Як зберегти врожай картоплі до весни без втрат

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Зберігання картоплі
Здавалося б, що складного в збиранні картоплі? Викопав та завантажив у погріб. Начебто, справа ця нехитра, хоча на неї і доводиться витрачати багато сил. Однак і в неї є свої нюанси, якими не варто нехтувати.
.
У викопуванні картоплі важливо все: правильно обраний час, метод викопування і ретельна підготовка бульб до зберігання.

Коли і як викопувати картоплю на зберігання

Будь-який городник хоче отримати хороший урожай картоплі, який буде довго зберігатися. А для цього потрібно, щоб бульби повністю дозріли, набрали необхідну вагу і накопичили корисні речовини.

Як же визначити точний термін викопування? У середній смузі картоплю зазвичай прибирають з кінця серпня по першу декаду вересня. Але ці терміни дуже варіативні, оскільки термін дозрівання бульб картоплі багато в чому залежить від строків посадки, сорту, погодних умов, а також особливостей догляду.

На що ж орієнтуватися тоді? На зовнішній вигляд бадилля. Це найбільш очевидна ознака, яка підкаже, готова картопля до прибирання або ще ні. Якщо бадилля почало відмирати і сохнути – бульби дозріли. Картоплю допустимо викопувати протягом 3 тижнів після в’янення надземної частини. Перетримувати урожай в ґрунті не варто, інакше він буде погано зберігатися.

коли копати картоплю

Як викопувати картоплю? Це залежить від грунту, на якому вона росте. Якщо земля пухка, то досить просто потягнути за гичку, і бульби з’являться на поверхні. Залишиться тільки зібрати їх та за допомогою лопати або вил перевірити, не загубилася чи глибше в землі залишилася картопля.

Викопування картоплі

На щільному ґрунті кущі слід підкопувати збоку. Робити це можна вилами або лопатою. У кожного з інструментів свої переваги і недоліки. Вилами легше викопати ціле “гніздо” бульб, не пошкоджуючи при цьому урожай. Але якщо вже вила проткнуть картоплю, то такі екземпляри довго зберігатися не будуть. При використанні лопати ризик пошкодження бульб збільшується. Однак зрізи від лопати на повітрі швидко завітрюються, і така картопля зможе якийсь час пролежати в погребі.

Викопування картоплі

Підготовка картоплі до зберігання

Перед відправкою на зимове зберігання бульби картоплі рекомендується сортувати: відокремити великі екземпляри від дрібних, хворі – від здорових, відібрати посадковий матеріал. Навіть злегка зіпсовану картоплю шкодувати не варто, краще її викинути. Оскільки одна хвора бульба може призвести до загибелі пристойною частини врожаю.

Не поспішайте засипати викопані бульби в мішки або ящики. Бажано, щоб перед відправкою в льох картопля пройшла підготовчий період. Це потрібно для того, щоб бульби підсохли, а їх шкірка ущільнилася. Крім того, “проблемна” картопля не завжди помітна відразу після викопування. Іноді хвороба бульб заявляє про себе тільки через якийсь час. За час підготовчого періоду хвороби, як правило, виявляють себе. Тоді уражені бульби можна відбракувати, і вони не зможуть заразити решту урожаю.

зберігання картоплі

До закладки на зберігання картоплю треба засипати в ящики або розкласти на сухій підстилці. Якщо урожаю багато, то його можна упакувати і в мішки, але тільки в сітчасті – щоб бульби провітрювалися. При цьому умови їх утримання повинні бути наступними:

 • вологість повітря – 90-95%,
 • температура – близько 18°С.

В таких умовах картопля повинна пролежати близько 1-1,5 тижнів. І тільки після цього її можна відправляти на довгострокове зберігання.

Пам’ятайте, що при всіх маніпуляціях з картоплею (викопуванні, сушінню та сортуванню) з бульбами потрібно поводитися дбайливо. Якщо картопля отримає пошкодження – термін її зберігання знизиться.

Деякі городники миють картоплю перед зберіганням. У цієї процедури є свої переваги і недоліки, тому кожен вирішує сам, чи варто до неї вдаватися.

Плюси зберігання митої картоплі:

 • легше оцінити стан бульб (на чистій шкірці дефекти видно краще);
 • з промитою картоплею простіше працювати – від неї меньше бруду.

Мита картопля

Недоліки зберігання митої картоплі:

 • миття картоплі істотно збільшує час її підготовки до зберігання;
 • на миття картоплі витрачається багато води;
 • якщо погано просушити бульби після миття, під час зберігання вони можуть загнити.

зберігання картоплі

Який висновок можна зробити? Мити картоплю перед зберіганням? Це кожен городник вирішує для себе сам. Хоча взагалі, варто знати, що добре зберігається суха картопля, і неважливо, мита вона чи ні. Головне, щоб вона була добре просушена.

Чим обробити картоплю перед зберіганням

Перед відправкою на зберігання бульби можна обробити розчином мідного купоросу – так вони будуть краще зберігатися. У 10 л води слід розчинити 2 г препарату. Засобом потрібно добре обляпати плоди і дати їм просохнути.

Перешкоджати виникненню гнилі допоможе трав’яний настій. На 10 л води беруть 1,5 кг яглиці, 3,5 кг полину і 750 г листя тютюну, настоюють добу. Цим настоєм можна обприскувати урожай картоплі, витрачаючи близько 100 мл на 25 кг бульб.

До речі, полин і яглиця, а також інші фітонцидні рослини можуть захистити картоплю від загнивання, навіть якщо їх листя просто розкласти між бульбами. Роблять це таким чином, щоб на 50 кг врожаю картоплі припадало близько 0,5-1 кг трави.

Умови зберігання картоплі

 • Оптимальна температура зберігання картоплі – 2-3°С;
 • Висока вологість повітря;
 • Відсутність світла в приміщенні;
 • Наявність системи кондиціонування, що забезпечує циркуляцію повітря.

Якщо температура в підвалі, сараї або на балконі буде вище, ніж 2-3°С – картопля почне проростати. Тому намагайтеся контролювати температуру в місці зберігання бульб.

Способи зберігання картоплі

Зберігати картоплю можна не тільки у погребі, але також в ямі, в домашніх умовах або на балконі. Як це правильно робити в кожному конкретному випадку?

Зберігання картоплі в погребі

Бульби картоплі найкраще зберігаються в дерев’яних ящиках. При цьому вкрай важливо, щоб ці ємності не стояли прямо на земляній підлозі. Краще всього поставити їх на невелике (до 20 см) піднесення, настил із дощок або підкласти під ящики для зберігання картоплі цеглини. Якщо в погребі є стелажі, то можна розмістити урожай картоплі на них.

Зберігання картоплі в ямі

Якщо ви не плануєте зберігати картоплю аж до березня, її можна тримати в звичайній ямі. Яму краще зробити в місці, яке ніколи не затоплює під час дощів і після паводку. Її слід викопати глибиною близько 1,5-2 м шириною близько 4 м. Половину ями слід закласти картоплею, а зверху насипати сухий пісок шаром 15 см. Поверх піску – шар землі. Її треба засипати так, щоб утворився невеликий горбок (висотою 15-20 см). Зверху насип можна прикрити хвойним опадом, соломою або торфом.

Зберігання картоплі на балконі

Якщо у вас немає можливості зберігати картоплю в погребі, можна тримати її на балконі. Але для цього бульби потрібно укласти в подвійні тканинні мішки, які слід помістити в дерев’яні ящики. При цьому ємність з картоплею повинна поміщатися в такий же ящик, але більшого розміру. Проміжки між стінками слід заповнити утеплювачем. Зверху ящики треба накрити двома кришками, між якими також укласти шар утеплювача. Якщо все зробити правильно, то урожай картоплі зможе витримати морози до -20°С.

Бульби з незначними механічними пошкодженнями (подряпини, надрізи) краще зберігати окремо і використовувати в першу чергу.

Можливо, процес підготовки картоплі до зберігання здасться вам занадто трудомістким, проте витрачені сили і час обов’язково дадуть результат: бульби будуть зберігатися добре і переживуть зиму з мінімальними втратами.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *