Обрізаємо смородину восени

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Зрозуміти, як обрізати смородину восени, не так уже складно. Звісно, обрізка чорної й червоної смородини має свої особливості, але якщо ви вчасно будете займатися кущами й не запускати їх, те ця щорічна процедура не займе багато часу.

Листи смородини восени облітають досить рано й відразу після цього можна приступати до обрізки. Зазвичай цей період припадає на вересень, однак по сухій і теплій осені проводити обрізку можна й у жовтні-листопаді.

ОБРІЗКА КУЩІВ ЧОРНОЇ СМОРОДИНИ 

Якщо ви не знаєте, як правильно обрізати смородину восени, починайте робити це поетапно. Спершу підготуйте гострий секатор і кущоріз, якщо гілки в куща товсті (діаметром більш 1,5 см). Потім очистіть пристовбурне коло від старої мульчі, листів, що обпали, трави, складіть все це в окрему ємність і приготуйте до утилізації. Лише після цих приготувань приступайте до обрізки кущів смородини. 

– Видаліть старі побурілі й покриті лишайником гілки. 

– Виріжте всі засохлі, зламані й хворі або ушкоджені комахами гілки. 

– Видаліть гілки, що лежать прямо на землі. Або ж присипте їхнє заснування ґрунтом, щоб укоренити, а на наступний рік відокремити від куща й посадити окремо. 

– Прорідіть середину куща так, щоб сонячне світло падало на його внутрішню частину, а повітря вільно циркулювало меж гілок. 

– Видаліть короткі прикореневі пагони, які загущують кущ, але не плодоносять.

– Укоротіть річні прирости на 5-7 см. 

Готово, тепер обрізка чорної смородини завершена, і можна обробити рослину й ґрунт під нею від зимуючих комах і грибків, а після внести сезонне добриво й замульчувати пристовбурне коло свіжим матеріалом. 

Насправді, в обрізці смородини є свої тонкощі залежно від того, скільки років вашому кущу. Адже одна справа саджанець-однолітка, а зовсім інша – кущ, який росте на одному місце друге десятиліття.

Отже, у однолітнього саджанця смородини звичайно від 2 до 4 гілочок. Їх обрізають восени, залишаючи на кожній гілочці по 1-2 пари розвинених бруньок. На наступний рік кущик розростається, однак його обрізають повторно, залишаючи 3-4 найдужчих пагона, що йдуть від кореня, і без жалості вирізуючи все інше. При цьому недостигші верхівки пагонів укорочують, залишаючи на зимівлю тільки здеревілі частини.

У наступні роки кущ обрізають за тим ж принципом, залишаючи на ньому по 2-4 гілки кожного року, бажано зростаючих від кореня. Дрібну поросль, великі пагони другого порядку, а також гілки, що заглушають центр, видаляють, незалежно від числа бруньок на них.

ОБРІЗКА ЧЕРВОНОЇ Й БІЛОЇ СМОРОДИНИ 

Схема обрізки червоної й білої смородини має деякі відмінності. Ці кущі обростають повільніше, дають менше прикореневої порослі, а тому формуються легше. Деякі слабо розгалужені сорти взагалі не мають потреби в щорічній обрізці, обходячись «стрижкою» через сезон. Крім того, у червоної й білої смородини плодоносять саме букетні гілки й укорочені річні прирости.

Перед тим як обрізати червону й білу смородину восени, уважно огляньте кущ. Пам’ятайте, що він повинен самостійно скинути листя, яке ви маєте прибрати від коріння перед обрізкою.

Хоча гілки цих видів смородини можуть плодоносити до восьми років підряд, не варто вирізати всю молоду поросль, залишаючи тільки потенційно врожайні пагони. Сміло позбувайтеся від тонкої й недостигшої прикореневої порослі, видаляйте хворі й уражені шкідниками гілки.

А от молодих пагонів залишайте рівно стільки, скільки гілок плануєте видалити в наступному році. Тобто спершу сформуйте гілці заміну, а лише потім позбувайтеся від неї. При цьому верхню частину пагона, що не дозріла до осені, сміло зрізуйте – це не знизить урожайність усієї гілки в цілому.

ОБРІЗКА СТАРОЇ СМОРОДИНИ

При грамотній обрізці кущі чорної смородини можуть рости на одному місці й активно плодоносити досить довго. Так, чорна смородина починає давати максимальні врожаї на четвертий-шостий рік, а до восьмого вже потребує обрізки, що омолоджує. Правда, отриманий результат теж не вічний і в віці дванадцяти років кущ повністю виснажиться й виродиться, тому паралельно із проведенням омолодження починайте готовити йому заміну.

Червона смородина вступає в плодоносіння в аналогічний термін, а от живучість і врожайність зберігає куди довше. Їй омолодження знадобиться тільки в п’ятнадцятирічному віці, а після «повноліття» кущ доведеться замінити. Втім, давати ягоди він може й довше, але вони будуть дрібними й несмачними.

Як і у випадку із санітарною обрізкою, краще дотягти до кінця природнього листопаду, не стимулюючи цей процес. Якщо ж ви не упевнені, коли краще обрізати смородину восени, заплануйте цю роботу на середину жовтня.

Омолоджуюча обрізка смородини може проводитися як поетапно (за 2-3 роки), так і кардинально ( за один раз). Перший метод краще підійде кущам у віці до 10 років, другий – зовсім уже старезним і хворим рослинам.

Отже, якщо ви вирішили провести обрізку поетапно, щоосені видаляйте не більше третини старих гілок. Почніть із засохлих і хворих, потім поступово переходьте до неправильно зростаючих. Гілки потрібно зрізати біля самої землі й відразу припорошувати пеньки золою. На третій рік основна частина куща зміниться, і врожайність знову підвищиться.

Якщо ж кущ на ваш погляд майже безнадійний, можна діяти по методу «пан або пропав». Пізньою осінню або провесною до пробудження бруньок зріжте всю наземну частину й припорошіть золою спили.  Замульчуйте коріння рослини соломою, торфом або перепрілими ошурками, щоб узимку вони не вимерзнули. Навесні ж полийте кущ розчином Фітоспорина по інструкції, а потім підгодівлею на основі коров’яку й надалі формуйте як молодий саджанець.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *