Необхідність у сівозміні овочевих культур

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Добрий день шановні городники, дачники, городники. Багато хто з нас замислюється над таким важливим питанням при вирощуванні різних культур як сівозміни? Можливо, багато хто знає, що воно собою являє і навіть дотримуються його, але є чимало й таких, хто одні і ті ж культури багато років вирощують на одному і тому ж місці, а це неправильно.

Однак далеко не у кожного розміри ділянки дозволяють чергувати культури. Так от як раз про сівозміні на городі і хотілося поговорити в даній статті.

Необхідність у сівозміні овочевих культур

Необхідність у сівозміні культур на городі

Давайте спершу розберемося, що таке сівозміна і для чого він власне необхідний. Насправді якихось особливих складнощів він не представляє. Сівозміна культур являє собою чергування цих самих культур на ділянці, причому кожен рік. Особливо дотримання сівозміни важливо на тих ділянках, де ті чи інші культури вирощуються без застосування різного роду хімічних засобів, і при цьому переслідується мета отримувати хороші врожаї.

Дотримання сівозміни дозволяє без застосування хімії зменшити в грунті кількість шкідників і хвороб. При цьому важливою умовою є відсутність загальних захворювань між попередньою та наступною. Ефект від чергування овочевих культур в більшій мірі помітний в боротьбі з такими хворобами як чорна ніжка, або тютюнова мозаїка. Пов’язано це з тим, що збудники цих захворювань в ґрунті тривалий час не зберігаються. Менший ефект від сівозміни помітний на паразитів, що обумовлено тривалим зберіганням в ґрунті опираються органів, при цьому їх схожість не втрачається.

Важливість складання схеми чергування культур

Досить таки відповідальною роботою є схема складання чергування культур, причому більшою мірою це відноситься до ділянок малої площі. Чому це важливо? Тому що схема складається на кілька років. Які цілі переслідуються при складанні сівозміни? Кожна овочева культура на вашій ділянці крім того, що повинна розвиватися в найкращих умовах, так ще вона повинна створювати хороші умови для культури, яка буде вирощуватися після неї.

Якщо на одній і тій же грядці з року в рік буде оброблятися однакова культура, то це призводить до створення сприятливих умов для розвитку шкідників і мікроорганізмів. В результаті в ґрунті відбувається накопичення токсичних речовин. Велика частина з них пошкоджує культури одного і того ж сімейства. Про те, що з рослинами не все в порядку свідчить зупинка їх у рості. Це пов’язано з неможливістю нормального всмоктування, як поживних речовин з грунту, так і вологи.

В якості прикладу наведемо найбільш поширені городні культури, які вирощує практично кожен. Якщо не чергувати і вирощувати на одному місці томати та картопля, то в результаті в ґрунті накопичуються різні захворювання, чого варто тільки фітофтороз. Боротьбі з фітофторозом на томатах і картоплі присвячена окрема стаття. Крім хвороб не варто забувати про шкідників, тому колорадському жуку.

Хоча про нього, навіть якщо захочеш забути — не вийде. Інакше можна залишитися взагалі без врожаю. Якщо мову вести про вирощування капусти на одному місці, то з часом в ґрунті накопичуються збудники судинного бактеріозу і кили. Як відомо збудник кили пошкоджує коріння капусти, що не дає нормально розвиватися кочанам. В залежності від ступеня ураження качани можуть і зовсім не розпочатися.

Правила сівозміни

Щоб правильно скласти схему чергування культур на своїй ділянці і тим самим знизити ймовірність виникнення різних захворювань потрібно дотримуватися наведених нижче правил:

  • у першу чергу потрібно розібратися у зв’язках між высаживаемыми культурами і в залежності від виду та родини рослин дотримуватися чергування;
  • важливими є знання про вплив однієї культури на іншу, наскільки одні рослини сумісні з іншими;
  • третє, що потрібно враховувати – загальні шкідники та хвороби;
  • оскільки вапно і гній значною мірою змінюють властивості грунту потрібно це враховувати при дотриманні сівозміни рослин, а також враховувати відношення до них рослин. Всі ці моменти потрібно брати до уваги для того, щоб рослина було висаджено і розвивалося в найбільш сприятливих умовах.

Якщо у сказаному вище щось не зовсім зрозуміло, спробуємо розібратися, щоб не було ніякого непорозуміння. Розглянемо, які культури, після чого слід або, навпаки, не слід вирощувати:

  • якщо ви внесли свіжий гній у грунт, то відмінно себе будуть відчувати такі культури, як огірок, кабачки і відповідно гарбуз, тобто гарбузові. Також сюди можна віднести середньостиглі та пізні сорти капусти;
  • при внесення свіжого гною не потрібно вирощувати ріпу, редис, ранні сорти капусти, а також шпинат і салат;
  • відмінно себе будуть почувати при внесенні в грунт восени вапна такі культури, як капуста, також коренеплоди і бобові;
  • картопля навпаки не рекомендується вирощувати в перший рік на ділянці, де вносилась вапно

Пару слів варто сказати і про те, що кожна овочева культура вимагає внесення певних добрив у визначені терміни. Наприклад, капуста і картопля разом з врожаєм виносять з грунту велику кількість азоту і калію, у випадку з томатами це фосфор. Це вкотре підтверджує те, що під різні культури потрібні різні добрива. Якщо ж не дотримуватися цих правил, то ефективність добрив буде знижуватися.

Якщо не дотримуватися сівозміни на городі, то серед найбільш чутливих культур варто виділити огірок. Вже через два роки при вирощуванні огірків на одному і тому ж місці їх врожайність знижується. Дещо краще себе почувають картоплю, моркву і цибулю. Як вже згадувалося вище, сівозміна запобігає накопиченню в грунті і природно ураження хворобами і шкідниками рослин, що також позитивно позначається на надходженні в грунт вапна, мінеральних і органічних добрив.

Це говорить про те, що рослини будуть отримувати необхідні для нормального росту і розвитку корисні речовини, чого, власне, всі ми і намагаємося добиватися. Тому навіть на невеликих присадибних ділянках потрібно намагатися чергувати культури. В іншому випадку через кілька років неминуче зниження врожайності. Я сподіваюся, що в даній статті сівозміні на городі я доніс необхідність в ньому і в наступні роки ви будете його дотримуватися, що неодмінно позначиться на підвищенні врожайності овочевих культур вашої ділянки.

Пропоную подивитися дуже пізнавальне відео про сівозміні

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *