Дельфініум

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Одне з перших місць серед декоративних багаторічних рослин займають дельфініуми. В середині ХІХ століття у Франції Віктор Лемун домігся успіху в селекції і гібридизації цих рослин. Дуже великий внесок у поліпшення форм гібриду зробив садівник з Англії Джеймс Келуй.

Різні види дельфініума поширені по всій неосяжній земній кулі. У Сибіру і європейської частини Російської Федерації вони доходять до Льодовитого океану, в Європі – займають гори країн Середземномор’я та гірські системи Альп і Карпат. У Китаї, на батьківщині дельфініума, їх теж дуже багато. Також їх можна зустріти в Індії, в горах Сіаму, в країнах Передньої Азії.

Вони живуть в основному на субальпійських і альпійських луках. На Африканському континенті вони ростуть в Танзанії, Ефіопії, Мозамбіку. Дуже багато дельфиниумов зростає і в північній частині Америки – від Мексики до Аляски. У Каліфорнійських горах поширені особливо красиві дельфініуми з квітами червоного відтінку. На сьогодні рід Дельфініум має близько 370 видів.

Дельфініум

Дельфініум отримав це ім’я за схожість квітів з тулубом сірого дельфіна, який мешкає біля берегів Греції і в Іонічному морі. Шпажка рослини схожа на тулубі, а чашолистки – на голову. У Росії дельфініум називають живокіст (шпорник). Але у всіх країнах земної кулі квітникарі використовують латинська назва – дельфініум.

Квіти дельфініума бувають різного забарвлення і різних видів рослини, але найбільш часто зустрічаються фіолетові та сині. Завдяки блакитним відтінкам, що є основною перевагою дельфиниумов, вони стали популярні як декоративні квіти. Колір вічка в основному відрізняється від відтінку чашолистків.

Фіолетовим і темно-блакитним квіткам особливу принадність надає біле вічко, чорне вічко дуже приємно виглядає на світло-ліловому або білому фоні.

Дельфініум

Багато дельфініумів мають гроновидне кореневище, з якого відходять безліч додаткових коренів, а основного кореня немає. З такою системою кореня рослини ростуть весь період розвитку і цвітуть на початку червня, та восени. Середня частина кореневища у застарілих рослин відмирає згодом, молоді відросли пагінці відокремлюються і перетворюються в самостійні рослини. Кореневища рослин в процесі розвитку заглиблюються в землю на 6-7 см. Коріння, втягнуті у грунт, використовуються рослинами для розвитку придаткових коренів на молодому прирісті кореня.

Дельфініум вирощування

Дельфініум

Дельфініум культурний – рослина клімату помірного поясу. Сприятливо розвивається в період вологого прохолодного літа. Період спокою у дельфиниумов настає взимку. Вони відмінно переносять зиму під снігом, їм не страшні морози до 50 С, в той час як перепад температур від відлиги до морозів часто гублять рослини. Дельфініуми можна вирощувати на одному місці до 8 років без пересаджування.

Найкраще пересаджувати дельфініуми в кінці серпня – початку вересня. У них повинна добре розвинутися коренева система до настання морозів. Відстань між висаджуваємими рослинами залежить від виду і сорту. На відстані 50-60 см один від одного висаджують високі дельфініуми. Збереження яскравості забарвлення сприяє посадка рослин в затінені місця в полуденний час.

Дельфініум

На ділянці копають ямки шириною 40 см і глибиною 50 см. Землю, яку викопали, потрібно змішати з торфом і гноєм, додавши мінеральні добрива з розрахунку 50 г на одну ямку і жменю вапна або золи. Після цього землю засипають в ямку, але залишають ямку розміром з кореневище. Коренева шийка і бруньки відновлення при посадці в грунт повинні розташуватися на поверхневому рівні грунту. Після висадки дельфініум потрібно полити. При посушливій погоді полив проводять кілька днів. Потім протягом розвитку рослини проводять видалення бур’янів і розпушування ґрунту аж до приходу морозів.

Дельфініум

При досягненні пагонів висоти 10-15 см дельфініуми підгодовують рідкими органічними або мінеральними добривами. В основному використовують розчин гною корів (1 відро на 10 відер води), з розрахунку одне відро на п’ять кущів. В період розвитку бутонів при повторній підгодівлі кількість його збільшують, так як потреба в калії у них зростає.

Відмінно впливає на ріст рослин мульчування грунту перегноєм або торфом. Мульчу потрібно розсипати після розпушування і видалення бур’янів шаром в 2-3 см.

Коли стебла досягають висоти 20-30 см, починають проріджувати кущі. Залишаючи 3-5 стебел, отримують суцвіття великі. Біля поверхні грунту виламують слабкі пагони, видаляючи в першу чергу пагони з середньої частини куща. Це рятує рослини від захворювання і забезпечує хорошу вентиляцію повітря. Можна замість проріджування кущів навесні прибрати непотрібні бруньки восени. У результаті навесні поживні речовини надійдуть відразу до залишених бруньок, і прискориться зростання стебла і суцвіть.

Дельфініум

Коли дельфініум досягне висоти 40-50 см, потрібно встановити опори з трьох кілків до кожної рослини заввишки до 180 см. Їх забивають на невеликій відстані від шийки кореня, щоб не зачепити кореневище. Зручно використовувати металеві прути, зігнуті в півколо і закріплені на стійках, вбитих в грунт. Цей спосіб кріплення не погіршує вигляд рослини.

Місце, де з’єднуються стебла з коренем, є найбільш вразливим. З цієї причини рослини підв’язують на відстані 40-50 см від землі. Кращим подвязочным матеріалом служить смужка бавовняної тканини. Друга підв’язка проводиться на висоті 100-120 см. Рослини з великим суцвіттям потрібно підв’язувати внизу та в середині суцвіття, не то вони можуть зламатися під дією дощу і вітру.

Дельфініум

Дельфиниуму потрібно близько 60 л води за весь період вегетації. У період посухи під кущ потрібно вилити 2-3 відра за тиждень. Щоденний полив менш корисний, так як зволожується лише верхній шар землі. Після всихання ґрунту потрібно провести розпушування глибиною 3-5 см. Особливо багато води потрібно в момент утворення бутонів рослини. Але при жаркій і дощовій погоді з-за нерівномірного зростання різних ділянок суцвіття, можуть утворитися місця без квіток. Підгодівля дельфініума фосфорно-калійними добривами в момент бутонізації може усунути прогалини кисті. В одному відрі потрібно розвести 20 г добрив. Під кожен кущ необхідно вилити 20 г добрив.

Восени стебло рослини зрізають, а залишають пеньок заввишки 25-30 см. Цей пеньок не дає воді проникати через отвір стебла до шийки кореня і оберігає його від гниття. Багато води може проникнути в порожнину стебла при таненні снігу навесні. Тому її можна замазати глиною. Дельфініуми відмінно переносять міцні морози, але при відсутності снігу грядки потрібно вкрити ялиновим лапником або соломою.

Дельфініум

Дельфініуми відмінно виглядають в різних декоративних насадженнях. Скомбіновані в групи квіти різного забарвлення особливо гарні. Відмінним сусідом для дельфиниумов є жоржини, лілії і троянди паркові з жовтими, білими і рожевими пелюстками. Разом з дельфініумом можна посадити барбарис, карликові клени, жасмин. На тлі хвойних порід дерев відмінно виглядають світло-сині сорту, а перед чагарниками добре вписуються білі. Поряд з рожевими і білими аквилегиями можна висадити блакитні дельфініуми, ромашки, хризантеми і лихнис Хааге розмістити на передньому плані.

Для кам’янистих садів садівники і ландшафтні дизайнери можуть використовувати Дельфініум низькорослого виду. Для цього застосовують моховитий, голостебельний, великоквіткова та інші види рослини. Їх сусідами можуть бути астильба з рожевими суцвіттями і ахиллея. Дуже цінні для зрізання напівмахрові сорту рослини групи Беладонна, що мають блакитні квітки. Парники і плівкові парники використовуються для отримання ранньої зрізання. Їх встановлюють у березні на гряди з посадженими рослинами восени. Цвітіння в теплицях при температурі 120 С починається в квітні-травні, що на 30-45 днів раніше звичного часу цвітіння.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *