Рання картопля від А до Я: підготовка бульб, посадка, догляд

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Ранний картофель

Щоб отримати перший урожай картоплі в червні, починати посадку потрібно вже на початку травня. Приступимо?

Яке блюдо може бути більш бажаним для дачника, якщо не перша молода картопля? Якщо ви хочете порадувати себе ранньою картоплею на початку літа, але ще не встигли зайнятися посадкою, саме час дізнатися як це робити! А ми розповімо як.

Вибір насіннєвої картоплі

Якщо ваша мета – отримати ранній врожай картоплі, перша вимога до посадкового матеріалу – це скоростиглість. Вибирайте насіння сортів з терміном дозрівання 60-70 днів.

Скоростиглі сорти повинні бути районовані, тобто адаптовані до умов вашого регіону. В іншому випадку сходи можуть загинути.

Другий важливий нюанс – якість садивного матеріалу. Ретельно переберіть картоплю – брак це всі гнилі, хворі, підмерзлі бульби.

семенна картопля

Паростки на бульбах занадто короткі. Бажано ще трохи проростити їх

Третє, але не менш важливе – розмір насіннєвої картоплі. Незважаючи на те що зазвичай для посадки залишають невеликі бульби, в цьому випадку вони не підійдуть, так як дадуть врожай пізніше, ніж великий посадковий матеріал. Тому, якщо хочете викопати перший урожай на початку літа, по можливості вибирайте картоплини вагою не менше 60-80 гр.

Підготовка посадкового матеріалу

Для посадки підходить картопля, яка всю зиму зберігалася в підвалі і встигла прорости. У хорошого посадкового матеріалу повинні пробудитися бруньки і проклюнуться паростки. В ідеалі на насіннєвій картоплі також повинні з’явитися коріння. Такі бульби дають сходи набагато швидше.

Зрозуміти, що картопля готова до висадки, можна за станом паростків: вони повинні бути міцними, короткими – не довше 1 см. Витягнуті паростки обломаются при посадці.

Якщо ви купили непророщені бульби картоплі на початку травня, ранній урожай вони дати не зможуть, так як на пророщування зазвичай йде 20-30 днів. Однак це не завадить вам посадити їх пізніше.

Найшвидший спосіб пророщування насіннєвої картоплі – на світлі. Для цього в середині кожної бульби роблять круговий надріз, після чого приносять в приміщення з розсіяним світлом. Температура повинна бути близько +12..+15 °C вдень, +6..+8 °C вночі, вологість повітря – 90-95%.

вічки картоплі

Ось так виглядають бульби, готові до посадки

Щоб прискорити появу паростків на бульбах, можна їх простимулювати. Наприклад, можна пророщувати картоплю в мокрій тирсі або торфі, попередньо продезінфікованих розчином мідного купоросу (2 г на 1 л води). Крім цього бульби можна присипати деревним попелом (1 кг на мішок насіннєвої картоплі).

Ще один швидкий і простий спосіб підготувати до посадки бульби – пророщування в трилітрових банках. Для цього використовують бульби середнього розміру. Банку наповнюють картоплею, ставлять на підвіконня і регулярно перевертають для рівномірного освітлення. Завдяки такому прийому бульби трохи “усохнуть” в діаметрі і дадуть товсті, міцні паростки.

Підготовка грядки під картоплю

Щоб отримати урожай картоплі в найкоротші терміни, слід відвести під грядки сонячну, родючу ділянку. Грунт повинен добре пропускати воду і повітря.

Під ранню картоплю варто вибирати ділянки з перекопаною ще з осені землею. Навесні картопляні грядки повторно не перекопують, а лише розпушують.

Безпосередньо перед посадкою в землю також необхідно внести добрива. Найзручніше використовувати суху органіку. У кожну лунку вносять літрову банку сухого перегною і деревної золи.

посадка картоплі

Найефективніше вносити добрива прямо під бульби під час посадки

Враховуючи, що скоростиглі сорти картоплі не встигають вибрати всі корисні речовини з органіки за недовгий термін свого дозрівання, їх в обов’язковому порядку підгодовують мінеральними добривами.

Під картоплю вносять різні комплекси на зразок нітрофоски, амофосу, городньої суміші з розрахунку 1 ст. л. в кожну лунку (якщо на упаковці не вказані інші норми) і доломітове борошно з розрахунку 0,5 ст. в кожну лунку (близько 40-50 г на кв. м).

Посадка ранньої картоплі

Картоплю можна висаджувати у відкритий грунт після того, коли земля на глибині 10 см прогріється до 5 – 10°C. Однак не варто занадто затягувати. Краще висадити бульби в холодну грунт, ніж посадити їх на тиждень пізніше – пророщені картоплини досить стійкі до низьких температур.

Народний спосіб визначення строків посадки картоплі – “звіритися” з березою або черемхою. Якщо ці дерева зацвіли, значить, пора братися за лопату.

Ранню картоплю висаджують так само, як і пізню, з одним винятком – бульби розкладають більш щільно. Оптимальна схема посадки: 60х30 см або 70х20 см (відстань між рядами і відстань між бульбами відповідно). Таким чином, на 1 кв. м поміститься 5-6 кущів картоплі.

Бульби загортають у землю на глибину 10 см. Можна висаджувати картоплю як у лунки на гребенях, так і в борозни.

посадка картоплі

Ранню картоплю висаджують більш щільно, ніж пізню

Щоб картопляні грядки отримували максимум світла, їх розташовують з північно-заходу на північний схід.

Вирощування ранньої картоплі

Щоб сходи з’явилися на тиждень раніше звичайного, грядки можна вкрити прозорою поліетиленовою плівкою (краю бажано присипати землею). Щоб повітря не застоювався, на плівці через кожні 15 см в шаховому порядку роблять невеликі отвори.

Також важливо забезпечити хорошу водопроникність грунту, інакше бульби загинуть. Для цього необхідно регулярно розпушувати землю і розбивати грунтову кірку.

Через тиждень після висадки картоплі в грунт приходить час для першої прополки. Якщо почати боротьбу з бур’янами пізніше, вони міцно “оселяться” на грядці. Це може значно знизити врожайність.

Під час інтенсивного росту бульб картоплю необхідно щедро поливати. Цей етап збігається з фазою бутонізації і цвітіння надземної частини рослини.

Крім того, якщо ви не хочете втратити врожай, необхідно вчасно знищувати колорадських жуків. Для цього обприскуйте кущі картоплі спеціальними інсектицидами (Круїзер, Актара, Танрек, Корадо, Командор, Зеніт та ін. препарати, що містять тіаметоксам або імідаклоприд). Головне – чітко дотримуватися дозування, інакше разом зі смугастими шкідниками ви ризикуєте отруїти себе і своїх близьких.

Колорадський жук на картоплі

Активну боротьбу з колорадським жуком починають під час масової появи лічинок

Також можна висадити в міжряддях рослини з різким запахом: полин, чорнобривці, нагідки, кріп, маттиолу дворогу і т. д. Вони відлякують колорадського жука.

Слідуючи цим рекомендаціям, вам вдасться отримати хороший врожай молодої картоплі в кінці червня – початку липня.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *