Актинідія — екзотична рослина

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Актинідія — екзотична рослина

Рослина є деревоподібною листопадною ліаною, здатною досягати в довжину 40 м. і більше. Батьківщина актинідії – субтропічна Азія, острів Ява, Далекий Схід. У середній смузі ліана прижилася досить добре, садівники успішно вирощують на ділянках цю екзотичну рослину.

Посадка актинідії гарантує прекрасну прикрасу будь альтанки, тераси, арки за рахунок хорошої пристосованості рослин до умов нашого клімату. Крім того, що ліана щільно і красиво обвиває заданий простір, вона дає естетичну насолоду очам людини під час цвітіння. А також підносить смачні солодкі плоди, багаті вітаміном С. Квіти деревоподібної ліани мають яскраві відтінки, досить широко розпускаються, в діаметрі займаючи близько 5 см. Найвідомішим різновидом ліани є всім відомі плоди ківі, завоювали успіх і популярність у наших споживачів.

Головні умови при виборі посадкового матеріалу ліани

Головні умови при виборі посадкового матеріалу ліани

Важливим моментом, який варто врахувати при посадці актинідії, є наявність різностатевих рослин. Для отримання хорошого щедрого врожаю на ділянці слід садити ліани обох статей. Досвідчені садівники зазвичай садять одне чоловіче рослина на 10-12 жіночих особин. Такого розподілу сил цілком достатньо для збору нормального врожаю. Велика робота, проведена селекціонерами для вирощування ліани в наших умовах, дозволила виявити основні пункти, які необхідно врахувати при посадці.

Величезне значення має вибір місця посадки. Перші два роки рослина віддає перевагу тінистому місцю, захищеному від прямих сонячних променів. Молоденькі паростки краще будуть себе почувати в півтіні, поки не наберуться сил і не зміцніють. У дорослому стані вже вони зможуть вільно поглинати сонячне тепло, не боячись опіків.

Висаджування актинії в грунт буде зручніше, якщо попередньо придбати вже готову розсаду. Знаючи з власного досвіду, садівники рекомендують відправитися в розплідник і вибрати там пророщені живців актинідії. Фахівці допоможуть з вибором рослин: враховуючи те, що потрібно придбати і чоловічі, і жіночі особини, краще звернутися до професіоналів. Адже до моменту цвітіння розрізнити ліани неможливо, тому ризик помилитися у виборі, купуючи саджанці на ринку, дуже великий.

Цінною порадою при купівлі саджанців буде звернути увагу на стан кореневої системи рослини. Актинідія має дуже ніжну, вразливу кореневу систему, яка може отримати пошкодження від найменшої неприємності – перебування на сонці протягом 10 хвилин їй буде достатньо, щоб засохнути. Також вона болісно реагує на сильний вітер, тому купувати посадковий матеріал варто тільки із закритою кореневою системою. Нехай вона буде перебувати в контейнерах, пакетах або просто з грудкою землі, лише б не у відкритому вигляді.

Підготовка грунту

Підготовка грунту

Екзотична орхідея віддає перевагу багатому поживними речовинами, насиченому грунту. Втім, більшість і наших, звичайних рослин любить таку землю, тому назвати ліану іноземним пестунчиком поки зарано. Перед посадкою викопуються ями, в які треба внести по половині відра хорошого перегною, бажано змішати його з дерновою землею. Столова ложка суперфосфату, додана в грунт, не зашкодить рослині. Важливо ретельно перемішати добриво з землею, щоб уникнути отримання опіків ніжною кореневою системою.

Приготовані до посадки контейнери тепер дочекалися своєї черги. Молоді рослини витягуються з них разом з грудкою землі і акуратно виставляються в посадкові ями. Простір між стінками ями та грудкою землі заповнюється грунтом, щільно утрамбовується. Для поливу навколо рослини можна зробити лунку, таким чином, вода не буде розтікатися на великій площі, а піде вглиб, до витоків. Після того, як вода вбереться, не зайвим буде провести полив повторно, щоб точно заповнити можливі порожнечі, які могли утворитися всередині посадкової ями. Мульчування проводять будь-яким матеріалом – корою, золою, сухою травою, листям – волога в коренях втримається набагато довше при проведенні такої процедури.

Догляд за рослиною

Догляд за рослиною

В подальшому, при догляді за актинідією необхідно буде контролювати стан пристовбурового кола, рослина не любить ні надлишку вологи, ні засушливих ґрунтів. Вчасно прийняті заходи по догляду за кореневою системою дозволять домогтися гарного росту і розвитку ліани.

Вносити добрива селекціонери рекомендують під час осіннього перекопування землі. При цьому потрібно бути дуже акуратним, намагаючись не пошкодити коріння рослини. Вони розташовуються не так глибоко, практично на поверхні землі, тому перекопування потрібно робити обережно. Серед можливих добрив, придатних для ліани, рослинники називають перегній, калійні добрива, аміачну селітру.

Головним елементом догляду за актинидией є, звичайно ж, забезпечення зручних підпор для неї. Як справжня ліана, звично росте вгору і чіпляється за запропоновані їй зміцнення, актинідія буде затишно себе почувати на каркасах будь-яких альтанок, арок. Має сенс посадити рослину безпосередньо поруч з якоюсь спорудою, щоб вусики гілок могли чіплятися за шпалери і повзти вгору. Для зручності догляду за рослиною не варто ставити шпалери вище 3,5 м.

Актинідія є довговічною потужною рослиною, яке здатна давати врожаї і рости на одному і тому ж місці до 50 років. Тому найбільш зручним варіантом для розведення ліани буде міцна опора, виготовлена з стовпів і натягнутим між ними дроту. Нижня відстань між земляною поверхнею і першим рівнем дроту повинно складати близько 50 см., подальші чергування – 100 см.

Молоді пагони потрібно підв’язувати за допомогою шпагату, у вигляді вісімки. На початку життєвого циклу така допомога буде необхідна ліані, а з плином часу під дією сонячних променів шпагат розпадеться, і рослина буде вибирати собі подальший шлях вже самостійно.

Збір врожаю

Збір врожаю

Дозрівати плоди актинідії починають з кінця липня, в залежності від сорту рослини. Враховуючи досвід селекціонерів, можна зробити висновок, що при дозріванні перших плодів має сенс зняти одним разом весь урожай і віднести його на дозрівання в приміщення. Такий спосіб виправданий для сорту актинідії Коломікта. Цей вид ліани має властивість обсипатися, тому краще зібрати всі ягоди відразу, щоб не втратити частину врожаю.

Інші сорти, наприклад, актинідії полігама та пурпурова, не мають таких властивостей, тому збирати плоди можна поступово, по мірі їх дозрівання. Але тут слід мати на увазі, що недозрілі плоди бояться ранніх заморозків. У випадку, якщо прогноз погоди обіцяє різке зниження температури, урожай доцільно буде зняти і перенести в кімнату. Плоди дозріють і придбають той же приємний смак, що і на свіжому повітрі.

Хвороби та шкідники актинідії

Екзотична орхідея схильна до деяких захворювань, здатним знищити або завдати тяжкої шкоди рослині. Крім того, існує ряд шкідників, які націлюються на нашу ліану і хочуть поласувати нею раніше нас. Щоб успішно боротися з ворогом, треба знати його в обличчя.

Ворог номер один – каліфорнійська щитівка. Цей шкідник може харчуватися будь-якими частинами рослини, і листям і стеблами, і гілками, і плодами, і суцвіттями. Першою ознакою ураження щитівкою є утворення червоного плями на тілі рослини. Після його появи починається відшарування тканин, це може призвести до погіршення стану ліани аж до його загибелі. Для профілактики захворювання рекомендується проріджувати крону рослини, своєчасно видаляти пожухші або засохлі гілки і листя, при цьому не кидати їх на землю, а спалювати.

Жук-листоїд може позбавити ліану не тільки листя, але і нирок. При набігах цієї комахи від листочків можуть залишитися одні прожилки, а квітки взагалі не з’явитися, тому що в період набрякання бруньок останні були знищені жуком-листоедом.

Борошниста роса утворюється на листках ліани, завдяки тому, що тля відкладає яйця в пазухах листочків. Здалеку рослина виглядає так, ніби на ньому білий наліт. Щоб побороти таку напасть, потрібно механічним шляхом звільнити листочки від кладки і обробити розчином зеленого мила. Надалі для профілактики доцільно промивати крону рослини струменем води зі шланга.

Для актинідії є небезпека піддатися нападу домашніх тварин, особливо кішок, які дуже люблять відгризати нижні пагони у рослини. Щоб цього не відбувалося, можна обгородити саджанці штахетником, або накинути на нього рибальську сітку, попередньо сбризнуту гасом. Найбільш потужні пагони має сенс заховати в розрізані шланги різного діаметру, щоб домашні вихованці не могли дістатися до них. Кішкам цікава ліана тільки в молодому віці, гризучи свіжі пагони, вони намагаються витягти з неї сік. Після того, як мине кілька років, і рослина подорослішає і зміцніє, воно стане нецікавим для домашніх вихованців.

Вплив заморозків на рослину

Існує небезпека замерзання ліани при раптовій зміні температур. Можна уникнути подібної неприємності, якщо стежити за прогнозом погоди і завчасно вжити деяких заходів. При рясному поливі актинідії в період, що передує настання холодів, є хороша можливість врятувати рослину. За рахунок збереження вологи усередині стебел зберігається і тепло, що дозволить уникнути вимерзання стебел і листя.

Інфекційні захворювання

При купівлі саджанців слід проявити максимум уваги і обережності. Існує захворювання, зване бактеріальним раком, яке вилікувати неможливо. Обробка та обприскування препаратами не допомагають, до того ж захворювання шляхом рознесення вітром або під час дощу може перекинутися на сусідні рослини. Ознаки бактеріального раку складаються в освіті бурої пухлини на пагонах ліани. З неї з’являються хвороботворні бактерії, які поширюються по всій рослині і гублять його. Щоб уникнути захворювання, потрібно дуже уважно вибирати посадковий матеріал.

При неправильному поливі ліани може розвинутися таке захворювання, як коричнева гниль. При виникненні цієї хвороби, перш за все, страждають коріння і пагони рослини. Потім поразка перекидається на листя, на них з’являється нездоровий наліт. Додавання в грунт вапна при перекопці, правильний полив допоможе уникнути недуги.

Присутні в списку небезпечних для актинідії захворювань також сіра і біла гниль. При цій напасті пошкоджуються квітки, плоди, листя, пагони. Захворювання є грибковими, спосіб боротьби з ними – забезпечення доброї аерації грунту і великої кількості сонячного світла.

Деколи актинідія засмучує своїх господарів, припиняючи цвісти. У таких випадках необхідно виявити причину недуги. Це може бути результат перемерзання рослини, коли пошкодження отримали бруньки, або було скоєно напад шкідників. У таких випадках на майбутнє враховують необхідність вкривати ліану мішковиною на зиму, використовувати димові шашки, обприскувати рослину розчином для боротьби з шкідниками.

Якщо у ліани стали в’янути листя — це сигнал про те, що їй не вистачає вологи, тут ситуацію легко виправити. Для контролю власних дій знадобиться інформація – актинідія вимагає поливу 7-8 разів за сезон.

Така неприємність, як забарвлення листя рослини в жовтий колір, що пояснюється знову ж неправильним поливом. Волога, що залишається на листі, активно випаровується на яскравому сонячному світлі, що призводить до виникнення опіків і появі жовтих плям. Щоб уникнути подібної хвороби, поливати актинию слід у вечірній час, коли сонячні промені не зможуть обпалити ніжні листя. Іншою причиною жовтизни може служити нестача поживних речовин у грунті, у цьому випадку вносяться необхідні добрива – калій, азот, магній.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *