Етиленгліколь

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 2, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Етиленгліколь

Зовнішній вигляд

Етиленгліколь (синоніми: моноетиленгліколь, МЕГ) є найпростіший двоатомних спирт з хімічною формулою: ОН-CН2-СН2-ОН і являє собою безбарвну в’язку рідину, майже не має запаху. Розчиняється водою, спиртом, скипидаром, ацетоном.

Застосування

Області застосування етиленгліколю вельми різноманітні. Ця речовина використовується при синтезі багатьох важливих органічних сполук, у тому числі полімерів, як розчинник і навіть у виробництві чорнила і паст для кулькових ручок. Але безумовно найбільш цікаве застосування етиленгліколь знайшов в якості низкозамерзаючої рідини (антифризу). Взагалі ця чудесна рідина замінює воду, там де вода не “здужує”, причому не тільки завдяки більш низькій температурі замерзання, але і більш високій температурі кипіння. Приклади використання: охолоджуюча рідина в двигунах внутрішнього згоряння, теплоносій в системах опалення та нагріву, холодоносій в системах охолодження, обмерзанню в авіації.

Отримання етиленгліколю

Вперше етиленгліколь був отриманий ще в 1859 році! При нагріванні диброметану з ацетатом срібла спочатку був отриманий етіленглікольдіацетат. Потім при додаванні до етіленглікольдіацетату гідроксиду калію був отриманий етиленгліколь. Потім він був одержаний безпосередньо гідролізом диброметану. Перше промислове виробництво етиленгліколю було налагоджено в США в середині двадцятих років минулого століття методом гідролізу етиленхлоргідрин. В даний час це метод вже не застосовується, тому він замінений більш простим, економічно вигідним і екологічно чистим (тому що не пов’язаний із застосуванням небезпечного хлору) методом гідратацією окису етилену, яку в свою чергу отримують окисленням звичайного етилену.

Фізичні характеристики

Зовнішній вигляд: безбарвна в’язка рідина. Вміст основної речовини по ГОСТ 19710-78 – 99,5% для вищого сорту і 98,5% для першого сорту. Масова частка діетиленгліколю – не більше 0,1% для вищого сорту. Масова частка води – не більше 0,1%. Щільність: 1,13 г / см3, температура замерзання – 17,5 ° С, температура кипіння – + 197 ° С. Температура замерзання водного розчину залежить від масової частки наступним чином:

Масова частка етиленгліколя (%) у водному розчині

Температура замерзання, °C

10

-4

15

-5

20

-9

25

-12

30

-14

40

-22

50

-35

60

-49

Хімічні властивості етиленгліколю

Особливості етиленгліколю визначаються наявністю в його молекулі двох гідроксильних груп. Етиленгліколь може вступати в будь-які реакції, характерні для одноатомних спиртів. При дії на нього лужних металів або лугів цих металів утворюються гликолятов. При взаємодії з органічними кислотами або їх ангідридами етиленгліколь утворює складні ефіри. Ациклічні складні ефіри вугільної кислоти утворюються при взаємодії етіленглюколя зі складними ефірами вугільної кислоти, а при взаємодії з віцінальним діальдегіду виходять біциклічні сполуки. При окисленні етиленгліколю в залежності від умов і застосовуваних окислювачів окислюється одна або обидві ОН-групи. При цьому можна отримати такі продукти як гліколевий альдегід, гліколеву кислоту, гліоксаль, гліоксалевой кислота, щавлева кислота, двоокис вуглецю.

Де придбати

У Львові та на всій території України купити етиленгліколь можна у компанії Система Оптимум.

Умови транспортування, зберігання та заходи безпеки

Етиленгліколь повинен бути розфасований тільки в алюмінієві бочки або бочки з корозійно-стійкої сталі. Згідно ГОСТ 19710-78 етиленгліколь, упакований в бочки, транспортують у критих транспортних засобах всіма видами транспорту, а також в залізничних цистернах. Зберігають у бочках в закритих не опалювальних складах.

Етиленгліколь отруйний. Слід не допускати його потрапляння всередину організму. Гранично допустима концентрація (ГДК) у повітрі робочої зони – 5 мг/м3. Відноситься до третього класу небезпеки ГОСТ 12.1.005. Через низьку пружність парів не викликає гострих отруєнь при вдиханні.

Споріднені матеріали

Вельми близькими до етиленгліколю за властивостями є діетиленгліколь, триетиленгліколь і гліцерин, які також є густими прозорими рідинами, легко змішуються з водою, спиртом, ацетоном і деякими іншими розчинниками, причому гліцерин є нешкідливою речовиною. Діетиленгліколь широко використовується як розчинник смол, масел, нітроцелюлози та також в якості основи антифризів.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *