Оформлення саду своїми руками

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Оформлення саду своїми руками

Спочатку потрібно визначитися, чого ви хочете від вашого саду. Для цього і складають список, а вірніше, навіть списки побажань. Вони відображають ваш спосіб життя і пристрасті. Наприклад, якщо у вас є діти, знадобиться дитячий майданчик, якщо ви любите шашлики – майданчик для барбекю.

«Корисна» частина – власне город і плодовий сад – повинні знайти своє місце в докладному списку всіх культур із зазначенням кількості дерев і чагарників, а також площі під овочі і ягідники. Так само докладно перераховують і декоративні рослини, які мріють придбати.

Ще не обмежуйте себе розмірами ділянки, записуйте все, що хочете мати: альтанку, лазню, стіл для пінг-понгу, рокарій, майданчик для автомобіля, арку з плетистими трояндами, затишну лаву для бабусі, верстак, де дідусь стане майструвати садові меблі… Деякі речі можна зв’язати разом, наприклад, ароматний квітник уживется поруч з коханою бабусиної лавкою, а актинидія чудовим чином переплите перголу.

Цей перелік корисно обговорити на сімейній раді: раптом щось забули. Наприклад, місце для компосту, спалювання сміття та інших господарських потреб.

В результаті всіх доповнень і уточнень списків розпухають. Тепер корисно прикинути, яку площу займатиме все, що ви напланували. І по першому разу викреслити не самі потрібні речі, без яких хоча і з труднощами, але доведеться обійтися. Уточнювати (збільшувати і зменшувати) список ви будете і потім.

Дуже важливо вивчити ділянку і оцінити її переваги та недоліки. А зрозуміти потрібно багато – не тільки склад грунту, рівень залягання ґрунтових вод і сторони світу, а й де сонце сходить і заходить в найтемніші і найсвітліші місяці року, куди тягнуться тіні протягом дня, які кути ділянки сильніше прихоплює заморозок і де довше лежить сніг. Непогано знати напрямок переважаючих вітрів.

Безліч чинників впливають на вигляд саду, який вам належить створити. Розібратися у всіх цих хитросплетіннях допоможе план-нарис ділянки, якою вона є зараз.

Планування саду

Прямокутна ділянка виміряти неважко й самому, велику допомогу нададуть ті документи на землю, які у вас є. Викреслювати план зручніше на міліметрівці в масштабі 1:100 (сантиметру на папері відповідає реальний метр).

Нанесіть на план всі існуючі посадки і споруди, в тому числі і сусідські дерева, що дають тінь або просто звішувати гілки на вашу сторону. А також вкажіть сухі і вологі, затінені і світлі зони.

Оформлення саду своїми руками

Варто врахувати і види, які відкриваються вам з усіх боків. Це може бути прекрасна панорама луки з невеликою річечкою, що петляє між старих верб, або, навпаки, непривабливий будинок, один погляд на який псує настрій. Або галаслива курна дорога. Природно, від неприємного вигляду краще загородитися, наприклад, посадками високих (хоча б в майбутньому) дерев.

Облік характеру грунту і рівня залягання грунтових вод дозволить вам зробити вибір: або підбирати рослини під існуючі умови, або вкладати сили і кошти, часто чималі, в їх поліпшення (дренаж, пісок, чорнозем, гній та інші недешеві «задоволення»).

А можна скористатися і неприємними особливостями ділянки та в болотистому кутку запланувати водойму, а в сухому і тінистому – зону відпочинку з мангалом.

Зонування

Тепер все готово до наступного етапу – зонування, коли прикидають призначення, розміщення і величину різних частин саду. Зони зображують у вигляді плям або нарисів абстрактної форми з відповідними підписами. Це своєрідна «примірка» саду, вона ще ні до чого не зобов’язує його творця. Однак зонування допомагає садівникові розібратися в реаліях ділянки і з найбільшою віддачею використовувати її переваги, а якщо вийде, отримати користь з його недоліків.

Незважаючи на всі зміни і віяння моди, сад і сьогодні по давно заведеним порядком починається з господарських будівель і посадок. Найвища і добре освітлене місце відводять під плодовий сад. Краще, якщо він виявиться в північній частині, тоді дерева не будуть затінювати іншу площу. Якщо з яких-небудь причин цього зробити не можна – наприклад, там розташований будинок, сарай, – плодові можна розмістити в східній або західній стороні.

Оформлення саду своїми руками

«Несерйозно» налаштованим шанувальникам галявин і квітників досить двох-трьох плодових дерев (потрібно тільки врахувати, що багатьом сортам потрібно кілька для запилення), кількох кущів смородини і грядки-клумби для трав. Часом роль «плодового саду» виконує вазон з пряними травами, поставлений поруч з жаровнею. Тоді відведена під цю зону площа буде зовсім невеликою.

Плодовий сад

Справжній плодовий сад, що складається з дерев різних порід і сортів, займе досить пристойну площу. Розраховують її виходячи з відстані між яблунями 5-6 метрів, вишнями 4 метри, дрібними плодовими деревами 3 м. Ягідні чагарники висаджують на відстані 1,5 м один від одного.

Не біда, якщо сад займе саму парадну частину ділянки. Плодові дерева можна висадити алеєю вздовж центральної доріжки або розташувати їх «гаєм» або красивим півколом по краю зеленого лужка. У пристовбурних кругах можна висадити квіти, пряні трави, а в рятівної в спеку тіні яблунь та вишень розмістити майданчик для відпочинку.

Ягідними чагарниками часто маскують паркан, хозблок, але деякі з них – червону смородину, калину, жимолость – коштує не ховати, а, навпаки, показати у всій красі, наприклад на тлі рівною зеленої галявини.

Для кращої освітленості плодовий сад повинен мати форму чаші, розгорнутої на південь, де високі дерева розташовані в північній частині, а найнижчі рослини – ягідні чагарники і овочі – в південній. Тут же знайдеться місце і для теплиці.

Добре спланований, доглянутий город здатний стати справжньою окрасою ділянки. Сучасні овочі по красі і оригінальності форм та кольорів не поступаються квітам. Ну а якщо там вирощувати і квіти, можна обійтися і зовсім без клумб. Тим більш якщо прикрасити оригінальними горщиками та кашпо, які можна вибрати на domfigurok.com.ua/shop/category/podvazonniki. Також можно прикрасити ділянку садовими фігурами.

Оформлення саду своїми руками

Розташування хозблоку

Розташування хозблока, що складається з туалету, душа, сараю, компостній ями і т.п., непогано узгодити з сусідами. Як правило, ці споруди групують на кордонах з сусідніми ділянками. Що ж стосується лазні та садового будиночка для зберігання інвентарю та добрив, їх можна не маскувати в глухому куті, а, ретельно і акуратно обробивши, виставити напоказ.

Господарська кмітливість завжди в пошані. Наприклад, зайвий грунт з-під фундаменту будинку, що залишився від риття водойми, ям для плодових дерев, дренажів і канав, можна сформувати у вигляді живописного, прикрашеного посадками пагорба, а під ним влаштувати льох. До гаражу прилаштувати витончений навіс, а альтанку спорудити в кутку цегляної огорожі, використовуючи його як готову основу.

Садові доріжки

Газон і мощення, при всій різниці живого і неживого, обидва – садові покриття, покликані в тому числі і закріплювати грунт. У молодому саду газон займає майже всю площу, але з часом поступається місцем розрісся посадкам. Добре, якщо газон не тільки виконує функцію зручного покриття, оберігаючи грунт від розмиву і осушення, а й прикрашає сад.

Для цього у газону повинна бути форма – округла, квадратна або овальна, досить велика, освітлена і обов’язково вільна від посадок. Саме такий газон окреслюють на плані окремо. У всіх інших випадках газон не відображають в карті зонування, а лише вказують спосіб покриття грунту, наприклад в плодовому саду.

Мощення доріжок або майданчиків виконують з тротуарної плитки, натурального каменю, дерева, щебеню або бетону. Як правило, мощення покриває в’їзд на ділянку або в гараж, майданчик для відпочинку в саду і мережу доріжок, що з’єднують між собою всі зони майбутнього саду.

Садові доріжки

На етапі зонування важливо визначити, яка частина саду і, отже, розташованого там мощення буде використовуватися круглий рік, а яка – тільки влітку. Так зване «зимовий» мощення виконують з матеріалів, що витримують прибирання льоду і снігу, частіше з тротуарної плитки, покладеної методом «без шва», тобто з мінімальним швом, закладеним розчином. «Літній» мощення можна виконати з каменю з рельєфною поверхнею, з плитки, в швах якої висіяна трава або квіти, з дрібного гравію і інших матеріалів. Очистити таке покриття від льоду і снігу без пошкоджень не вдасться.

До речі, «зимовий» мощення необхідно з одного боку залишити вільним від посадок – сюди можна відкидати сніг, не ризикуючи пошкодити кущі.

Місце для відпочинку в саду займає найзатишніший, затишний куточок. У найпростішому варіанті це просто мощена плиткою або засіяна травою майданчик в тіні будинку або дерев. Для захисту від мінливості погоди тут будують альтанки, навіси, садові павільйони і перголи.

Навіс та альтанка

Найлегшу конструкцію – навіс, часто з водонепроникної тканини, мають у своєму розпорядженні у готових стін або на легких опорах в глибині саду, зроблені з яскравої тканини, вони виглядають дуже ошатно. Вони недорогі і легко монтуються в різних куточках саду. Увита ліанами пергола створює ажурне затінення, але від дощу і вітру не захищає, а тому використовується тільки в гарну погоду.

Альтанка

Сховатися від негоди допоможуть криті альтанки і павільйони, особливо якщо стіни у них дерев’яні, скляні або сітчасті. Стіна біля альтанки може бути одна, дві або три, а павільйони часто являють собою будиночки в мініатюрі з дверцятами. У ходу павільйони у вигляді пряникових будиночків, китайських пагод, луб’яних хатинок і мисливських заімок.

Спортивний майданчик може бути позначена як ігровий простір, а саме як частина газону для гри в футбол чи волейбол. Тенісні корти на увазі спеціальне покриття, під ці пристрої резервують місце на плані. Дитячий майданчик розташовують так, щоб її було видно з дому або літньої кухні. Тут необхідна ажурна тінь дерев в полуденний час. Краще покриття – газон, пісок.

Продумуючи розташування зон, керуються в першу чергу міркуваннями практичності і зручності. Лише переконавшись в тому, що всі господарсько важливі позиції розподілені належним чином, можна приступати до розміщення декоративних посадок і пристроїв.

Декоративні дерева і чагарники краще розміщувати групами. Дерева можуть загородити сад від чужих поглядів, захистити майданчик відпочинку від дорожнього пилу і шуму, відокремити господарську частину саду від декоративної. Живоплоти з чагарників маскують паркан, створюють фон для квітників. Самі декоративні породи висаджують поодиноко на газоні.

Квітники розташовують усюди, де сподобається. Сучасний асортимент рослин дозволяє підібрати види для будь-якого куточка саду – тінистого або освітленого, перезволоженого або посушливого. Одна з різновидів квітників рокарій трохи більше строго «прив’язаний» до місця, його розташовують поблизу майданчика відпочинку або по краю групи з дерев і чагарників, в розвилці доріжок.

Водойма «воліє» півтінь. Тут вода буде не так бурхливо «цвісти», втім, близьке сусідство дерев небажано, так як з них в воду налітає багато рослинного сміття.

Парадну зону виділяють особливо. Тут будуть розміщені найбільш стійкі, ошатні композиції і рослини, а догляд за цією частиною саду необхідний самий пильний і ретельний. Згодом саме ця зона повинна бути найбільш тонко і детально опрацьована.

Окреслюючи зони, себе по вашим листом побажань. Можливо, щось знову доведеться стиснути, від чогось і зовсім відмовитися.

По завершенні роботи площа ділянки на кресленні заповниться різноманітними за формою і розміром фігурами, які позначають ту чи іншу зону майбутнього саду. Це ще не остаточний проект, але, поза сумнівом, рішучий крок на шляху наведення порядку і краси на ділянці.

Доводиться враховувати і час, який зможете витратити на догляд за садом.

Якщо ви – зайняті люди і здатні присвятити йому лише вихідні, намагайтеся зробити його менш трудомістким. У цьому сенсі тверде покриття краще газону. Як би не була красива зелена оксамитова галявина, її необхідно регулярно стригти, поливати і підгодовувати.

Садіть більше декоративних чагарників, вони забирають менше часу, ніж квіти.

Плануючи альпінарій, пам’ятайте, що він вимагає постійної прополки, тоді як квітники з невибагливих грунтопокривних багаторічників, що утворюють щільну хащу, не потребують такої уваги.

Поширена помилка – розташовувати альпійську гірку посеред газону. Будучи з усіх боків оточеній травою, вона виглядає досить безглуздо. Зараз вважається мало не хорошим тоном мати альтанку на ділянці. А все-таки тричі подумайте, чи варто з нею затівати.

Часто альтанкою користуються лише кілька разів на рік, решту часу вона пустує. Бути може, вся справа в неправильному розташуванні і її слід поєднувати з дитячим майданчиком або зоною відпочинку?

Намагайтеся зберегти старі дерева, будь то плодові або лісові. Якщо вони і виглядають занадто запущеними, їх можна злегка облагородити відходом. У будь-якому випадку, ці «старички» додадуть юному саду відбиток минулих років і він не буде виглядати таким відвертим невдалим.

Доріжка

Не саджайте занадто багато запашних рослин поруч з лавкою. На ній хочеться спокійно відпочивати а не «чадіти» від сильного, нехай навіть приємного аромату.

При плануванні ділянки непогану службу може послужити фотоапарат. Познімайте вашу ділянку в різних ракурсах, фотографії допоможуть правильно розмістити зони. Якщо ви користуєтеся садом і взимку, подумайте про те, як він буде виглядати в цю пору року.

Є дерева і чагарники з декоративними пагонами. Класичний приклад – дерен, або свідіна, з яскраво-червоними, ліщина і верба з «крученими» пагонами. А хвойні і зовсім незамінні в ту пору, коли дерева стоять без листя.

Особливо цінуються форми не «тьмяніючі» в морозні місяці.

Уже при втіленні ваших задумів позначте спочатку «кістяк» – мощення, споруди, посадки дерев – і опрацювати зони, прилеглі до будинку. Нехай хоча б якісь фрагменти будуть абсолютно закінчені. Так ділянку швидше прийме обжитий вигляд. Подальше буде «утворюватися» і уточнюватися не один рік. Може, від якихось первинних задумів доведеться відмовитися.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *