Особливості вирощування томатів у теплиці

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Особливості вирощування томатів у теплиці

Технологія вирощування томатів у теплиці значно відрізняється від агротехніки для відкритого грунту. У теплиці відбувається істотний перепад денної і нічної температури, вдень можливий перегрів рослини, висока вологість. Тому підбір сортів томатів безпосередньо позначиться на врожаї.

Для вирощуванні помідорів в теплиці підходять як детермінантні сорти, так і індетермінантні. У детермінантних сортів, після утворення 3 — 5 суцвіть, головний стебло припиняє рости і закінчується квіткової пензлем. Ці сорти дають більш ранній і рівномірний урожай. Індетермінантні сорти відрізняються постійним зростанням головного стебла і цвітінням, вони більш продуктивні.

Для вирощування в теплиці необхідно підбирати сорти і гібриди стійкі до хвороб захищеного грунту до розтріскування плодів, підходящі для зберігання, дають високий і стабільний урожай.

Підготовка теплиці

Підготовку теплиці або парника до висадки розсади починають ще восени. Теплицю восени слід продезінфікувати. Навесні вимити стекла зовні і всередині теплиці. Плівкову теплицю накривають плівкою за два тижні до висадки розсади.

Газову дезінфекцію теплиці проводять як восени, так і навесні. Для цього використовують сірчані шашки. Гази, які виділяються в процесі горіння, проникають у всі недоступні місця і при взаємодії з вологою, утворюють сірчисту і сірчану кислоти на поверхні теплиці. Вони знищують грибки, цвіль, бактеріальні інфекції, а також кліщів, комах, слимаків. Використання сірчаних шашок проводять згідно інструкції, що додається. Перед застосуванням сірчаних шашок, у теплиці потрібно закрити всі щілини, щоб газ, що утворюється при горінні, з теплиці не улетучивался.

Також можна провести вологий спосіб дезінфекції — це обприскування розчином хлорного вапна всередині теплиці. Для приготування розчину 400 грам вапна залити відром води і настояти 3 — 4 години. Рідину злити, процідити і використовувати для обприскування. Відстояний осад можна використовувати для побілки дерев’яних частин теплиці.

Підготовка грунту

Грунт у теплиці краще починати готувати з осені. Потрібно прибрати всі рослинні залишки, зняти верхній шар землі, 5 — 7 см. У верхньому шарі землі накопичується найбільша кількість бактерій і грибків, що викликають різні хвороби томатів. Замість зміни ґрунту, можна знезаразити землю іншим способом, наприклад протоку бордоською рідиною або розчином мідного купоросу.

Навесні в грядки потрібно додати: компост або перепрілий гній. На відро гною додати 1 склянку пічної золи, 1 чайну. ложку сечовини, 1 ст. ложку сульфату калію. Витрата 1ведро на 1 кв. метр. Замість окремих добрив можна вносити комплексні: нітрофоска, Кеміра-універсал по 1,5 ст. ложці на 1 кв. метр. Розподіливши добрива рівномірно по поверхні грядки, землю перекопати.

Як добриво для грунту можна використовувати сидерати — зелене добриво. Це рослини, які швидко формують зелену масу, є джерелом азоту і органічної речовини, тому їх вирощують для подальшого закладення в землю. Три кілограми зеленої маси цілком замінюють 1 — 1,5 кг гною. В якості сидератів використовуються: люпин, квасоля, люцерна, буркун, гірчиця, суріпиця, овес, ячмінь, фацелія та інші. Сіяти сидерати краще восени. Закладати виросли сидерати — навесні, на глибину 2 — 3 см, за 1 — 2 тижні до висаджування розсади.

Висадка розсади в теплицю

У середній смузі розсаду помідорів висаджують у теплицю 1 — 10 травня. Так як на початку травня температура в нічний час досить низька, то розсаду краще прикрити другим шаром плівки. Цю плівку можна прибрати в червні, коли температура вночі буде досить теплою.

Грядки під помідори роблять 100 см. в ширину і 30 см. у висоту, укріплюють дошками, щоб не обсипалася земля.

Рослини висаджують з відстанню між рядами 60 см, між рослинами, якщо детермінантні сорти, 40 — 45 см. Індетермінантні сорти садять рідше — між рядами 70 — 80 см., між рослинами 50 — 60 см.

Розсаду краще висаджувати міцну, не переросла. Перед висадкою в грунт розсада повинна бути добре пролита і загартована. Розсаду слід виймати з горщиків обережно. Якщо коренева система не потревожена, то приживлюваність саджанців буде хороша.

Якщо розсада помідорів все ж переросла, то можна висадити її похило, навіть лежачи, попередньо прибравши все листя з тієї частини стебла, яка опиниться під землею. Розвиток томатів при такій посадці трохи сповільниться, так як закопана частина стебла буде утворювати потужну кореневу систему.

Через 2 — 3 дні після висадки розсаду слід підв’язати до високих кілків, або до вертикально натягнутих тросикам, дроті. У процесі росту потрібно постійно підв’язувати, щоб рослини не перегибались.

Формування куща томату

Формування рослин проводять враховуючи їх сортові особливості і тип росту. Детермінантні сорти формують у 2 — 3 стебла, залишаючи один пасинок під першої квіткової пензлем і ще один найсильніший. Індетермінантні сорти формують, як правило, в одне стебло.

Після наливу плодів першої китиці, потрібно прибрати нижні листя. Робити це слід поступово. Індетермінантні сорти мають необмежений зростання, тому головне стебло куща треба прищипнути над третім суцвіттям, залишаючи 2 — 3 листа вище кисті. Пасинки прибирають регулярно, не допускаючи їх зростання більше 5 — 7 см, щоб вони не зволікали харчування на себе і не загущали посадки.

Коли помідори на всіх кистях почнуть дозріти, треба поступово прибирати всі нижні листки, залишаючи голі стебла з китицями плодів. Це забезпечить гарне провітрювання рослин і зменшить вологість в середині куща.

Догляд

При вирощуванні помідорів у теплиці важливо контролювати вологість і температуру. Температуру слід підтримувати вдень +20 +25 градусів, вночі +16 +18 градусів. Оптимальна вологість повітря 60 — 65%. Помідори культура самоопыляемая, тому повітря в теплиці повинна бути сухою. Якість пилку значно погіршиться, якщо температура буде менше +13 або вище +32 градусів. Температура і вологість регулюються за допомогою кватирок. Провітрювати необхідно не тільки в сонячну погоду, але і в похмуру теж , щоб уникнути зайвої вологості і появи конденсату на склі або плівці теплиці. Занадто висока температура і погане провітрювання, разом з недостатнім поливом, викликають опадання квіток і плодів.

Запилювати квітки можна шляхом постукування по стеблу, струшуючи квіткові кисті.

У добре розвиненого рослини томата листочки в денний час злегка закручуються, а вночі розправляються, квітки яскраво-жовтого кольору, великі, не опадають. На таких рослинах, урожай буде хороший.

Буває, що на першій китиці плоди налилися великі і красиві, а 2 і 3 кистях погано наливаються. Щоб плоди на 2 і 3 кистях почали наливатися швидше, а на наступних покращився цвітіння, необхідно зняти бурі плоди з першої кисті якомога раніше, не чекаючи їх повного дозрівання. Бурі плоди чудово дозріють на підвіконні.

Щоб отримати високий врожай, необхідно забезпечити томатам хороше освітлення. Навколо теплиці не повинно бути кущів і дерев. Так як томати світлолюбна культура, то при затемненні теплиці врожай різко падає.

Полив

Після висадки в грунт, розсаду не потрібно поливати протягом тижня, так як вона може витягнутися. Надалі, до утворення плодів, томати слід поливати рясно і частіше. Після того як зав’язалися плоди, поливати потрібно 2 — 3 рази в тиждень, але не так рясно. Поливати помідори краще вранці, обов’язково під корінь, намагаючись не потрапляти на самі рослини.

Воду для поливу бажано використовувати відстояну і зігрівшуюся до температури +18 +20 градусів. Воду з-під крана краще не використовувати — вона хлорована і, як правило холодна, що тільки нашкодить помідорів.

Не можна допускати великих перерв в поливах — це призведе до розтріскування плодів. Після поливу теплицю обов’язково потрібно провітрити, щоб уникнути утворення конденсату. Краплі можуть потрапити на рослини, що сприяє появі фітофторозу та інших хвороб. На наступний день, після поливу, слід провести розпушування.

Підгодівля

Помідори, висаджені в теплиці, потребують постійних підгодівлі, які слід робити кожні 10 — 12 днів. Першу підгодівлю проводять через 8 — 10 днів після висадки. Якщо у рослин тонкі стебла і блідо-зелене листя, то варто підживити розчином коров’яку, на 1 відро гноївки взяти 5 — 6 відер води. Можна додати туди ж 20 грам суперфосфату і 30 грам деревної золи. Витрата розчину — 0,5 літра на 1 рослину.

Якщо розсада томатів добре розвинена, то органічні добрива вносити не варто, вони викличуть посилений ріст пагонів і листя. Органічні добрива починають вносити тільки коли рослини томатів вступають у плодоношення.

Слід чергувати підживлення органічними та мінеральними добривами. Для отримання розчину мінеральних добрив на 10 літрів води взяти 25 г азотних, 40 грам фосфорних і 15 грам калійних добрив. Витрата — 1 літр на рослину. Цей розчин підходить для підгодівлі в період цвітіння. У період плодоношення краще використовувати наступний склад: 2 літри попелу залити гарячою водою, настояти, розбавити до 10 літрів, додати туди 1 пляшечку йоду і 15 грам борної кислоти. Суміш настоювати добу. Літр розчину додати 1 відро води і поливати по 1 літру під рослину. Помідори після такого підживлення починають швидше плодоносити, так як розчин багатий мікроелементами.

За зовнішнім виглядом томатів можна визначити яких мінеральних речовин йому не вистачає:

Недолік азоту — стебла тонкі, листя блідо-зелені і дрібні суцвіття слабкі.

Недолік калію — зростання слабкий, колір листя синьо-зелене, молоде листя кривляться, слабо розвинені коріння.

Недолік фосфору — слабкі рослини, стебла тонкі, листя синьо-зелені з червоними цятками і фіолетовим відтінком по жилках.

Прибирання

Плоди томатів необхідно збирати у міру дозрівання. Існують чотири ступені стиглості плодів: зелена, молочна, бура, повна.

Плоди потрібно знімати відразу, як тільки вони стали червоними, не варто залишати плоди на рослині, перезрілі вони стають не смачними, м’якими і борошнистими.

Якщо томати зібрані бурими, то їх необхідно покласти в прохолодному приміщенні на дозаривание. Краще викладати плоди в один ряд, щоб уникнути загнивання.

Бурі плоди збирати вигідніше, це прискорить ріст плодів на наступних кистях. помідори від кисті потрібно відривати акуратно, без плодоніжки.

Помідори в теплиці збирають поки температура вночі не опуститься до нуля градусів.

Ось власне і все про те, як виростити помідори в теплиці.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *