Пророщування — надійний спосіб прискорити дозрівання і збільшити урожай картоплі

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Пророщування — надійний спосіб прискорити дозрівання і збільшити урожай картоплі

Пророщування картоплі – це один з етапів вирощування хорошого врожаю овоча майже у всіх областях. У північних районах країни без передпосадкової підготовки можна просто не встигнути його виростити.

Навіщо пророщувати картоплю насіннєву

Перша причина – це отримання раннього врожаю, що досить актуально в умовах короткого літа. З правильно проведеною підготовкою, поява перших сходів можна очікувати вже через 1-2 тижні після посадки насіннєвого матеріалу в землю, що на 2-3 тижні швидше, ніж при висадці не пророщених бульб. У різних сортів цієї овочевої культури різний вегетативний період. Він варіюється від 80 до 140 діб та коригується погодними умовами. Пророщування картоплі перед посадкою скорочує цей період на 30-40 днів. Вірніше, вегетація починається приблизно за місяць до посадки і може відбуватися, коли на полі ще лежить сніг.

Друга причина: в результаті пророщування з’являється підвищена концентрація поживних речовин в зоні розташування «вічок». Це відбувається в результаті впливу тепла і світла на бульби, які активізують роботу ферментів, стимулюючи проростання і подальший розвиток паростків. Прискорення прокидання точок зростання скорочує час поява зелених паростків, а, отже, збору повноцінного врожаю на 1-2 тижні.

Нашими предками давно було помічено, а вченими агрономами доведено, що бульби картоплі, які пройшли світлову терапію, отримують імунітет від багатьох захворювань. Особливо, коли пробуджуються ферменти, які виробляють хлорофіл і бульба набуває зеленуватий колір.

Відбір насіннєвого фонду

До відбору насіннєвого фонду слід поставитися з великою відповідальністю. Як часто городники просто складають весь урожай в одну ємність або гурт, і тільки потім починають його сортувати. У цьому випадку в посадковому матеріалі виявляються просто невеликі бульби, в незалежності від того, з якого куща вони зібрані.

Щоб урожай радував кожен рік, необхідно безпосередньо під час викопування з-під землі відбирати бульби для посадки тільки з хороших, родючих кущів. Якщо в такому кущі немає маленьких бульб, потрібно відкласти для продовження виду велику картоплину, яку можна розрізати на частини, що мають кожна 1-2 очка.

Розрахунок кількості садивного матеріалу

Щоб пророщування бульб картоплі було найбільш ефективним, необхідно викласти його в ящики або просто на підлозі в 2 шари. Таким чином на площі 1 м2 плоскій поверхні поміститься 40-50 кг овочів. Проводячи подальші обчислення, не складно зрозуміти, що для засадження 1 сотки землі буде досить розсипати насіннєву картоплю для пророщування на площі 0,5-0,7 м2.

Способи пророщування

Вигонка бульб на світлі

Пророщування картоплі починається за 30-40 днів до посадки у відкритий грунт. Дата висадки регламентується кліматичною зоною і прогнозом погоди. Почати слід з сортування і відбракування зіпсованого за час зберігання матеріалу, видалення хворих, пошкоджених бульб.

Відкриті сонячні промені так само шкідливі для бульб, як і повна їх відсутність. Пророщування в темному приміщенні можливо, але в цьому випадку паростки будуть тонкі довгі і ослаблені. Відкрите опромінення ультрафіолетом загрожує одревеснением паростків і зниженням врожаю.

Оптимальні умови для яровизації:

 • температурний режим в межах від 12 оС до 20 оС;
 • розсіяне сонячне світло, півтінь;
 • середня вологість повітря.

Створити такі умови зовсім не важко. Можна перенести ящики з посадковим матеріалом в опалювальне приміщення або в теплицю, і температури вже буде достатньо для початку вегетативного процесу.

Виставляючи насіння на відкрите сонечко, потрібно прикрити їх білою тканиною, нетканим матеріалом для парників або просто білим папером. При відсутності можливості винести ящики на вулицю, слід забезпечити необхідне електричне освітлення, розрахувавши його за 40-75 Вт на кожен м2. Таким світловим потоком потрібно обробляти посадковий матеріал раз на добу по 8-10 годин.

При недостатній вологості і підвищеній обігріві бульби картоплі можуть скривиться і втратити життєздатність. У цьому випадку рекомендується регулярне обприскування садивного матеріалу водою. При підвищеній вологості і поганої вентиляції можуть розвинутися різні гнильні процеси, з’явиться цвіль. Це можна запобігти регулярним провітрюванням приміщення.

«Вологий» спосіб

Цей спосіб хороший тим, що при його використанні можна отримати не тільки здорові, міцні паростки, але і перші життєздатні корінці. Сходи і перші бульби при цьому з’являються значно раніше, ніж при світловий обробці. Великим недоліком пророщування бульб картоплі у вологому середовищі є неможливість забезпечення великого обсягу.

Як вологого середовища використовуються тирса, торф, перегнилий гній і навіть звичайний пісок. Основні умови отримання позитивного результату: температурний баланс 12-20 ° с і вологість 70-85%.

У ящики або кошики засипається 2-3 см вологого субстрату. Потім викладають шар бульб, і знову 3 см тирси або перегною. І так 3-4 шару. Такий «пиріг» необхідно періодично зволожувати, оббризкуючи його складом:

 • вода – 10 л;
 • аміачна селітра – 30г;
 • сірчанокислий калій – 40г;
 • суперфосфат – 50г;
 • мідний купорос – 20г;
 • борна кислота – 100г.

Пророщування в буртах

Аналогічне пророщування бульб картоплі можна організувати прямо на полі в буртах шириною 100-120 см і заввишки до 150 см. шари перегною або іншого субстрату будуть досягати 10-15 см, а овочі можна викладати в 6-8 шарів. Часто досвідчені городники влаштовують бурти з підігрівом. Для цього викопують плоску яму глибиною 25-30 см, викладають на дно свіжий кінський гній і присипають на 4 см грунтом. Далі робиться вже описаний вище листковий «пиріг».

Вуличні бурти перед заморозками вкривають плівкою або мішковиною. Не можна допускати переростання паростків. Оптимальна їх довжина і довжина коренів повинна бути дорівнює половині діаметра бульби. Зниженням температури до 8-12 оС можна добитися припинення їх росту.

Комбінований спосіб

Найефективніший і найбільш трудомісткий спосіб пророщування картоплі – це комбінований. При цьому перші 25 днів бульби проращиваются на світлі, а потім на 7-10 днів їх необхідно помістити у вологий субстрат.

Пророщування в пакетах

Цей спосіб зручний для підготовки до садіння картоплі в обмежених умовах. Достатньо виконати у великому поліетиленовому мішку отвори діаметром 0,5-1 см для вентиляції і заповнити його шарами вологого субстрату і бульб. Такий мішок потрібно підвісити в теплому приміщенні на 30 днів і не хвилюватися про вологості.

Маленькі хитрощі

 1. Для того, щоб одночасно прокинулося більше нирок, при будь-якому способі пророщування картоплі необхідно забезпечувати перший тиждень температуру повітря не менше 15 оС. В результаті кущ буде формуватися з 5-7 приблизно однакових по силі пагонів. При температурі нижче 15 С в перший тиждень вегетації в зростання йде верхівкова брунька, захоплюючи лідерство і пригнічуючи розвиток інших пагонів. Вони прокинуться, повноцінно розвинуться, але пізніше. Загальний урожай залишиться однаковим, але ранній збір при цьому стане в рази менше. При непередбачуваності літньої погоди можна втратити і пізній.
 2. Умови зимового зберігання також сильно впливають на майбутній врожай. Якщо бульби зморщилися і прив’яли, їх необхідно перенести в опалювальне приміщення і замочити в теплій воді на 10-14 годин. Після такої промивки бульби напитаются вологою і позбудуться від багатьох збудників хвороб, які знаходяться на поверхні шкірки і чекають початку появи паростків. Така помиття також зможе виявити і відбракувати вже заражені бульби.
 3. За 5 днів до висадки слід продовжити пророщування картоплі перед посадкою в повній темряві. Для цього ящики накривають матами, соломою, чорною плівкою і т. д. Паростки після місяця пророщування на світлі придбали міцні здорові паростки. Одночасно в них під впливом світла з’явився і накопичився інгібітор росту. Він стримує витягування паростків. Саме час нейтралізувати його дію за допомогою темряви.

Стимулятори та добрива

Пророщування бульб картоплі на світлі в приміщенні з недостатньою вологістю необхідно поєднувати з періодичним кропленням його водою (один раз у 3-6 днів). Дуже ефективно додавати у воду марганцевокислий калій. Цей мікроелемент відмінно стимулює обмінні процеси і дезінфікує, вбиваючи шкідливу бактеріальну мікрофлору. Розчин роблять прозорим рожевим.

Хороший ефект дає кроплення бульб зольної водою. Її роблять, розчиняючи у теплій воді деревну золу. Зола також стримує розмноження хвороботворних мікробів, бактерій і містить велику кількість корисних мікроелементів.

Деякі городники використовують період пророщування картоплі для обробки його різними стимуляторами росту, хімічними добривами і навіть отрутами від шкідників. Можна говорити про корисність або шкідливість таких овочів, треба питати їх творців.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *