Як зробити мангал для шашлику

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Який же пікнік або вечеря на природі обходиться без шашлику! Звичайно, можна зробити його просто на багатті за допомогою нескладних пристосувань, але набагато зручніше і смачніше виходить, звичайно ж, на мангалі. Мангали бувають дуже різні, і ми розглянемо найбільш поширені їх види, які ви могли б виготовити своїми руками.

Найпростіші мангали

Вони можуть бути дуже різні.

Металевий нерозбірний

переносний мангал

переносний мангал

Найпростіший мангал з металу являє собою невеликий прямокутний металевий короб, в який кладуть дрова або вугілля. Коли паливо прогорить, поперек короба поміщають шампури з нанизаними на нік шматочками мяса і овочів.

Виготовляється такий мангал за допомогою зварювання з листового заліза товщиною від одного до трьох міліметрів (чим товще, тим краще), поздовжні його стінки потрібно зробити зубчастими – так вам буде легше обертати шампури при смаженні.

У бічних і передній стінках ящика на висоті 5-10 сантиметрів від його днища свердлять вісім отворів діаметром приблизно 15 мм. Перфорація потрібна для припливу повітря до вугілля або дров.

Після зварювання самого короба з обрізків труби робляться ніжки і приварюються до нього. Обладнання мангала закінчується тим, що до нього приварюють продоліни і поперечки для дров або кута і (бажано) ручку з одним або декількома гачками: на них можна буде повісити кочергу, совок і інші приналежності. Всі зварювальні шви зачищаються.

Перенести гарячий мангал, якщо почнеться дощ, досить важко. Тому для нього виготовляють сталеву кришку- «парасольку».

Металевий розбірний (переносний)

Розміри звичайного мангала такі, що ширина його днища дорівнює ширині двох бічних стінок. Тому найпростіший складаний мангал можна уявити собі як комплект, що складається з набору деталей:

 • Сталевого піддону з невисокими бортиками;
 • Бічних довгих стінок;
 • Торцевих коротких стінок;
 • Набору ніжок.

Бічні стінки утримуються одна біля одної спеціальними відгинами, а виготовлені з прутка 10 мм ніжки з різьбою на кінці кріпляться до кутів днища чотирма гайками.

Коли переносний мангал розібраний, його торцеві стінки разом з шампурами складаються в піддон, а бічні утворюють кришку, і він нагадує портфель- «дипломат», до якого для зручності перенесення можна навіть зробити ручку.

«Одноразовий» мангал

Компактний мангал зі сталі

Компактний мангал зі сталі

Такий мангал можна купити в магазинах для туристів. Він являє собою піддон з алюмінієвої фольги, на який укладають деревне вугілля. Зверху його накривають гратами з товстого дроту, а на неї укладаються заготовка для шашлику або мясо.

Розпалюються вугілля за допомогою рідини для розпалювання вугілля. Зробити таке одноразове пристосування можна і самостійно, використавши замість дротяної решітки скоби-опори для шампурів (при бажанні на них можна закріпити і саморобну грати).

Принцип розміщення і обладнання стаціонарного мангалу

На садових ділянках, як правило, обладнають стаціонарні мангали, які роблять з металу, цегли або каменю (можна застосовувати і силікатні блоки, вогнетривку шамотну глину і т. Д.)

Існує кілька правил розміщення мангала на ділянці:

 • Як правило, стаціонарний мангал не тільки служить «кухонною технікою», а й є однією з центральних архітектурних деталей при розробці дорогого ландшафтного дизайну ділянки, в який не впишеться дешевий переносний мангал. Зробіть його центром зони відпочинку або доповненням до вашого особистого «кафе під відкритим небом».
 • Під час приготування шашлику дуже зручно, якщо під рукою є столик або стійка, на які зручно класти заготовки і ставити тарілки з готовими стравами. Такі стійки і столики іноді входять в конструкцію самого мангала (наприклад цегляного), а іноді обладнуються поруч з ним.
 • Недалеко від місця приготування шашликів повинна бути вода, щоб можна було вимити руки і посуд, а при необхідності і пригасити не в міру що розгорівся полумя. Кращим рішенням буде підвести сюди трубу від централізованого водопроводу. Якщо це неможливо, розташовувати мангал потрібно ближче до кухні або, в крайньому випадку, до струмка.
 • Будь-яка господиня знає, що при приготуванні їжі все повинно бути під рукою. Тому споруджуючи мангал, потрібно передбачити господарський відсік або невеличкий стаціонарний шафка під навісом. У ньому будуть зберігатися вугілля і інструменти (кочерга, топірець, щипці для вугілля, хутра для подачі повітря і т.п.). Підсобні відсіки зручно зробити в цоколі цегельного мангала.
 • Навколо мангала бажано обладнати «зону відпочинку», щоб гостям не доводилося розбрідатися по ділянці з шашликами в руках або переносити їх в їдальню. Адже сенс приготування шашлику на мангалі якраз в тому, що вечеря організовується під відкритим небом!
 • Над столиками і стільцями бажано закріпити навіс від дощу.

Металевий мангал з бочки

Строго кажучи, такий мангал можна переміщати (точніше, перевозити) з місця на місце в межах ділянки, проте він досить важкий, і на пікнік його з собою не візьмеш. Для його виготовлення використовують металеву бочку – крім тієї, яка раніше використовувалася для зберігання ПММ.

Вам будуть потрібні: пила-болгарка- електролобзик по металлу- зварювальний апарат, а матеріалами служитимуть сталевий куточок-дверна ручка з металу і кілька дверних петель. Не забудьте і про металевих колесах для опорних стійок.

Робота з виготовлення мангала складається з двох етапів – збірка його основної конструкції і обробка бочки:

 • Бічна частина рами робиться з двох горизонтальних і двох вертикальних стійок з сталевого куточка. Верхню горизонтальну стійку встановлюють, відступивши від верхнього краю на відстань, рівну радіусу бочки. Нижню – на висоті 20-25 сантиметрів від нижньої кромки встановлених вертикальних стійок. Виклавши на рівну поверхню чотири стійки, зваріть їх між собою. Точно так же виготовте другу боковину рами. Зєднуються боковини двома відрізками куточка.
 • Тепер встановіть бочку на раму: її отвір повинен знаходитися ззаду-зверху, праворуч від лицьової сторони майбутнього мангала. Воно слугуватиме витяжною трубою. Відзначте крейдою або вугіллям чверть бочки, яка лежить на рамі – це майбутня кришка вашого мангала. Виріжте цю частину лобзиком, зачистите краю.
 • На вирізану частину прикріпіть дверні петлі, зєднавши з корпусом бочки. Можна монтувати металеву ручку, і мангал готовий. Залишилося тільки зробити кріплення для того, щоб було зручно класти шампури і приварити ніжки з колесами.

Мангал цегляний стаціонарний

Кажуть, в цегляному мангалі смак шашлику виходять набагато смачніше, ніж в металевому і тим більше одноразовому, з фольги. Та й виглядає він дуже стильно і солідно. Розміщувати цегляний мангал прийнято недалеко від садиби, але вибираючи для нього місце, потрібно враховувати звичайне (найбільш часте) напрямок вітру, щоб дим з труби не відносило в бік будинку або сусідської ділянки.

Викладають мангал з цегли марки не нижче М 250, при цьому для внутрішнього оздоблення топки і димаря використовують вогнетривка шамотна цегла. Основна частина кладки робиться на звичайному цементно-піщаному розчині, а ось при виготовленні топки застосовують тільки глину, без додавання цементу – при нагріванні він виділяє токсичні речовини.

Фундамент

Мангал з старого казана

Мангал з старого казана

Перше, з чого починається спорудження мангала – це заливка фундаменту.

Глибина ями (вона риється штиковою лопатою) повинна бути не менше 2,5 метрів. Цементно-піщаний розчин готується точно так же, як і для будь-яких будівельних робіт, а його кількість потрібно розрахувати так, щоб на квадратний метр фундаменту доводилося 350 кілограм розчину. Після того як яма викопана і обладнана опалубкою, на дно котловану укладають два товстих металевих прута (це можуть бути обрізки арматури) діаметром не менше 10 міліметрів і заливають його готовим розчином приблизно до половини. Після того як бетон схопиться, можна починати обладнання цоколя.

Цоколь

Щоб мангалом було зручно користуватися, цоколь краще робити трикамерним. У перших двох відсіках будуть зберігатися дрова і вугілля, а в третьому – інструменти та приладдя для приготування шашлику (кочерга, щипці, шампури і т. Д.) Найдоцільніше зводити цоколь не з цегли, а з стінових блоків. Вони більшого розміру, а значить, і кладка буде йти досить швидко, і розчину піде менше, ніж при роботі з цеглою. Зводиться цоколь прямо на фундаменті. Не забувайте перевіряти вертикальність кладки схилом, а горизонтальність – будівельним рівнем!

Коли стіни і звід мангала будуть готові, поверх цоколя встановіть грати з зварених арматурних прутів.

Вогнище

Осередок для мангала відливається з бетону по попередньо зробленої опалубці навколо решітки з арматури. Після цього він викладається шамотною цеглою, а над ним влаштовується труба димоходу, яка догори звужується. Зробити її можна або з того ж вогнетривкої цегли, або з блоків пінобетону. Зверху трубу потрібно прикрити від опадів, тому на неї кріпиться «парасольку» конусоподібна конструкція з оцинкованого профілю, обшита оцинкованими або мідними листами.

Якщо у вас є досвід кладки печей, можете зробити мангал з зольником і спеціальним ящиком для золи, тоді вам буде набагато зручніше його чистити. Нерідко зустрічаються і мангали зі знімним переднім бортом, але його обладнання вимагає вміння і деяких навичок.

Облаштування простору навколо мангала та оздоблювальні роботи

Проект барбекю з мангалом

Проект барбекю з мангалом

Згідно з вимогами протипожежної безпеки і для зміцнення фундаменту мангал потрібно обкопати. Дня цього виройте по його периметру досить глибоку канавку шириною 10 сантиметрів, наполовину засипте її піском і ретельно утрамбуйте. На пісок потрібно укласти бутовий камінь.

Стінки мангала можна обштукатурити або викласти кахлями. А можна і залишити як є. Залишилося спорудити над мангалом навіс для захисту від дощу і почекати, поки кладка висохне. Перевірити, наскільки правильно він складний, дуже просто – якщо ви все зробили правильно і ні в чому не порушили технологію, то при приготуванні їжі на фасаді мангала НЕ буде зявлятися кіптява.

Корисні поради

 • Скласти на ділянці піч для барбекю складніше, ніж мангал, але при користуванні їм можна застосовувати спеціальні грати для барбекю. Нічого складного в ній немає – це всього лише зварені хрест навхрест ряди тонких і міцних прутів з нержавійки з діаметром близько 4 міліметрів і просвітом між ними приблизно 5 міліметрів.
 • Якщо робити грати на всю ширину мангала, вона вийде занадто громіздкою, тому досить виготовити решітку на половину ширини. На ній можна готувати мясо, рибу, сосиски та інші продукти точно так же, як ви робили б це на спеціальній печі-барбекю.
 • Висота будь-якого мангала, будь він переносний або стаціонарний, металевий або камяний, найзручніше робити під зростання середньої людини, тобто верхній його борт повинен знаходитися приблизно на рівні попереку.
 • Точних норм для цього параметра не існує, але зазвичай це близько одного метра. «Правильна» ширина робочої частини мангала теж ніде не приписана, але так як довжина стандартних шампурів становить приблизно 45 сантиметрів, таку ширину і вважають за краще робити при влаштуванні мангалів.
 • Середня висота від вугілля до топки (тобто до шампурів) не повинна бути більше 14-15 сантиметрів. Досвід показує, що саме ця висота є оптимальною. Якщо вона буде менше, мясо підгорить, якщо набагато більшою – на кожне приготування їжі буде йти невиправдано багато вугілля, а готуватися вона буде досить довго.
 • Саморобний металевий мангал, якщо він зроблений не з нержавіючої сталі, потрібно пофарбувати термостійкої фарбою або піддати оксидуванню (хімічній обробці). Для цього деталі мангала, як слід знежирюють і проварюють в розчині їдкого натру.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *