Готуємо грядки для ранньої картоплі

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Готуємо грядки для ранньої картоплі

Щоб отримати ранню картоплю, городники вирощують її в гребенях, а також високих або теплих грядках. Ми розповімо, як їх підготувати.

Ранні сорти картоплі висаджують раніше інших сортів. В цей час земля вже повинна бути достатньо прогріта, щоб бульби в ній не замерзли. Проте погода в середній смузі часто буває непередбачуваною, тому ранню картоплю висаджують в гребені, спеціальні грядки-короби або теплі грядки.

Картопля на гребенях

Готувати гребені для посадки картоплі слід ще з осені. Грядку потрібно очистити від бур’янів, перекопати і при необхідності додати в неї добрива.

  • Якщо земля не дуже родюча, при перекопуванні варто внести компост і перегній з розрахунку 6 кг на 1 кв. м.
  • Глинистий грунт рекомендується полити розчином борної кислоти (1 ч. л. на 10 л води). На 1 кв. м повинно припадати близько 3 л води.
  • Торф’яний грунт слід полити розчином мідного купоросу (1 ч. л. на 10 л води). Витрата така ж – 3 л на 1 кв. м.

Після підготовки грунту можна формувати гребені на відстані близько 70 см один від одного. Добре допомагають у їх формуванні такі інструменти, як сапа або культиватор. Гребені треба орієнтувати з півночі на південь – так грядки будуть краще прогріватися.

Картопля на гребенях

Навесні, щоб гребені прогрілися швидше, їх можна накрити чорною плівкою. Бульби картоплі зашпаровують на глибину 6-10 см на відстані 25 см одну від одної. Перед посадкою в кожну лунку слід внести трохи живильної суміші, що складається з компосту (1 кг), деревної золи (1 ст. л.) і суперфосфату (1 ч. л.). Суміш перемішують у лунці з грунтом, після чого висаджують в неї бульбу картоплі.

Після посадки гребені необхідно полити. На кожну бульбу має припадати близько 0,5 л води. Після цього грядки потрібно накрити поліетиленом.

Високі грядки для ранньої картоплі

Високі грядки – вже давно відомий варіант вирощування багатьох овочів, в тому числі й картоплі. Оптимальні розміри короба – 60-100 см в ширину і 20-40 – у висоту.

Високі грядки заповнюють шарами. На дно слід укласти товсті гілки, далі – шари компосту, рослинних залишків, соломи та листового опаду (в довільному порядку). Верхній шар – суміш землі і компосту. “Працює” така грядка за рахунок органіки, яка, перепрівая, створює парниковий ефект. Тому бульби ранньої картоплі у такий грядці ростуть добре і швидко.

Є у високих грядок і свій мінус: влітку вони вимагають частого поливу. Грядка-короб швидко прогрівається і тому в короткі терміни випаровує вологу. Зате вона дозволяє посадити картоплю на кілька тижнів раніше. Погодьтеся, значна перевага.

Високі грядки

У високі грядки картоплю висаджують в 2 ряди. В лунки при посадці нічого вносити не потрібно. Після грядку необхідно накрити поліетиленом, в якому потім потрібно буде прорізати отвори для сходів. На такий грядці рослинам не страшні не тільки поворотні нічні заморозки, але і сніг. Урожай з високою грядки часто перевищує звичайний в 2-3 рази.

Якщо періодично вносити в ґрунт на грядці-коробі органіку, такий “город” прослужить кілька років. Тільки висаджувати в ньому кожен рік картоплю не рекомендується – слід чергувати її з сидератами.

Картопля на теплих грядках

Для створення теплих грядок потрібно викопати траншею глибиною і шириною близько 50 см. Щоб земля не обвалювалася, а також для утеплення грядки стінки її потрібно обкласти цеглою або шифером.

Картопля на теплих грядках

Потім викопану борозну слід правильно заповнити. Як і високі, теплі грядки складаються з різних верств органіки. Спочатку в траншею потрібно помістити гілки, потім в будь-якому порядку можна укладати сіно, опале листя, тирсу, пір’я, старі газети і навіть гнилі овочі.

Шари більш великих відходів повинні розташовуватися нижче. Кожний шар слід пересипати перегноєм.

Для прискорення розкладання органічних складових рекомендується полити грядку розчином препарату “Байкал ЕМ-1” (1 ст. л. на 10 л води). Поверх цього “листкового пирога” насипається шар землі, перегною або суміш землі з перегноєм шаром близько 20 см. Важливо: грунту має бути не менше 10% від загального обсягу всієї теплою грядки. Зверху грядку можна вкрити чорним поліетиленом, щоб вона швидше прогрілася. Висаджують картоплю в неї так само, як і у високу грядку.

Якщо ви зібралися посадити ранню картоплю, подбайте про підготовку грядок заздалегідь. І зовсім не важливо, висаджуєте ви бульби в гребені, високі або теплі грядки: вибирайте той спосіб, який вам більше підходить. Головне – зробити все правильно і вчасно.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *