Жимолость — справжнє диво природи!

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Жимолость — справжнє диво природи!

Садівники цінують ягідні культури, які мають невибагливий характер, швидке дозрівання, відмінний імунітет до будь-яких шкідників. Тому посадка жимолості стає все популярнішим.

Цей низкорастущий чагарник стійкий до морозів до -3-8оС) і практично будь-яких погодних умов. Смак ягід солодкуватий з кислинкою або з гіркуватим присмаком. Незважаючи на те, що різновидів жимолості чимало, їстівним вважається не так вже й багато видів. Перспективні сорти: Турчанінова, Камчатська, Їстівна та ін. Жимолость має безліч переваг.

Короткі відомості про жимолості

Кущ жимолості їстівної – це виняткова цінність для селекціонерів. Дозріває вона на тиждень швидше, ніж, наприклад, суниця. Ягода має право на термінове введення в ті райони, у яких види плодів та ягід обмежені із-за кліматичних умов. Місцезнаходження: Східна Сибір, Корея, Китай. Найчастіше її розмноження відбувається вегетативним способом.

Корисних властивостей у ній багато: вітаміни, мікроелементи, повний склад органічних кислот, магній, калій, мідь, дубильні речовини.

Вибір кущів для успішної посадки

Потрібно взяти саджанці дворічного віку, урожай буде на наступну весну. Важливо враховувати фактори, які сприяють високій мірі врожайності: виходять великі і солодкі плоди.

  • Важливо щоб корінці і гілки були гнучкі, не висушені, розвинені, міцні.
  • Вибрати сорт без гіркоти.
  • На гілках повинно бути чимала кількість нирок.
  • Секрет хорошого запилення: посадити 2-3 (і більше) різних сорти, сумісні один з одним.
  • Ще один відмінний запилювач – комахи.
  • Лущення кори не несе в собі небезпеку, це такий вид.

Правильний вибір місця і часу для посадки

Правильний вибір місця і часу для посадки

Незважаючи на невибагливість рослини, все ж воно потребує дотримання деяких вимог. Освітлена і безвітряна територія сприяє швидкому дозріванню жимолості. Необхідно захистити її від вітрів сусідніми деревами, але не можна перестаратися, щоб згодом тінню не знизити врожай. Чагарники цієї ягоди ростуть без проблем на грунтах різного типу (кислі, підзолисті), але посушливі і піщані грунти уповільнюють її зростання.

Посадка жимолості і догляд за нею може відбуватися навесні до вегетаційного періоду. Слід дотримуватися точної схеми висадки (1,5х2 м) – між кущиками; (2х2,5 м) – між рядами. Результат схеми: жимолость буде приносити плоди до 25 років.

Послідовність посадки

Лунки для кущів повинні бути 40 х 40 см (Г х Ш). Низькорослі кущі повинні мати відстань між собою 1,5 м, високорослі – більше 2 м. Перед посадкою в лунку засипається відро добрива, також суперфосфат і деревна зола. Акуратно розправляються корінці кущів і поміщаються у лунку. Добре поливається водою і засипається грунтом так, щоб кореневе місце переходу тіла в коріння виявилося засипаним на 5 див. Другий раз полити водою, злегка притоптав навколо кущика.

Наступним кроком є мульчування (вкривається грунт біля посадженої жимолості матеріалом, який зберігає вологу надовго). Доглядати за рослиною не складно, досить стежити, щоб грунт був рихлим і без бур’янів. Щоб вийшло розвинене коренеутворення у жимолості, важливо точно дотримуватися відповідних грунтових умов. Постійну обрізку робити не потрібно (на 6 або 8 рік потрібно провести санітарний огляд, усунути хворі гілки).

Види розмноження

Види розмноження

Важливо зауважити, що посадка і розмноження жимолості подібно розмноженню порічкових кущів. Одним з найбільш дієвих способів вважається вегетативне живцювання. Приготування зелених живців починається з міцних паростків довжиною до 20 см, які були зрізані майже в кінці весни. Зрізані раніше чи пізніше травня, живці не будуть мати міцне коріння. Зрізати їх слід діагонально. Пагони поділяються на живці довжиною 7-12 см., на них повинні бути бруньки – 2-3 ділянки між вузлами (місцем кріплення листочків). Слід залишити тільки верхні листки. Підготовлені живці укладаються у воду на 24 години. Після цього йде висадка в грунт.

Види розмноження

Деякі садівники висаджують їх у спеціальні коробки з дощок, інші в ящики 50 на 50 см. Але самий елементарний спосіб – використання пластикових пляшок. Вибирається вільне місце, висаджується держак і накривається обрізаної пляшкою з кришкою, не забуваючи поливати і провітрювати живці.

Ще один спосіб розмноження жимолості – за допомогою відсадків. Для отримання відсадків, на початку літа грунт біля кущів перекопується. Потім береться дріт, схожа на букву U. Нею прикріплюються однорічні гілки, взяті в нижньому ярусі, до землі так, щоб були присипані землею до 5 см.

Наступної весни секатором вони поділяються з рідною (материнською) рослиною і пересідають в необхідне місце. Через 2 роки виходить дорослий кущ. Не у всіх кущів бувають нижні гілочки, тому не всі сорти підходять для цього способу розмноження.

Розкритий секрет молодості знаходиться в ягодах жимолості їстівної. В ній міститься багато вітамінів, але головний – це селен, який омолоджує організм. Ця лікувальна ягідна культура приносить чималий урожай.

Посадку жимолості їстівної можна здійснити і в середині осені. Чагарники розміщуються так, щоб відстань була 1-1,5 м. між ними. В лунку 50 х 50 см. засипається перегній (до 12 кг), суперфосфат (100 гр.), сірчанокислий калій (30 гр.), деревна зола (300 гр.).

Кущ висаджується в грунт з урахуванням того, щоб коріння було в землі на 5 – 6 см. від поверхні. Трохи втоптавши землю, залити 10 л води на кущ. Зверху покривають мульчею (3 см.). Необхідно рихлити, прополювати, поливати, змінювати мульчу, щоб зберегти вологу в землі. Кожні 2 роки засипаються добрива, описані вище.

Як збільшити кількість саджанців

Як збільшити кількість саджанців

Восени, коли листя опало, зрізається однорічний приріст. До весни їх тримають у нежаркому місці і роблять живці. На початку весни починається посадка жимолості їстівної та догляд за нею після розмноження. Живці висаджуються з нахилом у вологий грунт. Правильна посадка – це коли зверху залишилася тільки одна нирка у верхній частині черешка. Для вкорінення чагарнику потрібно 3 тижні.

Пам’ятка

Жимолость слід оберігати від листовійок, навали попелиці, кліщів. Спосіб позбутися від шкідників – це розчин горілки і води (100 гр. і 1 літр). У разі появи такої хвороби як борошниста роса (під час негоди), застосовують споровую бактеріальну культуру («Фітоспорин»).

Завдяки перезапиленню багатьох сумісних сортів, врожай можна отримувати неймовірний: до 10 л. жимолості з чагарника. Також секрет врожаю залежить від наявності запилювачів, тому слід залучити бджіл, джмелів, коли починається цвітіння, посадивши жимолость групками, а не рядами. Другий спосіб залучення – це обприскування квітів цукровим сиропом (2 ст. л. на відро води).

Необхідно своєчасно збирати ягоди, щоб птахи не нашкодили врожаю. Важливо також не допустити, щоб кущі сильно загустились, інакше комахи не зможуть запилювати квітки всередині. Легку обрізку потрібно робити не раніше, ніж на 4-5 рік.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *