Шкідники капусти

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Шкідники капусти

Капуста всіх видів, протягом усього вегетаційного періоду, пошкоджується комахами – шкідниками. Найбільшу небезпеку шкідники представляють на ранніх етапах розвитку. Ледь з’явилися сходи піддаються нападу хрестоцвітих блішок, а коренева система страждає від ненаситних личинок, гусениць і капустяних мух.

Підросли рослини атакують: капустяні совки, попелиці, білани та ін. Масове вплив комах-шкідників на посадки капусти приводить до зменшення врожаю, а то й до загибелі рослин. У цій статті описані найбільш небезпечні для капусти комахи-шкідники й заходи боротьби з ними.

Капустяна попелиця

Капустяна попелиця
Капустяна попелиця — дрібна, сисна комаха.

Безкрилі партеногенетические самки попелиці довжиною 1,9-2,3 мм, яйцевидної форми, тіло вкрите білувато-сірим восковим пилом.

Крилата самка довжиною 2,15 мм, колір черевця — жовтуватий, голова і груди — коричневі.

Самка капустяної попелиці, откладывающая яйця, довжиною 1,7 мм, безкрила.

Яйця чорного кольору, блискучі, видовжено-овальні.

Капустяна попелиця шкодить всім культурам сімейства хрестоцвітних, в тому числі і капусті. Поширена повсюдно, крім районів Крайньої Півночі. Восени попелиця відкладає яйця на залишених на грядці кочеригах капусти, на кочеригах, залишених для висадки в якості насінників, бур’янах, де вони і зимують. Навесні з яєць виходять личинки, вони розвиваються у безкрилих самок, які живуть на бур’янах та насінниках капусти.

Безкрилі самки капустяної попелиці народжують живих личинок, без запліднення. Пізніше, спільно з бескрылыми, з’являються крилаті самки попелиці, перебираються на капусту та інші культури сімейства хрестоцвітних. Крилаті попелиці також народжують живих личинок. Протягом літа народжується кілька поколінь попелиці.

Дорослі попелиці та личинки живляться соком рослин, проколюючи листя хоботком і висмоктуючи через нього сік рослин. Листя, пошкоджені попелиць, знебарвлюються і скручуються. У насінників пагони стають синювато-рожевого забарвлення, насіння не утворюються.

Восени з’являється покоління попелиці, яке називають «статевим» — крилаті самки і самці. Самки відкладають по 2-4 яйця на нижні листя капусти, бур’яни, кочеригі.

Профілактика:

 • обов’язково прибирати з грядки кочеригі, скласти їх до купи, а навесні, коли висохнуть — спалити;
 • знищувати бур’яни родини хрестоцвітих;
 • підсаджувати до посадки капусти насінники моркви, кріп та інші зонтичні культури — для залучення корисних комах, що знищують попелиць (златоглазок, сонечок, журчалок та ін).

Заходи боротьби:

 • при появі попелиці, протерти листя ганчіркою, змоченою в мильному розчині;
 • обприскувати настоями тютюну, часнику, цибулі, томатної або картопляної гички з додаванням мила, для кращого прилипання;
 • при сильному ураженні застосовувати хімічні препарати: «Децис» (0,7 гр. на 10 літрів води), «Карбофос» (60 гр. на 10 літрів води), «Іскра — Подвійний ефект» (1 таблетка на 10 літрів води). Витрата розчинів — 1 літр на 10 кв. метрів.

Хрестоцвіті блішки (капустяна)

Хрестоцвіті блішки (капустяна)

Блошко капустяна є найбільш поширеним і небезпечним шкідником сходів капусти та інших культур із родини хрестоцвітих. Це дрібні, довжиною 2-3 мм, що стрибають жучки. Існує кілька видів хрестоцвітної блішки.

Виїмчаста блошко — довжиною 1,8 мм, має жовті смужки на надкрилах, чорну смужку по шву надкрылий, спереду і ззаду звужується дугою.

Світлонога блошко — довжиною 2,5-3,5 мм., має жовті смужки на надкрилах, жовті гомілки і лапки. Голова і переднеспинка — чорного кольору з металевим відливом.

Хвиляста блошко — довжиною 2-2,8 мм, чорного кольору з жовтими смужками на надкрилах.

Чорна блішки і південна хрестоцвіті блішки — довжиною 1,8-3 мм, чорного або чорного з зеленим металевим відливом кольору.

Синя блошко — довжиною 2,2-2,8 мм, синьо-зеленого кольору.

Яйця блішок довгасто-овальної форми, довжиною 0,3-0,4 мм, напівпрозорі, світло-жовтого кольору.

Личинки тонкі, довгі, світло-жовтого кольору, мають 3 пари ніг.

Найбільш поширена хвиляста блішки (у середній смузі, північних і західних районах Росії), трохи рідше зустрічається світлонога блішки. Виїмчаста блішки поширена в основному на Далекому Сході і в Якутії. На півдні Росії і в чорноземній зоні переважають чорна і південна хрестоцвіті блішки, але поширені й інші види блішок.

Зимують жуки в поверхневому шарі ґрунту, під опалим листям або забившись з осені в щілини теплиць і парників. Пробуджуються жуки рано навесні, як тільки грунт відтане. Поки що немає сходів на грядках, дорослі жуки живляться бур’янами сімейства хрестоцвітних (сурепицей, пастушої сумкою та ін), з появою сходів переключаються на них. Особливо сильно ушкоджують сім’ядольні листочки, вигризаючи в них дірочки, викликаючи засихання листя і загибель рослин.

У светлоногой хрестоцвітної блішки небезпечні не тільки дорослі, але і личинки — вони вигризають ходи на листках (мінують їх). Найбільш ненажерливі блішки у спекотні сонячні дні.

Профілактика:

 • в період появи сходів, посипати грядки річковим піском, шаром 1 див. — цей прийом знижує пошкоджуваність сходів блішками;
 • сіяти капусту і висаджувати на грядку в більш ранні терміни. До того часу, як з’являться блішки, листя капусти стануть більш грубими і блішки не зможуть завдати рослинам великої шкоди;
 • обов’язково виполювати бур’яни сімейства хрестоцвітних, на яких блішки розмножуються;
 • рясно поливати посадки і притіняти в жарку погоду.

Заходи боротьби:

 • при появі шкідників: посипати рослини золою, вапном-пушонкою, тютюновим пилом у суміші з вапном, фосфоритним борошном — це тимчасово відлякає шкідника;
 • при сильному ураженні рослин капустяної блошкой, обприскати рослини одним з препаратів: «Актелік» (2 мл на 0,7 літра води), «Банкол» (5-7 гр. на 10 л. води), «Карате» (1 мл на 10 л. води), витрата розчину 0,5-1 л на 10 кв. м. «Децис» (0,7 гр. на 10 л. води), витрата — 1 л на 20 кв. м.

Капустяний листоїд

Капустяний листоїд

Капустяний листоїд — жук, завдовжки 3-4,5 мм, форма тіла яйцеподібна, колір темно-зелений з металевим відливом. На надкрилах 8 точкових, поздовжніх борозенок.

Яйця — довжиною 0,5 мм, жовтого кольору, довгасто-овальної форми.

Личинки — довжиною 5,5 мм., брудно-жовтого кольору, з чотирма рядами горбків чорного кольору, чорна голівка, на тілі розташовані 3 пари ніг.

Капустяний листоїд поширений по всій Росії. Жук — вологолюбний, для розвитку яєць, личинок і лялечок потрібна висока вологість, внаслідок цього особливо великої шкоди жук приносить на перезволожених ділянках. Зимують жуки в грунті, під грудками гною, рослинними залишками. З настанням теплих днів виповзають з укриттів.

Самки капустяного листоїда відкладають яйця в выгрызенные в м’якоті листя ямки і заливають їх виділеннями, охороняючи від висихання. З’явилися, через 10-12 днів, личинки живляться листям капусти, зскрібаючи з них шкірку. Ще через три тижні личинки зариваються в землю і заляльковуються. Через 8-12 днів з лялечок з’являються жуки.

Личинки і жуки капустяного листоїда пошкоджують капусту, брукву, редис, ріпу, редьку, хрін, виїдаючи в листі великі наскрізні отвори або роблячи виїмки на краю аркуша.

Профілактика:

 • знищення бур’янів сімейства хрестоцвітних (суріпиця, пастуша сумка і ін);
 • прибирання рослинних залишків і сміття;
 • щоденне запилення насаджень тютюновим пилом, змішаної з золою або з гашеним вапном у рівних пропорціях для відлякування жуков. Запилення проводити по ранковій росі. Витрата — 20-30 гр. на 1 кв. м.

Заходи боротьби:

 • на невеликих ділянках можливий ручний збір жуків, струшуючи їх в спеціальні совки;
 • розкладання між рослинами клейових пасток;
 • при масовому поширенні шкідників, застосувати обприскування хімічними препаратами: «Карате», «Децис», «Актара», «БІ-58», «Енжіо», «Актелік».

Хрестоцвіті клопи

Хрестоцвіті клопи

До крестоцветным клопам відносяться: ріпаковий клоп, капустяний (розфарбований) клоп, крестоцветный гірчичний клоп, північний крестоцветный клоп, середньоазіатський клоп.

Капустяний клоп — довжиною 9-10 мм., голова чорного кольору, на червоній переднеспинке знаходяться 6 чорних плям, на надкрилах і щитку малюнок з червоних і чорних плям і смужок. Верхня сторона черевця червона, за винятком останніх члеників — вони чорного кольору.

Ріпаковий клоп — довжиною 5,5 мм., блискучий, синього або зеленого кольору, з червоними або білими плямами і смужками. Посередині спинки розташована червона або білувата смужка, розширюється ззаду.

Північний клоп — довжиною 5-7,5 мм. Зовнішня частина шкірястою частини надкрылий червоного кольору, на тілі малюнок з червоних і чорних смуг і плям. На щитку, при підставі, напівкругле пляма чорного кольору і 2 маленькі чорні цятки поблизу вершини. Черевце червоне з трьома рядами чорних плям.

Сибірський клоп. Зовнішня частина надкрылий червоного або жовтувато – білого кольору, на переднеспинке 6 зеленувато-чорні плями. Бокові сторони щитка облямовують смужки червоного або жовтувато – білого кольору, на надкрилах 2 плями. Яйця клопів бочонко-подібної форми. У капустяного клопа яйця сіруваті з темним кільцем і чорною точкою, довжиною 1 мм. У ріпакової клопа яйця зеленувато-жовтого кольору, довжиною 0,6-0,8 мм. Личинки відрізняються від дорослих особин більш округлою формою і відсутністю крил.

Гірчичний клоп — довжиною 7-8,5 мм., має опукле тіло, верхня сторона черевця чорного кольору. Зимують клопи під мохом, під опалим листям, у садах і поблизу дерев. Виходять з укриттів рано навесні, перше час мешкають на різних бур’янах. При появі сходів капусти або інших рослин сімейства хрестоцвітих, переходять на них. Клопи хоботком проколюють шкірочку листя і висмоктують сік. На місці проколу з’являється світле плямочка. При великому ушкодженні жовтіють та відмирають листки, листки в’януть, можлива загибель рослин. У насінників, пошкоджених клопами, обсипаються зав’язі і квітки. Клопи відкладають яйця на листя, по 12 штук в 2 ряди. Вилупилися личинки теж харчуються соком рослин. За сезон може зрости 2-3 покоління.

Профілактика:

 • знищення бур’янів з родини хрестоцвітих;
 • знищення рослинних залишків;
 • рання висадка розсади;
 • своєчасні підживлення (допомагають протистояти пошкодження клопами).

Заходи боротьби:

При наявності більше двох клопів на рослині, провести обприскування одним з хімічних препаратів: «Актелік» (2 мл розвести в 0,7 л. води), «Фосбецид» (5 мл на 5 л води), «Актара» (1,2 гр. на 10 л. води), «Енжіо» (3,6 мл на 10 л води), «Матч» (4 мл на 5 л води).

Капустяна совка

Капустяна совка

Капустяна совка — метелик, розмах крил 50 мм., коричнево-сірого кольору. На передніх крилах знаходяться 2 темні поперечні смуги і хвиляста світла лінія по краю крил, по 2 плями біля переднього краю і плями бруньковидної форми з 2 білими крапками. Задні крила темно-сірого кольору.

Яйця капустяної совки напівкулясті з радіальними реберцями на поверхні. Тільки відкладені яйця білого кольору, в міру дозрівання стають синювато-сірими.

Тільки що вилупилися гусениці зеленого кольору, дорослі — зеленуваті або буро-коричневі з жовтуватою смужкою з боків.

Капустяна совка поширена повсюдно, крім районів Крайньої Півночі. Пошкоджує посадки капусти, цибулі, буряка, гороху та інших рослин. Перезимовывает капустяна совка в стадії лялечки. Метелики вилітають з настанням тепла, в середній смузі — в першій декаді червня. Капустяна совка — нічна метелик і вдень її помітити важко, вона ховається під грудками землі, під листям.

Капустяна совка відкладає яйця на нижній стороні капустяного листа, групами по 10-40 штук, все може відкласти 600-700 яєць. Через 5-12 днів, після кладки, з’являються гусениці, які спочатку харчуються м’якоттю листя в тому ж місці, де вилупилися, потім розповзаються по рослині. Гусениці вигризають у листках діри, дорослі гусениці можуть проникнути в качан, прогризаючи в ньому ходи. Забравшуюся в качан гусеницю вже нічим від туди не витравиш і вона приведе його в непридатність, прогризаючи ходи і засмічуючи екскрементами.

У цвітної капусти гусениці пошкоджують листя і головку.

Профілактика:

Глибока осіння перекопка грунту з вирівнюванням поверхні — це допоможе знищити значну частину зимують в землі лялечок совок.

Заходи боротьби:

 • ручний збір гусениць рано вранці або в похмурий день;
 • застосування біологічного способу боротьби з совкой — випустити на посадки капусти трихограму-яйцеїда, знищує яйця совки;
 • провести обприскування хімічними препаратами: «Актелік», «Базудин», «Зета», «Карбофос», «Інтавир», «Діазинон», «Фосбецид», «Фітоверм».

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *