Інтенсивна технологія вирощування картоплі на Кубані

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...


По своїй біології картопля є культурою помірного клімату. Короткий світловий день, температурний режим в межах 18-25 градусів, легкі піщані або супіщані ґрунти – ось оптимальні умови для його росту, розвитку. Це говорить про те, що умови Краснодарського краю несприятливі для вирощування цієї культури. Для того щоб щорічно одержувати високі, стабільні врожаї картоплі, необхідно використовувати таку технологію вирощування, яка оптимально змогла б знизити дію всіх негативних факторів.

Плюс до всього кубанські чорноземи, важкі по своїй структурі, спека, посуха, інтенсивне освітлення сприяють різкого зниження урожайності, швидкого виродження сортів.

На Кубані традиційно з давніх пір застосовують метод так званої гладкої посадки картоплі під лопату або вила. Цей метод має ряд істотних недоліків:

  • цей метод майже на місяць затягує період появи сходів;
  • грунт при такому методі вирощування сильно ущільнюється, а це негативно впливає, як на проростання бульб, ріст, розвиток рослин;
  • посадки сильно заростають бур’янами, проти яких потім важко вести ефективну боротьбу.

Всі ці негативні фактори призводять до значних втрат врожайності, а також до зниження товарності бульб.

За багаторічними дослідженнями для наших місцевих грунтово-кліматичних умов краще всього для обробітку картоплі використовувати гребневую технологію.

З одного боку, навіть при використанні ручних знарядь праці (сапа та лопата) ця технологія досить проста. З іншого боку, вона значно підвищує врожайність сортів картоплі, товарність бульб.

Як при звичайній технології, восени на картопляне поле вносять органічне добриво (перегнилий гній) з розрахунку 40-100 кг на 1 сотку, проводять оранку грунту глибиною до 30 див.

Навесні, як тільки дозріє грунт добре, вносять додатково ще неорганічні добрива – нітроамофоску з розрахунку 4-5 кг на 1 сотку.

При відсутності комплексного добрива можна спочатку, до посадки, внести лише азотне добриво (нітрат амонію), а потім, в процесі вегетації, через 3 тижні, як тільки з’являться сходи, підгодувати їх сульфатом калію, суперфосфатом в дозах 1,5-2 кг на 1 сотку.

Відмінний ефект дає внесення прямо в лунки деревної золи. Врожайність деревна зола збільшує, як мінімум на 40%, покращує розсипчастість картоплю на 1-1,5%. Покращує ріст, розвиток рослин комплексне внесення органічних, мінеральних добрив.

Якою б сорт картоплі для посадки ви не вибрали, дуже корисно перед посадкою обприскування бульб розчином мідного купоросу, борної кислоти, перманганатом калію (0,01-0,03%) і опудривание бульб золою (20 кг/т або 20 г на кілограм бульб – 2 сірникових коробка). Мідний купорос прискорює бульбоутворення і підвищує стійкість до грибних хвороб, бор підвищує врожайність, а також крахмалістость бульб, стійкість до ризоктониозу, марганець відіграє велику роль в накопиченні крохмалю і вітаміну С в бульбах.

За місяць-півтора до початку посадки насіннєві бульби розкладають по шухлядах шарами (3-4 шари), пророщують у світлому теплому приміщенні, де температура 15-20 градусів. При цьому на бульбах з’являються товсті зелені паростки довжиною 1-1,5 см, які при посадці швидко проростають, дружно сходять.

Як і ґрунт, необхідно готувати насіннєвий матеріал. Спочатку проводять сортування, одночасно відбираючи як шлюб бульби з ознаками хвороб, пошкоджень, зовні погані. Кращими для посадки є невеликі бульби діаметром 5-6 див. Звичайно, можна використовувати більш великі бульби, але спочатку їх треба розрізати гострим продезинфицированным ножем уздовж так, щоб кожна частина мала як мінімум 2 нирки, Після цього рекомендується зрізи занурити в сухий цемент або золу. Зрізи підсохнуть, на них утворюється щільна кірка, що захищає бульби від різних хвороб.

При використанні цієї технології вирощування картоплі дуже важливо визначити оптимальні строки посадки насіння в грунт. Від цього значною мірою залежить, хороший чи поганий урожай буде отриманий.

На Кубані весна своєрідна. Спочатку тепло, світить сонце, а потім раптом повертаються холодні деньки, часто з заморозками вночі. Тому завжди є ризик підмерзання сходів, якщо овочі посадили рано. А пізно посадиш, спека і посуха в червні-липні здорово знизять врожайність. Вона може знизитися в 2-3 рази. Багаторічний досвід підказує, що для картоплі кращі строки посадки на Кубані – це остання декада березня. До цього часу грунт встигає дозріти – вона готова для обробки. До цього ж терміну встановлюються стабільні теплі дні, що сприяє дружному появи сходів і гарному росту і розвитку картоплі.

У день посадки спочатку за допомогою сапи або ручної фрези проводять розпушування ділянки на глибину стиглості ґрунту (до 12 см). Потім нарізають неглибокі (до 8-10 см) борозни. Відстань між борознами 60-70 див.

У ці борозни через кожні 30 см обережно, щоб не обламати паростки, укладають пророслі бульби. З допомогою сапи засипають їх верхнім пухким шаром ґрунту утворюється невеликий (до 12-14 см) гребінь. Потім через кожні 7-10 днів по мірі дозрівання грунту шляхом розпушення та підгортання висота гребеня доводиться до 20 -30 см.

Ці нескладні технологічні операції дають ряд переваг:

  • мінімум на 2 тижні раніше з’являються сходи;
  • до кінця вегетації зберігається пухка структура грунту, що сприяє кращій аерації та захисту вологи від випаровування;
  • забезпечується ефективна боротьба проти бур’янів.

Все це сприяє збільшенню врожайності на 60%.

Нарешті, найважливіший технологічний елемент – проведення поливу. Традиційно в Краснодарському краї картопля вирощується на суходолі без поливу. При цьому вся важка робота городника-картоплярства ставиться в залежність від випадковостей: пройдуть в червні-липні дощі – буде урожай, не пройдуть – врожаю не буде. А якщо врахувати, що рік від року спека і посуха в нашому краї все більш посилюються при несерйозному підході до технології можна взагалі залишитися без врожаю.

Картопля є культурою, яка проявляє високу вимогливість до влагообеспечению. Оптимальний ріст, розвиток рослин спостерігаються при 70% вологості грунту в період всієї вегетації – до початку збирання. Особливо висока вимогливість у волозі проявляється у картоплі в період закладки, росту і розвитку бульб. Відсутність вологи в цей період знижує або повністю знищує позитивні ефекти всіх інших агротехнічних прийомів, що позначається на різке зниження як врожайності, так і товарності бульб.

Тому, слідуючи рекомендаціям інтенсивної технології вирощування, щоб не ризикувати, але щорічно одержувати високі, стабільні врожаї у спекотні посушливі сезони, особливо починаючи зі стадії бутонізації, що у більшості сортів збігається з початком клубнеобразованія, необхідно провести хоча б 2-3 поливу. Кращий спосіб поливу – дождевание.При відсутності дождевалок можна з успіхом використовувати межрядковые поливи.

Останній агротехнічний прийом – збирання врожаю. В нашому краї, як правило, картоплярі приступають до збирання в першій половині серпня. Це неправильно. Картоплю необхідно прибирати тоді, коли у бадилля засохне 60-70% листя. Це, як правило, буває в першій половині липня. У цей час спочатку скошують бадилля, а через 10-14 днів, коли на бульбах сформується щільна шкірка, відразу приступають до збирання.

У наших кліматичних умовах ні в якому разі не можна запізнюватися із збиранням, переносити її на серпень-вересень. Під дією високих температур в липні-серпні бульби сильно прогріваються, пров’ялюють, втрачають товарний вигляд, дуже рано починають проростати, що значно ускладнює їх зберігання взимку.

Викопаний урожай необхідно розкласти по шухлядах, поставити їх у тінь під навіс, куди не потрапляють прямі промені сонця. В ідеалі місце з прибраним картоплею має продуватися, наприклад, протягом. Через 20-25 днів поверхня бульб загрубеет, шкірка перестане легко соскабливаться, можна переносити все на зберігання в провітрюваний погріб. Кращий температурний режим при зберіганні – 3-5 градусів. Більш висока температура призводить до більш раннього проростання бульб, що вкрай небажано.

Таким чином, картоплярі повинні пам’ятати, що умови Кубані є несприятливими для росту, розвитку картоплі. Щоб щорічно розраховувати на хороші врожаї, потрібно чітко, послідовно виконувати усі вимоги агротехніки. Краще на менших площах вирощувати картоплю, але застосовувати гарну технологію, ніж на великих площах ставити весь свій труд у залежність від випадковостей.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *