Картопля

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Картопля

Бажаєте виростити велику, здорову картоплю, яка не боїться фітофтори і колорадського жука? Тоді дотримуйтесь наших порад.

Сорти Ранній (70-80 днів): Оксамит, Альона, Алмаз, Антоніна, Барон, Беллароза, Бонус, Брянська рання Весна, Весна біла, Вінета, Дельфін, Жуковський ранній, Імпала, Іскра, Каменський, Каприз, Здоровань, Лазурит, Ліга, Лідер, Політ, Пушкинец, Ред Скарлет, Розара, Рубін, Скарлет, Снігур, Удача, Фрески, Ювіляр.

Середньоранні (80-90 днів): Адретта, Білосніжка, Бриз, Валентина, Верді, Вікторія, Волжанин, Галактика, Гусляр, Делікат, Діна, Джеллі, Єлизавета, Загадка, Зекура, Іллінський, Камчатка, Кузнечанка, Кураж, Лакомка, Лілея білоруська, Ліна, Лук’янівський, Марфона, Малахіт, Марс, Невський, Нептун, Одіссей, Опал, Орхідея, Пам’яті Рогачова, Романо, Рябінушка, Сантэ, Вересень, Казка, Сонечко, Чародій, Явар.

Середньостиглі (90-110 днів): Аврора, Агнес, Акцент, Аладін, Альбатрос, Аспия, Бонні, Бронницький, Блакить, Гранат, Дар, Діамант, Диво, Живиця, Жигулівський, Загадка Пітера, Колобок, Колорит, Криниця, Ладозький, Лазар, Луговський, Надія, Накра, Наяда, Олімп, Петербурзький, Престиж, Ресурс, Роксана, Струмочок, Скарб, Талісман, Тулеевский, Український рожевий, Янка.

Пізні (110-140 днів): Альпініст, Астерікс, Білоруська 3, Блакит, Брянський червоний, Верас, Ветеран, Вітразь, Витік, Гермес, Журавинка, Кристал, Купалинка, Ласунак, Лорх, Малинівка, Моцарт, Никулинский, Падарунак, Рагнеда, Сафір, Сузорье, Темп, Филатовский, Бурштин.

Найурожайніші (більше 40 кг/кв. м): Антоніна, Аврора, Астерікс, Атлет, Брянський делікатес, Брянський надійний, Балтійський, Вітразь, Вікторія, Діброва, Єлизавета, Ельчанка, Жигулівський, Живиця, Жуковський ранній, Журавинка, Ірбитський, Іллінський, Красень, Кузнечанка, Колобок, Здоровань, Криниця, Кураж, Латона, Лазар, Любава, Малинівка, Накра, Надія, Нальчинский, Нептун, Одіссей, Олімп, Парус, Перемога, Погарський, Веселка, Ред Скарлет, Російський сувенір, Радонезький, Ресурс, Русалка, Сибіряк, Снігур, Сокільський, Спиридон, Словянка, Скарб, Тулеевский, Удача, Шеподи, Чайка, Чародій, Ефект, Ювілей Жукова, Янка.

Де посадити? Для картоплі обирайте найбільш освітлене місце на ділянці. Щоб ряди добре прогрівалися і рівномірно висвітлювалися сонцем, розташовуйте їх з півночі на південь.
Вимоги до грунту Отримувати хороший урожай картоплі можна практично на будь-якому грунті. Головне, щоб він не був занадто важким і кислим.
Попередники Хороші: буряк, капуста, огірки, гарбузи, патисони, зеленні культури, сидерати.

Погані: томати, перець, баклажани і інші представники сімейства Пасльонові, оскільки у них з картоплею загальні хвороби та шкідники.

Коли садити? Починайте садити картоплю, як грунт підсохне і прогріється до 15°З:

 • у південних регіонах це приблизно початок квітня;
 • у середній смузі – кінець квітня – середина травня;
 • у північних регіонах – середина-кінець травня.

Бульби перед посадкою рекомендується знезаразити. Для цього потримайте їх 20 хвилин в 1%-му розчині борної кислоти (100 г на 10 л води). А якщо борної кислоти під рукою немає, просто опустіть їх на такий же час в гарячу (40-45°С) воду.

Пі дготовка до посадки За 30-45 днів до передбачуваної дати посадки дістаньте картоплю з погреба і розкладіть шаром в одну-дві бульби в теплому і світлому місці. У міській квартирі це може бути утеплений балкон або лоджія, в приватному будинку – утеплена веранда, світле горище, кімната, в якій ніхто не живе.

Але пам’ятайте, для посадки годиться не всяка картопля. Занадто великі і навпаки, дуже дрібні бульби краще не брати. Вибирайте картоплини середнього розміру (вагою 50-80 г), без пошкоджень, вм’ятин і слідів гнилі. Великі бульби теж згодяться, але перед посадкою їх потрібно буде розрізати на кілька частин так, щоб на кожній було хоча б по одному паростку.

Як тільки на картоплинах з’являться товсті паростки довжиною 1-1,5 см, можна приступати до посадки. Тільки не давайте їм зростати, адже довгі паростки при посадці часто обламуються. І всі ваші зусилля можуть виявитися марними.

Якщо до моменту висадки в грунт городу ще не прогрівся або не готові грядки, перенесіть пророслі бульби в прохолодне місце (підвал, незасклений балкон, будь неопалюване приміщення). Це призупинить ростові процеси і не дасть паросткам перерости.

Посадка Схема посадки. Оптимальна схема посадки картоплі – 25-30×80 см, тобто між бульбами в рядку має бути відстань 25-30 см, а між бульбами в сусідніх рядах – 80 см. Ранні сорти можна садити гущє, так як їх бадилля не так сильно розростається, як у середньостиглих і пізніх сортів. Між рядами або по периметру картопляної грядки можна посіяти боби. Це відлякає підземних шкідників (дротяники, нематоду та ін).

Глибина посадки. Щоб бульби картоплі добре прогрівалися і швидко проростало, садіть їх неглибоко. Оптимальний варіант – це коли шар землі над верхньою частиною бульб не більше 2-4 см. Але якщо ви садите картоплю пізніше, ніж зазвичай, робіть більш глибокі ямки – такі, щоб над верхівками бульб шар землі був 4-7 см.

Підгортання. Як тільки з землі з’являться сходи, окучьте картоплю перший раз (рослини треба засипати землею повністю). Друге підгортання проведіть через 7-10 днів. Завдяки цьому прийому на підземній частині стебла картоплі утворюються столони, що допоможе істотно підвищити урожай.

Полив Найбільше вологи картоплі потрібно з моменту цвітіння до відмирання бадилля. Якщо в цей час стоїть посушлива погода, поливайте рослини кожні кілька днів з розрахунку 5 л води на кущ.

Поливати можна як з лійки, так і за допомогою звичайного садового шланга. Краще це робити ввечері після заходу сонця.

За 3 тижні до збирання врожаю полив припиніть.

Підживлення З органічних добрив під картоплю найкраще вносити перепрілий гній. Його можна або розкидати по всій ділянці, де планується посадити бульби, або покласти в кожну лунку при посадці (середня витрата добрива – 10-15 кг на 1 кв. м).

З мінеральних добрив можете використовувати аміачну селітру (10 г на 1 кв. м, вносять навесні перед посадкою), сечовину (10 г на 1 кв. м, вносять навесні перед посадкою), сірчанокислий калій (20 г на 1 кв. м, вносять навесні або восени під перекопування грунту), подвійний суперфосфат (10 г на 1 кв. м, вносять навесні або восени під перекопування грунту), золу (50 г на 1 кв. м, вносять навесні перед посадкою). Замість них під час весняного перекопування по грядці можна рівномірно розсипати нітрофоску (50 г на 1 кв. м) або нітроамофоску (30 г на 1 кв. м).

При першому підгортанні (його проводять, коли сходи з’являються з-під землі) підгодуйте картоплю калійними добривами (20 г сірчанокислого калію на 1 кв. м).

Коли сходи картоплі досягнуть висоти 10-12 см, внесіть азотні добрива (10 г аміачної селітри або сечовини на 1 кв. м), після чого грунт обов’язково полийте.

В кінці цвітіння кущі картоплі рекомендується обприскати по листю розчином суперфосфату (1 кг на 10 л води). Це посилить відтік поживних речовин до бульб.

Один-два рази за час вирощування картоплю можна підгодувати золою (20 г на кущ) або обприскати по листю наступним розчином: 40 г аміачної селітри, 200 г суперфосфату, 110 г калійної солі і 2 г мідного купоросу розчиняють у 10 л води, настоюють 4 години, періодично помішуючи.

Пам’ятайте, обприскувати рослини можна тільки вранці або ввечері в суху погоду.

Якщо в минулому році ваша картопля сильно страждала від фітофторозу, ризоктоніозу або парші, збільште дозу калійних і фосфорних добрив (дозу сірчанокислого калію в 2 рази, а суперфосфату – в 1,5 рази).

Хвороби Найпоширеніші захворювання картоплі:

 • фітофтороз (витягнуті бурі плями на черешках листя, стебла, бутонах і ягодах картоплі);
 • альтернаріоз (бурі плями на листках діаметром не більше 1,5 см);
 • ризоктоніоз (темні нарости на бульбах, що нагадують грудочки землі);
 • парша (бурі або коричневі поглиблення на бульбах);
 • рак (нарости на кореневій шийці та бульбах);
 • фомоз (світло-бурі вдавлені плями зі зморшкуватою шкіркою);
 • бактеріоз (жовтувато-коричнева, має неприємний запах слиз на бульбах),
 • макроспоріоз (на листі – сухі округлі коричневі плями, на стеблах – сірувато-коричневі довгасті плями; на бульбах – сухі, чорні, трохи вдавлені плями),
 • кільцева гниль (судинне світло-жовте кільце, помітне на розрізі бульби).

Більшості з них можна уникнути, якщо:

 • дотримуватися сівозміни (тобто повертати картоплю на попереднє місце не раніше, ніж через 3-4 роки і не садити його на грядках, де раніше росли томати, перець, баклажани і фізаліс);
 • висаджувати тільки здорові бульби, що не мають механічних пошкоджень;
 • протруювати бульби перед посадкою в 1%-ном розчині борної кислоти (100 г на 10 л води);
 • дезінфікувати погріб перед закладкою врожаю на зберігання за допомогою вапна, сірчаних шашок та ін.

Для профілактики фітофторозу і альтернаріозу бадилля 2-3 рази за сезон обприскати 1%-вою бордоською рідиною, Фитоспорином-М, Орданом або Купрозатом. Краще всього це зробити до цвітіння і відразу після нього.

Шкідники Найнебезпечніші шкідники картоплі – колорадський жук і дротянка.

Для боротьби з колорадським жуком використовуйте препарати, що містять імідаклоприд (Конфідор, Колорадо, Корадо, Командор, Максі, Іскра, Екстра, Танрек, Престиж та ін). Також можете за кілька днів до висадки картоплі в різних місцях городу посадити бульби-приманки. Поки з’являться основні сходи, шкідники вже облюбують “приманки” і їх можна буде знищити разом з рослинами.

Знизити кількість дротяників можна, якщо пізньої осені перекопати грунт, але грудки при цьому не розбивати (зимуючі стадії шкідника виявляться на поверхні грунту і загинуть) або перед посадкою обприскати бульби препаратами Базудин, Грім, Капкан (по інструкції).

Прибирання та зберігання врожаю Молоду картоплю можете починати копати відразу, як вона відцвіте. А ось бульби, призначені для зберігання, викопуйте в строго визначені терміни, інакше вони будуть погано зберігатися:

 • ранні сорти – у серпні;
 • середньостиглі та пізні – з початку до кінця вересня (залежно від погоди).

За тиждень до збирання врожаю скосіть бадилля. Але якщо бадилля картоплі зів’яла раніше часу, на ній є ознаки ураження фітофторою та іншими захворюваннями, її скосіть за 2-3 тижні до передбачуваної дати збирання, відразу ж приберіть з городу і спаліть. Поки бульби будуть перебувати в землі, у них встигне утворитися міцна шкірка, яка захистить їх від всіляких інфекцій.

Викопану картоплю залиште на відкритому повітрі на 3-5 годин, щоб вона просохла. І тільки після цього переносьте її в льох.

Якщо бульби плануєте перебирати пізніше, після просушування накрийте їх будь-чим, що не пропускає світло матеріалом. Залишати на сонці їх ні в якому разі не можна, оскільки в них під дією ультрафіолетових променів почне накопичуватися отруйна речовина – соланін (такі бульби набувають зелене забарвлення).

Зелені картоплини під час перебирання врожаю відкладайте і зберігайте окремо від інших. У їжу вживати не можна, але зате для посадки в наступному році вони підійдуть як не можна краще.

У приміщенні, де зберігається картопля, перші 2 тижня повинна бути висока вологість повітря (90-95%) і температура в межах 12-18°С. Це сприяє загоєнню механічних пошкоджень і зміцненню покривних тканин бульб. Після погріб починайте щодня провітрювати, щоб температура в ньому поступово знижувалася (але не більше, ніж на 1°С в добу).

Оптимальні умови зберігання картоплі – температура повітря 2-5°С, вологість – 85-95%. При більш низькій температурі в бульбах починають накопичуватися цукор і вони набувають солодкуватий присмак, при більш високій температурі починають з’являтися паростки, які необхідно своєчасно видаляти.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *