Боротьба з фітофторозом рослин — томати, картопля

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 2,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Якщо ви читаєте цю статтю, значить, у вас є дачна ділянка і проблема фітофторозу рослин так чи інакше вас стосується. Дане захворювання в основному характерно для пасльонових – томати, картопля, баклажани і т. д.

Збудником є гриби. Захворюванню схильні перелічені рослини незалежно від зони вирощування. На помідорах хвороба проявляється у вигляді плям, причому як на самих плодах, так і на листі. Якщо ж говорити про картоплю, то фітофтороз також являє собою тверді бурі плями.

Профілактика фітофторозу

Залежно від сорту картоплі і томатів хвороба в першу чергу може проявлятися як на те рослині, так і на іншому. Перші симптоми можуть бути помітні після туманів, затяжних дощів, холодних рос, при невисокій денній температурі. Якщо ж настає спекотна погода, то хвороба може трохи загальмуватися і навіть припинитися. Як і багато інші захворювання, хвороба легше попередити, ніж потім з нею боротися. Інфекція фітофторозу може виникати з торішніх залишків томатів, бульб картоплі, які були вражені хворобою і залишилися в землі. Поширення збудника фітофторозу відбувається в процесі догляду за рослинами з краплями дощу, повітряним шляхом.

Отже, про профілактику фітофторозу томатів. Після того, як закінчено збір врожаю потрібно зібрати і спалити залишки рослин. Перекопати грунт необхідно на штик лопати. Якщо мова йде про закритому грунті, то потрібно видалити шар грунту на 3-5 см, оскільки в ньому живуть різні шкідливі організми. Уникайте вирощування томатів у безпосередній близькості з картоплею. Крім цього занадто густа посадка томатів, розташування ділянки в низині або навіть несвоєчасне видалення бур’янів – все це сприяє виникненню описуваного захворювання. До речі, при бажанні можна ознайомитися, як же правильно вирощувати помідори у відкритому грунті.

Перш ніж виконати пасинкування помідорів треба їх оглянути на предмет захворювання і всі пошкоджені фітофторозом рослини видалити. Крім цього в цілях профілактики і для підвищення імунітету потрібно вдаватися до наступних процедур:

  • насіння перед посівом потрібно обробляти марганцівкою (1%) протягом 20 хв, після чого промити в чистій воді;
  • розсаду потрібно підгодовувати фосфорно-калійними добривами. Якщо ви виконували підгодівлю гнойової рідиною, свіжим гноєм або курячим послідом в грунті буде перенасичення азотом, що знижує стійкість рослин до захворювань;
  • занадто часто поливати томати не варто – раз в тиждень, а то і рідше, але рясно. Поливи здійснюють під корінь, щоб грунт добре була зволожена і бажано, щоб до ночі вологість була мінімальною, тобто поливати треба з ранку.

Боротьба з фітофторозом на томатах

Про розглянутої хвороби можна розповідати довго, але всіх цікавить, як з нею боротися і бажано без використання пестицидів? Через два тижні після того, як розсада томатів була висаджена і далі через кожні 10 днів (повторювати до 5 разів) рослини можна обприскувати марганцівкою з часником: 1,5 г марганцю, 1,5 склянки часниковою м’якоті розчиняють у 10 л води.

Також щоб рослини томатів були більш стійкими до фітофтори, рекомендується використовувати розчин, приготований з 30 г хлористого калію, 40 крапель йодної настойки (не йоду) і 10 л води. На одну рослину має припадати близько 0,5 л розчину. Якщо ви помітили появу фітофтори на картоплі і при цьому поряд ростуть помідори, їх бажано накрити яким-небудь укривним матеріалом, щоб запобігти попадання спор на рослини.

Фітофтороз картоплі

При появі фітофтори на картоплі негайно треба вживати заходів – зазвичай хвороба являє собою великі бурі плями, розташовані по краях листя. Якщо вчасно не зреагувати, то вона перейде на бульби, оскільки після дощів спори потрапляють у грунт. При появі фітофторозу на листі необхідно обприскування фунгіцидами. Щоб захистити бульби можна вдаватися до високого підгортання. Але потрібно пам’ятати, що зараження фітофторою може відбутися також в процесі збирання врожаю у разі контакту бульб і зараженої бадилля.

Для зниження захворювання бульб рекомендується скошувати бадилля заздалегідь і прибирати її з ділянки (зазвичай за тиждень). Однією з рекомендацій є також зберігання картоплі в темному приміщенні протягом двох-трьох тижнів при температурі +12-18 °C, тобто після збирання відразу ж прибирати на зберігання картоплю не варто, навіть якщо він був просушений на сонці. Далі картоплю перебирають, видаляючи пошкоджені бульби, якщо такі є. Про те, якими мають бути умови зберігання картоплі дізнаємося з наведеної статті. Це все, що хотілося сказати про таке захворювання, як фітофтороз рослин.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *