Небезпечні шкідники капусти – як розпізнати і боротися?

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Численні шкідники протягом усього вегетаційного періоду завдають шкоди капусті. Дізнайтеся, які комахи шкодять капусті і як з ними правильно боротися.

У самий ранній період розвитку капусті завдають шкоди хрестоцвіті блішки, личинки капустяних мух, стебловий капустяний прихованохоботник, капустяна міль. Через атаки шкідників гинуть не тільки молоді рослини, але і знижується на 40-45% урожай капусти.

Весняна капустяна муха

Ці комахи виходять з коконів в кінці квітня – початку травня, коли грунт прогрівається до 12°С. Приблизно в цей період висаджують у відкритий грунт розсаду капусти. Самка весняної капустяної мухи відкладає 100-150 яєць на рослині невеликими купками поблизу кореневої шийки. Відроджені личинки активно переміщуються до стебла і коріння капусти і поселяються там. Крім капусти комахи завдають шкоди брукві, редьці – личинки комахи проникають всередину коренеплоду.

Найчастіше від весняної капустяної мухи страждають цвітна капуста, ранні сорти білокачанної капусти. Найбільшої шкоди завдають мухи першого покоління, так як вони пошкоджують розсаду та молоді незміцнілі рослини.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Хрестоцвіті блішки

Це найнебезпечніші шкідники молодих рослин, від них часто страждає тільки що висаджена розсада капусти. Блішки бувають різних видів: світлонога, хвиляста, виїмчаста, синя, південна, чорна. Комахи пошкоджують сходи як в теплицях, так і у відкритому грунті.

Весняне пробудження комах починається в березні-квітні. Вони залишають свої місця зимівлі і поселяються на бур’янистих рослинах. З появою на ділянці капустяних рослин жуки переселяються на них, вигризаючи в листі невеликі отвори. Крім листя, блішки також пошкоджують стебла, суцвіття. Найбільшу шкоду наносять хрестоцвіті блішки сходам рослин навесні.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Репная білянка

Це одна з найбільш ранніх весняних метеликів. Її розмах крил досягає 40 мм. Передні крила білі, зверху – чорний мазок, посередині – чорна пляма, знизу – по два чорні цятки. Метелики відкладають світло-жовті поодинокі яйця, з яких на 7-11-й день з’являються гусениці – зелені, з жовтою смужкою вздовж тіла. Гусениці об’їдають м’якоть листя капусти, нерідко проробляють ходи в качанах. Капуста з-за виділяється комахами слизу загниває, набуває неприємного запаху і стає непридатною для використання в їжу.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Капустяна міль

Розмах крил цієї метелики 14-17 мм. Зимують лялечки капустяної молі в коконах на бур’янах та рослинних рештках. Метелики з’являються у другій половині квітня. Комахи харчуються і відкладають яйця після заходу сонця, вдень вони не активні. Самки капустяної молі відкладають дрібні блідо-жовті яйця, які можна виявити на нижній стороні листя капусти. Гусениці, які з’являються з яєць, вгризаються в тканину листка і проробляють там отвори, в яких живуть 2-3 дні. Потім комахи виходять на поверхню листа і живуть на нижній стороні листа капусти.

Дорослі гусениці мають ту ж забарвлення, що і листя капусти, тому вони малопомітні. Вони дуже рухливі, через 6-17 днів гусениці капустяної молі заляльковуються, а на 7-15-й день вилітають метелики нового покоління.

Самий небезпечний період для капусти при пошкодженні капустяною міллю – фаза росту верхівкової бруньки. Якщо в цей час гусениці знищать точку росту капусти, це робить неможливим формування качана.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Капустяна білянка (капустянка)

Лялечка комахи зимує на стовбурі дерева, рослинних залишках. Літ метеликів починається в кінці квітня – травні. Метелики мають досить великі розміри – до 45-60 мм, а також білі крила. Вони відкладають яйця на капусті і бур’янистих рослинах родини Хрестоцвіті. Через 8-12 днів народжуються сіро-зелені гусениці з темно-бурими крапками, які згруповані в поперечні лави. По боках тіла капустяної білянки проходить жовта смуга, а вздовж спинки розташована більш світла смужка. У молодих особин голова чорна, а у дорослих – покрита світлими плямами. Дорослі гусениці досягають до 40 мм в довжину. Дорослі гусениці об’їдають листя переважно з країв. При сильному заселенні комахи знищують всю м’якоть листка, залишаючи лише товсті жилки. За 2-3 дні капустянка може повністю знищити цілий качан капусти.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Стебловий капустяний прихованохоботник (довгоносик)

Шкідник пошкоджує розсаду капусти, редьки, брукви, насінники капусти та інших рослин родини Хрестоцвіті. Довгоносик зимує в чагарниках під пологом листя, а також у верхньому шарі грунту. Коли грунт прогріється до 8-9°С (на початку-середині травня), жуки залишають місця своєї зимівлі. Вони харчуються листям капусти, прогризають на товстих черешках і жилках листя дрібні отвори. У другій половині травня самки довгоносика відкладають яйця в середню жилку листа. Відроджені личинки прогризають жилки листа, проникають в стебло і проробляють ходи в рослині. Найбільш небезпечними вважаються личинки довгоносика. У стеблах сходів вони виїдають поздовжні порожнини, пошкоджуючи при цьому рослини. В результаті зовні розсада виглядає здоровою, а потім нижні листки починають жовтіти, рослина поступово в’яне і гине.

Небезпечні шкідники капусти - як розпізнати і боротися?

Заходи боротьби

  • Дотримуйтесь сівозміна: не повертайте культури родини Хрестоцвіті на попереднє місце раніше, ніж через 3-5 років.
  • Знищуйте на дільницях і доріжках бур’яни (особливо квітучі).
  • Після збирання врожаю ретельно зберіть рослинні залишки, складіть їх у купи, а навесні, після їх висихання, спаліть.
  • Рано висаджуйте розсаду і проводите своєчасну підживлення рослин: першу – через 15-20 днів після висадки розсади, другу – через 10-12 днів після першого, третій – через 20-25 днів після другої.
  • Своєчасно видаляйте бур’яни і скашивайте траву на узбіччях дачної ділянки і навколо посадок овочів.
  • Обприскуйте капусту настоями квітучої полину (300 г подрібненого полину, 1 склянка деревної золи залити 10 л окропу, настоювати 5-6 годин, охолодити, процідити), картоплиння (1,2 кг свіжої бадилля залити 10 л теплої води, настоювати 3-4 години, процідити). Обприскуйте відразу після остигання настою. Додайте 50 г рідкого мила або 10 мл Липосаму на 10 л настою.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *