящик на шар тирси, гарненько обприскати водою з пульверизатора і залишити на 3 тижні. До цього часу вони встигнуть утворити корінці і будуть готові до посадки на грядку.

картопля з верхівок бульб

Зволожувати тирсу, в якій містяться верхівки картопляних бульб, слід 1 раз на 3 дні. Більш великі частини картоплин можна посадити стандартним способом в грунт.

Розміщувати саджанці на грядці потрібно на відстані близько 30 см один від одного. Глибина посадки – близько 5 см.

Переваги способу

 • Прискорений метод розмноження картоплі (отримання насіннєвого матеріалу).
 • Освоїти даний спосіб оновлення картоплі може будь-який дачник.

Недоліки способу

 • Тривала підготовка до посадки.

Який з цих способів використовуєте ви? Розкажіть нам про свій досвід оновлення сортів картоплі.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *