Чому жовтіє листя картоплі і що робити в такій ситуації?

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

З яких причин жовтіють листя картоплі і чому важливо вчасно починати їх “лікування”? Ігноруючи зміну кольору листя, ви можете втратити врожай бульб. Тому дізнайтеся прямо зараз, які методи боротьби з жовтизною – найдієвіші.

По бадиллю картоплі можна зробити висновок про майбутній урожай. Якщо воно почало жовтіти, велика ймовірність того, що ви можете втратити більше половини врожаю картоплі. Найчастіше рослини змінюють колір через вірусні і грибкові хвороби або за несприятливих погодних умов. Розглянемо найпопулярніші причини пожовтіння листя картоплі.

пожелтение картофеля

В першу чергу рослина страждає від спеки і надлишку вологи

Чому жовтіє листя картоплі в червні

Найчастіше у червні у картоплі листя жовтіють знизу, але поступово нездорове осіннє забарвлення охоплює всю рослину. У першу чергу це відбувається із-за нестачі вологи та повітря в поверхневому шарі ґрунту. Засуха і різке червневе підвищення температури призводить до того, що молоде листя буквально “вигоряє“. Втім, рясний полив і часті дощі теж не завжди сприятливо позначаються на стані посадок – з-за надлишку рідини на ґрунті утворюється кірка, що перешкоджає проникненню повітря до коріння.

желтеют листья картофеля

При помірно-вологій і теплій погоді молоде листя жовтіє вже на початку червня

На тлі несприятливих погодних умов на рослині розвивається вертицильозне в’янення. Уражені листки жовтіють, засихають, скручуються і відмирають. Вертицильозом можуть захворіти навіть молоді сходи. Це означає, що були заражені паростки бульб, і такий кущ не виросте нормальною висотою. Особливо активно захворювання розвивається при температурі 17-22°C. Якщо зрізати стебло навскоси у самої землі, на зрізі можна побачити невеликі бурі плями – це і є ґрунтовий гриб – збудник хвороби.

Заходи профілактики та боротьби з вертицильозом картоплі:

 • дотримуйтесь сівозміни і висаджуйте картоплю на попереднє місце не раніше, ніж через 4 роки після збору попереднього врожаю;
 • використовуйте здоровий посадковий матеріал від перевірених виробників і своєчасно знищуйте бур’яни на ділянці;
 • видаліть уражені рослини разом з бульбами і спалюйте їх;
 • обприскуйте посадки відразу після сходів розчином мідного купоросу (10 гр на 10 л води);
 • обробляйте уражені рослини хлорокиссю міді (2 г на 1 кв. м).

Наступною поширеною причиною червневого в’янення листя є фузаріозне в’янення. Воно починається з верхівки картопляного куща, поступово вражаючи всю рослину. Фузаріоз активно розвивається в період підвищеної вологості і прохолодної погоди. При цьому, що цікаво, за ніч стебло відновлюється і зовні виглядає здоровою. Але при сильному розвитку хвороби буріє і само стебло, і листя (пізніше вони скручуються і відмирають).

Заходи профілактики та боротьби з фузаріозом картоплі:

 • вирощуйте відносно стійкі до фузаріозу сорти Берлихенген, Детскосельскій, Приекульский ранній;
 • перед посадкою сортуйте посадковий матеріал, відбраковуючи уражені і хворі бульби;
 • протравлюють насіннєві бульби перед посадкою одним із антибактеріальних препаратів: Фітоспорин, Інтеграл, Бактофіт згідно з інструкцією;
 • після появи перших ознак хвороби заборонено висаджувати картоплю на тому ж місці протягом 3-4 років. Слід проводити регулярну оранку ґрунту на глибину до 30 см і знищувати всі бур’яни родини пасльонових.

Чому жовтіє листя картоплі в липні

На початку липня листя картоплі також жовтіють і на них з’являються чорні крапки? Можливо, посадки облюбувала картопляна нематода. Цей мікроскопічний шкідник харчується соком коренів, в результаті чого стебло і листя слабшають, жовтіють і відмирають. При ураженні нематодою можна не дорахуватися 60-80% врожаю.

борьба с болезнями картофеля

Пам’ятайте, що ефективність фунгіцидів досягає максимуму тільки в сонячну погоду

Заходи профілактики та боротьби з картопляною нематодою:

 • висаджуйте після картоплі люпин, вівсяницю лугову, чорнобривці, кормовий та цукровий буряк, овес, жито, капусту і горох;
 • до садіння картоплі проведіть профілактичне внесення сечовини (1 кг на сотку). Потім пропустіть 1 кг паростків картоплі через м’ясорубку і залийте 10 л води. Такого розчину вистачить на полив 1 сотки;
 • під час посадки вносіть в кожну лунку 2-3 жмені перепрілого гною або компосту, одну жменю попелу і 1 ст. л. сухого пташиного посліду. Все це присипайте землею і висаджуйте картопля паростками вгору;
 • після посадки пролийте грунт розчином рідкого курячого посліду (1 частина добрива на 10 частин води). На 1 кв. м вносите 10 л складу.

Ближче до середини літа картопля починає відчувати дефіцит заліза і марганцю. Це призводить до хлорозу і в’янення “зеленого вбрання” кущів. Як його уникнути?

Заходи профілактики та боротьби з хлорозом картоплі:

 • не допускайте пересушування грунту і застосовуйте речовини, що сприяють його підкислення: сульфат амонію, сечовина та ін;
 • підгодовуйте кущі сірчанокислим марганцем (5-7 г на 10 л води) і вносіть під кожен кущ 1-1,5 л суміші;
 • обприскуйте листя залізним купоросом (50 г на 10 л води), обприскування проводити кожні 4-5 днів.

Чому у картоплі нижнє листя жовтіє

Найголовнішою напастю картоплярства є пожовтіння нижніх листків молодого бадилля. Найчастіше це є ознакою фітофторозу – небезпечного захворювання, яке вражає картоплю, де б вона не росла. По краях листя утворюються темні плями, які поступово поширюються на всю рослину. З внутрішньої сторони плями знебарвлюються, що іноді супроводжується пожовтінням листя.

фитофтороз картофеля

Врятувати кущі від ураження фітофторозом дуже складно, як правило, їх викорчовують і спалюють

Заходи профілактики та боротьби з фітофторозом:

 • про майбутній врожай слід подбати ще під час збирання бульб. Їх слід оглянути і відбракувати хворі і пошкоджені екземпляри, а здорову картоплю просушити. Хворі бульби краще відразу ж спалювати за межами дільниці – спори фітофтори дуже легкі і легко долають великі відстані;
 • вибирайте сорти, які дозрівають раніше, ніж фітофтороз встигає розвинутися: Аріна, Верб, Невський, Вогник, Вересень;
 • через 1,5 тижні після висаджування бульб у відкритий грунт використовуйте наступний склад: прокрутити в м’ясорубці 200 г часнику і залийте 1 л теплої води. Залиште в темному місці на дві доби, а потім процідіть. Розбавте суміш водою, щоб загальний об’єм отриманого розчину склав 10 л, і обприскуйте посадки 3-4 рази на місяць протягом сезону;
 • в період бутонізації можна застосовувати фунгіциди контактної дії: хлорокис міді (40 г на 10 л води), Дитамин М-45 (20 г на 10 л води), Купроксат (25 г на 10 л води).

І, нарешті, найголовніше – іноді листя жовтіє з-за того, що ви висадили ранній сорт картоплі або старі листя просто опадають. Це процес природний, і турбуватися про це не варто. Для всіх інших випадків скористайтеся нашими рекомендаціями.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *