Помідори, технологія вирощування у відкритому грунті

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 13, Рейтинг: 3,92 із 5)
Loading ... Loading ...

Технологія вирощування помідорів у відкритому грунті фото

Помідор – культура, найбільш підходяща для захищеного грунту, але вирощується також і у відкритому грунті, особливо для виробництва сировини для консервної промисловості. Врожайність в середній смузі становить 30 т/га (до 50 т/га, тобто 3-5 кг/м2, у захищеному, звичайно, більше – до 35-45 кг/м2). Однак собівартість продукції у відкритому грунті набагато менше, ніж у захищеному: в 2003 р. вона становила всього 1,5-2 руб./кг, а в захищеному грунті – 10-12 руб./кг.

Самий головний недолік томатів: у багатьох, в т.ч. в городах, томати у відкритому грунті часто не встигають дозріти. Але чи означає це, що вирощування томатів – справа безнадійна у відкритому грунті і не варто цим займатися? Насправді успіх у вирощуванні томатів цілком і повністю залежить від того, як їх вирощувати, як готувати розсаду, формувати рослину з урахуванням морфологічних особливостей.

Щоб зрозуміти, як знання морфологічних особливостей може допомогти встигнути виростити врожай, потрібно знати особливості росту томату. При зростанні рослини на стеблі формується кілька листків, стебло закінчується суцвіттям і перестає рости. Потім розвивається бічний пагін з бічної пазушной нирки, який теж росте вертикально. Він також закінчується суцвіттям. Потім росте новий боковий пагін і т.д. Тобто стебло томату складається з окремих, послідовно заміщають один одного бічних пагонів (подіумів). За кількістю листків на подіумах розрізняють індетермінантні і детермінантні сорти.

Індетермінантні сорти – у яких кожен текст пагін несе 3-5 листків, можуть необмежено зростати у висоту. Вирощуються в захищеному грунті (для них там можна створити гарні тривалі умови для росту). Приклад – гібриди Раїса, Благовіст, Кунеро, Траст та ін.

Детермінантні – слабоветвящиеся сорти з обмеженим верхівковим ростом і розміщенням суцвіть через один-два аркуші або поспіль. Такі сорти потребують менше пасинкування та вирощуються у відкритому грунті. Приклад – для консервної промисловості: Сонячний і Місячний, для споживання в свіжому вигляді – Семко 89, Грунтовий Грибовський 1180 та ін. У відкритому грунті вирощують також полудетерминантные сорту.

Помідори, технологія вирощування

Сівозміна

Кращі попередники – бобові, огірок, багаторічні трави, цибулю, моркву. Погані попередники – всі рослини сімейства Пасльонові (картопля, перець, баклажани, фізаліс). Повернення на колишнє місце не раніше 3-4 років.

Підготовка грунту для посадки помідорів

Після збирання попередника проводять подрібнення залишків машиною КИР-1,5 і неглибоке лущення дисковими лущильниками (ЛДГ-10 і ін.) або БДТ-7 для провокування проростання насіння бур’янів. Через 2-3 тижні проводять глибоку основну обробку грунту (оранку).

При засміченості корнеотпрысковыми бур’янами наступна технологія. Після збирання попередника – фрезерування або дворазове глибоке дискування (БДТ-7). Після відростання бур’янів – оранка. Якщо дозволяють погодні умови, після оранки проводять повторне фрезерування або дискування.

Навесні при настанні фізичної стиглості ґрунту (закриття вологи).

На важких, запливаючих ґрунтах, а також на заплавних грунтах оранку проводять не восени, а навесні, з подальшим фрезеруванням.

Перед посадкою розсади проводять глибоку культивацію (12-14 см) без прикочування. При підвищеній вологості грунту проводиться неглибока отвальная оранка.

Добрива

Норму добрив краще визначати розрахунковим методом. Звичайна норма добрив під томати:
N – 60-120 кг/га, Р2О5 – 60-100, К2О – 90-160.

Основне добриво вноситься восени під оранку і навесні під глибоку культивацію (див. докладніше).

При висадці розсади, в лунки вносять додатково складні добрива (NPK по 15-20 кг/га).

Необхідно враховувати, що гранично допустимий рівень вмісту нітратів у томатах, вирощених у відкритому ґрунті (ГДК) становить 150 мг/кг сирої маси.

Вирощування розсади помідорів

У південних районах Росії томат вирощують без розсади. Однак в середній смузі Росії довжина вегетаційного періоду не дозволяє вирощувати томат висівом насіння у відкритий ґрунт, доводиться застосовувати розсадний метод.

Розсаду можна вирощувати в плівкових опалюваних (весняних) теплицях або парниках.

Висів насіння проводять за 55-65 днів до посадки у відкритий грунт (зазвичай в кінці березня – початку квітня).
Норма висіву 8-10 г/м2. Площа живлення сіянців при посіві від 3х3 до 4х4 см.

Температура повітря: при посіві +20…+25 °С, після появи сходів протягом 4-7 днів: удень +12…15 °С, вночі +6…+10 °С. Для чого потрібне таке короткочасне зниження температури? Даний момент є критичним і рослина переходить від харчування за рахунок запасу насіння до автотрофному харчування. При цьому сіянці в умовах підвищених температур і особливо при нестачі світла сильно витягуються і вилягає. Тривалість періоду зі зниженою температурою – 4-7 діб – до утворення першого справжнього листка (третього за рахунком, після сім’ядолею).

Потім знову підвищують температуру: +20…+26 °С в сонячний день, +17…+19 °С в похмурий, вночі +6…+10 °С.

Коренева система у помідора – стрижнева, але при вирощуванні розсадою проводять пікірування – розсаджування та відщипування нижній частині кореня. Після пікіровки томату коренева система формується з бічних горизонтальних коренів, розташованих в орному шарі (15-25 см).

Пікіровка проводиться при першому цьому аркуші (до появи 3 цього листа). За годину до пікірування сіянці рясно поливають. Потім вибирають сіянець з грудкою землі і вкорочують корінь на третину. Сіянці заглиблюють в грунт за сім’ядольні листя.

При пікіровці сіянці розсаджують на більшу площу живлення: 8 х 8 см.

Відносна вологість повітря повинна становити 60-65 %, необхідна сильна вентиляція.

До висадки готова розсада повинна мати: 7-9 листя, квітки одиночні на першому суцвітті, висоту 25-30 см.

Вихід розсади становить 100-125 шт/м2. Для 1 га відкритого грунту потрібно 330-360 м2 захищеного ґрунту, для посіву на розсаду на 1 га відкритого ґрунту потрібно 300-400 г насіння.
Висадку розсади проводять після останніх весняних заморозків (зазвичай це початок літа). Розсада висаджується рассадопосадочными машинами за схемою: 70 х 35 см (густота стояння ~ 40 тис. рослин / га) або 60 х 60 см (28 тис. рослин / га). Після висадки обов’язково проводять кілька поливів, до повного приживання розсади.

Догляд за помідорами

Проводять розпушування: перший раз – незабаром після висадки розсади, другий – через 2-3 тижні, далі – з інтервалом в 10 днів.

Догляд за помідорами фото

Застосування зрошення: 3-4 поливу (витрата води 250-300 м3/га).

Критичний період по вологозабезпеченості – утворення зав’язей і налив плодів. Нестача вологи в цей період викликає опадання зав’язей, мелкоплодие, скручування листя, захворювання. Різкий недолік вологи в період плодоношення викликає розтріскування плодів.

Захист рослин включає протруювання насіння (ТМТД або інші протруйники). Проти грибних захворювань проводять обприскування 1%-ним розчином бордоської рідини після посадки розсади (6-8 кг/га).

Полудетерминантные сорти потребують пасинкуванні – видалення бічних пагонів (пасинків). З-за високої трудомісткості зазвичай томати пасинкують не більше 2 разів: на початку липня і за 30-35 днів до останнього збору (видаляють усі пасинки, крім першого і останнього). Однак, якщо є можливість, то набагато краще пасинкувати рослини раз в тиждень.

Для прискорення дозрівання плодів за місяць до настання заморозків можна прищипувати верхівки, залишаючи над верхнім суцвіттям 2-3 аркуша.

Прибирання

Помідори збирають кілька разів (через 3-5 днів). При дозріванні томату розрізняють стиглість плодів:
зелена, молочна, бура, рожева та повна (червона). У рожевій і повної стиглості збирають для негайного споживання. Для дальньої перевезення прибирають молочної і бурої стиглості. Зелені і молочної стиглості – при останньому зборі (для дозрівання, маринування, соління).

Прибирання проводиться вручну або із застосуванням транспортерів ТН-12, ТШП-25, платформи ПОУ-2, ННСШ-12А, на великих площах – комбайн СКТ2А і сортировальный пункт СПТ-15.

Врожайність томатів у відкритому грунті становить ~ 30 т/га (до 50 т/га).

Зазвичай частина плодів у полі не дозріває. Зелені плоди містять багато хлорофілу, крохмалю і мало цукру. Тому залишилися плоди при останньою збирання зривають зеленими і піддають дозріванню (див. докладніше).

Технологія вирощування помідорів відео

Додаткова література:

  1. Алпатьев О.В. Помідори. – М: Колос, 1981.- 304с.
  2. Гавриш С.Ф., Галкіна С.М. Томат: вирощування і переробка. – М.: Росагропромиздат, 1990. – 190 с.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *