Види і сорти гіацинта: мишачий, водний гіацинт, Блю (синій), Пінк Перл та інші гіацинти

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Раніше в рід гіацинтів включали до 30 видів, проте, після реорганізації ботанічних класифікацій, велика їх частина перейшла в інший рід.

В даний час в ньому залишилося лише три:

Гіацинт східний (H. orientalis), самий поширений вид, з якого створені всі нині існуючі декоративні сорти. Дика форма виростає в Туреччині, Лівані, Сирії, має тонкий квітконіс з рідко розташованими блакитними, рожевими, жовтувато-білими квітами, володіє сильним приємним запахом.

Гіацинт східний

Гіацинт Литвинова (H. litwinowii), висотою до 25 см, з сизуватим розчепіреними листям, які ширше, ніж у гіацинта східного, і блідо – блакитними квітами, сильно розрізаними, з стирчать тичинками. Росте в гірських районах Туркменії та Ірану.

Гіацинт Литвинова

Гіацинт закаспійський (H. transcaspicus), з одним або двома стеблами висотою до 20 см, м’ясистим голим листям, однаковими по всій довжині, і світло-синіми кольорами, по 4-10 шт. в гроновидному суцвітті. Росте в горах Копетдагу в Туркменії.

Гіацинт закаспійський

Деякі джерела два останніх види гіацинта також відносять до іншого роду, гиацинтелла.

Ряд популярних садових рослин, званих гіацинтами, не відносяться до даного роду:

Мишачий гіацинт (Muskari), рід дрібних цибулинних рослин підродини гиацинтовых, з невеликими синіми, фіолетовими, рідко білими запашними квітами бочкоподібної форми, зібраними в густу багатоквіткову китицю. Рід включає більше 30 видів, багато з яких широко вирощуються в квітниках. Розмножуються осіннім діленням гнізд цибулин, які за літо утворюються у великій кількості (до 15-20 шт. діток) навколо материнської цибулини.

Мишачий гіацинт

Водні гіацинти: рід Ейхорнія

Ще один відомий гіацинт, водний, відноситься до сімейства Понтедериевых, роду Ейхорнія.

Водяний гіацинт, або ейхорнія (eichornia), походить з тропічних районів Америки і являє собою рослину з зібраними в розетку листям, тримаються на поверхні води за рахунок пористої тканини, розташованої у здутті біля основи листків. Довгі, до півметра, коріння повністю знаходяться у воді. Квітка, рожева, блакитна або фіолетова, за формою схожа на гіацинт, за що і отримала свою назву.

Водяний гіацинт, або ейхорнія

Водяні гіацинти у себе на батьківщині, в тропіках, швидко розростаються, покривають поверхню водойми щільним шаром, порушуючи їх кисневий режим і утруднюючи рух суден. У середній смузі вони далеко не так агресивні, можуть розлучатися в декоративних ставках за умови зимівлі в теплому приміщенні. Поширена акваріумна рослина. Має корисну властивість очищати воду, вбираючи в себе інсектициди, фосфати, феноли та інші шкідливі речовини.

Гіацинт східний: різновиди та класифікація сортів

Існує кілька різновидів східного гіацинта:

Гіацинт східний (H. orientalis) або голландський – найпоширеніший, з кожної цибулини виростає один квітконіс заввишки від 15 до 23 см, на якому розпускається до 30-35 квіток на товстих квітконіжках. Цвіте в середньому 2-3 тижні.

Гіацинт східний

Гіацинт східний білуватий (H. orientalis var. albulus), або франко-римський, відрізняється від голландського більш короткими (до 15 см), і більш слабкими квітконосами, білими суцвіттями і здатністю цибулин випускати по 2-3 запашних квітки.

Гіацинт східний білуватий

Гіацинт східний прованський (H. orientalis var. provansalis), відрізняється від попереднього підвиду рожевим забарвленням квітів.

Гіацинт східний прованський

Зі східного гіацинта і його різновидів шляхом внутрішньовидового схрещування і відбору ухиляються форм отримані всі існуючі нині сорту. За кілька століть наполегливої селекційної роботи їх створено більше 400. Зараз Міжнародний довідник реєстрації сортів гіацинта включає 170 найменувань, з яких промислово відтворюються близько 60. Вік багатьох сортів перевищує 80 років, проте вони досі вважаються перспективними і продовжують входити в сучасний асортимент.

Гіацинти не мають чіткого поділу за групами, як тюльпани або нарциси. Зазвичай їх класифікують за формою квітки, як прості (H. single), махрові (H. double), багатоквіткові (H.multiflora); за термінами цвітіння як пізні, середні і ранні; за кольором на 6 груп: білі, рожеві, червоні, сині, червоні та фіолетові, жовті та помаранчеві. Існують також сорти гіацинтів, рекомендовані для вигонки або вирощування в саду.

Розподіл за термінами цвітіння досить умовно, зазвичай першими зацвітають сині гіацинти, за ними бузкові, червоні, рожеві, білі, і, нарешті, останніми – жовті та помаранчеві. Махрові різновиди зацвітають пізніше інших. При цьому найбільш ранні сорти гіацинтів розпускаються всього на 10 днів раніше, ніж пізні.

Найчастіше використовується розподіл сортів за кольором.

Поширені сорти гіацинтів

Нижче перераховані найбільш популярні сорти простих гіацинтів, розділені на групи за забарвленням квітів.

Білі гіацинти:

Арентина, Арендсен (Arentine Arendsen), середній, висотою 18 – 28 см, з циліндричним суцвіттям, що містить до 35 досить великі, до 4 см, квіток з широкими, відігнутими в сторони, частками оцвітини.

Арентина, Арендсен

Наповнююча Инносанс (L Innocence), сорт ранній, з квітконосом від 18 до 26 см заввишки, квітами до 4 см в діаметрі, широкими відкритими околоцветниками. Старовинний голландський сорт, створений у 1863 р., до цих пір залишається одним з найпопулярніших серед білих гіацинтів.

Наповнююча Инносанс

Гіацинт Карнегі – білий гібрид

Карнежи, або Карнегі (Carnegie), середній, висотою до 22 см, з циліндричним суцвіттям, квітами діаметром до 4 см, з широкими частками оцвітини. Гіацинт Карнегі виведений в Голландії в кінці 19 ст.

Гіацинт Карнегі - білий гібрид

Едельвейс (Edelweiss), з квітконосами 20-25 см у довжину, широким суцвіттям з 13-20 квітками середніх (близько 3,5 см) розмірів, зацвітає в середині квітня.

Едельвейс

Рожеві гіацинти: перелік сортів

Анна Марі (Ann Marie), пізній, до 25 см у висоту, квіти світло-рожеві з жовтувато-рожевим трубкою оцвітини, суцвіття пухке, циліндричне.

Анна Марі

Пінк Перл (Pink Perl), ранній, з конусовидным суцвіттям, квітами яскраво-рожевими з темною смугою на вузьких частками оцвітини. Характерна риса гіацинта Пінк перл – довгі, до 7 см, приквітки, схожі на листя.

Пінк Перл

Гіацинт Фондан – невибагливий сорт

Фондан (Fondant), з перламутровим суцвіттям довжиною до 20 см і великими, близько 4,5 см, квітками. Гіацинт Фондан – високопродуктивний промисловий сорт, відрізняється стійкістю до несприятливих умов.

Гіацинт Фондан

Гертруда (Gertrude), темно-рожевий, з щільною квіткової пензлем, несучої 24 квітки в середній смузі і до 75 в умовах південного клімату. Квітконоси заввишки до 24 см, кисті – до 12 см. Зацвітає в кінці квітня.

Гертруда

Леді Дербі (Lady Derby), за термінами цвітіння середній, циліндричної кисті до 37 квіток. Оцвітина по краю білі з рожевим відтінком, у розширеній частині – з малиново-рожевими смужками на центральних жилках. Виведений у Голландії в 1875 році.

Леді Дербі

Марконі (Marconi), рожевий з легким фіолетовим відтінком, з суцвіттями 15 – 20 см в довжину, середньої щільності. Розквітає на початку травня.

Марконі

Чайна Пінк – рожеві гіацинти

Чайна Пінк

З рожевих сортів поширені також гіацинти Чайна Пінк (China Pink), лососево-абрикосового кольору з сильним ароматом, яскраво-рожева Розалія (Rosalia), Дилайт (Delight) з рожевими великими (4, 5 см) квітами.

Сині гіацинти: Блю і інші ранні сорти

Дельфт Блю (Delft Blue), з щільним широким суцвіттям довжиною до 15 см, синіми великими (до 4 см) квітами. Дельфт Блю – гіацинт, який вважається одним з кращих зі своєї групи для вигонки. У грунті цвіте 20-25 днів.

Дельфт Блю

Кінг оф зе Блюз (King of the Blues), пізній, квітки синьо-фіолетові з білою зівом, частки околоцветников вузькі і довгі, сильно відігнуті. Походження – Голландія, 1865 р.

Кінг оф зе Блюз

Гіацинт Марія

Марі, Марія (Marie), ранній. Висота квітконосів 18-25 см, квітки темно-сині з білим зівом, зібрані в компактне циліндричне суцвіття. Гіацинт Марія – один з найпоширеніших на території країн колишнього Радянського Союзу. Виведений у Голландії у 1860 р.

Гіацинт Марія

Миозотис (Miosotis), ранній світло-блакитний сорт з довгими вузькими частками околоцветников, закрученими тому, більш темними на кінцях.

Миозотис

Бузкові і фіолетові гіацинти

Аметист (Amethyst), з компактними широкоцилиндрическими суцвіттями ніжного бузково-малинового відтінку. Сорт здоровий і невибагливий, квітконоси заввишки 20-25 см. Єдиний недолік – нетривалий, всього близько тижня, цвітіння.

Аметист

Бісмарк (Bismark), заввишки до 30 см, ранній, з великими, до 4,5 см, блідо-фіолетовими квітами з чіткою поздовжньої фіолетовою смугою на частки оцвітини. Сорт мало придатний для зрізання з-за коротких квітконосів, придатний для вигонки і вирощування в саду. Створений в Німеччині в 1875 році.

Бісмарк

Лорд Белфур (Lord Balfour), ранній, з пухкими суцвіттями циліндричної форми бузкового кольору з поздовжньою смужкою більш темного відтінку. Оцвітина з довгими, загостреними на кінцях частками, часто сильно відігнутими нагору, діаметр квітки близько 4 мм, Сорт голландської селекції, виведений у 1883 р.

Лорд Белфур

Менелік (Menelike), з компактними суцвіттями чорно-фіолетових, по краю більш світлих квіток, діаметр яких – до 3,5 см. Цвітіння тривале, до 20 днів, в кінці квітня.

Менелік

Червоні гіацинти

Ян Бос (Jan Bos), ранній, відмінний сорт для ранньої вигонки. Суцвіття циліндричні, щільні, з яскравими фуксиново-червоними невеликими (до 3 см) квітами, більш світлими по краях, з білим зівом.

Ян Бос

Гіацинт Вудсток з сучасної селекції

Вудсток (Woodstock), з щільним високим (10-15 см) суцвіттям, великими фіолетово-малиновими квітами, і малиновими кінчиками листя. Володіє приємним тонким ароматом. Гіацинт Вудсток – один з кращих сортів сучасної селекції, оптимальний для вигонки в домашніх умовах

Гіацинт Вудсток

Ля Віктуар (La Victoire), середній, 18-20 см у висоту, з компактним червоно-малиновим суцвіттям, у китиці може бути до 60 квіток діаметром близько 3 см.

Ля Віктуар

Женераль Пелисье (General Pellisier), кармінно-червоний, з квітками діаметром 3, висотою 2,2 см, сорт для ранньої вигонки.

Женераль Пелисье

Жовті та помаранчеві гіацинти

Сіті оф Харлем (City of Haarlem), один з найпоширеніших у нашій країні сортів зі світло-жовтими великими (до 4 см) квітками. Середній, висота квітконосів – до 30 см.

Сіті оф Харлем

Оранджі Бовен (Orange Boven), лососево-абрикосовий, з жовтим зевом і темно-рожевими кінцями часткою околоцветников. Висота 18-20 см, квіти на довгих квітконіжках, часто никнули.

Оранджі Бовен

Єллоу Хаммер (Yellow Hammer), з великими яскравими жовтими квітками і слабким ароматом. Пізній.

Єллоу Хаммер

Бувають чорні гіацинти?

Окремо зазначимо поки що єдиний у своєму роді сорт Чорного гіацинта Midnight Mystique. Його селекція зайняла більше 16 років, перший зразок був представлений на виставці Челсі-2005 знаменитою фірмою Thompson & Morgan.

Чорний гіацинт

Популярні пізні та ранні сорти махрових гіацинтів:

Гроотворст (Grootvorst), світло-бузковий, середній, дуже ароматний. Мало придатний для вигонки, добре розмножується вегетативно.

Гроотворст

Мадам Софі (Madame Sophie), з білим вузькоциліндричним суцвіттям великих, до 4,5 см, квіток. Пізній, виник як мутація сорту Инносанс. Висота – до 23 см.

Мадам Софі

Принц Артур (Prince Аrtur), з міцними квітконосами висотою до 30 см, і темно-синіми квітами діаметром до 3, 5 см.

Принц Артур

Санфлауэр (Sunflower), пізній сорт, квіти густомахрові кремові з рожевим відтінком, суцвіття вузьке і тісне, до 10 см в довжину. Квітконіс 23-27 см заввишки.

Санфлауэр

Чеснат Флауер (Chestnut Flower), середній, квіти великі (близько 5 см), порцелянові, світло-рожеві. Рекомендують для відкритого грунту. Створений в 1880 році в Голландії.

Чеснат Флауер

Едісон (Edison), ще один світло-рожевий сорт, рекомендований для відкритого грунту. Висота – 20-22 см, діаметр квіток – 3-3,5 см.

Едісон

Холихок (Hollyhock), один з найбільш пізніх сортів, з яскравими карміново-червоними квітками.

Холихок

Є група сортів багатоквіткових гіацинтів, викидають з однієї цибулини кілька квітконосів з пухкими ароматними суцвіттями.

До неї відносять сорти:

Рожевий Пінк фестівал
Рожевий Пінк фестівал (Pink Festival)
Гіацинт синій Блю фестівал
Гіацинт синій Блю фестівал (Blue Festival)
Білий Уайт фестівал
Білий Уайт фестівал (White Festival).
Висота рослин близько 25 см.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *