Як садити часник під зиму

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Як садити часник під зиму

А ви правильно висаджуєте озимий часник? Дізнайтесь із статті, як зробити так, щоб весною вас радував відмінний урожай.

Для того щоб отримати багатий врожай озимого часнику, важливо не тільки вибрати відповідний сорт, але також підготувати грядку, дотримати правила посадки і догляду за культурою.

Підготовка грядки для часнику

Для вирощування часнику найкраще підходить пухкий нейтральний грунт (pH – 6-6,5), наприклад, супіски.

Не можна висаджувати часник на дільниці:

 • з близьким рівнем ґрунтових вод;
 • схильні до затоплення під час відлиг;
 • на які в цьому році вносили гній.

Для посадки часнику під зиму треба вибирати добре освітлене місце. Грядку краще всього робити завширшки 1 м і розташовувати зі сходу на захід.

За кілька тижнів до посадки озимого часнику видаліть коріння бур’янів, перекопавши вилами землю на глибину 20-30 см Внесіть в грунт фосорно-калійне добриво (15 г на 1 кв. м) і компост (15-20 л на 1 кв. м). При бажанні фосфорно-калійне добриво можна замінити деревною золою (1-1,5 л на 1 кв. м).

Підзимова посадка часнику

Щоб отримати хороший і своєчасний урожай, потрібно правильно вибрати і термін посадки. Ідеально – за 2-3 тижні до настання холодів. Як правило, в середній смузі це остання декада вересня або перша декада жовтня.

Традиційно озимий часник висаджують на глибину 3-5 см. Але можна вдатися також до заглибленої посадки і висаджувати часник на глибину 10-15 см, тоді в холодних регіонах цю процедуру можна буде проводити вже з кінця серпня до середини жовтня. До речі, такий спосіб посадки дозволяє часнику краще вкоренитися і пережити зиму.

Для підзимової посадки часнику важливо вибрати відповідний садівний матеріал – відсортувати зубчики, залишивши лише великі і здорові. У нестрілкуючихся сортів це зубчики зовнішнього ярусу.

Перед посадкою їх слід протруїти часник в рожевому розчині марганцівки або в розчині мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води) протягом доби.

Намітьте місця для посадки на підготовленій заздалегідь грядці за схемою 10х15 см, зробіть лунки глибиною 5-15 см (в залежності від часу посадки), насипте в кожну з них трохи золи або піску і посадіть зубчики. Засипте ямки компостом і при необхідності (в холодних регіонах) замульчуйте соломистим гноєм, торфом, опалим осіннім листям або ялиновим лапником шаром в 7-10 см.

Без дотримання сівозміни неможливо отримати хороший урожай часнику. Так, культурі не вистачить необхідних поживних елементів (особливо калію), якщо її висадити після коренеплодів. Не варто садити часник після цибулі, т. к. у цих культур загальні хвороби та шкідники.

Кращими попередниками часнику на грядці вважаються:

 • злаки (крім ячменю і вівса);
 • озимі культури, що йдуть на корм домашнім тваринам (конюшина, люцерна тощо);
 • патисони;
 • кабачки;
 • огірки.
Як садити часник під зиму

Якщо заздалегідь намітити місця для посадки озимого часнику, то процес буде легким і швидким

Не вдавлюють зубчики часнику в землю, а акуратно складайте їх у підготовлені ямки.

Поради по вирощуванню від досвідчених городників

 • Коли розтанув сніг, а на поверхні землі з’явилися перші паростки часнику, внесіть в грунт азотне добриво (наприклад, сечовину в кіл-ті 12-20 г на 1 кв. м). Після глибоко прорихліть міжряддя.
 • Якщо грунт на ділянці бідний, підгодовуйте озимий часник 1 раз в 2 тижні комплексними мінеральними добривами, що не містять хлор (використовуйте по інструкції).
 • Коли стрілки часнику досягнуть висоти 10 см, видаліть їх. Ця процедура дозволить підвищити врожайність. Залиште кілька стріл. Не забувайте прополювати і рихлити грядки з часником – рослини добре реагують на таку турботу.
 • Коли більша частина листя опустилася, а нижнє і зовсім пожовкло, прийшов час збирати урожай озимого часнику. Якщо ви запізнилися, то зовнішні лусочки розтріскаються і оголяться зубчики -будуть погано зберігатися. Після прибирання головки часнику залиште під навісом на тиждень для дозрювания.
 • Зберігайте часник в приміщенні з низькою вологістю і температурою, близькою до нуля.
Як садити часник під зиму

Розтанув сніг добре зволожує грунт і живить молодий часник

Що можна садити на грядці після часнику

Відразу після збирання озимого часнику грядку бажано засіяти сидератами, наприклад, вікою. Це рослина рихлить, знезаражує ґрунт і збагачує її азотом.

Крім сидератів на ці грядки можна висадити бобові (квасоля, горох, боби), гарбузові (огірки, кабачки, патисони, гарбузи), ранні сорти картоплі та однорічні трави. Допускається висадка буряку, капусти і помідорів. А от садити на цю грядку цибулю або повторно висаджувати часник ні в якому разі не можна.

Рослини, що належать до одного сімейства, уражаються одними і тими ж хворобами і шкідниками. Тому їх не рекомендується вирощувати на одній грядці один за одним. Треба почекати хоча б 2-3 роки.

Знаючи всі секрети і правила посадки, вибравши відповідний сорт озимого часнику, ви легко отримаєте багатий урожай.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *