Рання картопля – пророщування, обробка бульб, посадка

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Багато городників практикують вирощування ранньої картоплі – вони абсолютно праві: молоді бульби – це делікатес, який містить вітамінів приблизно в три рази більше, ніж старі. Хоч справа ця морочлива, але, як кажуть, мета виправдовує засоби.

ЗМІСТ:

  • Терміни посадки раннього картоплі
  • Пророщування бульб картоплі
  • Обробка пророщених бульб
  • Посадка картоплі

Технологія вирощування ранньої картоплі не складна. Перш за все необхідно підібрати ранньостиглі сорти. На Кубані це – Жуковський ранній, Імпала, Удача. Строк їх збирання настає на 50-60 день після сходів. При відборі бульб для посадки раджу відбирати більш великі, вагою 80-100 грамів: чим вони більші, тим раніше урожай.

Терміни посадки раннього картоплі

Терміни посадки раннього картоплі різні – це залежить від конкретного регіону. На Кубані це, орієнтовно, перша половина березня – середина березня. Якщо на березень-квітень прогноз погоди сприятливий, то можна спробувати посадити його в «лютневі вікна». Я не один рік спостерігала, що «падалиця» благополучно переживає зиму в землі, її сходи можуть з’явитися вже в кінці березня або в першій половині квітня.

Пророщування бульб картоплі

Щоб отримати ранній урожай, завчасно, за 45-50 днів до посадки починають пророщувати бульби. Це зручніше за все робити в дрібних ящиках з більш високими стійками по кутках, куди їх розкладають в один-два ряди. Досвідчені картоплярі знають, що різкі перепади температур при його зберіганні небажані, оскільки сприяють перериванню періоду спокою. Тому технологія вирощування ранньої картоплі включає створення штучного перепаду температур, що прискорює процес проростання. Спочатку бульби вносять у тепле приміщення – +20-22°, можна навіть з більш високою температурою – до +26°, а як тільки оченята проклюнуться, паростки досягнуть 0,5 см, їх виносять у світле приміщення з температурою +8-10°, наприклад, на засклений балкон або лоджію.

Бульби, пророслі при зберіганні, наприклад, у погребі, для пророщування використовувати не можна, так як при обламуванні паростків урожай сильно знижується. Час від часу картоплю перевертають, ящики міняють місцями, сторонами, зверненими до світла. Так як під впливом світла в бульбах утворюються речовини, що стримують витягування паростків. А днів за п’ять до посадки їх доцільно затінити, це зніме дію речовин, що гальмують ріст.

За 8-10 днів до посадки пророщені на світлі бульби підрощувати у вологому середовищі (суміш з торфу або тирси, або перегною). В ящик шаром 3-4 см насипають поживну суміш, на неї обережно укладають пророщену картоплю так, щоб не обламати паростки, а зверху засипають субстратом. Потім укладають другий шар і так далі. Але більше, ніж п’ять шарів, бульби не кладуть. Живильну суміш рясно поливають, так, щоб вода пройшла до самого нижнього ряду. Для дезінфекції в поливну воду додають мідний купорос (10 грамів на 10 літрів води). При температурі +15° через 2-3 дні біля основи паростків картоплі з’являються корінці.

Обробка пророщених бульб

Тепер бульби можна пролити розчином мінеральних добрив, а також біостимуляторами росту. Для цього в 10 л води розчиняють півтори сірникові коробки суперфосфату + одну коробочку сірчано-кислого калію. Хороший ефект дає обробка біостимуляторами:

  • янтарна кислота або янтариюм – концентрація 0,005%;
  • ЕПІН, обробку проводять за добу до посадки, 0,5 ампули препарату розводять у 200 мл води, цієї кількості достатньо для обробки 100 кг бульб;
  • СИЛК, одна таблетка на 3 літри води, причому обробку проводять двічі – перед закладкою на пророщування та за добу до посадки.

Перевага дорощенных бульб для вирощування раннього врожаю в тому, що їх можна посадити не чекаючи прогрівання грунту до +7-8° на глибині 10 см Зайва ж перетримка їх у вологому середовищі може викликати сплетіння коренів, пошкодження їх при розбиранні або посадці, що негативно позначиться на ранній продукції.

Якщо не було часу проростити або подрастить бульби, корисно за тиждень до посадки витримати їх у світлому приміщенні при температурі не нижче +15°. Вони добре прогріються – це прискорить появу сходів. Перед посадкою бульби, призначені для вирощування раннього врожаю, корисно опудрить деревною золою (один стакан на 20 кг картоплі). Це прискорить ріст, розвиток рослин.

Якою б сорт для посадки ви не вибрали, дуже корисно перед посадкою обприскування бульб розчином мідного купоросу, борної кислоти, перманганатом калію (0,01-0,03%) і опудривание золою (20 кг/т або 20 г на кілограм картоплі – 2 сірникових коробки). Деревна зола, внесена в лунку при посадці (жменя на лунку) збільшує крахмалістость (розсипчастість при варінні) на 1-1,5%. Мідний купорос прискорює бульбоутворення і підвищує стійкість до грибних хвороб, бор підвищує врожайність, а також крахмалістость бульб, стійкість до ризоктониозу, марганець відіграє велику роль в накопиченні крохмалю і вітаміну С.

Посадка картоплі

Картоплю садять неглибоко, на 5-7 см, так, щоб сходи з’явилися як можна раніше. Висаджені рядками бульби вкривають поліетиленовою плівкою, а ще краще лутрасілом або агроспаном. Краї покриття присипають землею. Як тільки сходи раннього картоплі досягнуть висоти 25 см, покриття знімають, а кущі підгортають дуже високо, щоб уникнути пошкодження бадилля заморозками. При сильному пошкодженні бадилля заморозками раннього врожаю не буде, але загальний урожай може бути хорошим. Разокучивать рослини після приморозків не обов’язково. Якщо бадилля все ж примерзла, то її негайно поливають холодною водою, з розчиненими біостимуляторами (ЕПІН, СІЛК) рекомендованої концентрації. Хороший ефект дає поверхове обприскування підмерзлою бадилля раннього картоплі розчином цих біостимуляторів.

В іншому технологія вирощування ранньої картоплі не відрізняється від загальноприйнятої.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *