Підготовка картоплі до посадки

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

ОЗЕЛЕНЕННЯ БУЛЬБ

Бульби картоплі, призначені для посадки, як правило зазеленяють восени, відразу після збирання врожаю. Їх розсипають у два-три шари у світлому, але захищеному від прямих сонячних променів приміщенні. Через десять днів у насінних бульбах утворюється достатня кількість солонина – речовини, що захищає їх від хвороб, гризунів і інших шкідників, а також сприяє загоєнню дрібних ран. 

Якщо восени ви не встигнули провести такий захід, саме з нього й почніть весняну підготовку бульб до посіву. 

СОРТУВАННЯ БУЛЬБ 

Досвідчені картоплярі рекомендують за тиждень до посадки відбракувати хворі й неякісні бульби, а ті, що залишаться, розсортувати. 

Як виявити неврожайні бульби? Із цією метою готовлять розчин сечовини з розрахунку півтора кілограма на 10 літрів води й занурюють у нього картоплю. Здорові й доспілі бульби осядуть на дно, хворі, інфіковані, недоспілі бульби спливуть. 

Потім усі придатні бульби промивають, висушують і ділять на три частини: великі (80-100 грамів), середні (50-80 грамів) і дрібні (25-50 грамів). 

Що дає таке сортування?

Тепер ми можемо висадити бульби одного розміру на одну грядку, а бульби іншого розміру – на сусідню. А оскільки від величини посадкової бульби багато в чому залежить строк схожості, на грядці, де всі бульби однакові, і рослини зійдуть практично одночасно. За картопляними кущами рівної висоти простіше доглядати, їх легше підсапувати. 

ОБРОБКА БУЛЬБ ФУНГІЦИДАМИ

Поверхня картопляної бульби може бути місцем проживання збудників різних хвороб: парші, фітофторозу, альтернаріозу, ризоктоніозу, фомозу. Щоб надалі не допустити розвитку захворювань, бульби перед посадкою можна обробити біо-фунгіцидом. 

Найчастіше застосовують “Планріз» (за тиждень до посадки), “Фітоспорин», «Алірін”,  “Престиж” і ін. (безпосередньо перед посадкою), “Агат-25К” або “Бінорам” (обробляють дворазово: за 5 днів до посадки й перед посадкою), “Альбіт” ( за добу до висадження).

ОБІГРІВ І ПРОВ’ЯЛЮВАННЯ БУЛЬБ 

 За 10-15 днів до висадження в ґрунт насінну картоплю необхідно винести із прохолодного льоху, де вона зберігалася всю зиму, і розсипати її в теплому місці (18°С-20°С). Наприклад, у теплиці. При зниженні температури можна прикрити бульби дрантям або плівкою. За пів місяця бульби встигнуть добре прогрітися й позбудуться зайвої вологи (зав’януть). Цей прийом зводить до мінімуму ризик ушкодження бульб у процесі посадки, а також добре стимулює проростання. 

ПРОРОЩЕННЯ БУЛЬБ 

Пророщення картоплі до появи справжніх паростків збільшує майбутній урожай. А власникам важких суглинків, торф’яних і заплавних ґрунтів без пророщення взагалі ніяк. 

Щоб одержати паростки, приблизно за 3-4 тижні до посадки насінні бульби картоплі виносять у тепле й вологе приміщення. Знов-таки для цієї мети відмінно підходить теплиця. Щотижня бульби обережно перевертають, намагаючись не обламувати паростки. 

Що важливо при пророщенні? 

По-перше, змінні температури. Удень бажано 12°С-18°С, уночі – близько 6°С. Якщо умови дозволяють, у перший тиждень бульби витримують при 20°С-22°С, а на весь час, що залишився, знижують температуру до 7 -8°С. Такий температурний режим сприяє пробудженню великої кількості бруньок, але не дає паросткам сильно витягнутися. 

По-друге, необхідна висока вологість. Її оптимальний рівень повинен перебувати в районі 85-95%. Звичайно вологи не вистачає, і картоплю доводиться час від часу обприскувати водою. До моменту передбачуваного висадження на бульбах повинні утворюватися паростки в сантиметр довжиною й зачатки корінців у нижній частині паростка. Пророщені бульби швидше вкорінюються в ґрунті й дають сходи на 10-12 днів раніше, чим не пророщені. 

ОПУДРЮВАННЯ БУЛЬБ ЗОЛОЮ

Зола позитивно впливає на вміст крохмалю в бульбах, тому дачники дуже люблять удобрювати картопляні грядки саме золою. Досить злегка намочені бульби обваляти в золі безпосередньо перед посадкою, щоб зміцнити майбутні огудини й підвищити їхню врожайність. 

Використовувати всі перераховані вище способи передпосівної підготовки картоплі можна, але не обов’язково. Досить обійтися тільки декількома з них залежно від конкретних умов вирощування картоплі й наявності у вас часу в гарячу посівну пору.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *