Королева цілющих властивостей — її величність Обліпиха

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 2,00 із 5)
Loading ... Loading ...

В ясні вересневі дні, коли набирає силу бабине літо, на багатьох заміських ділянках дачники приступають до збору урожаю обліпихи. Маленькі ягоди всіх відтінків золотих і помаранчевих кольорів весело грають на сонці, притягують і водночас відштовхують бажаючих швиденько зібрати врожай своїми колючками.

Скромне невисоке деревце, частіше чагарник, покрите тонкими довгастими листочками сріблясто-зеленого кольору з осені дає рясне плодоношення. Ягоди обліпихи славляться не лише своїм незвичайним смаком, але і масою корисних властивостей. Їх використовують в кулінарії, фармацевтичної промисловості, косметології, домашніх заготовках. Сотні рецептів з використанням золотих ягід передаються з покоління в покоління, не втрачаючи своєї актуальності.

Як не помилитися з вибором деревця

Відомо чимало випадків, коли садівники залишалися розчаровані посадкою обліпихи. Мовляв, ягоди сильно кислят, не даються в руки, лопаються, дряпають шкіру, а при корчуванні дерева залишають багато порослі. Такий результат говорить про те, що було посаджено дике деревце, яке з’явилося з невідомих джерел. Для отримання урожаю обліпихи хорошої якості — солодких соковитих ягід з легкою кислинкою — купувати саджанці потрібно в спеціальних розплідниках, що відповідають за свою продукцію. Тоді оцінити всю красу і цінність ягід можна буде сповна.

Поспішайте посадити у себе обліпиху!

Поспішайте посадити у себе обліпиху

Отже, після покупки пари-трійки саджанців в надійному місці можна вирушати на свою ділянку і мрійливо уявляти собі, в якому саме місці можна буде помилуватися осінньої часом на золото, облепляющее гілки чагарника. Садять обліпиху навесні (осінні посадки загрожують загибеллю саджанців у перші заморозки). Для посадки рекомендується вибирати відкритий сонячний ділянку, де рослина буде отримувати багато тепла і світла. При цьому слід проявляти акуратність з перекопуванням грунту, тобто садити деревце потрібно так, щоб його коріння не зачіпали при копанні. Зазвичай саджанці мають два корневидных відростка, які йдуть углиб землі на 50 см. Коли ж деревце або кущ набирає сил і стає дорослим рослиною, коріння набувають вигляду мотузки і проникають у грунт на відстань близько 2 м.

Посадочна яма викопується розміром 40 * 40 см, в центр її насипається пагорб, на який встановлюється саджанець. Нічого незвичайного, посадка проводиться так само, як і у більшості дерев. Можна додати в яму органічних добрив, подвійного суперфосфату і жменьку деревної золи, деревце буде рада такому подаруночки. Земля засипається в яму, утрамбовується, проводиться полив в лунку навколо стовбура. Зверху присипається невеликим шаром землі. Коренева шийка зазвичай залишається на рівні грунту.

Доглядаємо за королевою

Доглядаємо за королевою

Її величність зовсім не примхлива. Догляд за рослиною включає в себе розпушування пристовбурового кола у весняні місяці і внесення мінеральних добрив восени. Для знищення небажаної живності 2 рази в рік проводиться побілка, але швидше за все, садівники-любителі білять всі дерева на ділянці, так що особливої уваги обліпиха не вимагає. Скромно прикрашає садок своїм сяйвом золота і радує взимку варенням і соком, смак і аромат яких не можна порівняти ні з чим…

Потрібно проводити обрізку

Так, потрібно. У перші роки після посадки обліпихи обрізка проводиться з метою так званої гігієни дерева. Весною, в кінці березня – початку квітня, не чекаючи, поки розпустяться бруньки, необхідно видаляти гілки, побиті морозом, а восени – підсохлі, так деревця буде легше рости і плодоносити. До того ж, з допомогою первинної обрізки, що в перші 5 років, у дерева формується крона. Щоб змусити його рости вшир, прищипують верхівку.

У наступні 7-8 років обрізка має омолоджуючий характер. Видаляються старі пагони, які згодом дають невеликий приріст, а залишають тільки молоді трирічні гілки.

Збільшуємо число улюблених дерев або як розмножувати обліпиху

Збільшуємо число улюблених дерев або як розмножувати обліпиху

Фанатам цього декоративно-плодового дерева рекомендується три варіанти розведення. Перший – придбати молоді саджанці в спеціальних місцях, що мають ліцензію на продаж дерев і чагарників. Якщо вибирати цей, найбільш легкий спосіб, то потрібно мати на увазі наступні деталі. При огляді саджанця необхідно звертати увагу на співвідношення розміру його коренів і самого заснування. Якщо коренева система виглядає слабенько, можливо, це кореневої відросток, який брати не рекомендується щоб уникнути розчарування. Краще вибрати держак з хорошими міцними коренями, які будуть свідчити про те, що держак спеціально вирощений і окремо.

Другий спосіб – для садівників, які мають терпіння (і такт!) — розмноження обліпихи зеленими живцями. З куща, який вже росте на ділянці і відмінно себе почуває, зрізують черешки довжиною 15 див З них видаляються нижні три листочки, зріз обробляється стимуляторами, будь, зростання, потім живці відправляють у теплицю. Грунт повинна складатися з торфу, річкового піску і родючої землі. Умови для росту потрібно забезпечити у вигляді температури повітря +28°С і вологості 90%. Постійний полив і обприскування – обов’язкова умова для успішного результату.

Поступово відкривати живець можна буде через два місяці. Провітрювання, загартовування та удобрення мінеральними сумішами має зміцнити укорінені саджанці. Знімається плівка, і живці чекають весни, коли зможуть побачити своє постійне місце проживання.

Є ще один спосіб розведення диво-ягоди. Це укорінення задерев’янілих живців. Для бажаючих провести час довгими зимовими вечорами за корисним заняттям, є хороший рада. Можна нарізати з куща обліпихи товстих черешків, не менше 5 мм в діаметрі, і залишити їх в снігу до весни. (Вечорами корисно буде почитати літературу про розведення обліпихи). У березні кожен держак потрібно вкоротити до розміру 15 см. і виставити на 2 тижні у воду, потім на кілька днів у розчин, що сприяє зростанню коренів. За цей час на живцях з’являться бруньки і задатки коренів.

Для вкорінення живці висаджують у живильне середовище (грунт, пісок, торф) на глибину 15 см, залишаючи над поверхнею 2 нирки. Постійно поливають, підтримують температуру +27°С і вологість. Живці пускаються в зростання, і коли вони досягають у висоту 50 см, їх можна висаджувати на ділянку, коренева система вже буде достатньо розвинена.

Обліпиха крушиновидна

Обліпиха крушиновидна

У нас прийнято говорити саме про крушіновідну обліпиху, коли мається на увазі одомашнена сорт. У цього виду є деякі особливості, які слід мати на увазі при покупці саджанців. Обліпиха має два види дерев — чоловічі та жіночі. На одній ділянці потрібно садити обов’язково і ті, і інші, щоб отримати хороший урожай. При цьому чоловічого дерева достатньо буде в єдиному екземплярі, і навіть якщо це буде «дичка», не станеться нічого страшного. А до вибору жіночої особини необхідно підійти з усією відповідальністю, від якості сорту буде залежати урожай і смак ягід.

Щоб визначити, яка рослина — дівчинка, а яка – хлопчик, потрібно подивитися на бруньки. Природно, в той період, коли на ньому ще немає листя – навесні, взимку… Бруньки мають криючі луски в обох видів, але у чоловічих особин їх набагато більше. При цьому самі чоловічі бруньки у 2-3 рази більші жіночих. Уважно розглянувши і порівнявши, бруньки у саджанців, можна уникнути помилки при покупці.

Небезпеки для здоров’я обліпихи

Перешкодити збору врожаю можуть шкідливі комахи, що представляють серйозну небезпеку для чагарників і дерев обліпихи. Одним з головних шкідників є обліпихова моль. Ця комашка являє собою на початку життя гусениць, які пожирають нирки під час їх набухання, потім влаштовують собі будинок з павутини, стягуючи верхні листя гілок. У верхньому шарі грунту гусениці перетворюються в метеликів, які пізніше відкладають личинки в нижній частині стовбура дерева. Энтобактерин або Хлорофос – засоби боротьби з цими пожирачами врожаю. Під час набрякання бруньок потрібно обприскувати деревце, щоб уникнути набігів непроханих гостей.

Ще одна напасть – обліпихова муха. Протягом літа вона може відкласти яйця під шкірку ягід, потім з них вилуплюються личинки і знищують всю м’якоть плодів. Наївшись досхочу, через три тижні вони йдуть зимувати під землю. Хлорофос також може допомогти позбавитися від цієї біди.

Небезпека для листя являє обліпихова попелиця. На відміну від попередніх шкідників, які зустрічаються не у всіх регіонах, вона поширена повсюдно. В кінці літа це комаха відкладає яйця поруч з нирками на гілках, щоб навесні з них вилупилися безкрилі самки. Вони тягнуть з обліпиховою сік листя і займаються подальшим розмноженням. З’являються нові і нові колонії попелиці, вже з крилатими самками, які продовжують позбавляти життя деревця за рахунок пожирання їх листя. Боротися з цією заразою можна за допомогою Карбофосу. Проводиться обприскування 0,3% розчином, що призводить до загибелі комах.

Серед хвороб обліпихи виділяють найбільш поширені – эндомикоз і фузаріозне в’янення. Перше представляє собою білі плями на ягодах, які призводять згодом до знищення плодів. Метод боротьби із захворюванням – обприскування бордоською рідиною. Гірше справа йде з фузаріозним в’яненням. Захворювання поки не піддається лікуванню і означає загибель рослини на наступний рік, після того, як починають жовтіти і опадати листя.

Обліпиха – вибрати або подумати ще?

Яскрава рослина, що радує око, що прикрашає стіл і приносить безліч корисних властивостей у своєму складі для здоров’я, краси і задоволення. Про що ж ще думати?…

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *