Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Клематис або ломиніс (Clematis) – рід багаторічних красивоцветущих трав’янистих або кущових рослин родини жовтецевих (Ranunculaceae), в природі ростуть в субтропічній і тропічній зоні північної півкулі. Широко використовуються в декоративному садівництві, в основному для вертикального озеленення.

 • Родина жовтецеві.
 • Батьківщина: Азія, Європа, Північна Америка.
 • Кореневище: корінь стрижневий або мичкуваті, залежно від виду.
 • Стебло: в’юнкий, лазаючий, рідше прямий.
 • Листя: супротивні, цілокраї, перисті або трійчасті.
 • Плід: багатогорішок.
 • Репродуктивна здатність: розмножується насінням, поділом кущів, відводками, живцями, щепленням.
 • Освітленість: світлолюбний.
 • Полив: рясний.
 • Температура вирощування: зимують з укриттям.
 • Тривалість цвітіння: від двох тижнів до чотирьох місяців в залежності від виду.

Опис клематиса і його фото

Відносяться до роду клематисів рослини, що являють собою різні життєві форми і зовні можуть значно відрізнятися один від одного. Ряд видів – трав’янисті багаторічники з щорічно виростають з підземної частини пагонами, інші відносяться до полукустарників, у яких нижня частина стовбурів одревеснівівша і живе кілька років, верхня – відмираюча на зиму і щовесни знов виростає із сплячих бруньок, збережених на ділянках стовбурів, що перезимували.

Молоді однорічні пагони у трав’янистих видів зелені, округлої форми, у напівчагарників – червонувато-коричневі, світлі або темні, чотирьох або шестигранні.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Існують також чагарникові форми з повністю здерев’янілими, зимуючими гілками.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Більшість клематисів – кучеряві культури, зазвичай ліани-листолази, що піднімаються по опорах за допомогою закручується листових живців, рідше серед них зустрічаються рослини з прямими стовбурами. Висота варіюється від 40 – 150 см у трав’янистих багаторічників до 10 м у великих деревовидних ліан. Для всіх видів характерні супротивно розташовані, прості або складні (трійчасті, двічі трійчасті, непарноперисті) листя, зелені, у окремих видів з пурпурним відтінком.

Квітка клематис і його фото

Коренева система вирощуваних в саду клематисів зазвичай потужна, з укороченим і разросшимся основним і численними шнуровіднимі бічними коренями. У сприятливих умовах з основного кореня щороку формуються нові пагони, у них утворюються придаткові корені, з яких у свою чергу виростають нові пагони зі своїм корінням. Завдяки такій будові вага кореневої системи дорослого куща може досягати 5 кг і більше, глибину і ширину вона поширюється до 1,5 м. Є серед численних видів і рослини з яскраво вираженим стрижневим коренем (різновиди тангутський, пильчатолистный, і ін), що потрібно враховувати при їх культивуванні. Такі квіти клематисів висаджують відразу на постійне місце, оскільки вони болісно переносять пересадку.

Головне достоїнство культури – це рясне і тривале цвітіння.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Клематиси, в залежності від виду і сорту, можуть цвісти навесні, через два місяці після початку зростання, або влітку, аж до серпня.

Їх квіти поодинокі, рідше зібрані у волотисті, щитковые або зонтичні суцвіття, мають діаметр від 3 – 4 до 25 см і найрізноманітнішу забарвлення. Вони можуть бути білими або жовтими, малиновими або фіолетовими, існують культивари всіх перехідних відтінків-від блідо-рожевого або блідо-блакитного до насичено-червоного або густо-синього.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

З особливостей будови квітки відзначимо відсутність у околоцветнике пелюсток, їх роль виконують яскраво забарвлені лепестковидные чашолистки, їх може бути від 4 до 8 у немахрових форм і до 70 у махрових різновидів.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві
Як видно на фото квітки клематису, додаткову декоративність йому додає наявність у центрі так званого «павука» – множини розрослися тичинок і маточок, зазвичай зафарбованих у контрастні по відношенню до «пелюсткам» тони.

Деяким видам властивий інтенсивний аромат, що нагадує запах жасмину, мигдалю або примули.

Життя окремої квітки клематиса триває 10-15 днів, у махрових форм – до трьох тижнів, існують різновиди, у яких загальний час цвітіння триває більше трьох місяців.

Плоди являють собою пухнасті шовковисті многоорешки з довгими або короткими перистоопушенными стовпчиками на кінцях, завдяки яким насіння легко розносяться вітром.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Ботанічна назва роду, клематис – похідне від грецького слова «kleo», що позначав просто «в’юнка рослина». У російській квітницькій літературі більше поширене найменування «ломиніс», походження якого пов’язують з формою насіння, або з характерним сильним запахом викопаних коренів квітки.

Кращі клематиси в саду і на дачі

В природі численні види клематисів ростуть головним чином в помірному поясі північної півкулі, зустрічаються в лісах і степах, на луках і в долинах річок, на схилах, скелях і кручах. Багато з них давно і широко використовуються в якості декоративних культур.

В Європі квітка отримали популярність в 16 столітті, а в Східній Азії, зокрема, в Японії, його декоративні якості оцінили значно раніше. Перший опис клематиса в європейській літературі наведено в каталозі рослин, складеному англійським лікарем і ботаніком Вільямом Тернером у 1548 році. У цій праці вчений представив яскраву живопліт з квітучого ломиноса виноградолистий (C. vitalba), а вже в 1569 році в садах Британії з’явився ломонос фіолетовий (C. viticella), який використовували при перших спробах схрещування культури. Надалі в країну було ввезено ще кілька різновидів зі Східної та Південної Європи, однак родоначальниками сучасних великоквіткових гібридів є китайський вигляд, клематис барвистий (C. florida), і уродженець Японії клематис розлогий (C. patens). з’явилися в британських садах значно пізніше, майже 180 років тому. Перших успіхів у створенні сортів з великими квітами домігся селекціонер з Оденбурга Ісаак Андерсон-Генрі, чий культивар Реджина в 1855 році викликав справжню сенсацію серед садівників. Після цього почалися активні роботи по виведенню гібридних форм, в результаті чого з 1860 по 1890 роки їх було створено більше, ніж за всю історію існування культури.

Деякі сорти того часу популярні досі, як, наприклад, представлені на фото клематис Генрі II або відомий клематис Жакмана, що з’явився на ринку в 1862 році і до цих пір вважається одним з найкрасивіших витких рослин світу.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Потім селекціонерів спіткала невдача, знову створені гібриди стали масово дивуватися інфекційним захворюванням, клематисным вилтом, в результаті чого вони перестали бути потрібними, і роботи по створенню нових сортів припинилися. Лише через 50 років культура повернула свою популярність, і в даний час є одним з найпоширеніших декоративних багаторічників для вертикального озеленення.

Красиві в’юнкі рослини клематиси і цвітіння різних сортів

У Росії квітка клематиса став відомий в середині 19 століття і спочатку вирощувався виключно в оранжереях. Лише в середині 20 століття почалися інтенсивні роботи по його інтродукції в нашій країні, в результаті чого з’явилися нові гібриди клематисів, красиві і досить морозостійкі, здатні переносити холодні російські зими, хоча у північних районах і в середній смузі багато з них все одно потребують укриття.

В сучасних каталогах можна знайти до 2000 сортів і різновидів, створених головним чином в Західній Європі і пристосованих до умов приморського клімату. Селекціонерами нашої країни також виведене близько 150 культиварів клематисів, кращі з яких не тільки довго і рясно цвітуть, стійкі до шкідників і посухи, але і, при дотриманні певної агротехніки, можуть зимувати без укриття. Вони незамінні для озеленення вертикальних поверхонь: стін будинків, альтанок, оголених стовбурів дерев, створення декоративних огорож.

Кущові форми чудово виглядають в солітерних і групових посадках на газонах і в бордюрах.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Подивіться клематиси на відео

Посадивши клематиси на дачі або присадибній ділянці і правильно підібравши сорти, можна милуватися їх безперервним цвітінням з весни до осені, при цьому багато видів володіють приємним ароматом, а окремі сорти цвітуть настільки рясно, що можуть формувати до 500 кольорів на кущі одночасно. Не дивно, що при таких перевагах культура широко вирощується в декоративних садах по всьому світу.

Нижче наведено кілька відео квітів клематисів, що ілюструють використання цих ефектних рослин у ландшафтному дизайні. Подивіться і помилуйтеся цією красою:Останнім часом великою популярністю користуються компактні сорти з тривалим цвітінням, дозволяють значно розширити діапазон застосування культури. Такі рослини з успіхом вирощують в контейнерах і балконних ящиках, вони вимагають більш ретельного догляду, але зате раніше і довше цвітуть, прикрашаючи підвіконня, тераси, лоджії і патіо протягом весни і літа.

Як видно на представлених фото, квіти клематисів, вирощувані в контейнерах, виглядають не менш ефектно, ніж їх високорослі родичі, тому такі сорти дуже перспективні і мають все зростаючий попит серед квітникарів.

Квіти клематис: фото та опис рослини, цвітіння на дачі, кучеряві і красиві

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *