Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах – інструкція для новачків

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 5, Рейтинг: 3,20 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування шампіньйонів у домашніх умовахЯк насолоджуватися знайомим смаком улюблених грибних страв і при цьому не витрачатися на покупку дорогих заморських культур? Відповідь напрошується сама собою – виростити гриби самим! Читайте в нашій статті все про тонкощі посадки та догляду за печерицями.

Печериці – це гриби, які найбільш всього культивуються у світі. Процес вирощування печериць не займає багато часу, а натомість ви отримуєте смачний і легкий додаток до основних страв і корисну закуску. Вирощувати печериці можна практично в будь-якому місці, у відкритому і закритому приміщенні, головне – підтримувати необхідний температурний режим та рівень вологості. Про інші тонкощі вирощування та догляду за печерицями ми розповімо нижче.

Умови вирощування грибів шампіньйонів

У природі важко знайти місця, де не приживалися б печериці. Немає їх хіба що в густих лісових хащах. Ці гриби ростуть скрізь: у вологих лісах, поблизу водних угідь, в гірських, пустельних районах, в степу і навіть випадково в садах або городах. Але найчастіше невимогливий гриб можна помітити на гнойових купах, поблизу звалищ побутових та природних відходів. Окремі грибниці формуються недалеко від людського житла, поряд із загонами для худоби і під пухким шаром грунту. Платівка одного гриба містить понад 16 млн спор, кожна з яких – це потенційна грибниця і ціле грибне сімейство.

відомо понад 200 видів печериць

Всього відомо понад 200 видів печериць, з яких у грибівництві використовують близько 50

Однак те, що добре росте в дикій природі, не завжди приживається в “тепличних” умовах. Для формування грибниці оптимальною вважається температура 23-25°C, а ось для росту плодових тіл найкраще підтримувати температуру навколишнього середовища в межах 15-17°C. Друга обов’язкова вимога – хороша вентиляція, але без протягів і перепадів температури. Печерицям потрібне свіже повітря, іноді навіть в збиток освітлення, оскільки вони можуть рости і в темряві. А ось рівень вологості на різних етапах розвитку грибів повинен бути стабільним і складати від 75 до 85%.

Готуємо компост для вирощування печериць

Для зростання і розвитку печериць можна приготувати поживну суміш з різних компонентів. Дуже важливо правильно приготувати субстрат для вирощування печериць і при цьому дотримати всі пропорції. В іншому випадку рясного врожаю можна не дочекатися. Частіше інших для вирощування печериць використовують описаний нижче складу.

На 100 кг соломи візьміть 2 кг сечовини і стільки ж суперфосфату, 8 кг гіпсу і 5 кг крейди. Потім додайте 300 кг кінського гною. Зазначеної кількості субстрату вистачить для того, щоб закласти грибницю на площі 3 кв. м. Приготуйте поживну суміш на відкритому повітрі, замочіть солому на добу, а потім пошарово укладіть її разом з гноєм у невеликій штабель. Розміри штабеля: довжина і висота – 1,5 м, ширина – 1,2 м. У кожен шар соломи додайте сечовину і суперфосфат і добре перемішайте всю отриману масу. Потім додайте гіпс і крейду.

можна використовувати курячий послід

В якості альтернативи гною можна використовувати курячий послід

Перепрілий субстрат для вирощування печериць готовий через 20-25 днів.

Існує ще один спосіб вирощування печериць на відкритій грядці. Виберіть місце в тіні будинку, поблизу паркану або під деревами. Викопайте яму шириною близько 1 м та глибиною 40-50 см і застеліть її поліетиленом. Насипте в неї перепрілий компост і внесіть міцелій. Потім накрийте його шаром покривної землі і встановіть над міні-грядкою невеликий навіс з напівпрозорого поліетилену або застеліть грядку соломою. З такої невеличкої грядки вдається зібрати до 3 кг шампіньйонів.

печериці

У відкритому грунті печериці практично не вирощують – для них все одно споруджують навіси або парники

Якщо ви плануєте вирощування печериць на продаж, то і обсяги сумішей потрібно збільшити. Так, на 1000 кг соломи слід брати 700-800 кг курячого посліду, 50-60 кг гіпсу і близько 1000 куб. м води. Цю масу витримують 25-30 днів, а потім можна приступати до висадки міцелію.

Яким має бути міцелій печериць

У дикій природі печериці розмножуються спорами, а для культурного вирощування можна використовувати окремі шматочки грибної тканини (тобто розмножувати гриби вегетативним способом). У всіх бажаючих виростити на ділянці печериці є два варіанти придбання заповітної грибниці: купити міцелій для вирощування печериць і знайти його самостійно або виростити в домашніх умовах. Купити, звичайно, простіше, але ви не будете знати, в яких умовах вирощували міцелій, до того ж за покупку готової грибниці доведеться переплатити. Тому частіше “грибну розсаду” висаджують самостійно. Для цього або висівають спори, або виділяють їх з плодового тіла гриба. В якості живильного середовища для вирощування печериць використовують:

 • сусло-агар – для виготовлення цього субстрату використовують 1 л пивного сусла і 20 г желе агар-агар. Компоненти змішують і варять, поки желе повністю не розчиниться. Гарячу суміш заливають у пробірки, заповнюючи їх на 1/3, і закупорюють ватним тампоном. Після цього суміш протягом 30 хвилин стерилізують при температурі 100°C під тиском 1,5 атмосфери. Потім пробірки встановлюють під нахилом, щоб як умога більша частина субстрату застигла;
 • морквяний агар – на кожні 600 мл води слід взяти 400 мл морквяного екстракту і 15 г агару. Щоб приготувати екстракт моркви, потрібно настругати невелику кількість цього овоча і змішати його з водою в пропорції 2:5, потім проварити протягом 30-40 хвилин і відфільтрувати;
 • вівсяний агар – для приготування цього складу обирають вівсяне борошно, воду і агар у співвідношенні 30/950/15 мл. Суміш кип’ятять протягом 1 години, періодично помішуючи. Потім її фільтрують.
Швидкість росту міцелію

Швидкість росту міцелію може бути неоднаковою, тому його можна висаджувати послідовно

У будь-якому випадку, міцелій повинен бути без видимих пошкоджень, стерильним і здоровим.

Технологія вирощування печериць у підвалі (в мішках)

Перед тим, як займатися “грибними справами“, вам слід знайти приміщення для вирощування печериць. Практично ідеальним приміщенням для розведення цієї культури є погріб або комора. Там темно, сиро, холодно і відсутні різкі перепади температури.

Вимоги до підвального приміщення:

 • матеріал підлоги – підлога у погребі повинна бути бетонною, а не земляною;
 • освітлення – достатньо однієї лампочки під стелею, встановленої для вашої зручності;
 • вентиляція – система вентиляції повинна бути добре налаштована і активно функціонувати протягом всього періоду вирощування печериць. Гриби погано ростуть в затхлих приміщеннях з мінімальним рухом повітря. До того ж, поживний субстрат часто виділяє вуглекислий газ, тому печериці практично не ростуть. Не забувайте про те, що потрібно уникати протягів;
 • температура і вологість – для росту і вигонки грибів потрібно підтримувати температуру на рівні 15-17 °C, для цього слід використовувати кондиціонери або опалювальні прилади. А регулювати вологість можна за допомогою обприскувань підлоги або стелажів з пульверизатора та провітрювання.

Ті, хто серйозно займається вирощуванням шампіньйонів, зазвичай ділять льох на дві частини – для “вигонки” плодових тіл та інкубації плодових тіл із субстрату. Але найчастіше гриби пророщують на стелажах, встановлених вертикально один над іншим.

вирощування печериць в підвалі

При вирощуванні в підвалі можна зібрати до 6-8 хвиль врожаю

Для вирощування печериць в закритому приміщенні можна приготувати субстрат за наступним рецептом:

 • кінський гній – 2000 кг;
 • солома – 50 кг;
 • сечовина – 5 кг;
 • сульфат амонію – 8 кг;
 • суперфосфат – 5 кг;
 • крейда – 7,5 кг.

Солому на добу замочіть в теплій воді в будь-якій зручній ємності. Після цього покладіть її шарами, чергуючи з кінським гноєм. У вас повинно вийти 6-8 шарів. Кожен шар рясно пролийте теплою водою. Через 3-4 дні перемішайте отриманий субстрат і додайте до нього трохи сечовини, суперфосфату. Через 3-4 дні повторно перемішайте масу і додайте мінеральні речовини. Повторіть цю процедуру 4-5 разів, востаннє додавши крейду.

Зрозуміти, що компост “дозрів“, можна по світло-коричневому кольору гною і зникненню аміачного запаху. Зазвичай це відбувається на 25-30 день.

Після цього можна почати вирощування печериць у мішках або на стелажах. На 1 кв. м приготованого субстрату потрібно внести 500 г компостного міцелію або 400 г зернових спір печериць. Міцелій висаджуйте в лунки (до 5 см глибиною) на відстані 20 см один від одного. Спори можна просто розсипати по поверхні. В цей період вологість повітря в приміщенні повинна становити 75-90%, а температура – не нижче 27°C.

Через 10-15 днів на поверхні субстрату з’являться грибні нитки. Їх треба засипати сумішшю з торфу, вапняку і землі (у пропорції 5:1:4) і почекати ще 3-5 днів. Після цього слід знизити температуру в приміщенні до 12-17°C і чекати врожаю.

Перші гриби виростають вже через 3-4 місяці. Знімати їх треба, поки нижня частина капелюшки ще покрита білястої плівкою, а коричневі пластинки ще не видно. Кожен гриб, акуратно викручуючи, вийміть з його місця і присипте ямку землею. Плодоношення триває протягом 1-2 тижнів.

Технологія вирощування печериць на дачі (в теплиці, на грядці)

Якщо ви не можете організувати вирощування печериць у підвалі, то можна переміститися на ділянку. Вирощування шампіньйонів у теплиці також досить популярний метод, що дозволяє отримати багатий врожай цих корисних грибів. Для вирощування підійдуть плівкові, полікарбонатні, засклені теплиці і парники. Оскільки тіньолюбні гриби потрібно захистити від прямих сонячних променів, зсередини стіни теплиці часто покривають крейдою або глиною.

Технологія вирощування печериць на дачі

Для тепличного вирощування готують більш простий субстрат:

 • 100 кг трави або соломи;
 • 50 кг гною;
 • 3 кг гіпсу;
 • 300 г суперфосфату;
 • 300 г сечовини;
 • 300-400 л води.

Рецепт приготування субстрату не відрізняється від описаного вище. Висаджувати міцелій потрібно чистими руками або в рукавичках, щоб уникнути зараження інфекціями і бактеріями. Грибницю висаджують в шаховому порядку на відстані 25-30 см один від одного. Вона приживається протягом 15-20 днів. У цей період слід забезпечити максимальну подачу повітря в приміщення, а при появі білої “павутинки” міцелію на поверхні субстрату його присипають сумішшю торфу і доломитової крихти в співвідношенні 3:1 або шаром землі товщиною 5 см.

Технологія вирощування печериць на дачі

На грядці печериці краще висаджувати в тіні інших рослин або споруд

Після нанесення покривного шару подачу повітря зменшують, щоб плодові тіла не формувалися всередині грунту. Через 7-8 днів теплицю активно провітрюють, знижуючи вологість до 70%. Збирати врожай можна вже через 7-10 днів.

Самий простий спосіб вирощування печериць – на грядці. Для пророщування у відкритому грунті підходять багато сортів печериць, включаючи і більш рідкісні коричневі різновиди. Але такий варіант небезпечний тим, що при різких перепадах температури та заморозках велика частина грибів може загинути. До того ж у цьому середовищі господарюють різні паразити і збудники інфекцій.

Гряди зазвичай формують шириною не більше 1,5 м. Незвичайність цього способу вирощування полягає в одночасній посадці розсади кабачків і міцелію грибів. Для початку при перекопуванні грунту в нього вносять 20 кг кінського або коров’ячого гною. Потім на грядки висаджують розсаду кабачків, встановлюють дуги і натягують плівку, формуючи невеликий парник. Коли розсада почне розростатися, між кущами акуратно вносять міцелій. Головне, постійно зволожувати грунт і тоді незабаром вас буде чекати подвійний урожай кабачків і грибів.

Грибницю на дачі можна сформувати і на штучному субстраті. Для цього знімають верхній шар грунту на глибину до 25 см. Грядки роблять шириною близько 1 м. Далі грунт обробляють слабким розчином карбатиона (0,5%), а зверху укладають шар поживного субстрату товщиною близько 20 см. Грядки формують опуклими, а над ними встановлюють навіс, що захищає грибницю від пересихання. Коли температура субстрату на глибині 5-7 см досягне 25-26°C, у ньому роблять невеликі лунки, куди укладають міцелій. Зерновий міцелій можна розсипати по поверхні грядки, покрити шаром субстрату товщиною 3 см і утрамбувати.

Вирощування печериць вдома (на балконі)

Іноді “домашні грибники” використовують спеціальне обладнання для вирощування печериць. Але це актуально тільки для тих, хто планує серйозно займатися вирощуванням і продажем грибів. “Любителі” ж найчастіше висаджують трохи печериць для особистих потреб прямо на балконі. Зробити це досить просто:

 • застекліть і утепліть балкон;
 • сколотіть невелику шафа зі стелажами і спорудіть ящики висотою 20 см;
 • у шафі обладнайте вентиляційну трубу з засувкою, а внизу поставте електрочайник або зволожувач повітря – вони будуть підтримувати необхідний рівень вологості;
 • для приготування субстрату використовуйте 10 кг соломи, 15 кг пташиного посліду, 8 кг алебастру. Для збільшення врожайності додайте 200 г сечовини і 200 г суперфосфату. Розмішайте складу в теплій воді, а ящики “утепліть” мохом;
 • субстрат буде “дозрівати” протягом 3 тижнів. Після цього можна вносити міцелій;
 • для балконного вирощування використовуйте зерновий міцелій. Рівномірно розсипте його по поверхні субстрату і насипте зверху шар того ж складу завтовшки 4-5 см. На кожен 1 кв. м площі субстрату вносіть 350 г міцелію;
 • через 10 днів після проростання міцелію укрийте його сумішшю торфу і крейди у співвідношенні 10:1. Товщина шару не повинна перевищувати 4-5 см;
 • через 4-5 днів після засипки покривного грунту, знизьте температуру повітря на балконі до 17°C. Постійно зволожуйте поверхню ґрунту водою;
 • період плодоношення грибів становить 50-60 днів, а збирати врожай можна круглий рік.
Вирощування печериць будинку (на балконі)

Для вирощування печериць вдома можна використовувати спеціальні ящики з аерацією

Культивування шампіньйонів дозволяє не тільки постійно використовувати простий і невигадливий продукт в кулінарних цілях, але і продавати його надлишки. Так що це чудова ідея як для любителів нехитрої пікантною закуски, так і для тих, хто збирається зробити розведення грибів своїм бізнесом.

Соціальні мережі

One thought on “Вирощування шампіньйонів у домашніх умовах – інструкція для новачків

 1. Сергій

  Доброго дня. Скажіть , а можливо сіно в компості замінити тирсою ( як борошно) листяних порід (осика)???
  Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *