Чим краще мульчувати полуницю навесні і восени

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 4, Рейтинг: 4,50 із 5)
Loading ... Loading ...

Чим краще мульчувати полуницю

Мульчування полуниці (садової суниці) – надійний спосіб вберегти урожай смачних ягід від хвороб, шкідників, бруду і бур’янів. Ми розповімо, які матеріали краще всього використовувати в якості мульчі.

У перший раз полуницю мульчують навесні, коли на кущах з’являються зав’язі. Завдяки цьому квітконоси не контактують з грунтом. Після збору останнього врожаю садової суниці або в кінці літа мульчу прибирають, а в кінці жовтня кущики знову мульчують, щоб захистити рослини від підмерзання. Навесні, коли полуниця рушає в зростання, шар мульчі видаляють.

В якості мульчі для садової суниці використовують різноманітні матеріали: солому або сіно, листя, агроволокно, хвою, тирсу, папір, руберойд, перегній (перепрілий компост), кору дерев. Але слід врахувати, що не всі вони підходять для осінньо-зимового періоду.

Мульчувати полуницю на зиму краще всього сухим листям, скошеною травою, соломою або хвоєю. При цьому мульчу потрібно розкладати не на самі кущі, а переважно на грунт навколо і між ними. Тоді мульчування полуниці буде максимально ефективним.

Мульчування полуниці соломою, сіном або травою

Солому або сіно добре збивають і перетрушують, щоб “вибити” насіння бур’янів, після чого замочують і сушать на сонці. Поки мульча сохне, готують грядки: грунт навколо кущів полуниці прополюють і розпушують.

Висушену солому розкладають навколо рослин рівномірним шаром товщиною близько 15 см. Не думайте, що це занадто багато: мульча незабаром осяде.

мульчування полуниці сіном

Соломою можна мульчувати полуницю навесні і восени

При перегнивании соломи в ґрунті розмножується сінна паличка – корисний організм, який перешкоджає виникненню на полуничної плантації грибкових інфекцій.

Альтернативою соломі і сену можуть стати виполоті бур’яни (без насіння і коріння) або газонна скошена трава. Однак сировину потрібно попередньо підсушити, інакше в похмуру погоду зелень загниє.

Мульчування полуниці чорною плівкою або спанбондом

Ці матеріали рекомендується використовувати тільки при весняному мульчуванні: взимку вони погано захистять рослини від морозів. Крім того, плівка не пропускає повітря і може призвести до випрівання коріння полуниці. А ще під час весняних заморозків на цьому матеріалі накопичується конденсат, який може стати причиною пошкодження рослин.

Поліетиленова плівка набагато дешевше, але досвідчені садівники все ж воліють використовувати чорний спанбонд (агроволокно) щільністю не менше 50 г/кв. м. Цей матеріал служить довше і краще закріплюється на грядці.

Чорна плівка оберігає грунт від пересихання і вимивання, а також сприяє швидкому прогріванню землі навесні. Це дозволяє отримати урожай в ранні терміни. А в південних регіонах краще використовувати двоколірну плівку (нижній шар – чорний, а верхній – білий). Такий матеріал знизить ризик перегріву ґрунту в період спекотного літа.

Небезпека перегріву ґрунту можна знизити і іншим способом: просто розкласти на поверхні чорної плівки траву або солому.

Мульчування чорною плівкою проводять на етапі посадки молодих розеток полуниці. Навесні видаляють бур’яни, перекопують ґрунт і вносять органічні добрива. По периметру грядок роблять борозну глибиною 10 см.

Потім беруть спанбонд (розміром на 20-30 см більше полуничної грядки) і в ньому через кожні 30 см роблять хрестоподібні прорізи або округлі отвори діаметром 8-10 см. Наступний такий же ряд з отворами роблять, відступивши від попереднього 60 см. Спанбонд розкладають на грядці, його краї опускають у борозну і присипають землею.

Через хрестоподібні отвори викопують у землі лунки і садять туди кущі полуниці.

Мульчування полуниці спанбондом

Завдяки чорному спанбонд бур’яни на полуничній грядці не ростуть

Мульчування полуниці хвоєю

В якості мульчі використовують не лише саму хвою (голки), але і шишки, тонкі гілочки і кору хвойних дерев. Такий матеріал швидко перегниває, від чого грунт стає рихлим і поживним. Крім того, хвоя перешкоджає поширенню сірої гнилі.

Мульчування полуниці хвоєю

Хвоєю можна мульчувати грунт і навесні, і восени. Шар мульчі становить 3-5 см

Навесні голки будуть перешкоджати зростанню бур’янів та завадять слимакам підібратися до посадок. А осіннє мульчування захистить полуницю від морозів. Але врахуйте: цей мульчуючий матеріал потрібно з обережністю застосовувати на кислих грунтах, так як по мірі перегнивання він збільшує показник pH грунту.

Мульчування полуниці тирсою та стружкою

Цей мульчуючий матеріал добре утримує вологу в ґрунті, однак він погано захищає садову суницю від шкідників: у тирсі живуть комахи. Крім того, розкладаючись, тирса забирає з ґрунту азот. Тому коли замульчували тирсою, рослини потрібно підгодовувати підвищеною дозою азотних добрив.

Мульчування полуниці тирсою

Товщина мульчуючого шару тирси повинна бути близько 7 см

Часте використання соснової хвої і тирси хвойних порід підкислює грунт, тому при застосуванні цих мульчуючих матеріалів на полуничну грядку потрібно вносити золу або доломітове борошно.

Мульчування картоном

В якості мульчі використовують картонні коробки або щільний пакувальний папір. Газети застосовувати не рекомендується: деякі види друкарської фарби шкідливі для рослин.

Аркуші картону розкладають внапуск так, щоб їх краї виступали за кордон грядки приблизно на 20 см. Після чого на картон насипають грунт шаром 10 см і залишають на грядці в такому вигляді на тиждень.

Мульчування полуниці картоном

Картоном полуницю мульчують тільки навесні. Восени краще використовувати інші матеріали

Через деякий час за допомогою садової лопатки або кельми у мульчі роблять отвори, в них висаджують полуницю і відразу ж поливають. При цьому грунт між кущиками не зволожують, щоб картон не розм’як занадто швидко. Коли полуниця підросте, грядку можна додатково накрити скошеною травою, сіном чи соломою.

Мульчування полуниці перегноєм і компостом

Мульчування полуниці торфом

Ці матеріали відмінно захищають рослини від переохолодження і перегрівання, а грунт від пересихання і вивітрювання. Крім того, органіка добре живить кущики суниці. Але для цього потрібно не забувати регулярно оновлювати шар мульчі, оскільки вона швидко переробляється ґрунтовими організмами.

Крім того, для мульчування полуниці можна використовувати комбінований матеріал. Спочатку укладають шар соснової хвої, а поверх неї – сіно, солому або сухе листя.

А якому мульчуючому матеріалу для полуниці віддаєте перевагу ви?

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *