Догляд за кабачками

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування кабачків

Вибір ділянки та підготовка грунту

Під кабачок підбирають добре освітлювані і захищені від вітрів ділянки. Добрими попередниками для нього є картопля, капуста, цибуля, коренеплоди. На колишнє місце кабачок висаджують не раніше ніж через 3-5 років, щоб уникнути хвороб.

Грунт перекопують з осені на глибину 25-35 см, не розбиваючи грудок. На низьких ділянках її перекопують неглибоко (10-15 см). На таких грунтах кабачок вирощують на грядках або гребенях. Навесні, коли грунт досягає стиглості, проводять перекопування ділянки на 3/4 глибини осінньої обробки. Для визначення стиглості з різних місць беруть неповну жменю грунту, злегка стискають у руці і кидають на землю. При цьому стигла суглинна або супіщаних грунт розпадається на дрібні грудочки, а глиниста не змінює наданою їй форми. Незрілий, перезволожений грунт при падінні сплющується. Після весняної перекопки роблять гряди або гребені. Їх треба розташовувати з заходу на схід. Щоб грунт добре прогрівалася, гребені роблять з нахилом в південну сторону. Для цього гребені розрівнюють граблями; їх північна сторона повинна бути крутий, а південна – пологої. Висота гребеня 20см, ширина – ЗО см; висота гряди 20-ЗО см, ширина – 100-110 см. До посіву насіння або висадки розсади гребені і гряди містять в рихлому стані і чистими від бур’янів.

Ботанічні вимоги до кабачки і вимоги до умов вирощування

Кабачок – трав’яниста однорічна (у тропіках багаторічне) рослина. Стебло борозенчасте, гранований, прямостоячий у кущових форм і стелеться у плетістих. Лист п’ятикутний, великий. Забарвлення листа темно-зелена або зелена з білою плямистістю по жилкованию. Стебло, листові пластини і черешки мають шиповидного Колюча опушение. Квітка велика, яскраво-жовтий, колокольчіковідние, складається з 5-б пелюсток. Плід у фазі технічної стиглості (зеленець) невеликий або середньої величини, циліндричний або подовжено-овальний, білої, салатної або зеленого забарвлення. Шкірочка плоду тонка. М’якоть біла, кремова або світло-зелена, ніжного смаку. Плід у фазі біологічної стиглості (семенник) великий, подовжено-циліндричної форми, гладкий або слаборебристі, жовтої, кремовою або оранжевого забарвлення. М’якоть груба, несолодка або малосладкая. Кора тверда, дерев’яниста. Плодоніжка товста або середньої товщини, гранована. Насіння світло-кремового забарвлення, з ясно вираженим боковим обідком.

Кабачок – теплолюбна рослина. Мінімальна температура проростання насіння 9-11° С. У цих умовах вони проростають дуже повільно. При оптимальній температурі 25-27° C сходи з’являються на 4-5-й день. Для росту і розвитку рослин і плодів потрібна температура не нижче 18-20° С, оптимальна-23-25​​° С. При +10…+12° С сповільнюється розвиток. Кабачок витримує короткочасне зниження температури до 5° С, при -1-2° С гине.

Кабачок – рослина короткого дня, світолюбива. Чим краще освітленість, тим швидше наступає плодоношення і тим вище буває врожайність. Коренева система у кабачка стрижнева. Основна маса коренів знаходиться в орному горизонті. При тривалій відсутності опадів рослини потребують регулярних поливах.
Високі врожаї кабачок дає на супіщаних, легко і середньосуглинистих родючих, добре прогріваються грунтах. Він виносить помірне засолення грунту. Оптимальна реакція грунтового середовища для нього – нейтральна (рН 6-7). Рослини чуйні на внесення органічних і мінеральних добрив, а також мікроелементів: бору, міді, марганцю, цинку та ін.

Вирощування розсади

У помірному кліматі розсадний спосіб обробітку кабачка забезпечує отримання раннього і більш високого врожаю. У виробничих умовах розсаду вирощують у спеціальних теплицях, забезпечених світлом і обігрівом. Розсаду можна вирощувати в плівкових теплицях, парниках, під найпростішими плівковими укриттями.
Але в окремі роки холодна весна з негативними температурами згубно позначається на розсаді. Тому найбільш надійними спорудами для розсади є обігріваються теплиці або парники. Невелика кількість розсади можна отримати і в кімнатних умовах. Розсаду краще вирощувати в широких горщиках (діаметр не менше 8-10 см) або поживних кубиках; без грудки землі кабачок погано переносить пересадку. Зручні тонкостінні (порожнисті) торф’яні горщики. Вони іноді продаються в магазинах. Для вирощування розсади можна використовувати поліетиленові мішечки діаметром 10-12 см або самим приготувати паперові стаканчики за допомогою пляшки. Папір у два шари навертають на пляшку, вільну частину її внизу загинають по дну пляшки. Овочівники-аматори для вирощування розсади часто використовують упаковки з-під молока, кефіру, сметани. Високі пакети розрізають навпіл на два «стаканчика». Для кращої аерації в стінках і на дні стаканчиків і упаковок потрібно зробити 5-6 отворів.

Горщики заповнюють грунтом «Фіалкою» або приготованими грунтосуміщщю. До складу грунтосумішей входять: торф (60-80%), дернова або польова земля (20-30%), перегній (20-30%), тирса (10-20%). Якщо кислотність грунту-наповнювача підвищена, у суміш додають вапно, крейду або золу і доводять рН до нормальної. Зразкова норма вапна – 2-3 кг на 1 м3 або 2 склянки попелу на відро суміші.

У грунт-наповнювач можна додати мінеральні добрива: на відро – 10-15 г аміачної селітри або 7-8 г сечовини, 10 г сірчанокислого калію і 15-20 г суперфосфату. В інших випадках горщики, наповнені сумішшю, поливають розчином добрив (на відро води – 15 г азотних, 20-30 г фосфорних і 20 г калійних) або коров’яку (1: 10).

Безпосередньо перед посівом. насіння горщики поливають розчином мікроелементів (1 г на 10 л води) і 0,5%-м розчином марганцевокислого калію для запобігання хвороб.

Вирощування кабачків

Розсаду кабачка можна виростити і в поживних горщечках або кубиках. НДІ овочевого господарства рекомендує використовувати живильні горщечки, складаються з торфу, перегною, дернової землі і коров’яку (у співвідношенні 5:3:1:1). На відро суміші додають 2 склянки золи. Якщо ні торфу, його замінюють компостної землею. Важливо, щоб суміш була проникна для коренів і забезпечувала міцність горщиків до висадки розсади в грунт.

Підготовлені до посіву горщики встановлюють в ящики. Сіяти краще пророщені насінням, по одному в горщик. При вирощуванні розсади в теплиці або парниках температура до появи сходів повинна бути не менше 25 … 27° С. Після появи сходів протягом 5-6 днів температуру знижують (щоб розсада не витягується) вночі до +13…+15° С, вдень до +15…+18° С, а потім підвищують – вдень до +20…+24° С , вночі до +16…+18° С. При вирощуванні розсади в кімнаті температура може бути 20…22° С, при появі сходів температуру також потрібно знизити.

На 10-12-й день після сходів розсаду підгодовують коров’яком (1: 10). На 20 рослин витрачають 1 л розчину. Другу підгодівлю дають за 4-5 днів до висаджування розсади: на відро розчину додають 10 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату і 15 г сульфату калію.

Якщо горщики добре заправлені поживними речовинами, то розсаду вирощують без підгодівлі або дають тільки одну підгодівлю перед висадкою в грунт.
Поливають рослини помірно, але не допускають висихання грунту. Температура води 18…20° С. Після поливу теплиці або парники провітрюють. Оптимальна вологість повітря при вирощуванні розсади кабачка 70-80%. Протягом усього періоду вирощування необхідно гартувати розсаду: в теплицях і парниках відкривають кватирки або рами. У домашніх умовах виносять її на балкон або веранду. Загартована розсада виходить міцною, здоровою, темно-зеленого забарвлення, з короткими міжвузлями. Кращою є 25-30-денна розсада. Резервний фонд її повинен становити не менше 10% від загальної потреби.

Догляд за кабачками

Грунтові посіви при появі першого справжнього листка проріджують, залишаючи по одній рослині в лунці. Одночасно з цим посіви прополюють, рослини підгортають до сім’ядольного листя і проводять розпушування. На другий день після висадки розсади грунт теж розпушують. До змикання рослин проводять не менше трьох спушень і прополок. Після утворення 4-5 листків рослини злегка підгортають вологим грунтом для утворення додаткових коренів. Коли рослини зімкнуться, розпушування припиняють.

Першу підгодівлю виконують перед цвітінням, друга – перед плодоношенням. У першу підгодівлю вносять з розрахунку на 10 л води: 25 г сірчанокислого амонію, 40-50 г суперфосфату, 20-ЗО г калійної селітри. Відро розчину (10 л) витрачають на 10 – 12 рослин. Другий раз підгодовують перед плодоношенням фосфорними і калійними добривами з розрахунку на 10 л води: по 40-50 г суперфосфату і калійної селітри. На 6-8 рослин використовують відро розчину.
Хороші результати дає підживлення рослин розведеним настоєм коров’яку (1: 10) або курячого посліду (1:20). Норма витрати на рослину – 1-2 л в першу підгодівлю і 3-4 л в другу.

Для кращого росту рослин і профілактики хвороб корисні 2-З некореневі підгодівлі сумішшю мікроелементів з розрахунку на 10 л води: по 4 г мідного купоросу і борної кислоти, 5 г сірчанокислого марганцю, 10-15 г сечовини. Обробки повторюють через 10-15 днів. На супіщаних грунтах кабачок часом страждає від нестачі магнію, на листках між жилками утворюються світлі плями. У таких випадках необхідно провести підживлення з розрахунку 3-5 г молібденовокислого амонію на 10 л води.

У відкритому грунті Нечорноземної зони кабачок вирощують без зрошення. Однак при тривалій сухій погоді рослини потрібно поливати.

Вирощування кабачка в парниках і під плівковими укриттями

Для отримання раннього врожаю висаджують розсаду або висівають насіння в парники або в грунт з плівковим укриттям. Грунт в парнику готують з осені. Після прибирання рослинних залишків ї дезінфекції парника грунт перекопують, зверху підсипають свіжу грунтову суміш, що складається з перегною і дернової землі у співвідношенні 1:1. Шар грунтової суміші в центрі парника повинен бути заввишки 2О-25 см. Розсаду висаджують у середину парника по 1 – 3 рослини під раму. Грунт перед посадкою і після неї рясно поливають, накривають рамою, рослини притеняют.

Перші дні температуру в парнику підтримують 20…24° С, вологість грунту – 80%. Як тільки рослини приживуться, рами встановлюють на підставки спочатку на день, а потім і на ніч. У теплу погоду рами знімають. Подальший догляд за кабачком такий же, як і у відкритому грунті. Під плівкові укриття висівають або висаджую кабачки на 2-3 тижні раніше, ніж у відкритий грунт. Під укриттями рослини розташовують в шаховому порядку з відстанню між ними 70-80 см. Перед посадкою в лунки вносять 0,5 кг торфонавозного компосту або перегною і мінеральні добрива містять фосфор і калій (40-50 г суперфосфату 30 г сульфату калію), потім поливають.

Подальший догляд зводиться до своєчасних прополок, підживлення, полив, розпушування, провітрювання. Поливають рослини помірно.

Гарні для вирощування кабачка парові ями і купи. Ями виривають круглої або квадратної форми, глибиною 30 см і шириною 50 см. Витрата органічних добрив на яму – 50 кг. Зверху насипаю шар землі до 20 см. При влаштуванні парових куп на поверхню землі укладають 30 кг органіки (висота 40 см і діаметр до 50 см). При вирощуванні кабачка в плівковій теплиці грунт готують з осені. Після прибирання рослинних залишків та дезінфекції теплиці знімають 1-2 см шару грунту і видаляють. Грунт перекопують на 27 – 30 см і вносять органічні добрива (від 4 до 15 кг/м2) в поєднанні з суперфосфатом (15-20 г/м2), калійної сіллю (10-15 г/м2).

Навесні, коли грунт прогріється до 15…18° С на глибині 10 см, її перекопують, роблять гряди. Для поліпшення фізичних властивостей грунту вносять деревну тирсу, солом’яне різання (20-30% за об’ємом). Схеми посадки кабачка в теплиці: 100х50 см, 100х75 см, 80х80 см. Висаджують рослини в похмуру погоду або в другій половині дня. На грядках роблять лунки, поливають їх, потім висаджують розсаду. Температуру в теплиці підтримують на рівні 23…25° С вдень і 14…15° С вночі. Оптимальна температур грунту 18…22° С. Вологість повітря 60 – 70%. Висока температура і вологість у теплиці можуть викликати масове опадання зав’язей, тому дуже важливо своєчасне провітрювання. При сильному розростанні вегетативних органів для кращої вентиляції видаляють по 2 – 3 листа в середині рослини або нижнє листя.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *