Мініатюрні троянди вдома в горщику й саду: фото, вирощування, догляд – обрізка взимку і навесні

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 2, Рейтинг: 3,50 із 5)
Loading ... Loading ...

Це група маленьких, низькорослих троянд, які в 1810 році були завезені в Європу з Китаю. Мініатюрні троянди відрізняються низьким ростом, тривалим, рясним цвітінням і налічує в своєму роду більше 2000 сортів і гібридів. На власних коренях рослини досягають 15-25 см висоти, а щеплені на шипшині особини виростають до 30-50см, кущ виходить добре вкритим листям і компактним.

 • Родина розоцвіті (Rosaceae).
 • Вид: мініатюрні (Rose chinensis minima).
 • Батьківщина: Китай.
 • Пагони: здерев’янілі, прямо зростаючі, на кожному утворюється до 80 квіток.
 • Цвітіння: у більшості сортів тривалий (з червня до заморозків).
 • Температура змісту: від +28 до -10°С, вимагає укриття на зиму.
 • Освітлення: яскраве світло.
 • Полив: весна-осінь рясний регулярний, взимку не вимагає поливу.

Листя складні, складаються з 5-7 маленьких, шкірясті, блискучі листочків, яйцевидної форми, дрібно пилчасті по краю. У більшості сортів темно-зеленого кольору, у деяких сортів бронзово-коричневі або світло-зелені, з темними жилками.

Квітки з великою кількістю пелюсток, дрібні від 2 до 5 см в діаметрі, що зберігають забарвлення протягом усього періоду цвітіння. Одночасно на одному кущі бувають пунцово-малинові, лимонно-жовті, коралово-рожеві квіти, що робить рослину винятково нарядною. Зрізані квіти, стоячи у воді, не втрачають свою декоративність і виділяють аромат протягом 7-10 днів.

Мініатюрні троянди в саду

Гідне місце займають мініатюрні троянди в саду завдяки своєму більш тривалого й насиченого, ніж у високорослих побратимів цвітінню. Вони ідеально підходять для висадки уздовж доріжок, в групах на газонах, в композиціях з багаторічними рослинами і декоративними чагарниками або окремо у вазонах.

Крім видів троянд з компактним кущем існують почвопокривні, плетисті і шпалерні форми, що дозволяє істотно розширити діапазон використання мініатюрних рослин в озелененні. Такі форми ідеально підходять для створення бордюрів, чудово виглядають на клумбах і рабатках, використовуються для створення живих арок і декорування стін застосовують для озеленення схилів, гірок та місць з кам’янистим грунтом непридатних для вирощування інших видів рослин.

Добре мініатюрні троянди ростуть у відкритому грунті, а згодом пристосовуються до кімнатного змісту. У регіонах з температурою повітря у зимовий період нижче -5°С вимагають обов’язкового укриття.

Мініатюрні троянди будинку в горщику

Існують види троянд для вирощування в домашніх умовах, вони поділяються на 2 групи:

 • декоративно-квітучі горшкові рослини;
 • декоративно-квітучі кімнатні рослини.

Горшкові квіти використовуються для тимчасових композицій і після цвітіння в’януть.

Кімнатні мініатюрні троянди, що ростуть будинку в горщику – це вічнозелені кореневласні види, рясно квітучі протягом року. Краще всього містити квіти, вирощені з живців.

Вирощування мініатюрних троянд

Рослини в культурі дуже прості і невибагливі, але для гарного росту, тривалого і рясного цвітіння мініатюрні троянди воліють вирощування на захищеному від північних вітрів і добре освітленому сонячному ділянці (особливо в першій половині дня). Ранкові сонячні промені сприяє швидкому випаровуванню вологи з рослини, запобігаючи захворювання борошнистою росою та іржею. Культура добре приживається і росте практично на всіх видах грунтів, але воліє суглинки зі слабкою кислотністю і гарну водоутримуючу здатність. Суху піщану грунт можна зробити сприятливою, заклавши в кожну яму при посадці 1,5-2 відра суміші глини і перегною в рівних пропорціях. На сирих і глинистих ділянках в яму вносять 2-2,5 відра перегною і річкового піску 1:1.

Для вирощування кімнатних рослин необхідно використовувати живильний субстрат, що складається з перегною, річкового піску, торф’яної і листової землі в співвідношенні 2:0,5:2:1. На дно горщика в якості дренажу потрібно укласти шар пінопласту, а зверху 5-10 мм шар сфагнового моху або деревного вугілля. Пересадка здійснюється по мірі потреби шляхом перевалки особини в інший горщик, не порушуючи цілісність земляного кома кореневої системи.

Кращий спосіб розмноження – зелене живцювання. У кімнатних умовах вдалий час для розмноження – період з березня по вересень, у відкритому грунті – з травня по серпень. Для цього використовують живці тільки зі здорових особин, нарізаючи із середньої частини однорічних пагонів перебувають у фазі фарбування бутонів. Кожен держак повинен бути довжиною 10-12 см і мати не менше 3-х нирок. Укорінення відбувається в річковому піску при заглибленні живця на 3-5 см. Для прискорення процесу і запобігання випаровування вологи держак накривають зверху скляною банкою. Через 1,5-2 тижні відбудеться укорінення і рослину можна висаджувати на постійне місце.

Мініатюрні троянди: догляд

Протягом літа мініатюрні троянди вимагають відхід з регулярним рясним поливом і підгодівлями. Догляд за трояндами в саду включає в себе мінімум 3-4 підживлення. У першій половині вегетації необхідно вносити азотні добрива, у другій – фосфорно-калійні. Після зняття укриття й обрізки ранньою весною потрібно провести підживлення сечовиною або аміачною селітрою і по мірі відростання пагонів з листям процедуру повторити. Після появи бутонів підгодовують повним мінеральним добривом.

У серпні слід внести калійну селітру і суперфосфат. Грунт навколо кущів потрібно постійно підтримувати в пухкому стані, запобігаючи утворенню кірки перешкоджає доступу повітря й вологи до кореневої системи.

Не допускати появи бур’янів під кущем. Добре діє на садові рослини ранкове обприскування, яке очищає їх від пилу та запобігає появі шкідників. Але при поливі не можна допускати перезволоження, а в похмуру погоду обприскування шкодить садової культури.

Мініатюрні троянди кімнатні вимагають догляд за змістом на добре освітленому місці цілий рік не менше 8-10 годин на добу. Для підтримки необхідного рівня вологості потрібно 1-2 рази на день обприскувати листя з нижньої сторони. Двічі в місяць потрібно мити листя для запобігання зараження паразитами. У теплу пору року потрібно забезпечити рослині доступ свіжого повітря.

Поливати рослину потрібно рясно 1 раз в 4-6 днів не хлорованою відстояною водою. В зимовий період з жовтня по квітень температура води повинна бути в межах +16-18°С, літній, з травня по вересень +20-24°С.

Починати підгодовувати кімнатну культуру можна через 1,5-2 місяці після вкорінення або пересадки мінеральними добривами, що містять калій, фосфор і азот. В якості добрива можна використовувати деревну золу – калій в її складі майже не містить шкідливого для троянд хлору.

Навіть хороший догляд не зможе уберегти рослини від хвороб та шкідників. Необхідно постійно стежити за посадками і приймати заходи при перших ознаках. Найчастіше культура уражається павутинним кліщем і попелиць, які висмоктують соки з тканин листків і бутонів, що призводить до їх висихання й обпадання. При слабкому ураженні допоможе обробка порошком колоїдної сірки. При сильному – обприскування кущів розчином, що складається з 200 г господарського мила і 20 гр. мідного купоросу розчинених у 10 літрах води.

Іржа вражає стебла і листя. При виявленні іржаво-коричневих плям кущ потрібно обробити бордоською сумішшю, а уражені частини видалити і спалити.

Обрізка мініатюрних троянд

Формуюча та санітарна обрізка – обов’язкова процедура, якої 3 рази на рік піддаються мініатюрні троянди. Обрізка буває літня, весняна і осіння.

Літня обрізка – мінімальна, при ній видаляються зів’ялі квіти, і підтримується форма куща шляхом обрізання довгих молодих пагонів. Необхідно регулярно видаляти підсихаючою і пожовкле листя, запобігаючи появі хвороб і шкідників. Зів’ялі квіти видаляють разом з 3-5 см стебла – тоді з нирок, що знаходяться в стані спокою швидше утворюються нові бутони, і перерву в цвітінні буде мінімальним. У витких видів троянд обрізанні піддаються засохлі і зайві гілки.

Весняна обрізка проводиться не пізніше середини березня. Вирізаються слабкі гілки, коротшають пагони до 10-15 см висоти. На кожному пагоні має залишитися за 3-5 нирок.

У осіб старше одного року обрізаються дрібні, слабкі і переплетені гілки. На кущі залишаються 4-5 сильних пагонів кожен з 3-5 оченятами. Видаляються звисають по краях і тонкі гілочки зі зближеними листям, зрізаються, сліпі пагони і зростаючі всередину куща.

Після обрізки молоді пагони будуть більш сильними, більш акуратною форма куща і більш рясним цвітінням.

Осіння обрізка проводиться пізньої осені або ранньою зимою. Обрізаються троянди коротко, залишаючи на кожному пагоні з 3-4 сплячі бруньки. Слабкі і сухі пагони видаляються до підстави.

Мініатюрні троянди навесні

Весна – самий відповідальний період для троянд. Мініатюрні троянди навесні вимагають особливої уваги:

 • регулярного провітрювання в світлий час доби при морозній погоді вночі;
 • своєчасного зняття зимового укриття, яке знімається поступово, а повністю лише після відтавання грунту;
 • своєчасної весняної обрізки;
 • розпушування і мульчування грунту;
 • підгодівля ослаблі взимку рослини;
 • профілактична обробка для попередження захворювань і появи паразитів.

Мініатюрні троянди взимку

Переважна більшість сортів садових троянд пошкоджуються під час заморозків. Перезимівля залежить від зимостійкість сорту, стану рослини, його підготовленості до зими, погодних умов і способу укриття. Мініатюрні троянди взимку потребують укриття і їх треба підготувати до зими. Для цього необхідно провести цілий ряд агротехнічних заходів, які значно збільшать зимостійкість рослин:

 • з 2-ї половини літа необхідно повністю виключити підживлення добривами, що містять азот, який сприяє утворенню зеленої вегетативної маси і затягує період вегетації;
 • у серпні-вересні підгодовувати калійно-фосфорними добривами, припиняють ріст пагонів, які сприяють визріванню деревини і підвищують стійкість до холоду;
 • на початку осені щеп кінці зростаючих пагонів;
 • розпушування та полив ґрунту скоротити до мінімуму;
 • після перших заморозків потрібно поступово обірвати листя (спочатку на нижніх, потім на інших гілках) і видаляючи недозрівші пагони.

Перед укриттям потрібно перекопати землю під кущами і підгорнути (бажано сухою землею) горбком до 15 см заввишки. Коли грунт злегка примерзне, рослину необхідно вкрити шаром лапника або сухого листя не менше 10 см завтовшки. Під час відлиг рослини рекомендується провітрювати, частково знявши укриття на кілька годин.

Мініатюрні троянди для дачі

Цей вид рослин здатний прикрасити будь дачну ділянку. Мініатюрні троянди підходять для дачі найбільше з початку літа і до кінця осені вони просто усипані різнобарвними квітками. Краще всього виглядають висаджені кущі окремо від інших квітів, поряд з хвойними або як підбиття до високорослим чайно-гібридних сортів троянд. Плетисті форми гідно прикрасять огорожа, альтанки і стіни, доповнюючи ландшафтний дизайн.

Мініатюрні троянди Кордана (Kordana rood)

Являє собою мініатюрну подібність класичного рожевого куща. Мініатюрні троянди кордана відрізняються численними яскравими квітками з різноманітною забарвленням і формою, і пишною густою зеленню. Кущ заввишки до 25 см з прямостоячими стеблами. Листочки темно-зеленого кольору до 2 см шириною. Квітки одиночні до 3 см в діаметрі.

Вид не вимагає особливого догляду і часто використовується для прикраси декоративних садків, газонів у вигляді штамба або як горщикова культура.

Мініатюрні троянди Кордеса (R. kordesii Wulff.)

Являють собою компактні кущики, гіллясті від 15 до 25 см заввишки, з дрібними, глянцевими листочками, темно-зеленого кольору до 12 мм завширшки. Пагони до 5 см завдовжки, на кожному з 5-7 листочків. Дрібні бутони розпускаються в одиночні або зібрані в суцвіття квітки до 3,5 см діаметром.

Мініатюрні троянди Кордеса отримані в результаті схрещування троянди Ругоза і троянди Вихура з сортами інших садових груп. Сорт посухостійкий і стійкий до хвороб.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *