Найпопулярніші способи боротьби з бур’янистою травою на дачній ділянці

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 2,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Найпопулярніші способи боротьби з бур'янистою травою на дачній ділянці

Кожен дачник знає, що таке бур’ян. Боротьба з бур’янами ведеться протягом всього дачного сезону. Методів боротьби з бур’янами існує багато. З кожним роком вчені і городники вигадують нові способи боротьби з бур’янами. Але, на жаль, не завжди вони приносять користь.

Для початку розберемося, що ж таке бур’ян і чому з ними доводиться воювати. Бур’ян – це бур’ян. Виростаючи в посівах сільськогосподарських культур, бур’ян завдає серйозної шкоди зростанню корисним рослинам. Бур’яни ростуть скрізь, в городах, садах, лісах, галявинах, парках, вздовж тротуарів і т. д. Саме тому, не тільки сільські, але і міські жителі на сьогоднішній день шукають ефективні способи боротьби з бур’янами. А так як останнім часом величезна кількість жителів мегаполісу потягнулося до землі, то питання про боротьбу з бур’янами постало особливо гостро.

Які бувають бур’яни і треба з ними боротися

Боротися з бур’янами безсумнівно потрібно. Бур’яниста трава при сусідстві з корисними рослинами завдає їм непоправної шкоди. Сільськогосподарські культури починають хворіти, погано ростуть і плодоносять. До того ж, людина може отруїтися і захворіти через присутність на грядках бур’янистих рослин.

Існує багато різних бур’янів, які ростуть всюди, шкодять корисним культурам і просто псують ландшафт. Всі бур’яни поділяються на 3 групи, по тривалості життєвого циклу: однорічні, дворічні та багаторічні.

 • Однорічні живуть менше року. Розмножуються за допомогою насіння. Однорічна рослина починає рости по весні, а до осені гине. Скинуті насіння зимують у ґрунті, а по весні знову з’являються на світло. І так кожен рік.
 • Дворічні живуть більше року. Їх зростання припадає на літні місяці. Взимку вони не гинуть, а чудово зимують під шаром снігу. На наступне літо бур’ян скидає насіння і тільки потім гине.
 • Багаторічні живуть довго, назвати точну цифру неможливо. Розмножуються за допомогою насіння, коренів і бульб.

Методи боротьби з бур’янами

Існує багато заходів боротьби з бур’янами. Всі вони активно використовуються, але приносять лише тимчасове поліпшення ситуації. На сьогоднішній день поки ще не придумали способи позбутися від бур’янів раз і назавжди.

 1. Ручний метод боротьби
 2. Механічний спосіб
 3. Скошування бур’янів
 4. Метод мульчування
 5. Хімічна боротьба з бур’янами

Розберемо докладно, кожен з представлених методів.

Ручний метод боротьби. Це саме не улюблене засіб боротьби з бур’янами. Так як дуже трудомісткий, але при цьому найбільш ефективний. Ручна прополка дозволяє знищити бур’янисту траву максимально близько з культурними рослинами. При ручному прополюванні спочатку видаляються бур’яни з боків грядки. А вже потім розчищається ґрунт між рядами. Руками можна видалити всі корені і кореневища, які в результаті можуть дати життя новим шкідливим рослинам.

Ручна прополка повинна бути дуже акуратною, щоб не пошкодити коріння культурних рослин. Доведеться проводити ручну прополку як можна частіше, щоб не дозволити сильно прорости бур’янам. Коли вони зміцніють і пустять коріння глибоко в землю, видалити їх без шкоди для сільськогосподарських культур буде дуже складно. Для того щоб бур’яни не заполонили грядки і не нашкодили врожаю, необхідно проводити ручну прополку 1 раз в тиждень.

У період сходів корисних рослин прополку потрібно робити в міру зростання бур’янів, так як вони можуть на зародку задушити корисну культуру. Після того, як сільськогосподарська культура підросте, вона зможе самостійно протистояти смітної траві і витіснити їх з грядки. Особливо це стосується таких культур, як буряк, морква, кабачки, гарбузи і т. д.

Механічний спосіб. Суть цього способу полягає в тому, щоб ретельно перекопати землю після закінчення дачного сезону, тобто восени. Потрібно заздалегідь підготувати грунт до зими і подальшої посадки корисних культур навесні. В процесі перекопування дачної ділянки необхідно ретельно видалити всі корені, бульби і кореневища бур’янів та знищити їх.

Навесні потрібно знову грядки перекопати, можна скористатися культиватором або лопатою. Так як підготовка ґрунту до дачного сезону починається навесні і земля ще сира, проводити перекопування рекомендується в суху погоду. Так як залишки насіння все ж могли залишитися в грунті, то в сиру погоду їм буде легше прорости. Протягом літа потрібно періодично розчищати доріжки між грядками від бур’янів, за допомогою садових інструментів – сапок, грабель або культиватора.

Скошування бур’янів. Такий метод боротьби з бур’янами підходить в тих місцях, де не обробляються корисні рослини. Наприклад, на газонах і галявинах. Метод скошування простий і не забирає багато часу. Суть цього методу в тому, щоб зняти верхівки бур’янистих рослин і запобігти розкидання насіння. Правда, така міра буде не ефективною для тих рослин, які розмножуються бульбами і корінням. Але можна поєднати два методу і позбутися від бур’янів на своїй ділянці. Спочатку скосити верхню частину рослин, а потім руками видалити коріння і бульби. Головне не пропустити жодного корінця і тоді оброблений ділянку буде придатний для висадки газонної трави або грядок.

Після посіву, за газонної травою також потрібно стежити. Регулярно обробляти хімічними засобами і косити тріммером. Це допоможе не тільки зберегти зовнішній вигляд газонної трави, але і позбавить газон від бур’янів.

Метод мульчування. Це улюблений метод багатьох садівників і городників. Так як це допомагає в боротьбі з бур’янами і дає можливість рідше займатися поливкою. Суть методу полягає в тому, щоб покрити грунт навколо культурної рослини мульчею. Через неї повільніше випаровується волога, а шкідливі бур’яни не мають можливості зростати.

Для мульчі можна використовувати все що завгодно: плівку, папір, картон. Попередньо мульчу потрібно рясно змочити водою і засипати землею. На якийсь час це позбавить грунт від бур’янів. Але, краще всього використовувати в якості мульчі натуральні матеріали: тирса, перегній, хвою, солому, торф, скошену траву, листя, гілки дерев, шишки. Виглядає натуральна мульча дуже красиво і не шкодять культурним рослинам.

Таким чином можна захищати не тільки грядки, але і квіти на клумбах. Розкладати мульчу потрібно на самому початку дачного сезону, щоб вона добре прогрілася. А восени прибрати вилами і утилізувати. Не варто залишати мульчу на зиму, так як по весні вона буде перешкоджати вскапиваніе.

Хімічний спосіб. Існують такі засоби боротьби з бур’янами, як гербіциди. Застосування гербіцидів допомагає звести до мінімуму ручну обробку грунту. До того ж, боротьба з бур’янами гербіцидами дозволяє значно підвищити врожай, збільшити якість культурних рослин і полегшити процес збору врожаю. З допомогою гербіцидів можна позбутися від бур’янів на 80%. Гербіциди поділяються на 2 категорії. Розподіл відбувається від того, як препарат впливає рослину і яким чином його використати. Селективні гербіциди бувають і общеистребительные.

 • Селективні гербіциди або препарати вибіркової дії використовуються для боротьби з бур’янами на грядках і в полях, де вирощуються культурні рослини. Селективні гербіциди поділяються ще на 2 групи: контактні і системні. Контактні гербіциди при зіткненні з бур’яном вражають листя, стовбури і тканини рослини. При попаданні в грунт, руйнують і корінь. Для корисних культур гербіциди нешкідливі. Системні гербіциди проникають у листя через продихи, потім накопичуються в кореневій системі і вбивають рослина зсередини. Системні гербіциди рекомендується використовувати для боротьби з багаторічними рослинами, так як вся сила шкідливих рослин в кореневій системі.
 • Общеистребительные гербіциди використовують для боротьби з бур’янами там, де не ростуть культурні посіви. Наприклад, на газонах, галявинах, у парках, вздовж трас і доріжок. Общеистребительные гербіциди не можна використовувати на грядках і на полях, де ростуть корисні культури. Так як це може зашкодити якості врожаю і надалі здоров’ю людей, які споживають їх в їжу.

В залежності від типу гербіциду використовувати його можна перед початком посіву, після посіву, а також після сходів корисних рослин. Так як різних гербіцидів у продажу є дуже багато, кожен сам вибирає на якому зупинити свій вибір. Якщо ведеться запекла боротьба з бур’янами, препарати гербіцидів підійдуть як не можна до речі. А якщо використовувати всі вищеописані методи в комплексі, то бур’яни не з’являться на дачній ділянці. Виключити повне зникнення бур’янів, звичайно, можна, але смітної трави на ділянці стане помітно менше.

Існують рослини, які борються з бур’янами

Для боротьби з бур’янами на клумбах можна використовувати спеціальні рослини. Якщо навколо кущів багаторічних садових рослин висадити барвінок, чистець, пахизандру, белокудренник, то сланкі стебла з листям будуть протистояти росту бур’янів. При цьому виглядати ці рослини будуть гармонійно. На жаль, рослини для боротьби з бур’янами підходять лише для чагарників. На грядках використовуватися цю методику не можна, так як в’юнкі рослини задушать корисні культури.

Боремося з бур’янами агротехнічними методами

Агротехнічні заходи боротьби з бур’янами ефективні, якщо їх застосовувати в комплексі з біологічними та хімічними. Агротехнічний метод поділяється на винищувальні заходи і попереджувальні.

 • До попереджувальних заходів відноситься ретельне очищення матеріалу для посіву. Перед початком посіву бур’яни скошуються, при чому не тільки з посадочних полів, але і з узбіч, придорожніх смуг та з інших необроблюваних земель. З допомогою спеціальних зерноуловителей збираються насіння бур’янів і знищуються. Гній, який використовується в якості добрив готують заздалегідь, намагаючись щоб не в ньому не було насіння бур’янів. У період підготовки до посівної, карантинні інспекції проводять контроль насіння бур’янових рослин.
 • Винищувальні заходи. Перш ніж розпочати боротьбу, необхідно вивчити місцевість, визначити рівень забур’яненості поля. Через два роки карти рекомендується оновлювати. Також необхідно не забувати про сівозміні. Чергувати посів культур на полі, таким чином це буде перешкоджати розростання бур’янистих рослин.

Метод виморожування

Такий метод боротьби використовується в районах, де в зимові місяці переважають низькі температури. Для знищення бур’янів поле глибоко вспахивается при цьому коріння піднімаються на поверхню грунту. При низькій температурі вони гинуть і по весні не мають можливості розростися.

Метод випалювання

Досить старий метод, але сьогодні вже рідко де використовується. Суть методу в тому, що поле повністю випалюється, в результаті чого насіння і коріння рослин гинуть.

Підводячи підсумки

З усього вищесказаного можна зробити висновок, що з сміттям можна і потрібно боротися і засобів боротьби з бур’янами дуже багато. Благо їх дуже багато і їх легко втілити в життя. Найголовніше, боротьбу потрібно вести цілий рік. Ще з осені треба готувати ґрунт, намагаючись позбутися від насіння і коріння бур’янів. Якщо цього не зробити вчасно, потім вже позбутися шкідливої трави буде дуже складно.

Для того щоб битва проти бур’янів була ефективною, потрібно щоб і в сусідських городах велися роботи по боротьбі з бур’янами. Так як ці неприємні рослини можуть поширювати свої насіння по повітрю, з допомогою вітру. І якщо у когось із сусідів, на дачній ділянці буде «царство бур’янів», то й на інших кількість їх буде величезним. Про це потрібно пам’ятати. У хорошого дачника – бур’ян не росте. Користуючись простими методами регулярно, можна позбутися від будь-якого сміття на грядках.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *