Хвороби та шкідники гарбуза

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 3, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Хвороби та шкідники гарбуза. Фото

Найбільшу небезпеку представляють для гарбуза хвороби бактеріоз, біла і коренева гниль, борошниста роса. Основних шкідників у гарбуза два – павутинний кліщ і баштанна попелиця, ці шкідники загальні для всіх рослин сімейства гарбузових. Далі ми докладно розглянемо всі ці хвороби і шкідників, а так само заходи боротьби з ними і поради як уникнути зараження.

Хвороби

Бактеріоз на листках. Фото

Бактеріоз на листках

Бактеріоз

Опис: Із всіх гарбузових бактеріальних хвороб, ця завдає дуже великої шкоди. Прояв хвороби відбувається на сім’ядолях у вигляді коричневих ранок невеликих розмірів, а на справжніх листках у вигляді плям кутастої форми коричневого кольору. На уражених плодах з’являються виразки бурого кольору невеликих розмірів, які викликають викривлення плодів. При бактериозе початковій стадії в ранні ранкові години плями мають темно-зелений колір. В майбутньому вони набувають коричневого забарвлення і повністю засохнув, провалюються.

Між жилками листя при цьому утворюються продірявлені кутастої форми отвори. Зберігається бактеріоз на насінні і рештках рослин. Швидкий розвиток хвороби здійснюється при різких перепадах нічної і денної температур, а також при високій вологості грунту і повітря.

Насіння та рослинні рештки є джерелом інфекції. Поширення хвороби здійснюється комахами, краплями води шматочками тканин рослинності.

Методи боротьби:

Хворі плоди і рослини необхідно видаляти і закопувати. Треба також дотримуватися сівозміни: в одному місці гарбуз можна вирощувати лише раз у 3-4 роки. Гарбузове насіння необхідно обробити розчином 0.02% сірчанокислого цинку. Насіння занурюють на добу у розчин, а потім до повної сипучості просушують. При перших проявах захворювання на сім’ядолях, а також вдруге – при прояві на справжніх листках, треба обробляти бордской рідиною (10 грам вапна і стільки ж мідного купоросу).

Рослини для профілактики обробляють 0.4% хлорокисью міді або ж 1% бордоською сумішшю.

Склеротинія або біла гнилизна плода. Фото
Склеротинія або біла гнилизна плода

Біла гнилизна

Опис: Тканини покриваються білим нальотом, а потім, розм’якшуючись, загнивають. Спочатку на уражених ділянках з’являються білі, а потім чорні плодові тіла називаються склероції (вони є джерелом зараження і зимують у ґрунті). Сильне поширення хвороби відбувається при дуже вологому повітрі та ґрунті. Хворі місця необхідно присипати деревним вугіллям або ж вапном-пушонкою.

Збудником хвороби є гриб. Поразка приходить на всі частини рослин: плоди, вуса, листя, черешки, стебла. Тканини, які були вражені ослізняються, стають м’якими і покриваються грибницею білого кольору. Всередині і на поверхні стебел з’являються чорні крапки. Рослини, які були уражені в прикореневій частині, мають листки, які в майбутньому в’януть і засихають. Встановити, що загибель огірків викликана білою гниллю можна лише оглянувши стебло. Сама висока сприйнятливість до захворювання рослина має під час фази плодоношення. Для розвитку хвороби сприятливим вважається підвищена вологість повітря і грунту, загущені посадки, а також різкі перепади температури.

Інфекція зберігається в грунті і на рештках рослин. Рослина може заразитися через потоки повітря, шматочками грибниці в ході догляду, механічними пошкодженнями, і продихи.

Методи боротьби: дуже важливо своєчасно знищувати бур’яни, після збору врожаю відразу прибирати рослинні залишки, дотримуватися правил сівозміни; полив рослин теплою водою; застосування позакореневих підживлень (1 г сірчанокислого цинку, 2 г мідного купоросу і 10 г сечовини на 10 л води).

Якщо хвороба сильно поширилася потрібно в сухі і жаркі години дня видалити листя, щоб ранки швидше підсохли. На місця зрізу треба посипати товчене вугілля або протерти 0.5% розчином мідного купоросу.

Коренева гниль в різних стадіях. Фото
Коренева гниль в різних стадіях

Коренева гниль.

Опис: Має характерну особливість – утворити перетяжки. При цьому коріння і стебла стають бурого кольору і поступово размолачиваються, зростання припиняється, а нижні листки стають жовтого забарвлення. Дане захворювання здатне привести рослини до повної загибелі. Як правило, воно вражає ослаблені рослини в ході перепадів денних і нічних температур, а також в ході поливу холодною водою. Грунт є для інфекції сховищем. Огірки для профілактики необхідно поливати під корінь двічі з інтервалом в 14-ть днів розчином превикура (на 100 м2 – 40 грам).

Збудник хвороби (тобто грибок) зберігається в грунті і на рештках рослин

Методи боротьби: дуже важливо своєчасно знищувати бур’яни, після збору врожаю відразу прибирати рослинні залишки, дотримуватися правил сівозміни; поливати рослини водою температурою не нижче 20 °С; підтримувати нормальну вологості грунту, при перших ознаках кореневої гнилі підсипати землю до стеблах для утворення додаткових коренів; застосування позакореневих підживлень (1 г сірчанокислого цинку, 2 г мідного купоросу і 10 г сечовини на 10 л води);

Листя уражені борошнистою росою. Фото
Листя уражені борошнистою росою

Борошниста роса

Опис: Як правило, проявляється на листі, у меншій мірі – на стеблах і черешках у вигляді округлих білих плям невеликих розмірів (борошнистий наліт). Вони з часом збільшуються в розмірах і закривають повністю лист порошащим білим нальотом, він в свою чергу, жовтіючи, всихає. Це і є спороношення гриба, що приводить до зниження якості зеленця і його врожайності, а також до порушення процесу фотосинтезу. Цей грибок є поглиначем поживних речовин. На листі, що сильно вражена, утворюються клейстокарпии (плодові тіла), які здійснюють зараження рослин на наступний рік. Зимує гриб на рослинних залишках різних бур’янів (подорожник, осот тощо). Захворювання наносить самий сильний шкоди при високій вологості повітря, в ході надлишкової підживлення азотними добривами, а також при недостатньому і нерегулярному поливі. Грибні спори переносяться у вегетаційний період з хворої рослини на здорову при поливі, догляді за рослиною або ж вітром.

Метобы боротьби: дуже важливо своєчасно знищувати бур’яни, після збору врожаю відразу прибирати рослинні залишки, дотримуватися правил сівозміни;

Застосування препаратів:

  • обприскування рослин при перших ознаках ураження: колоїдної сіркою – 70 %-ної пастою, 70 %-ної змачивающийся, 80 %-вим, 80 %-ної гранульованої (20 г на 10 л води у відкритому грунті і 40 г на 10 л води в захищеному ґрунті);
  • колоїдної сіркою – 35 %-ной пастою (сульфаридом) (40-100 г на 10 л води в захищеному ґрунті); меленою сіркою (300 г на 100 м2);
  • фосфорнокислим натрієм двузамещенным (50 г на 10 л води);
  • изофеном, 10 %-ним к. е .. і 10 %-ним (60 г на 10 л води в теплицях); при осередковому поширенні зрізати і знищити листя або припекти листя меленою сіркою (на уражені місця сірка наноситься ваткою);
  • обприскати настоєм коров’яку (1 кг коров’яку заливають 3 л води і настоюють протягом 3 діб, потім проціджують і розводять 1 л настою 3 л води).

Шкідники

Колонія павутинного кліща на аркуші. Фото
Колонія павутинного кліща на аркуші

Павутинний кліщ

Опис: тіло у павутинного кліща овально – довгасте, завдовжки 0,3-0,4 мм. Кліщі уражають нижню сторону листя, обплітаючи рослина тонкою павутиною. На уражених листках з’являються світло-жовті точки, далі лист стає мармуровим, жовтіє і засихає; якщо допустити сильне розмноження шкідника рослина гине. Ураження павутинним кліщем схильні всі овочі сімейства гарбузових. Павутинний кліщ поширений повсюдно.

Заходи боротьби:

  • щоб знищити такого шкідника необхідно регулярно обприскувати рослини водою протягом дня, особливо при спекотній погоді;
  • хороший результат дає обприскування рослин настоєм лушпиння цибулі або часнику (200 г лушпиння на 10 л води);
  • дуже важливо своєчасно знищувати бур’яни, після збору врожаю відразу прибирати рослинні залишки, дотримуватися правил сівозміни.

Застосування препаратів: обприскування рослин кельтаном (хлорэтанолом), 20 %-вим (20 г на 10 л води); в умовах теплиць застосовуються изофен, 10 %-ний або 10 %-ний (60 г на 10 л води) і мелену сірку (300 г на 100 м2);

Колонія баштанної попелиці. Фото
Колонія баштанної попелиці

Баштанна попелиця.

Опис: тіло самок шкідника овальне, темно-зеленого кольору, довжиною 1,25-2,1 мм. Личинки жовто – зелені, з крилами або без.

Розвиток шкідника починається на бур’янах, а потім уражаються гарбузові. Попелицю можна виявити на нижній стороні листя, на пагонах, зав’язах і квітках. Уражені листки скручуються, квітки і листя опадає. Ріст рослин уповільнюється, а потім рослини гинуть.

Заходи боротьби: дуже важливо своєчасно знищувати бур’яни, після збору врожаю відразу прибирати рослинні залишки, дотримуватися правил сівозміни;

Застосування препаратів: обприскування рослин карбофосом, 10 %-вим або 10 %-ным (60 г на 10 л води) теплиць трихлорметафосом-3 (трифосом), 10 %-вим (50-100 г на 10 л води).

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *