Посадка картоплі в борозни підвищує врожайність

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 3,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Пропоную познайомитися з досвідом мого земляка городника-любителя Н.Ф. Лісового, який вважає метод посадки картоплі в борозни самим ефективним в умовах важких чорноземів Кубані. Один з фундаментальних законів агротехніки стверджує, а практика підтверджує, що для найкращого розвитку картопляних кущів, отримання хорошого урожаю, до 40% від обсягу місця проживання рослини повинно бути включена землею, водою та 20% повітрям. Тобто, іншими словами – грунт повинна бути пухкої, повітряної.

Як же домогтися цього оптимуму, особливо в центральній частині краю, де залягають щільні «жирні» шари чорнозему, у яких важко добитися легкості?

І все-таки цю проблему можна вирішити. Коли Н.Ф. Лісовий дізнався про вищевказаному законі, то став саджати частина рядків старим дідівським методом під лопату, квадратно-гніздовим способом з відстанню 60 х 60 см, і новим (для нього) – в борозни.

Останній виявився більш прогресивним, так як дає завжди хороший, а головне, стабільно гарантований урожай «другого хліба». У чому ж суть цього методу?

З осені він накопує борозни під картоплю на повний штик лопати (близько 25 см) по шнуру з півночі на південь на відстані 55-60 див. Можна нарізати борозни мотокультиватром. До весни морози, дощі, відлиги і снігу добре розпушують, а потім настало тепло добре прогріває грунт.

Навесні гострим кінцем сапи уздовж борозни він проробляє канавку глибиною 5-8 см, розкладає бульби на відстані 20-25 см один від одного, присипає їх дрібкою живильної суміші (по відру перегною і піску + третину відра золи) і засипає землею з бічних сторін борозни. Така грунтова суміш і посадка по борознах подвоює урожай, підвищує крахмалістость, покращує смак бульб.

Садить Лісовий Н.Ф. бульби, пророщені на світлі за три місяці до посадки. Якщо у вас до весни на бульбах утворилися довгі паростки, їх не варто обламувати, так як це знижує урожай на 20-30%. У таких випадках паростки потрібно відрізати, залишаючи близько бульби 5 – 6 див.

Другий спосіб посадки (але він менш урожайний, ніж у борозни) – це посадка бульб за вже вскопанной (зораного) землі – краще, звичайно, з осені.

Суть його така. На відстані 55-60 см з півдня на північ він робить канавки на глибину 5-10 см і на них розкладає бульби на відстані 20-25 см один від одного, посипає їх вищевказаної сумішшю. Якщо її немає, то припудрює золою і вкриває картопля з боків землею.

Яке ж перевага цих методів перед висаджуванням бульб під лопату квадратно-гніздовим способом?

Вище було сказано, що для врожаю важливі не тільки вологість, але і повітря, а він може бути тільки в рихлому грунті.

Що ми зазвичай робимо? При посадці під лопату квадратно-гніздовим способом робимо лунку, а на дно її укладають бульби. Тобто, знімаємо пухкий шар, а бульби кладемо на тверду холодну грунт, де немає повітря. Тепер коренева система повинна долати опір ущільненої грунту в безповітряному просторі, втрачаючи для цього сили. Оптимуму гарантованого врожаю можна досягти лише посадкою в борозни, після двох підгортання рослин сапкою або одного – лопатою. Земля між рядами розпушується лопатою на глибину 25 см і насипається на посаджену картоплю, таким чином урожай формується і накопичується на гребені.

Цей гребінь сприяє скиданню зайвої вологи після дощів у міжрядь борозни. А в посушливу пору рослини на ньому, як гніт, піднімають воду з глибоких шарів грунту.

Чому рекомендується картоплю садити в борозни з напрямком саме з півночі на південь? У цьому разі рядки рівномірно висвітлюються спочатку зі сходом сонця, потім опівдні, а потім з західної сторони . Прогрівання землі біля кущів рівномірний. Для експерименту він посадив кілька рядків зі сходу на захід. І що ж? Південна сторона рослин висвітлюється більшу частину дня, а північна майже весь час в тіні.

Земля з південної сторони кущів у червні, липні має температуру на 10-15° вище, ніж з північного. А тепер скажіть, як ви себе відчуваєте при перепаді таких температур протягом доби? То-то, не комфортно, а картопля теж живий організм. В результаті такого досвіду Н.Ф. Лісовий на 50% отримав нижче урожай з цих рядків, ніж з тих, які були розташовані з півдня на північ. Ви можете це перевірити на своїх ділянках.

І ще. При регулярному видаленні зелених бутонів на кущах урожай збільшується до 20%, так як при цвітінні рослина споживає частину харчування, тим самим збіднює бульби, тобто «краде» те, що призначене для їх зростання.

Особливо хороший урожай можна отримати, якщо його посадити після бобових, так як після них накопичується в ґрунті азот.

Отже, з вищесказаного напрошується висновок. Стабільний урожай можна отримувати щорічно, якщо восени накопати борозни, а навесні в них посадити бульби.

Потім звичайно потрібен звичайний догляд: розпушування міжрядь, підгортання, підживлення, захист від шкідників, хвороб. Але початок всьому – посадка.

Нарешті, ви отримали хороший урожай. Тепер стоїть проблема, як зберегти до майбутнього року посадковий матеріал, як уберегти продовольчу картоплю від проростання, загнивання.

Для збереження врожаю приготуйте 2-3 відра окропу, всипте в нього 0,5 чайної ложки марганцівки і опустіть в сітці бульби на 4 секунди (раз-і, два-і, три -, чотири-і), а потім виймайте, просушіть. Від такої купелі паростки гинуть, а бульб буде тільки користь.

«Нива Кубані», квітень, 1998 р.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *