Як розрахувати витрату фарби по металу?

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Показник витрати фарби — важливий фактор при складанні кошторису робіт. Норми витрати фарби по металу залежать, насамперед, від типу металоконструкцій, що офарблюються, а також якісних характеристик матеріалу.

Прийнято поділяти металовироби на три групи в залежності від виду конструкційного матеріалу:

 • чорне залізо;
 • оцинковану сталь;
 • кольорові метали.

Кожна група металів характеризується певними робочими властивостями, а тому і необхідність фарбування в кожному випадку різна. Наприклад, кольорові метали рідко потребують фарбування, а ось чорне залізо потрібно фарбувати, так як інакше несприятливі фактори навколишнього середовища приведуть до розвитку корозійних процесів.

Найчастіше для фарбування металевих конструкцій використовуються масляні і алкідні лакофарбові розчини. Ці види барвних речовин найкраще підходять для захисту металу від іржавіння і агресивних середовищ.

Правильний вибір кисті

Від вибору кисті не в останню чергу залежить витрата лакофарбового матеріалу. Вибирати доведеться між кистями з синтетичною або комбінованою щетиною. Кисть може мати довгу або плоску рукоять.

Щітка з натуральною щетиною краще підійде для роботи з органічним розчинником. Її ворс добре вбирає барвник і рівномірно розподіляє склад по поверхні. Однак для водно-дисперсійних фарб натуральна щетина не кращий варіант, оскільки вона надто швидко просочується водою і стає безформною, що створює незручності при фарбуванні. На відміну від натуральної, штучна щетина не абсорбує рідину і зберігає вихідну форму протягом робочого процесу.

Зверніть увагу! Якісна кисть характеризується не тільки добрим всмоктуванням, але і такою ж віддачею фарби.

Покривність фарби

Показник витрати лакофарбового матеріалу багато в чому визначається його покриваністю. В якості прикладу можна навести скляну пластину, на яку наноситься фарба. В той момент, коли шар фарби зробить пластину повністю непрозорою, можна вважати, що пластина покрита. Іншими словами, щільність — це кількість фарби, що потрібно витратити на повне зафарбовування тієї чи іншої ділянки поверхні. Чим менше фарби витрачатися на одиницю площі, тим вище щільність.

Зверніть увагу! Навіть при відмінному показнику покриваності одного шару недостатньо, щоб надійно захистити метал від іржавіння.

На витрату ЛФМ впливає і його колір. Зокрема приблизна витрата білої емалі складає 110 грамів на 1 м2, тоді як чорної емалі потрібно не більше 60 грамів на м2. Показники покриваності зазначаються компаніями-виробниками на упаковці. Для розрахунку передбачуваної витрати фарби потрібно помножити показник покриваності на метраж поверхні, а отриманий результат помножити на кількість шарів. При цьому реальна витрата ЛФМ, швидше за все, буде трохи більше, чому сприяють такі чинники:

 • рельєфність поверхні, наявність на ній шорсткостей;
 • інструмент, що використовується для нанесення;
 • кваліфікація маляра.

Іноземні та вітчизняні виробники зазвичай по-різному вказують норми витрат на упаковці. Західні компанії пишуть про витрату в грамах або кілограмах на квадратний метр, а російські — орієнтуються на літри.

Приклад розрахунку втрат при нанесенні фарби

Для розрахунку норми витрати знадобиться показник сухого залишку (масової частки нелетких компонентів). При цьому слід зауважити, що подібним чином можна встановити тільки теоретичну витрату лакофарбового матеріалу, оскільки в даному випадку не приймаються в увагу додаткові фактори.

Основні втрати при фарбуванні належать до так званих «очевидних втрат» (якщо потрібний показник не забезпечений товщиною шару) та «фактичним втрат» (якщо ЛФМ витрачається даремно).

Точніший результат можна отримати, якщо використовувати наступну формулу:

Масова частка нелетких речовин = ТСП x 100 / ТМП

Умовні позначення:

 • ТСП — товщина підсумкового шару сухої плівки;
 • ТМП — початкова товщина мокрою плівки.

Чималу частину складають реальні втрати, які відбуваються через стікання фарби з кисті або валика. Більшу частину цих втрат можна уникнути, якщо акуратно працювати з лакофарбовим матеріалом. Однак при роботі з фарбопультом втрат при нанесенні барвника не уникнути, так як на рівень витрат матеріалу впливає не тільки майстерність муляра, але і погодні умови, а також форма поверхні. В результаті при розпиленні норми витрати фарби трохи вище.

Втрати зазвичай виражаються в процентному відношенні:

 • для закритих приміщень з хорошою циркуляцією повітря — до 5 %;
 • для відкритих просторів в умовах відсутності вітру — від 1 до 5 %;
 • для відкритих просторів у вітряну погоду — понад 20 %.

Перед нанесенням фарби рекомендується особливу увагу приділяти підготовці поверхні. Якісно проведені підготовчі заходи — застава економної витрати лакофарбового матеріалу.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *