Цегляний мангал своїми руками

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Як тільки на вулиці стає тепліше, все тягнуться на природу, щоб відпочити, поспілкуватися, подихати чистим повітрям і насолодитися шашликами. Втім, гаряче мясне блюдо, виготовлене на багатті, багато хто любить скуштувати і взимку. Власникам дачних ділянок і приватних будинків пощастило набагато більше, адже і далеко їхати, і займатися пошуком місця для відпочинку не потрібно. До того ж заздалегідь можна облаштувати стаціонарне місце для виготовлення такого улюбленого всіма страви.

Мангал з цегли

Але слід врахувати, що смак шашлику з мису або риби, а також овочів гриль багато в чому залежить від мангала, видів якого існує безліч. Зараз можна придбати навіть одноразові мангали, однак найбільш підходящим варіантом для любителів шашлику є стаціонарний цегляний мангал.

Перевагами такої жаровні є, перш за все, довговічність. Крім того, з цегли можна без праці спорудити мангал будь-якої форми, що зробить його ще і прикрасою ділянки. З боків від печі можна розташувати обробну поверхню, стільницю і умивальник, що перетворить приготування мяса, риби і овочів в приємне хобі. Функції такої жаровні можна розширити до коптильні і гриля, якщо врахувати це при проектуванні.

Гриль, шашличниця, мангал і барбекю

Ці слова дуже часто плутають, оскільки всі вони були запозичені з різних мов для позначення практично одного й того ж. Слово “гриль” має французьке походження: griller – смажити. Гриль є шафа-жаровню з гратами (готуються великі шматки мяса) і вертелами (для приготування тушок птахів).

“Барбекю” – одночасно означає блюдо, спосіб його приготування, жаровню, соус і вечірку на природі з цією стравою. Єдине, чим відрізняється барбекю від гриля – наявність однієї тільки решітки.

Слово “мангал” прийшло зі східних мов. Цим словом араби, перси, жителі Кавказу і іранці називають спеціальну піч з відкритим верхом без решітки, на яку кріпилися шампура з шматками мяса.

вибір місця

Мангал в альтанці

Дуже важливо при виборі місця для мангала, зробленого своїми руками, враховувати не тільки власні побажання, але і напряму вітру. Мангал не повинен диміти в вікна будинку, як і в вікна сусідів. Багато вирішують цю дилему, розташовуючи мангал на околиці ділянки, але оптимальним варіантом буде його зведення на спеціальній дільниці для пікніка, недалеко від джерела питної води і господарського блоку, де зручно буде зберігати вугілля і підпал, топірець, хутро, кочергу та інші речі для печі . Оскільки мангал повинен бути захищений від снігу, дощу і вітру, можна поставити його в садовій альтанці, де також розмістяться лава і пару столів.

Які матеріали знадобляться:

  • Пічні цеглини;
  • бетон;
  • решітка;
  • Сталеві куточки;
  • Витяжний ковпак;
  • Засувки, які можна також зробити своїми руками з листового металу.

вибір матеріалів

Основний матеріал для будівництва цегельного мангала своїми руками – цегла. Від того, чи правильно буде він підібраний чи ні, залежить довговічність жаровні. Цеглі доведеться постійно стикатися з перепадами температури: від високої під час паления вугілля до низької при охолодженні печі після приготування шашликів.

Через це вогнетривкі і тугоплавкі види цегли не підходять, оскільки вони не витримають перепадів температур і незабаром дадуть тріщину. Чи не підійде також силікатна білий або червона цегла, так як вони не є стійкими до високих температур. Цегляний мангал, зроблений своїми руками, прослужить багато років, якщо зробити його з червоного пічного цегли, який переносить, як високі температури, так і їх перепади.

Габарити мангала

Перед тим, як зробити цегляний мангал своїми руками, слід визначитися з його розмірами. Його висота має бути такою, щоб було зручно стоячи перевертати шампури. Ширину можна розрахувати виходячи з довжини шампур: зазвичай вона становить 20-25 см – для того, щоб розмістити на кожному шампурі шість-вісім шматочків мяса, які можна зїсти без застосування ножа і вилки. Тому ширини жаровні в 30-35 см буде цілком достатньо.

Якщо робити мангал ширше, то мяса, приготованого на кожному шампурі, буде більше, ніж потрібно для однієї людини, а повітря навколо печі буде набагато гаряче, що не дуже приємно в спекотні місяці. Довжина будується мангала може бути будь-який, однак варто розуміти, що встежити за 10 шампурами дуже важко, не кажучи вже про більшу їх кількість. Тому метра в довжину має бути достатньо, щоб розмістити всі шампура і розділити вугілля на кілька частин для смаження, підігрівання мяса і приготування риби.

Орієнтовно, мангал може мати такі характеристики: 1 м висоти, 5,9 м ширини і 14 м довжини. Для досягнення таких габаритів знадобляться близько 300 цеглин.

Найкращий шашлик – це мясо, прожарити всередині, яке зберегло свій сік, але покрити мякою скоринкою. Такого результату можна досягти, якщо зробити мангал глибиною в одну цеглину, тобто в 12-13 сантиметрів, за умови наявності шару вуглинок в 3 см з стійким жаром.

Після визначення габаритів та форми майбутньої печі потрібно розмітити ділянку під цегляний мангал за допомогою кілочок і мотузки.

Механізм роботи жаровні

У жаровні повинна бути передбачена труба з колосником і декількома отворами для забезпечення вентиляції. У трубу поміщаються 6-7 середніх шматків вугілля. Під колосник необхідно закласти підпалених папір. Через 10-15 хвилин перша порція горять вугілля готова. У трубу закладається весь інший вугілля, який буде розгоратися від низу до верху. Коли розгориться достатню кількість вугілля, то можна вийняти совком стільки вугілля, що горить, скільки потрібно, щоб розкласти по мангалу. Якщо вугілля вже досить, то піддавали можна прикрити, як і арку труби: зробити це можна за допомогою металевої засувки або прогорілий вугіллям.

зведення мангала

Альтанка з барбекю

Спочатку потрібно викопати канаву глибиною в 25-20 см. Краї канави не повинні обсипатися. Для цього рекомендується використовувати штикову лопату. Хороший мангал, своїми руками зроблений, вимагає надійного фундаменту.

У канаву укладаються два прута, діаметр яких становить 10 мм. На 15 сантиметрів яма в землі заливається шаром бетону. Стінки канави стануть своєрідною опалубкою. Після того як бетон повністю затвердіє, слід переходити до облаштування цоколя жаровні.

Стінки цоколя можна зробити з стінових блоків, при укладанні яких потрібно зміщувати стики трохи в сторону. Рекомендується протягом усіх робіт перевіряти відхилення по вертикалі і горизонталі за допомогою навісу. У цоколі прийнято заздалегідь передбачити три відділення. У двох з них згодом будуть зберігатися дрова, а один буде використовуватися як шафка. Верхня частина цоколя повинна виконуватися з блоків пористого бетону.

В якості горизонтальної основи мангала, зробленого своїми руками, застосовується бетон, а в якості каркаса для вогнища жаровні можна використовувати зварену сітку з арматури. Закріплюється каркас на цоколі за допомогою розчину, а на дно каркаса викладаються три ряди вогнетривкої цегли (також стик потрібно трохи змішати).

При викладенні стінок мангала потрібно передбачити можливість установки для смаження решітки на 3-х рівнях. Для цього потрібно залишити пази між 2-м і 3-м рядом, а також між нижніми рядами цегли. До цього моменту кладка третього ряду вже повинна бути, оскільки решітка на останньому рівні встановлюється зверху. Стіни зверху цегли рекомендується зробити блоками з пористого бетону з використанням виключно вогнетривкого розчину.

Труба виконується з блоків пористого бетону, які укладаються з звуженням догори. Нагорі потрібно зробити 4 стовпчика з цегли, накривши їх листом оцинкованого заліза. Оскільки мангал вимагає захисту від можливих опадів, то слід спорудити для нього стаціонарний навіс, якщо жаровня встановлюється не в садовій альтанці. Деревяний навіс можна закріпити безпосередньо на цоколі за допомогою шурупів з куточками і цвяхів з насічками. Не варто забувати про те, що деревина повинна бути оброблена антисептиком. Необхідно також передбачити відстань між мангалом і деревяним навісом: його мінімальне значення має скласти 160 мм.

висновки

Мангал з цегли, викладений своїми руками, іноді рекомендується гідроізолювати від підземних вод і вологої землі. Для цього фахівці рекомендують покласти плівку, складену в шість разів, на залитий бетон-фундамент. Пол жаровні викладається бутом, перед укладанням готується підстава: воно поглиблюється на 10 см, половина засипається спресованим піском. Шви закладаються цементом.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *