Хвороби картоплі і як з ними боротися

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Всім доброго дня. Отже, про що сьогодні піде мова? Як відомо без картоплі не обходиться практично жоден город. Кожен городник прагне вирощувати дану культуру і природно бажає отримати хороший урожай. При цьому робить для цього все, що в його силах.

Але є все-таки одне “але”, можливо не єдине, але важливе – картопля схильна до деяких хвороб, з якими потрібно боротися і далеко не кожен приділяє цьому увагу, а дарма. Власне про хвороби картоплі і боротьбі з ними поговоримо в цій статті.

Хвороби картоплі і як з ними боротися

Картопля може вражатися близько 70 різними бактеріями, грибами, а також вірусами і це тільки хвороби без обліку шкідників. Не вживаючи заходів по боротьбі з захворюваннями велика ймовірність ураження всього врожаю. Крім того, що врожай ви отримаєте поганий, так ще й насіннєвий матеріал також буде низької якості.

До речі про насіннєвому матеріалі можна дізнатися зі статті про підготовку картоплі до посадки. Всі ми прекрасно знаємо і розуміємо, що хворобу краще попередити, ніж потім займатися її лікуванням. Грамотним рішенням є своєчасна профілактика. Плюс до всього витрати на попередження хвороби будуть меншими, ніж у випадку з лікуванням.

Грибкові хвороби картоплі

Новиною не буде, якщо сказати, що найбільші проблеми доставляє фітофтороз. До речі боротьбі з фітофторозом присвячена окрема стаття. Як відомо фітофтора пошкоджує всі рослина. Спершу пошкоджується бадилля, а після і бульби. В результаті вони стають просто непридатними для подальшого зберігання.

Хвороба прогресує при невисоких температурах і підвищеній вологості. Так якщо літо видалося дощовим, то фітофтороз на вашому городі забезпечений, причому не тільки на картоплі. В першу чергу пошкоджуються листя, які знаходяться в тіні. Хвороба являє собою бурі плями, якими покривається поверхня листа. Знизу лист покривається білим нальотом. Розповсюджується хвороба на бульби внаслідок дощів. Так вже через кілька тижнів після прибирання на бульбах з’являються плями.

Що можна сказати стосовно профілактики даного захворювання? В першу чергу увагу потрібно приділяти насіннєвого матеріалу. Кожен рік місце посадки потрібно змінювати, не вирощувати картоплю поряд з іншими пасльоновими. Добре зарекомендували себе в боротьбі з фітофторою хімічні засоби. Для обприскування бадилля використовують бордоську рідину, про приготуванні якої нещодавно йшлося, також мідний купорос, який розводять у воді або арцерид.

Якщо уражаються бульби ризоктоніозом, то це виражається у вигляді невеликих твердих наростів і у вигляді темних плям на паростках. Якщо ви використовуєте такий посадковий матеріал, то хорошого врожаю можна не чекати. Хвороба виникає в результаті утворення грунтової кірки і посадки бульб в недостатньо прогрітий ґрунт. До речі про терміни посадки і загалом про те, як посадити картоплю можна дізнатися з наведеної статті. У профілактичних цілях бульби обробляють 1,5% борною кислотою.

Далі поговоримо про таку хворобу картоплі як парша. На парша картоплі з’являється в результаті переходу її від рослин, які гниють. На бульбах це виражається у вигляді сухих ранок. Вони не тільки руйнують оченята, але і призводять до гниття картоплі в процесі зберігання. Загалом немає нічого приємного. Для того щоб запобігти захворюванню необхідно обробити не пророслі бульби формаліном.

При цьому слід використовувати якісний матеріал. Для виведення “зарази” з ґрунту застосовують сульфат амонію або висаджують алкалоїдний люпин. Ще одне захворювання картоплі – макроспоріоз. Являє собою поступове відмирання листя. Цьому передує поява сухих коричневих плям на листках. Стебла також покриваються темними виразками. Боротися з цим захворюванням можна арцеридом і бордоської рідиною.

Якщо до зберігання врожаю підійти відповідально, тобто забезпечити необхідні умови, а також виконавши просушування бульб перед закладанням на зберігання, то суха і мокра гниль вас, а точніше ваш урожай торкнутися не має.

Бактеріальні хвороби картоплі

Картопля може вражатися кільцевою гниллю. Спочатку уражуються стебла, після захворювання переходить на корені. Уникнути кільцевої гнилі можна тільки при ретельному огляді бульб перед посадкою і використовувати виключно здорові бульби. Багатьом відомо і таке захворювання, як чорна ніжка. Її можна зустріти на різних рослинах, наприклад чорна ніжка у айстр. Хвороба чимось нагадує кільцеву гниль, але при цьому бульби загнивають безпосередньо в землі. Профілактика передбачає зрізування гички до початку збирання врожаю. Як правило, виконують обрізку за два тижні.

Варто трохи розповісти про хвороби, які не пов’язані з впливом мікроорганізмів. Не мале значення на картоплю надають стан ґрунту, вологість, а також температура. У разі нестачі калію листя стають бронзовими, починають кривитися. В даному випадку підгодовують картопля золою або гнойової рідиною. Недолік азоту в грунті призводить до поганого розвитку рослинної маси.

Вона має блідий вигляд і поступово жовтіє. Ситуацію виправляють також внесенням добрив. При недоліку фосфору зелена частина припиняє свій ріст, практично не галузиться. Самі бульби всередині можуть мати фіолетовий відтінок. Занадто глибоко садити картоплю не потрібно, оскільки це призводить до утворення дрібних бульб. Також таке можливо при жаркій і сухій погоді. Для посадки використовують тільки пророщені бульби і глибина посадки повинна бути не більше 8 см.

При цьому якщо є необхідність, то виконують також полив ґрунту. Щоб уникнути появи на бульбах чечевичных наростів потрібно стежити і не допускати застою вологи, виконувати періодично розпушування міжрядь. От власне на цьому і все, що хотілося сказати про хвороби картоплі та боротьбі з ними.

Пропоную подивитися відео про поширене захворювання картоплі — фитофтороз (боротьба народними засобами)

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *