Добриво для картоплі: які вибрати і чому

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Для поліпшення здоров’я картоплі необхідно використовувати добрива. Іноді городники бояться застосовувати їх, вважаючи, що коренеплоди вберуть багато “хімії“. Але ж є безпечні препарати, які не зашкодять врожаю, а навпаки, збільшать його.

Картопля – це дійсно унікальний “житель” наших городів. Від інших культур він відрізняється не тільки своїми властивостями, але і особливим порядком внесення добрив. Зокрема, основна маса добрив вноситься в період посадки картоплі, оскільки в процесі росту вони засвоюються гірше і не роблять істотного впливу на ріст і розвиток рослин. Про цю та інші особливості внесення підгодівлі ми розповімо нижче.

Навіщо потрібно удобрювати картоплю

Багато городників звикли до того, що без добрив неможливо виростити жодну культуру. Мабуть, до картоплі це стосується більшою мірою, ніж до всіх інших культур. Вона дуже інтенсивно споживає поживні речовини, оскільки її коренева система досить слабка, а бульби – великі. До того ж восени, під час збирання врожаю, більша частина корисних добрив виноситься з грунту. Тому так важливо заповнювати втрати при посадці в новому сезоні. В іншому випадку врожай з кожним роком буде розчаровувати все більше і більше.
За кілька тижнів до посадки картоплі рекомендується висівати сидерати (рослини, поліпшують склад і структуру грунту). Про те, як це правильно зробити, читайте в нашій статті.

добрива для картоплі

Добрива зазвичай вносять у лунку, так як коріння картоплі залягають неглибоко і відразу отримують необхідні поживні речовини

За кілька століть, протягом яких культивується картопля, визначені точні норми добрив, що дозволяють отримати рясний урожай. Наприклад, щоб на 1 кв. м утворилося 4 кг бульб, картопля повинна отримати 45 г хлористого калію, 20 г азоту, 10 г фосфорної кислоти, 6 г магнію, а також трохи міді, цинку, марганцю і бору. Для ранньостиглих сортів картоплі розроблені свої норми. На жаль, не можна внести весь комплекс добрив одноразово, оскільки в різний період дозрівання рослин потрібні різні підживлення.

Які добрива для картоплі вибрати

Найкраще картопля реагує на комплексні добрива – нітроамофоску і азофоску. Однак безперечним лідером серед підживлень є органічні добрива. В них містяться всі необхідні поживні речовини і мікроелементи: кальцій, калій, фосфор, сірка, молібден, марганець і особливо азот, якого так не вистачає рослині навесні. Крім того, це простий і легкий спосіб підвищити родючість грунту. У період розкладання добрив в навколоземному шарі підвищується кількість вуглекислоти, що збільшує ріст бульб.

внесення добрив

Перед посадкою картоплі в борозенки рекомендується вносити добрива, багаті марганцем, міддю і борною кислотою – це сприяє виробленню вітаміну с в бульбах

Для повноцінного росту картоплі можна використовувати мікс відразу з декількох добавок – внесення комбінованих добрив гарантовано підвищить урожай в кілька разів. Ось які рецепти рекомендують досвідчені агрономи (всі дозування розраховані на 1 кв. м):

 • 20 г аміачної селітри + 20 г сульфату калію;
 • 8 кг перегною + 3 ст. л. нітрофоски + 1 склянка золи;
 • 7-10 кг перегною + 20 г аміачної селітри + 20 м сульфат калію + 30-40 г суперфосфату + 450 г доломітового борошна;
 • якщо органічних добрив немає, використовуйте нітрофоску (50 г на 1 кв. м) або нітроамофоску (30 г на 1 кв. м).

В якості додаткових добрив вносять:

 • курячий послід – це дуже концентрований, але одночасно і самий живильний для бульб картоплі інгредієнт. У чистому вигляді його не застосовують, щоб не обпалити рослину, звичайно послід розводять з водою у співвідношенні 1:15 і настоюють 2-3 дні в теплому і сухому місці. На кожен кущ вносять 1 л отриманого настою;
 • деревна зола містить фосфор, кальцій і калій, а також ряд інших корисних мікроелементів. На одну сотку зазвичай вносять від 5 до 10 кг добрива.

Класична схема підживлення картоплі виглядає так:

  Час проведення підживлення Найменування добрив
1-я підживлення В кінці травня, під час активного нарощування бадилля Добрива з перевагою азоту (аміачна селітра та ін)
2-я підживлення Під час бутонізації Добрива з переважанням калію (зола, сульфат калію і т. д.)
3-я підживлення Під час цвітіння Добрива з перевагою фосфору (суперфосфат та ін)

Додаткові підгодівлі зазвичай проводять у проміжках між трьома основними.

Як розрахувати потрібну кількість добрив

Зрозуміло, для кожної ділянки потрібно розрахувати свою норму внесення добрив. Головний чинник – рівень родючості грунту. В залежності від нього і вносять добрива (далі наведені обсяги внесення добрив на 1 сотку):

 • родючий грунт – 2-2,5 кг компосту або перегною, 2 кг суперфосфату і 1,3-1,5 кг калійних добрив;
 • середньоплідний грунт – 2,5-3 кг гною або компосту, 2,5-3 кг азотних добрив, 2,5 кг калійних добрив і 3-4 кг суперфосфату;
 • виснажений грунт – до 100 кг перегною, 1 кг аміачної селітри, 3 кг суперфосфату.
как подкормить картофель

Навесні слід вносити гній, пташиний послід і будь-які добрива з підвищеним вмістом азоту

При внесенні добрив важливо дотримуватися “золотої середини“. Якщо “перегодувати” молоді рослини, то майбутній урожай буде дрібним, бульби несмачними і погано разварюватимуться, зате бадилля буде схоже на стебло соняшника. Найважче обмежити кількість калію в ґрунті його зазвичай і так предостатньо, а от перевищити необхідну картоплі “дозу” простіше простого.

Кореневе підживлення картоплі

Після легкого розпушування і до підгортання кущів також можна вносити добрива. У цьому випадку вони потраплять до коріння рослин швидше, особливо якщо після підгодівлі рясно полити рослини. Які речовини краще всього підходять для кореневих підживлень?

 • Мінеральні добрива. До них відносяться різні “агрохімікати”, наприклад розчин аміачної селітри (20 г на 10 л води). Також іноді вносять суміш з азотних, фосфорних і калійних добрив у пропорції 1:1:2 (25 г на 10 л води). Під один кущ вносять 0,5-1 л поживного розчину.
 • Сечовина. У 10 л води розводять 1 ст. л. сечовини і поливають отриманим розчином кущі під корінь після легкого розпушування. Під один кущ вносять 0,5 л складу.
 • Настій коров’яку. 1 л свіжого коров’ячого гною розводять в 10 л води, настоюють протягом 1-2 днів і поливають міжряддя.
 • Пташиний послід. Хоча це і дуже агресивне добриво, його іноді застосовують навіть у свіжому вигляді, розбавивши водою в пропорції 1:10 . Вносять добриво в борозенки між рядами картоплі.
коренева подкормка

Для підгодівлі раннього картоплі краще всього використовувати комплексні безхлорні добрива

Позакореневе підживлення картоплі

Рослини потрібно підгодовувати протягом всього періоду вегетації. “Стартове” підживлення на початку сезону, безсумнівно, важливе, але з плином часу частина добрив розсіюється. Тому після прополки картоплі слід проводити позакореневе підживлення. Зазвичай його проводять у вечірній час, щоб не викликати опік листя.

позакоренева підкормкі

Позакореневе підживлення картоплі найкраще робити ближче до вечора, або – навпаки, рано вранці

Які види позакореневих підживлень існують:

 • карбамедне – 100 г карбаміду, 150 г монофосфату калію і 5 г борної кислоти розведіть в 5 л води. За бажанням додайте бор, марганець, мідь, кобальт або цинк з розрахунку 1 г на 10 л. Перше обприскування проведіть через 2 тижні після появи сходів. Через два тижні повторіть обробку. Наступні підживлення проводьте кожні два тижні. Продовжуйте обробки до початку цвітіння картоплі;
 • фосфорне – по закінченню цвітіння, приблизно за місяць до збирання врожаю, проведіть позакореневе підживлення розчином суперфосфату. Для цього розведіть 100 г речовини на 10 л води – такої кількості вистачить на 10 кв. м.
 • кропив’яним настоєм – стебла і листя кропиви містять повний спектр необхідних картоплі речовин: кальцій, азот, калій, залізо. В 3 л води додайте 1 кг кропиви і 30 г господарського мила. Кропиву подрібніть і залийте водою. Дайте складу настоятися добу, процідіть, додайте мило і приступайте до обприскуванню.

Якщо ви зумієте знайти “золоту середину” і правильно “нагодувати” картоплю, вона гарантовано дасть відмінний урожай з оптимальним терміном зберігання і прекрасними кулінарними властивостями бульб.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *