Як виростити на присадибній ділянці власну зірку

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Як виростити на присадибній ділянці власну зірку

Астра (в перекладі з грецької «зірка») – однорічна садова рослина, відрізняється величезною різноманітністю форм та кольорів. Не так давно вирощування айстри культивувалося на кожній присадибній ділянці. Ця рослина має славу вкрай невибагливої рослини, що прикрашає сад до самих морозів. Ще одна перевага айстри – великий термін її стійкості в букетах.

Останнім часом з-за того, що ця культура стала сильно дивуватися фузаріозом, вирощування айстр на садових ділянках скоротилося. Однак якщо вчасно провести всі агротехнічні прийоми посадки, догляду та захисту цієї рослини від хвороб і шкідників, можна отримувати задоволення від краси і різноманітних форм айстри протягом багатьох місяців.

Вимоги айстри до умов вирощування

Вимоги айстри до умов вирощування

Краща температура для вегетації цього садового рослини — +20⁰С, вологість повітря помірна – близько 60-70%. Астра не виносить сильну спеку і перебої з поливом. Від цього відразу ж страждає її декоративність, якість насіння. Однак не варто впадати в іншу крайність, і влаштовувати рослині надмірне перезволоження. Ця квітка абсолютно не терпить зайвого перезволоження, високого рівня залягання грунтових вод.

Для успішного вирощування айстри потрібно забезпечити їй грядку з добре дренованим грунтом, родючої і повітропроникною. Найбільше для цього підходять суглинки і супіщані грунти. Родючість досягається внесенням добре перепрілого компосту і перегною. Додавати в грунт свіжий гній – значить заздалегідь приректи посадки на загибель від грибкових захворювань, зокрема, від фузаріозу.

Якщо на ділянці грунт не відповідає цим вимогам, то її можна створити своїми руками. Рекомендований склад грунту на квітковій грядці:

 • дерен – 3 частини;
 • перегній -1 частина;
 • пісок – 0,5 частини.

Для вирощування квіткової розсади складають суміш дещо іншого складу:

 • дерен – 1 частина;
 • торф – 2 частини;
 • пісок – 2 частини.

При вирощуванні цієї квіткової культури важливу роль відіграє сівозміну. Тобто потрібно враховувати, які попередники росли до цього на грядці. Потрібно уникати висадки айстри після культур, так само як і вона страждають від фузаріозу. Це такі культури, як:

 • тюльпани;
 • гладіолуси;
 • гвоздика;
 • картопля;
 • томати;
 • левкої.

Кращими попередниками для айстри вважаються багаторічні трави: люцерна, еспарцет, вика, конюшина, а так само чорнобривці, календула. На одному місці вирощувати айстри довго не рекомендується щоб уникнути накопичення хвороб, крайній термін – 3-4 року.

Вибір місця для грядки

Вибір місця для грядки

Для того щоб астра показала всі свої можливості, їй потрібно забезпечити повноцінне сонячне освітлення протягом усього дня. Якщо частина цього часу астра буде знаходитися в тіні, вона не зможе показати всю красу своїх кольорів, буде повільно рости. Розсіяне сонячне освітлення не зашкодить вегетації цієї рослини, тобто зростати, в мереживній тіні молодих дерев, їй буде комфортно.

Другою умовою продуктивного вирощування айстри є захист від панівних вітрів. Соковитий стебло, важкі шапки квітів можуть постраждати із-за сильного вітру, тому бажано, щоб ділянка для вирощування айстри не був відкритим, а був захищений від вітру.

Підготовка грунту

Для вирощування гарних здорових рослин потрібно ретельно підготувати грунт. Восени її перекопують, вносять необхідні компоненти, намагаючись наблизитися до оптимального складу та забезпечити родючість квіткової грядки. Бажано, щоб грунт мав нейтральну кислотність. Це можна перевірити у спеціалізованій лабораторії або самостійно за допомогою лакмусового паперу.

Навесні вносять лише мінеральні добрива:

 • суперфосфат;
 • сірчанокислий амоній;
 • калійна сіль.

Бажано додати в грунт трохи просіяної деревної золи для профілактики грибкових захворювань.

Терміни посадки

Терміни посадки айстр

Дуже цікавить початківців любителів айстри вирощування з насіння, коли садити. Спочатку підбирають посадковий матеріал і визначаються зі строками посіву. У магазині можна придбати насіння айстри різних термінів цвітіння:

 • ранні сорти – термін розцвітання дорівнює 90 днів після сходів;
 • середні сорти– 110 днів;
 • пізні сорти – рослина зацвітає через 130 днів.

Для того щоб наблизити і продовжити час цвітіння айстри, бажано вирощувати через розсаду. Якщо врахувати, що у відкритий ґрунт в умовах середньої смуги можна висаджувати молоді рослини в травні, і вони повинні бути віку не менше 40 днів, то оптимальний строк сівби насіння – березень, перші числа квітня. Для вирощування айстри в теплиці, а так само в умовах півдня Росії ці терміни кілька зсуваються вперед.

Посів насіння на розсаду

Посів насіння на розсаду

Ця культура зовсім не страждає від пересаджування молодих рослин, тому насіння спочатку можна посіяти гущі для економії місця, а потім розсадити їх по окремим горщикам. Великі насіння дуже зручні для точного посіву. Потрібно дбати про свіжості насіння, так як вони дуже швидко втрачають схожість.

Посів насіння на розсаду

Легку родючий ґрунт потрібно підготувати заздалегідь, щоб навесні її досить було просто занести в тепле приміщення. Для вирощування розсади можна скористатися і купівельними грунтом. Насіння потрібно розкласти в неглибокі борозенки, присипати землею і полити теплою водою. Найкраще рослини проростуть при температурі +20⁰ у світлому місці.

Посів насіння на розсаду

Після проростання температуру потрібно знизити до +15⁰С, щоб молоді сіянці не витягувалися. Пікірувати розсаду потрібно на стадії двох-трьох листків, її розсаджують в торф’яні або пластикові горщики і дорощують, при температурі +12⁰С. Розсада буде міцнішим, якщо її загартовувати на холодній веранді або на балконі при температурі не нижче +10⁰С.

При наявності парника або теплиці посів насіння проводиться у тепличний грунт. Безпосередньо у відкритий грунт астру сіють після сходу снігу. Для цього ділянку проливають окропом для дезінфекції від грибкових захворювань, роблять борозенки, сіють насіння. Відстань між борозенками – 10-12 див. Посіви можна прикрити плівкою, будь нетканим матеріалом.

Пересадка в грунт

Пересадка в грунт

Загартовану розсаду можна висаджувати в середині травня. Вона безболісно переживе легкі поворотні заморозки. Підготовлену з осені грунт розпушують, розрівнюють граблями, роблять лунки. Для високорослих сортів відстань між лунками має бути 25-30 см, для бордюрних айстр досить вдвічі менше. Можна продумати заздалегідь створення квіткової композиції, згрупувавши рослини по відтінкам.

Горщик для розсади потрібно заправити харчуванням для посиленого росту і майбутнього пишного цвітіння дорослої рослини. Це може бути 1-2 жмені перегною, пів чайної ложки нітрофоски або спеціального добрива для квітів в гранулах. Рослини разом із земляною грудкою акуратно висаджуються в підготовлені лунки, які проливаються слабким розчином будь-якого фунгіциду або рідкісної тепер марганцівки.

Витривала розсада айстри обов’язково приживеться, але спочатку їй треба трохи допомогти. Рослини притіняють на перший час, ґрунт під ними мульчують будь-яким доступним матеріалом. Щоб зменшити стрес від пересадки, можна збризнути розсаду «живою водою» — Епіне або Цирконом (1-2 краплі на склянку води).

Догляд за айстрами

Догляд за айстрами

Замульчований грунт не доведеться часто поливати, досить неглибоко рихлити її. Якщо мульчі немає, то полив проводиться за необхідності, з пересиханням верхнього шару грунту. Полив можна поєднувати з підживленням повним мінеральним добривом, яку проводять через два тижні після висадки молодих рослин. Після утворення бутонів частку азоту у підживлення потрібно зменшити.

Якщо грунти родючі або в лунку внесено досить підгодівлі, то удобрювати айстри не обов’язково. При регулярному поливі і достатньому харчуванні рослини його цвітіння триватиме до морозів, а фарби і відтінки будуть яскравими і соковитими.

Айстри, зійшли після посіву насінням прямо у відкритий грунт або після минулорічного осіннього самосіву, потрібно розсадити. Подальший догляд за ними аналогічний догляду за рассадными рослинами. Зацвітуть вони пізніше, але збережуть міцний зовнішній вигляд і відмінне здоров’я.

Хвороби і шкідники

Основним захворюванням айстри, просто таки бичем для квітникарів стало фузаріозне в’янення, виявляється кореневою гниллю через грибкове ураження грунту. Заходи боротьби і профілактики – знезараження ґрунту фунгіцидами, внесення в неї золи, обприскування рослин розчинами мікродобрив для зміцнення їх здоров’я.

«Чорна ніжка» страшна астрі на стадії розсади, коли в один день можна позбутися всіх рослин. Заходи боротьби – не перезволожувати грунт, знезаражувати її перед посівом насіння.

Фітофтороз викликає грибок, який може зимувати на рослинних залишках. Своєчасна прополка, обприскування мідьвмісними препаратами допоможуть впоратися з хворобою, не допустити її розвитку.

Шкідники, які можуть пошкодити рослини айстри – це слимаки, павутинна і почковая попелиці, гусениці совки. Боротися з ними потрібно глибоким розпушуванням грунту, ретельної і вчасно зробленої прополкою, обприскуванням препаратами типу Карбофос у відповідності з інструкцією.

При проведенні своєчасної підготовки грунту, своєчасного посіву насіння, пікірування, належному догляді за молодшими та дорослими рослинами, можна успішно виростити красиві і міцні айстри.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *