Посадка кизилу

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Посадка кизилу

Кизил – це плодове дерево або чагарник, який часто можна побачити на присадибних ділянках. У садівників кизил заслужив популярність за свої кисло-солодкі ягоди, які широко використовуються в кулінарії і народній медицині, високу врожайність і тривалий термін плодоношення, тим більше, що посадка кизилу і догляд за ним не представляють особливої праці.

Кизил не вимагає особливого догляду – у природі він росте в посушливих місцевостях з бідними ґрунтами, але щоб рослина добре плодоносило і не боліло, йому необхідно створити оптимальні умови для росту. Врожайність буде залежати від місця посадки, якості грунту і подальшого догляду за деревом або чагарником.

Місце для висаджування

Місце для висаджування

Вибираючи місце для кизилу потрібно пам’ятати, що ця рослина може прижитися на будь-якому грунті, але воліє грунт багатий вапном. Посадити кущ краще на горбочку, щоб грунтові води не змогли пошкодити кореневу систему рослини — постійна вогкість не дасть йому повноцінно розвиватися.

Кизил любить простір — близько не повинно бути інших дерев і будівель, оскільки крона, з часом, почне замикатися гілками з сусідніми рослинами, мало розростаючись в ширину і загущаясь, а це погано позначиться на врожаї. Для кожного куща або дерева ділянка повинна бути розміром 5*5 метрів.

Місце для посадки потрібно сонячне, відкрите, найкраще підходять південна і південно-західна боку саду.

Підготовка грунту

Підготовка грунту

Грунт для кизилу може бути різною. У природі він росте в посушливих районах з кам’янистим грунтом, але на своїй ділянці краще створити для чагарнику культурний шар – внести добрива і торф. Коренева система рослини в середньому розташований в півметра від поверхні грунту, тому потрібно викопувати яму не меншою глибини. Діаметр ями повинен становити приблизно 60 див.

При викопуванні верхні шари ґрунту знімають, перемішують з добривами, перегноєм, піском, щоб земля стала легкою, водо – і повітропроникною. Більшу частину збагаченого грунту засипають назад, поливають 10-15 літрами води, щоб земля осіла, мульчують торфом на 5-10 див. – яма готова для висадки саджанців.

Висаджування рослин

Висаджування рослин

Посадку кизилу потрібно проводити восени. Садівники кращим часом вважають період, коли тополі скидають листя. Садити кущі та дерева кизилу потрібно парами, оскільки це рослина перехресно-опыляемое. Живці розташовують на відстані трьох метрів один від одного.

Саджанці у віці 1,5-2 років приживаються швидше за все, хоча і 4-5-річні дерева теж можна пересаджувати. Стандартний садивний матеріал у висоту досягає півтора метрів, має до п’яти бічних пагонів.

Рослина опускають у підготовлену яму, акуратно розправляють коріння, засипають залишками змішаної з перегноєм і добривами грунту. Якщо її буде мало, то додають грунт з нижніх шарів ями, а потім щільно притискають землю навколо черешка. Кореневу шийку при посадці не можна заглиблювати, після ущільнення землі і поливу, вона повинна знаходитись на рівні землі.

Догляд за кизилом

Догляд за кизилом

Кизил не вимагає до себе великої уваги, він посухостійкий, рідко уражується хворобами і шкідниками, легко переносить морози. Цвіте кизил раніше всіх плодово-ягідних культур, але термін дозрівання ягід у нього найдовший. Весняні заморозки не заважають рослині цвісти – під час сильного зниження температури квіти закриваються до потепління і не пошкоджуються.

Догляд за саджанцями полягає у створенні півтіні і спостереженні за рівнем вологості землі – це допомагає рослині швидко прижитися на новому місці. Півтінь утворюють посадкою близько саджанців високих однорічних або багаторічних рослин, які потребують щорічного викопування на зиму. Підійдуть кукурудза, топінамбур, соняшники, жоржини. Через пару років, коли держак кизилу зміцніє, від додаткових посадок можна буде відмовитися.

Добре кизил відгукується на добриво – це важливо, оскільки рослина щороку активно плодоносить. Кущі і дерева підживлюють багатої калієм золою, вапном, азотно-фосфорними сполуками, гноєм або компостом. Останній зашпаровують на глибину до 10 см навколо коренів куща або дерева. На одну рослину достатньо взяти 5 кг добрива. Підживлення проводять не щороку, а через сезон.

Поливають кизил тільки в перше літо після висадки, особливо в посушливі періоди, в іншому випадку живець буде погано вкорінюватися.

Вважається, що кизил не чіпають шкідники і хвороби, але на ділі, рослина може пошкоджуватися червецами, плодожорками, гусеницями, борошнистою росою, плямистістю, різного роду грибками. Запобігти неприємності можна, якщо спалювати опале листя, не допускати появи хвороб і небезпечних комах на сусідніх плодово-ягідних культурах, вчасно обробляти дерева або чагарники засобами, підібраними відповідно проблемі.

Як правильно обрізати

Як правильно обрізати

Кизил після посадки вимагає обрізки, щоб рослина могла розвинути кореневу систему. Обрізають гілки на висоті 50 см від землі, залишаючи штамб і п’ять скелетних гілок, що відходять від основного стовбура під найбільшим кутом – вони будуть основою для «каркаса» дерева або куща. Якщо догляд за саджанцями хороший, то до наступного року обрізані гілки відросте в середньому на 70 см.

Для збільшення врожайності обрізку проводити не потрібно, однорічні пагони в наступні роки теж не вкорочують, але видаляють зайву поросль біля коренів. Коли рослина у віці 15-25 років починає слабшати, потрібно провести обрізку гілок досягли 4-річного віку, щоб утворилися нові міцні пагони.

За допомогою обрізки можна сформувати цікаву по виду крону, чим часто користуються ландшафтні дизайнери.

Як розмножувати кизил

Як розмножувати кизил

Розмножується кизил насінням-кісточками або вегетативним способом. Кісточки перед посадкою витримують близько року у вологих тирсі – це допоможе рослині швидше зійти. Без стратифікації, насіння проростуть тільки через 2 роки. Кісточки, висаджуючи, поміщають в землю на глибину не більше 3 см проклюнулися посіви ростуть повільно, лише через два роки, коли паростки будуть висотою 12-17 см, їх можна буде визначити на постійне місце.

Як розмножувати кизил

Живцями, відводками та щепленням розмножувати кизил зручніше. Відводки отримують, укладаючи довгі пагони в спеціально викопані неглибокі канавки. Відросток пришпилюють до землі, засипають землею і регулярно поливають. Якщо за літо втеча випустить коріння, то наприкінці вересня його відокремлюють від основної рослини і висаджують на відведене місце.

Як розмножувати кизил

Як розмножувати кизил

Окулірування припускає, що одиночну нирку-вічко прищеплять на дворічний сіянець. Підщепа заздалегідь поливають, видаляють зайві пагони, окулірування проводять рано вранці в суху погоду. Через 3 тижні перевіряють щеплення і, якщо вона виявилася вдалою, то в наступному році отримують повноцінний саджанець кизилу, який почне плодоносити вже через 2-3 роки.

Можна розмножувати кизил зеленими живцями, їх нарізають на початку літа і висаджують у теплицю, де утримують при підвищеній вологості до утворення коренів. Здерев’янілі живці садять в землю восени, регулярно поливаючи до заморозків. В обох випадках до посадки можна помістити матеріал на добу в корнеобразующий стимулятор. До наступної весни живці стануть міцними саджанцями.

Як підготувати кизил до зимівлі

Кизил не боїться морозів, але при температурі нижче -25 градусів, гілки, особливо молоді, можуть постраждати. Молоді рослини біля основи засипають землею, тирсою, закривають лапником. Не можна допускати, щоб взимку навколо кущів не було снігу, і земля промерзають. Навесні лапник і всю засипку знімають, обрізають засохлі гілки.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *