Сорти картоплі – опис, характеристика, регіон вирощування

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 3.00 із 5)
Loading ... Loading ...

Фактор сорту має велике значення для будь-якої сільськогосподарської культури, вирощуваної на Кубані. А для картоплі це важливо удвічі. Сортові відмінності настільки великі, що деякі взагалі не утворюють бульб в нашій зоні, а інші можуть давати цілком непогані врожаї. Пояснюється це тим, що грунтово-кліматичні умови Кубані не підходять для вирощування картоплі. Безсумнівно впливають такі фактори, як спека, посуха, які сильно знижують урожайність, сприяють швидкому їх виродження. В цих умовах вирішальне значення має вибір того чи іншого сорту, його опис. Тому він повинен включати комплекс таких характеристик, які успішно могли б протистояти нашим критичним умов, а також давати непогані врожаї. Але таких сортів дуже мало, буквально одиниці.

Наприклад, Державний реєстр селекційних досягнень картоплярам Краснодарського краю рекомендує використовувати більше 20 сортів, але жоден з них не користується попитом у населення. Все тому, що серед них немає жодного ідеального. Кожен поряд з позитивними ознаками обов’язково має ті або інші істотні недоліки.

З іншого боку, за останні роки в наш край ринув широкий потік зарубіжного картоплі. Але вони абсолютно неизучены у нас, так що вибрати кращий – теж проблема.

Що стосується сортів народної селекції (Майка, Американка), то за останні 25 років беззмінного вирощування у нас вони зазнали виродження, втратили всі свої цінні ознаки, тому вони мають лише локальне значення, отримати добрі врожаї вже неможливо.

Таким чином, картоплярство Кубані відчуває критичні умови. Немає ні одного сорту, який включав би комплекс господарсько цінних ознак, а також користувався широким попитом у місцевого населення.

В результаті городники змушені купувати на ринках або у заїжджих продавців насіння або зовсім невідомі, або ті, які не підходять для місцевих грунтово-кліматичних умов. Зрозуміло, що за таких обставин неможливо отримувати хороші врожаї, занадто багато випадковостей.

В цілому, щоб підняти галузь картоплярства Краснодарського краю більш високо, щорічно треба проводити широкомасштабне випробування нових вітчизняних, зарубіжних сортів, а кращі з них впроваджувати. На жаль, сьогодні нікому цим займатися! Державні сортоиспытательные служби майже розвалилися, а в Краснодарського НДІ овочевого і картопляного господарства немає ні сил, ні коштів.

Ось чому, починаючи з 1994 року, відразу в шести районах краю (Динской, Тимашевский, Красноармійський, Vyselkovskij, Кримський, Анапский) почали проводити випробування широко відомих, кращих сортів вітчизняної та зарубіжної селекції. Враховували такі важливі господарсько цінні ознаки, як урожайність, товарність бульб при різних строках збирання, їх лежкість, а також жароустойчивось, посухостійкість, стійкість, вырождаемость. Випробування дозволили дати чітку характеристику кожного сорту в місцевих умовах обробітку. Ці характеристики наводяться нижче.

Скоростиглі

Жуковський ранній (Росія)

Бульби рожеві, овальні, вирівняні, великі (практично немає дрібних), з гладкою шкіркою. Відрізняється гарною лежкістю, смачний, при розрізуванні не темніє. Крохмалю містить до 15%. Слаборазваристый, смакові якості від середніх до хороших. Має невеликий відхід при зберіганні. Стійкий проти картопляної нематоди, раку. Слабка стійкість проти фітофторозу. Не переносить перезволоження, щільність ґрунту з-за можливого задыхания бульб. З вітчизняних сортів це найстаріший і один з найбільш врожайних. Посухостійкий, але при жаркому сухому кліматі, швидко – за 2-3 роки, вироджується, його врожайність на Кубані швидко падає. Цінність: стабільний високий урожай, пластичність, рання товарна продукція, стійкість проти картопляної нематоди. Рекомендується всім регіонам, крім Північного та Східно-Сибірського.

Скороплідний (Росія)

Для ранньої вигонки, зимового споживання, а також для приготування хрусткого картоплі. Врожайність до 400 кг/сотку, при ранній копке (через 60 днів після посадки) – 150 – 220 кг/сотку. Маса товарної картоплини 100-150 р. Крахмалістость 13-15%. Смак хороший, м’якоть разваристого типу. Форма картоплин округло-овальна, шкірка, м’якоть білі. Квітки білі. Зберігається добре. Стійкий проти вірусних хвороб, парші, сухих гнилей. Середньостійкий проти фітофторозу. Цінність: рання віддача продукції, рівні чисті бульби, придатність для всіх типів грунтів. Рекомендовані регіони: Центральний, Уральський.

Удача (Росія)

Сорт столового призначення, для літнього, зимового споживання. Високоврожайний. При ранній копке (на 60 день після посадки) дає 120-150 кг/сотку. Крахмалістость 12-15%. Смак від середнього до хорошого. Збереження висока. Форма овальна, велика, масою 150-400 р. Шкірка, м’якоть білі. М’якоть слаборазваристая. Квітки білі. Добре переносить перезволоження. Цінність: висока врожайність, товарність, стійкість проти фітофторозу гички або листя, добра збереженість при зимовому зберіганні. Рекомендовані регіони: Північно-Західний, Центральний, Волго-В’ятський, Центрально-чорноземний, Північно-Кавказький, Средневолжский, Далекосхідний. Підходять всі види грунтів.

При вирощуванні на Кубані по врожайності, за товарності Скороплідний, Удача значно поступаються Жуковський ранній, швидко вироджуються.

Клеопатра (Голландія)

Один з найбільш ранніх високоврожайних сортів. У нас він показує відмінну стійкість до виродження, досить високу врожайність (160-240 кг з 1 сотки). Картоплини червоні, великі, правильної овальної форми, з поверхневими вічками, гарною лежкістю. Завдяки ранньому клубнеобразованию вже через 75 днів після посадки він формує до 120-140 кг з 1 сотки раннього врожаю з товарністю не нижче 70%. Обробіток Клеопатри на Кубані викликає мало проблем у картоплярів, його можна використовувати як для отримання молодої картоплі, так для зимового зберігання.

Фреска (Голландія)

Крупнобульбовий ранній. Але він погано переносить спеку і засуху, за 1-2 годавырождается. Форма картоплин округло-овальна, шкірка жовта, м’якоть світло-жовта, вічка дрібні, маса картоплини 100-130 р. Вміст крохмалю 12-17%, смак добрий. Стійкий проти раку, картопляної нематоди, середньо-стійкий проти вірусів, ризоктоніозу, парші звичайної. Сприйнятливий до фітофторозу по листю, відносно стійкий по бульб. Цінність: отримання ранньої продукції, нематодоустойчивость, придатність для переробки. Рекомендовані регіони: Північний, Північно-Західний, Волго-В’ятський, Західно-Сибірський, Далекосхідний.

Фамбо, Імпала, Ярла (Голландія)

Дуже ранні білобульбові сорти з високою товарністю (до 80% і вище). Але по пластичності, стійкості проти виродження значно поступаються Клеопатрі. Крім того, вони показують досить нестабільну врожайність.

 • Фамбо – середньостиглий, універсального використання. Рослина підлозі-розкидиста, середньої висоти, забарвлення квіток біле. Форма картоплини видовжено-овальна, шкірка жовта, м’якоть кремова, вічка дрібні з жовтою основою, маса 80-140 р. Вміст крохмалю 13-16 %, смак добрий. Стійкий проти раку, вірусу «А». Середньостійкий проти ризоктоніозу, парші звичайної. Сприйнятливий до фітофторозу. Рекомендується для вирощування в Центральному регіоні.
 • Імпала – картоплини овальної форми, великі, шкірка жовта, м’якоть світло-жовта, вічка дрібні, маса 90-150 р. Вміст крохмалю 10-15%, смак добрий. Стійкий проти раку, картопляної нематоди. Відносно стійкий проти вірусних хвороб, парші звичайної. Сприйнятливий до фітофторозу, ризоктониозу. Цінність: отримання ранньої продукції, висока врожайність, хороший смак, нематодоустойчивость. Рекомендовані регіони: Північно-Західний, Центральний, Нижневолжский. Рекомендується для Північно-Кавказького регіону для вирощування раннього врожаю, але тут він швидко вироджується.
 • Ярла – клбни короткоовальной форми, шкірка жовта, м’якоть світло-жовта, вічка дрібні, маса 85-310 р. Вміст крохмалю 12-18%, смак добрий. Стійкий проти раку, відносно стійкий проти фітофторозу за бульб, середньостійкий проти фітофторозу по листю, середньостійкий проти парші звичайної. Цінність: висока врожайність, отримання ранньої продукції, відмінні смакові якості. Рекомендовані регіони: Центральний, Нижневолжский.

Кг (Німеччина)

Середньостиглий, столового призначення. Картоплини довгасто-овальні, з червоною шкіркою, жовтою м’якоттю. Містять трохи крохмалю (12-16%), тому вони практично не розварюються. Володіє хорошою стійкістю проти нематоди, раку, слабо схильний до фітофтори, парші. По врожайності, жаро-, посухостійкості значно поступається Клеопатрі. Рекомендовані регіони: Волго-В’ятський, Центрально-чорноземний, Средневолжский, Далекосхідний.

Середньоранні і середньо-стиглі

Невський (Росія)

Характеризується високою пластичністю, жаро – та посухостійкістю. Самий широко поширений, обробляється починаючи з Далекого Сходу, закінчуючи Північним Кавказом. Однак за врожайністю, за товарності Невський значно поступається Клеопатрі. Жарким, посушливим літом проявляє такий негативний ознака, як проростання недозрілих молодих картоплин в кущах. Крім того, він не переносить обламування паростків при посадці.

Луговський (Україна)

Позитивні ознаки: відмінні смакові якості, добра жаростійкість, фитофтороустойчивость. Однак має більш тривалий період вегетації, ніж у Невського, його структура врожаю складається із середньої, дрібної фракції. Рекомендується всім регіонам, крім Средневолжского.

Резерв, Бежицький, Калинка, Іллінський, Десниця (Росія), Світанок київський (Україна)

Всі ці сорти пластичності, врожайності, товарності бульб, жаро – та посухостійкості поступаються Невському. Крім того, структура урожаю, як правило, складається з середньої, дрібної фракції.

 • Резерв (Росія) – столового призначення. Картоплини світло-бежеві. Вічка дрібні з помітною бровою. М’якоть біла. Віночок білий з фіолетовими прожилками з зовнішньої сторони. Маса товарного бульби 80-90 р. Многоклубневый. Крахмалістость 14-17%. Смакові якості хороші. Збереження взимку хороша. Може зберігатися буртовим способом. Відносно стійкий проти фітофторозу, альтернаріозу, бактеріозів, механічних пошкоджень. Слабо уражується ризоктоніозом, паршею звичайною. Володіє швидким стартовим ростом, дружну появу сходів. Цінність: стабільна врожайність, відносна стійкість проти комплексу хвороб, добра збереженість при зимовому зберіганні. Рекомендується Північно-Західному, Центральному регіонах.
 • Бежицький (Росія) – бульби рожеві, оченята пофарбовані, дрібні. М’якоть біла, нетемнеющая при різанні. Віночок червоно-фіолетовий. Маса 70-110 р. Крахмалістость 13-15%. Смакові якості хороші. Збереження від середньої до гарною. Середньостійкий проти вірусних хвороб. Помірно чутливий по бадиллі і бульб проти фітофторозу. Стійкий проти ризоктонії, слабо уражується паршею. Негативно ставиться до надмірного перезволоження. Придатний для двоврожайної культури. Цінність: стійкість проти картопляної нематоди, ризоктонії. Рекомендується картоплярам Уральського регіону.
 • Калинка (Росія) – бульби округлі, рожеві, з білою м’якоттю. Маса 80-100г. Крахмалістость 15-17%. Добре зберігається, стійкий проти вірусних хвороб, парші. Щодо жаро-, посухостійкий. Придатний для Чорноземної зони, південних районів. Відмінні смакові якості. Придатний для переробки – чіпси.
 • Іллінський (Росія) – бульба овальний, шкірка червона, гладка. М’якоть біла. Маса 54-158 р. Вміст крохмалю 15,7-18,0%. Смак хороший. Стійкий проти збудників раку, сприйнятливий до золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди, фітофторозу по бадиллі, помірно чутливий по бульб. Цінність: стабільна врожайність, хороші смакові якості, висока товарність. Рекомендується картоплярам і городникам Центрально-Чорноземного, Нижньоволзького регіонів.
 • Десниця (Росія) – бульби світло-жовті, округло-овальні. тип шкірки варіює від гладкої до слабосетчатой. М’якоть світло-жовта. Крахмалістость – 13,7-17,6%. Призначення: для переробки – хрустка картопля, пюре. Відрізняється низьким нагромадженням нітратів. Стійкий до механічних пошкоджень. Придатний для механізованого обробітку. Лежкість – від задовільної до гарною. Стійкий проти картопляної нематоди, механічних пошкоджень. Среднеустойчивый проти фітофторозу, вірусних хвороб. Сприйнятливий до чорної ніжки, кільцевої, мокрих гнилей. Цінність: висока врожайність, відмінний смак. Рекомендований картоплярам Средневолжского регіону.
 • Світанок київський (Україна) – бульби округлі, великі, шкірка рожева, м’якоть кремова, очки дрібні. Висока врожайність, товарність гарна, вміст крохмалю 16-19%, смак відмінний. Стійкий до раку, відносно стійкий проти фітофторозу, ризоктоніозу, середньостійкий до мозаїчних вірусів, парші звичайної, чорної ніжки, сприйнятливий до вірусу скручування листя. Цінність: відмінні смакові якості. Рекомендується картоплярам, городникам Північно-Західного, Центрального, Волго-Вятського, Средневолжского, Уральський, Західно-Сибірського, Далекосхідного регіонів.

Ескорт (Голландія)

Відмінні ознаки: висока жаро-та посухостійкість, стійкість до виродження. Хороші смакові якості, лежкість бульб. Ескорт перевершує районований Невський, але поступається Клеопатрі. Для отримання раннього врожаю Ескорт не підходить, але його з успіхом можна використовувати для зимового зберігання.

Фольва (Данія)

Один з найбільш врожайних. Крім того, він проявляє високу стійкість до виродження. Однак через многоклубневости (до 20 картоплин), розтягнутість періоду вегетації, його структура врожаю – до 70% середня, дрібна фракція бульб.

Адретта (Німеччина)

Білобульбовий урожайний з відмінними смаковими якостями, з хорошою жаростійкість, посухостійкість. Як правило, дозріває Адретта за 60-70 днів. Але є у неї недолік: бульби ніяк не тримаються компактно, з-за чого постійно потрапляють під вістрі лопати при викопуванні. Колір – жовтий, м’якоть трохи жовтувата. Бульби Адретты довгасті, очі майже не помітні. При варінні розсипчаста, смачна. Краще всього може бути використаний для зимового зберігання. Однак, при відсутності скоростиглих сортів, Адретту можна також використовувати для отримання раннього врожаю. Цінність: швидкий розвиток бадилля, раннє бульбоутворення, відмінний смак, відносна стійкість проти вірусів. Поряд з позитивними ознаками включає два суттєвих недоліки: перший – під час спеки, посухи до 50% врожаю бульб втрачає свою схожість; другий – при зимовому зберіганні клуні дуже рано починають проростати. Рекомендується картоплярам Средневолжского, Західно-Сибірський, Східно-Сибірського, Далекосхідного регіонів.

Санте/Сантэ (Голландія)

Позитивні ознаки: висока потенційна врожайність, стійкість проти фітофтори, відмінні смакові якості, може використовуватися для приготування картоплі фрі. Добре зберігається, не проростає. Але через многоклубниевости, розтягнутість періоду вегетації не встигає до настання спеки, посухи сформувати хороший врожай, а друге – він мелкоклубниевый. Крім того, Санте швидко (протягом 2-3 років) вироджується. Рекомендується картоплярам Північного, Північно-Західного, Центрального, Волго-Вятського, Нижньоволзького, Уральський, Західно-Сибірського, Далекосхідного регіонів.

Радж/Раджа (Голландія)

Червонобульбовий урожайний з розтягнутим періодом вегетації, універсального використання. Смак хороший. Бульби округлі, шкірка червона. М’якоть світло-жовта. Вміст крохмалю 14-22%. Врожайність 460 кг/сот. Комплексна стійкість проти хвороб. Погано переносить посушливі сезони, швидко вироджується. Практичного значення для вирощування кубанськими картоплярами не представляє. Рекомендується для Волго-Вятського регіону. З відгуків картоплярства Кіровської області: «бульби «раджі» яскраво-червоні, з жовтою розсипчастим м’якушем. Однак не раджу садити її любителям ранньої картоплі – Радж виростає пізніше».

Фрегата (Польща)

Форма бульби округло-овальноя, шкірка жовта, м’якоть світло-жовта, очки дрібні. Вміст крохмалю 14-21%, смак добрий. Стійкий проти раку, картопляної нематоди, вірусів «У», «L», має середню стійкість проти фітофторозу, чорної ніжки, кільцевої гнилі, чутливий до парші звичайної. Цінність: хороша врожайність, стійкість до вірусів «У», «L», нематодоустойчивость, придатність для переробки – чіпси. Рекомендується картоплярам Центрального регіону. На Кубані відрізняється невеликою врожайністю, нестійкістю до виродження. Не становить жодного інтересу для кубанських картоплярів.

Юніор, Азіза, Диско, Ве-Бе-Бе, Ніколя (Голландія)

На Кубані ці сорти стійкі проти посухи-спеки, нізкоурожайние, що характеризуються високою швидкістю виродження. Не становить жодного інтересу для кубанських картоплярів.

Ульстер-Сцентор (Ірландія)

Низкоурожайный, нестійкий до виродження.

Кардинал (Голландія)

Червонобульбовий середньостиглий з відмінними смаковими якостями, гарною лежкістю. Через тривалості періоду вегетації структура врожаю складається з дрібної, середньої фракції бульб. Великого виробничого значення для кубанських картоплярів не представляє.

Романо (Голландія)

Червонобульбовий з відмінними смаковими якостями, гарною лежкістю при зимовому зберіганні. По скороспілості Романо відстає від Клеопатри (два тижні), тому для отримання раннього врожаю не підходить. Його можна використовувати тільки для зимового зберігання. Форма бульби коротко-овальні, шкірка рожева, м’якоть світло-кремова, оченята середньої глибини, маса 70-80 р. Вміст крохмалю 10-13%, смак добрий. Стійкий проти раку, відносно стійкий до мозаїчних вірусів, має середню стійкість проти фітофторозу, ризоктоніозу, вірусу скручування листя, чутливий до парші звичайної. Цінність: хороша вирівняність бульб, хороший смак. Недоліки: швидке виродження в умовах богарі (неполивные землі), а також при поганій агротехніці. Рекомендується картоплярам Центрального, Волго-Вятського, Центрально-Чорноземного, Далекосхідного регіонів.

Дезіре (Голландія)

Високоврожайні червонобульбовий середньостиглий сорт. По скороспілості він відстає від Клеопатри на 15-20 днів. Дезіре можна вирощувати на будь-яких типах грунтів, завдяки чому він отримав поширення в Європі, а також у тропічних, субтропічних країнах. Стійкий проти раку, має середню стійкість проти фітофторозу, чутливий до парші звичайної, скручування листя. Негативний ознака Дезіре при вирощуванні на Кубані – коли період спеки, посухи змінюється дощами, більше 80% молодих, ще не дозрілих бульб починають інтенсивно проростати. Це значно погіршує якість, ускладнює зберігання взимку. Рекомендується картоплярам Средневолжского регіону.

Сатурна, Космос, Леді Розетта, Херта, Симфонія (Голландія)

Їх об’єднує невисока врожайність, слабка жаростійкість та посухостійкість. Практичного значення для вирощування на Кубані вони не представляють, але, звичайно, у городників при регулярних поливах дають непогані врожаї.

 • Сатурна – бульба овально-округлий з вічками середньої глибини. Шкірка від гладкої до злегка шорсткою, жовта. М’якоть світло-жовта. Маса 90-114 р. Вміст крохмалю 16,5-21,4%. Смак задовільний та добрий. Призначення: для виробництва чіпсів, пластівців, соломки, фрі, хрусткого. Товарність 84-93%. Лежкість 89%. Стійкий проти збудника раку, золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди. За даними ВНДІ фітопатології, помірно чутливий по бадиллі, помірно стійкий по бульб до збудника фітофторозу.
 • Космос – бульби великі, овальної форми, жовтого кольору зі світло-жовтою м’якоттю. Вміст крохмалю 10,0-15,3%. Стійкий проти раку, сприйнятливий до фітофторозу листків, відносно слабко уражаються бульби, слабо уражується вірусними хворобами, стійкий проти вірусу «у», середньо уражується паршею звичайною. Не стійкий проти нематоди.
 • Леді Розетта – колір шкірки: червоний; колір м’якоті: світло-жовтий. Тип приготування: нерозсипчастий/слабо розсипчастий. Дуже добре підходить для виробництва чіпсів, пластівців, соломки, фрі, хрусткого. Період зберігання 4-6 місяців, вміст крохмалю 14-22%, смак добрий.
 • Херта – картопля овально-округлої форми, шкірка жовта, м’якоть світло-жовта, очки дрібні. Призначення – для переробки – чіпси, картопля фрі. Стійкий до раку, картопляної нематоди, відносно стійкий до фітофторозу, середньостійкий до кільцевої гнилі, парші звичайної. Рекомендується картоплярам Центрального регіону.
 • Симфонія – овальні бульби середнього розміру з гладкою червоною шкіркою, невеличкими очима. М’якоть світло-жовта, однак, при кулінарній обробці колір світлішає. Симфонія володіє відмінними смаковими якостями. Ідеально підходить для варіння, розсипчастий. Цінність – досить високий вміст сухої речовини, стійкість рослин до багатьох картопляним захворювань. Не тільки бульби, а також листя стійкі до фітофтори. Також Симфонія не боїться вірусу Y, парші. Спостерігається висока стійкість проти золотої нематоди. При цьому Симфонія не сприйнятлива до механічних пошкоджень. При вирощуванні на Кубані дає невисокі врожаї. Рекомендується картоплярам Центрального регіону.

Руссет Бурбанк (Голландія)

Пізній сорт з пізнім бульбоутворення, з великими бульбами, покриті коричневою шкіркою, мають білу м’якоть. Використовується для приготування фрі, чіпсів, смаженої картоплі. Сьогодні він дозволений у нас як харчової, широко використовується мережами «Макдоналдс». При використанні для виготовлення картопляних чіпсів, виходять темно-пофарбовані чіпси із-за карамелізації цукрів. Бульби мають високу антиоксидантну активність.

При обробітку на Кубані відрізняється невисокою врожайністю, превалюванням дрібної фракції при збиранні врожаю.

У пресі повідомлялося, що практично під тією ж назвою (Рассет Бурбанк) проходив випробування генетично модифікований, трансгенний сорт картоплі (ГМО), стійкий до колорадського жука.

Ред Стар (Америка)

Форма бульби овальні, видовжено-овальна, поверхнева глибина вічок, червоний колір шкірки, м’якоть жовта, однаковий розмір бульби, висока врожайність. Легко чиститься шкірка, поверхня гладка. Столове споживання, картопля фрі, чіпси. Дуже смачний, красивий, користується величезним попитом у Північно-Західній Європі. Малочутливий до утворення темних плям від ударів, механічних пошкоджень. Стійкий проти золотої нематоди. Резистентен раку. Трохи чутливий до фітофтори стебла, малочутливий до фітофтори бульби. Стійкий до парші. Абсолютно нестійкий до спеки, посухи, тому не рекомендований для вирощування на Кубані, так як врожайність у нас дуже низкая.При тривалої спеки до 90% молодих бульб проростає.

Голд Радж (Америка)

Червонобульбовий сорт з відмінними смаковими якостями, високою потенційною врожайністю. Однак, погано переносить спеку і засуху – схожість бульб пригнічується ріст і розвиток рослин сповільнюється. Також як у Дезіре, при посушливому сезоні до 80% молодих бульб починають проростати. Не представляє практичного значення для вирощування на Кубані.

Таким чином, можна зробити висновок, що переважна частина перерахованих вище сортів погано переносить спеку і засуху , тобто в умовах Краснодарського краю втрачає свої позитивні ознаки, швидко вироджуються.

З них тільки скоростигла Клеопатра, середньоранній Ескорт досить добре переносять критичні умови вирощування, показують хорошу врожайність. Тому саме вони рекомендуються кубанським картоплярам.

Хорошу врожайність, високу стійкість до виродження показує середньорання німецька Адретта. Однак при жаркій тривалої посушливої погоди при незадовільною, займаючи до 50% бульб або зовсім не проростають, або утворюють тоненькі паростки. Тому Адретту можна використовувати картоплярам за умови, якщо регулярно буде проводитися сортування насіннєвого матеріалу.

Соціальні мережі

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *