Чудо-ягода ірга

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 3,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Чудо-ягода ірга

Першими в XVI столітті іргу оцінили і ввели в культуру англійці. На початку ХХ століття на це цікава рослина звернули увагу і у нас. Ірга, посадка якої дозволить вам зібрати на своїй ділянці хороший врожай ягід, невимоглива до умов вирощування.

Хоча вона незаслужено відноситься до садовим «меншин», ірга дуже корисна для будинку і активно використовується в домашній аптеці. Ягода хороша в домашніх заготовках, її консервують, заморожують, сушать, в’ялять. Стане в нагоді красива деревина цієї рослини в присадибному господарстві: вона добре гнеться і полірується, застосовується для різних виробів.

Все, що ви хотіли знати про іргу

Все, що ви хотіли знати про іргу

Ірга – чагарник, що росте до 3-5 метрів. Він дуже декоративний: навесні вкривається кремовими або білими квітами, восени радує своїм багряним листям. Деревце має округле або овальне листя, яке до осені стають пурпурно-червоними. Одиночний кущ цього цікавого рослини прикрасить майданчик перед будинком. Ірга, посадку якій розмістили на північній стороні ділянки, буде захищати сусідні – менш зимостійкі культури від холодних вітрів.

Плоди ірги – ягоди невеликого розміру синюватого кольору з сизим нальотом, на смак солодкі. У ірги, як і у всіх ягодах синього кольору, безліч речовин з вітамінною активністю. Багаті вітаміном Р плоди і сік з них рекомендують вживати при атеросклерозі, авітамінозі і ламкості судин, корисні вони для хворих, які мають серцево-судинні та шлунково-кишкові захворювання.

Ірга – рослина видатної зимостійкості. У Сибіру вона витримує – 52 градуси і навесні для неї не страшні заморозки до – 7. Після морозних пошкоджень легко відновлюється. Ця культура невибаглива до грунтів, посухостійка, однак воліє зволоження.

Щоб добре розвивалася ірга, і догляд за нею увінчався хорошим урожаєм, розташовуйте кущ у достатньо освітленому місці.

Хоча молоді кущі можуть переносити невелике затінення, багато ягід в такому місці не дочекаєтеся. Так що, якщо важливий швидкий і багатий врожай ягід, то треба іргі створити гідні умови: сонячне місце, добрий грунт, і захистити від бур’янів, хоча б на перші роки.

Посадкова смуга

Насіннєвий спосіб розмноження ірги – основний для цього рослини. Плоди відбирають з найбільш великоплідних і врожайних кущів на насіння, і до посіву вони проходять такий шлях:

  • близько тижня їх витримують у прохолодному і провітрюваному приміщенні;
  • потім роздрібнюють;
  • вичавивши сік, від мезги отъединяют насіння.

Невисушені насіння змішують з піском, і ним визначається місце до посіву в холодильнику або підвальному приміщенні. Висівають їх, починаючи з середини вересня до перших чисел жовтня на глибину 1 – 2 см в заздалегідь підготовлені гряди.

Насіння, призначені для весняного посіву, витримують при t = 0-2°С в субстраті з піску і торфокрошки (1 частина насіння перемішують з двома частинами субстрату) близько 90-120 днів. Сходи з’являються через тиждень-два. У перший рік сіянці досягають висоти 0.10-0.12 м, на другий – 0.30-0.40 м, і з такими розмірами кущика, посадка ірги здійснюється на ділянці.

Дочки-матері

ірга

Періодичне видалення кореневої порості – важлива складова при догляді за чагарником. Вона з’являється влітку у великій кількості і її треба своєчасно видаляти, щоб вона не забирала сили у материнського рослини, сприяючи цим самим зниження врожайності. Щоб виграти в боротьбі з кореневою порослю, видаляти її рекомендується від самого кореня. Верхній шар землі обережно розкопується до того місця, в якому відросток відхиляється від дерева, і поросль відривається від кореня.

Цінні, добірні форми рослини розмножують кореневою порослю. А також іргу розсаджують живцями – кореневими і зеленими. Кореневі нащадки з хорошим матеріалом відразу визначають на постійне місце, слабкі – визначають на дорощування і використовують їх тільки на наступний рік. Кореневі живці слід заготовляти ранньою весною. Від куща відкопуються горизонтально зростаючі коріння і нарізаються розміром 12-15 див, а товщиною 0.75-0.85 див. Садити в грунт вертикально, слідкуючи, щоб верхній кінець на 6-10 мм. заглибився в грунт. Після посадки, необхідні полив і мульчування. Зелені живці нарізаються з молодих гілок, на початку літа. Висаджуються в парник. Для вкорінення живцями потрібна температура +23+25°С і висока вологість.

ірга

Іргу садять сезонно – і восени, і навесні до того, як розпускаються бруньки. Посадку кущів проводять в ямки розміром 0.60-0.70 Х 0.60-0.70 м. Чисту, без добрив землю кладуть під коріння саджанця, а кореневу шийку ірги заглиблюють на 50-70 мм Яму засипають верхнім шаром ґрунту, перемішаного з 1-2 відрами перегною. Близько висаджених «новоселів» землю ущільнюють, поливають, мульчують, а гілки обрізають, зберігаючи на них по 4-6 бруньок.

Інформація для садівників, які користуються місячним календарем: ірга, посадка якої відбувається під Місяцем, що знаходиться в Тільце, від першої чверті – до останньої, згодом добре розвивається і плодоносить.

Телець – знак теплий, вологий продуктивний. Під Місяцем в Тільці в квітні – травні часто йдуть дощі. І рослини, посаджені в цей період, виходять сильними, витривалими, морозо – та посухостійкими, знак Тельця надає їм міцність.

Догляд за кущами

Догляд за кущами ірги

Молоді, неплодоносячі, саджанці ірги слід піддати прищипиванню – вкоротити верхівки всім однорічними пагонами. Ця процедура допоможе прискорити визрівання молодий деревини та підвищити морозостійкість саджанців. Для посилення росту куща на другий рік його варто підживити розчином пташиного посліду або азотними добривами. Але не перестарайтеся з азотом: його надлишок може затягнути терміни дозрівання молодого чагарнику, і в холодні зими він вимерзне.

Після того, як посадили іргу, догляд за нею включає прополки і поливання, розпушування грунту та підживлення мінеральними і органічними добривами, що чергуються по роках. При внесенні добрив у пристовбурні круги плодоносних кущів для ґрунтів з середньою родючістю на 1 кв. м. вносять:

  • перегною – 3-4 кг;
  • суперфосфату – 60 гр;
  • сульфату калію – 18 гр.

На кущі щорічно прийнято залишати кілька найбільш потужних прикореневих пагонів, видаляючи – більш слабкі. Правильно сформований дорослий кущ ірги має 10-15 стволів різного віку. Висоту кущів краще підтримувати на рівні 2.1-2.5 м. Коли однорічні прирости скорочуються, не досягаючи 10 см, застосовують омолоджуючу обрізку: вкорочують стовбури до 2 м., видаляють зайві.

Не забувайте: бур’яни крадуть вашу воду, тому не допускайте заростання молодих кущів, а ще краще – замульчуйте їх.

В якості мульчі підійдуть тирса, деревна стружка, подрібнена кора, шкаралупа кедрових горішків – на ринку достаток подібних матеріалів. Для ірги, догляд за якої також полягає в мульчуванні, можна використовувати подрібнену траву, що залишилася після стрижки газону, – абсолютно безкоштовний, але ефективний матеріал.

Ірга мало схильна до хвороб, їй шкоди можуть завдати листогризучі комахи – шкідники, загальні для неї з глодом і яблунею. Тому побілка дерев призначається не для краси, вона дозволяє захистити стовбури від комах, які бажають оселитися під деревиною.

Що посієш, те й пожнеш

ірга

У ірги ніжні плоди, і щоб не пошкодити врожай, його слід збирати в невелику ємність. У звичайних умовах ягоди не псуються 2-3 дні; при нульовій температурі в холодильнику термін зберігання можна збільшити. Якщо відразу після збору ягоди неохоче віддають сік, потримайте їх тиждень в прохолодному приміщенні. Таким чином, соковіддача збільшиться до 70 %.

Значні втрати плодоносних кущів ірги наносять птиці. Задовго до дозрівання ягід поласувати ними злітаються дрозди-горобинники, горобці та інші пернаті. Не забудьте заздалегідь накрити кущі марлею, сіткою, лутрасілом. Для відлякування непроханих відвідувачів можна розвісити прапорці, консервні банки, стрічки фольги – птиці побоюються блискучих предметів.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *