Вирощування білоголової капусти

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування білоголової капусти

У нашій країні білокачанну капусту вирощують майже так само часто як і картоплю. В ній міститься багато вітамінів і мінеральних солей: В1, В2, В6, РР, С, фосфор, залізо, кальцій, марганець, калій. Давно відомі лікувальні властивості капусти. Клітковина, що міститься в білокачанній капусті, стимулює роботу кишечника. Капуста має протизапальну і антисептичну дію.

Сік білокачанної капусти застосовують при захворюваннях селезінки, жовтяниці, змішаний з цукром — при кашлі. Білоголову капусту використовують для попередження цинги і як легкий сечогінний засіб. Капусту споживають у свіжому вигляді, тушкують, а квасять, печуть з нею пироги.

Капуста — дворічна рослина. У перший рік життя утворює коренеплід, а на другий рік — квітконоси і насіння. Агротехніка білокачанної капусти мало чим відрізняється від агротехніки інших овочів, хоча має свої особливості. Капуста холодостійка рослина світло – і вологолюбна, не любить жарку погоду.

Перш, ніж купувати насіння, потрібно визначитися, що ви будете робити з урожаєм:

  • Якщо капуста призначена для вживання у свіжому виді в літній сезон, то краще вирощувати ранні сорти. Період росту ранніх сортів від сходів до збирання врожаю — до 120 днів. Рослини формують невеликі качани, але відрізняються ніжністю листя. Зберігаються качани недовго — 2-3 тижні в домашніх умовах.
  • Капуста призначена для квашення відрізняється рихловатими качанами і підвищеним вмістом цукру. Це в основному середньостиглі (120-150 днів від сходів) і пізньостиглі сорти.
  • Капуста для зберігання представлена средньопізніми і пізніми (більше 150 днів від сходів до технічної стиглості) сортами. Качани добре зберігаються до весни, не втрачаючи товарних якостей, але є мінус — легка гіркота і жорсткість листя.

Вирощуючи на ділянці капусту різних сортів, можна забезпечити себе свіжою капустою до наступної весни.

Температура. Насіння капусти починають проростати при температурі +3+4 градуси, але найбільш сприятлива температура для проростання +18+20 градусів. В залежності від температури насіння зійде через 5-9 днів. Оптимальна температура для росту капусти +16+18 градусів, при температурі вище +25+30 градусів формування качанів припиняється, нижні листки починають жовтіти і опадати, а качани — тріскаються. Капуста переносить короткочасні заморозки: дорослі рослини до -8 градусів, розсада до -5 градусів.

Волога. Білокачанна капуста дуже вимоглива до вологи через неглибокого розташування коренів і високою випаровуваної здатності листків. Потреба у воді змінюється в різні фази розвитку рослини. Найбільш сильно білокачанна капуста потребує вологи під час проростання насіння, після висадки розсади в грунт (в період укорінення) і під час росту і розвитку качана. Оптимальна вологість ґрунту для капусти — 80%, повітря — 80-90%. Якщо вологість низька, то стебло стає товстим, листя покриваються сизим нальотом, раніше часу формується качан поганої якості.

Перезволоження грунту теж небажано, особливо при знижених температурах. В таких умовах капуста припиняє рости, качани не утворюються, захворює бактеріозом.

Висока вологість повітря провокує появу грибних хвороб, таких як «чорна ніжка».

Світло. Капуста — рослина довгого дня, при тривалій освітленості процеси розвитку проходять швидше. Оптимальна тривалість світлового дня для білокачанної капусти — 16 годин. Особливо важливо освітлення для розсади. При недоліку світла, розсада витягується, а у дорослих рослин затримується ріст і качани виростають дрібними.

Грунт. Капуста добре росте на супесчанных і легкосуглинистих грунтах з великим вмістом гумусу. Білокачанна капуста активно споживає поживні речовини з ґрунту, тому грунт повинен бути родючим, добре заправлений органічними і мінеральними добривами, добре утримувати вологу. Особливо вибагливі до ґрунті ранні сорти капусти, грунт повинна бути легкою, удобреному. Пізня капуста непогано росте на вологих важких і середніх грунтах, з обов’язковою глибокою обробкою, заправлених перегноєм і мінеральними добривами. Кислотність грунту повинна бути нейтральною або слабокислою.

Капусту не можна висаджувати після хрестоцвітих — у них спільні хвороби. Хороші попередники для капусти — огірки, помідори, цибуля, картопля.

Грядки під білокачанну капусту краще починати готувати з осені. Після прибирання рослинних залишків і бур’янів, на гряду вносять гній, 1 відро на 1 кв. метр і перекопують. Навесні на грядці розсипають 2 ст. ложки комплексного добрива і 2 склянки деревної золи на 1 кв. метр. Комплексне добриво можна замінити на 2 ст. ложки суперфосфату, 2 ст. ложки нітрофоски і 1 ч. ложку сечовини. Всі перекопати.

Якщо кислотність грунту підвищена, то необхідно восени розсипати по грядках вапно-пушонку. Тільки треба враховувати, що вапно разом з гноєм не вноситься, у цьому випадку краще використовувати перегній або компост при весняної підготовки грядок.

Добрива можна вносити не тільки під перекопування, але і прямо в лунки. На 1 лунку потрібно: 0,5 кг компосту або перегною, 2 ст. ложки деревної золи і 1 ч. ложку нітрофоски, все перемішати з грунтом.

Вирощування розсади

Терміни. Посів білокачанної капусти починають з ранніх сортів. Висаджують розсаду ранньої капусти на грядку у віці 45-60 днів, значить посів проводять у першій декаді березня у середній смузі, на початку лютого — в південних районах, в північних районах — в середині квітня.

Вік розсади середньостиглої капусти при висадці в грунт повинен бути 35-40 днів, пізньостиглої — 45-50 днів. Додавши до цього час для проростання насіння (4-7 днів) і знаючи строки висаджування розсади на грядку, розрахувати терміни посіву не важко.

Посів. Перед посівом насіння бажано знезаразити — прогріти в гарячій воді, при температурі 45-50 градусів, протягом 30 хвилин. Потім остудити в холодній воді 1 хвилину. Наступний крок — замочити насіння в стимуляторі росту, наприклад в «Эпине». Після обробки промити водою і поставити в холодильник на 1 добу для загартовування, на ту поличку, де температура +1+2 градуси. Гартування підвищить холодостійкість рослин і прискорить проростання насіння.

Грунтова суміш для розсади готується з 1 частини торфу і 1 частини дернової землі і 0,5 піску. Суміш обов’язково потрібно пропарити або продезінфікувати іншим способом, щоб уникнути захворювання розсади «чорною ніжкою», «кілою». На відро готової суміші додати 1 склянку деревної золи і 1 ст. ложку суперфосфату. Суміш розсипати в неглибокі ящики або коробки. Насіння висівають на відстані 1-3 см. один від одного на глибину 1 см, накривають плівкою і ставлять на підвіконня. При оптимальній температурі проростання насіння (+18+20 градусів сходи з’являються на 4-5 день. Якщо температура нижче оптимальної, то сходи з’являються на 7-10 день. Це необхідно враховувати при розрахунку строків посіву.

При появі сходів, шухлядки потрібно прибрати в більш прохолодне місце, підтримувати температуру вдень +14+16 градусів, вночі +10+12 градусів. При більш високій температурі розсада витягнеться і може загинути.

Розсаду ранньої капусти я вирощую на підвіконні, повісьте на вікно замість тюлю звичайну тепличну плівку, довжиною трохи нижче підвіконня. Плівка дозволяє регулювати температурний режим, шляхом відкривання вікна (кватирки). Розсада в такому «парничку» не витягується, виходить міцна і загартована.

Розсаду середньостиглих і пізніх сортів вирощую в заскленій теплиці. Сію прямо в грунт, попередньо протоку грядку гарячим 1% розчином марганцю. Борозенки роблю через 3-5 см. один від одного. Насіння розкладаю через 2-3 см., на глибину 1 см. Засипаю землею, ще раз проливаю з лійки теплою водою і закриваю нетканим матеріалом в 2 шари. Після появи сходів один шар прибираю. Другий шар прибираю, коли не буде небезпеки сильних заморозків.

Пікіровка. Як тільки у сіянців повністю розкриються сім’ядолі, їх необхідно распикировать. Пікіровку проводять у горщечки розміром 8х8 см або 10х10 см., використовуючи ту ж грунтову суміш, що і для посіву.

Перед пікіруванням сіянці добре пролити, можна розчином марганцю. При посадці рослини заглиблюють до сім’ядольних листочків. Занадто довгі корінці можна прищипнути на 1/3 їх довжини. Для пікіровки варто використовувати тільки міцні сіянці, від слабких ви не отримаєте гідний урожай.

При вирощуванні розсади в тепличної грядці, сіянці необхідно прорідити так, щоб відстань між сіянцями було не менше 10 см. Акуратно ложечкою виймаючи «зайві» сіянці з грудочкою землі, висаджую їх у горщики.

Розсада, залишена в грядці, росте швидше пересадженої, вона крупніше. Але при висадці в грунт, як не старайся брати саджанець з грудкою землі, корінці трохи пошкоджуються і розсада деякий час «хворіє». Тоді як вирощена в горщиках, практично не потребує адаптації, вона швидко рушає в зростання. З часом вони вирівнюються і по врожайності не відрізняються.

Полив. Поливають розсаду по мірі необхідності, не допускаючи пересихання грунту. Температура води повинна бути +18+20 градусів. Слід також уникати переливів, надлишок вологості приведе до захворювання розсади «чорною ніжкою» і загибелі. При появі перших ознак захворювання, необхідно насипати в горщики або ящики прожарений пісок, шаром 1-1,5 см.

Горщики з розсадою треба розставляти рідше, по мірі росту розсади, що допоможе уникнути витягування рослин.

Перші 10-12 днів розсада капусти росте повільно, потім зростання прискорюється і вже через 20-25 днів, на розсаді виростає по 2-3 справжніх листків.

Підживлення. У процесі росту розсада потребує підгодівлях. Першу підгодівлю проводять з появою другого справжнього листка. Для приготування розчину для підгодівлі, на 10 літрів води беруть 30 г сечовини. Перед проведенням підживлення, розсаду необхідно полити, а потім сполоснути чистою водою, щоб змити добрива з листя і черешків.

Другу підгодівлю роблять роблять за 2 тижні до висаджування розсади у відкритий грунт. На 10 літрів води взяти 10-20 грамів сульфату калію і сечовини. Витрата розчину — 1 літр на 5 рослин.

Якщо розсада капусти вирощується в теплиці або парнику, то для підгодівлі можна використовувати настій коров’яку або пташиного посліду.

Розсада готова до висадки, коли у неї утворилася добре розвинена коренева система і зросла 5-6 справжніх листочків.

Загартування. За 2-3 тижні до висаджування у відкритий грунт, як тільки температура повітря встановиться не нижче +7+8 градусів, розсаду потрібно починати гартувати. Рослинам потрібно звикнути не тільки до знижених температур, але і до прямого сонячного світла. Розсаду, вирощувану будинку, починають виносити на балкон, зростаючу в теплиці — починають загартовувати шляхом відкривання кватирок. Спочатку на 20-30 хвилин, поступово збільшуючи час. З часом, якщо погода дозволяє, можна залишати на балконі або на вулиці на ніч

Висадка розсади у відкритий грунт

Розміщення білокачанної капусти на грядці залежить від сорту. Ранню капусту висаджують на відстані 35-40 см. між рослинами і 40-45 см між рядами, середньостиглу — 45-55 між рослинами і 50-60 см. між рядами, пізню — 60-70 см. між рослинами і 60-70 см. між рядами.

Висаджувати розсаду на грядку краще ввечері або в похмуру погоду. Розсаду добре пролити водою, вийняти з ємності саджанець з грудкою землі і опустити в лунку, куди вже вилили 1-1,5 літра води. Рослини садять вертикально, засипають землею до перших справжніх листочків.

Для пізньої і середньостиглої капусти, з високою «ногою», лунки роблю глибокі. Після висадки розсади, саджанці знаходяться в ямці. Саджанці захищені від вітру, їх простіше вкрити при небезпеці заморозків, зручніше поливати під корінь і такий спосіб посадки дозволяє уникнути високих гребенів при підгортанні. Після підгортання, ямка засипається землею і грядка вирівнюється.

Догляд за капустою на грядці

Після висадки розсади, землю на грядці необхідно добре розпушити. Розпушування слід проводити після кожного поливу або дощу, забезпечуючи доступ повітря до коріння. Чим важче грунт, тим глибше проводять розпушування.

Підгортання. Через 3 тижні після висадки, розсаду підгортають. Підгортання проводять після поливу або дощу. Наступне підгортання роблять ще через 2-3 тижні. Для сортів з високою ніжкою, підгортання проводять ще раз, перед змиканням листків.

Полив. Перші 3-5 днів , капусту поливають щодня. Надалі полив проводити по мірі необхідності, але не можна допускати пересихання грунту. Переливів теж слід уникати, коріння капусти можуть загнити. Перші 2 тижні капусту поливають через день з розрахунку 1-1,5 літра води під одну рослину. Надалі поливають 1 раз в 3 дні, по 2 літри під рослину. Особливо білокачанна капуста потребує води в період наливу качанів.

Під час дозрівання качанів, полив слід обмежити, щоб качани не потріскалися. Якщо качани почали тріскатися, то потрібно підрізати коріння лопатою — це обмежить рослині доступ води.

Підживлення. Білокачанна капуста любить «поїсти», а тому потребує посилених підгодівлі. Першу підгодівлю проводять через 7-10 днів після висадки. Таку підгодівлю роблять через 20 днів від попередньої.

Підгодовувати можна коров’яком (1 літр рідини на 8-10 літрів води), пташиним послідом (1 літр настою на 12 літрів води). Витрата: 0,5-1 літр під рослину. Також можна підгодувати мінеральним добривом: 10 грам сечовини, 10 грамів хлористого калію і 20 грам суперфосфату на 10 літрів води або будь-яким комплексним добривом для овочів.

Всього підгодівлі проводять: для ранніх сортів — 2 рази, для середньостиглих і пізніх — 3-4 рази. Якщо підгодівля проводиться сухими добривами, з заробкою у грунт, то необхідно слідкувати, щоб добриво не потрапила на листя, особливо вологі — це може призвести до опіків листя.

Прибирання врожаю. Перші качанчики ранньої капусти можна зрізати вже в кінці червня. Среднеспелую капусту, посаджену для використання в свіжому вигляді, можна знімати починаючи з серпня. Капусту, призначену для зберігання, збирають до заморозків, що забезпечує найкраще зберігання. Вирощену для квашення, знімають з настанням слабких заморозків — капуста стає солодше.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *