Вирощування столового буряка

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Вирощування столового бурякаКультурна обробка буряків почалося ще 2 тис. років до нашої ери в країнах Середземномор’я. Набагато пізніше, вже в нашому столітті, буряк був завезена до Західної Європи. В їжу, в ті часи, використовували тільки листя буряків.

З часом оцінили і корінці і шляхом відбору, створювалися сорти буряків з більш великими коренеплодами. У Київській Русі буряк з’явилася в 10 столітті. Цей невибагливий і поживний овоч припав до смаку і став вирощуватися нарівні з ріпою і бруквою.

У процесі розвитку відбулося розділення буряків на столовий, кормовий, цукровий і листову.

У всіх країнах, де вирощують буряк, її цінували і продовжують цінувати не тільки як харчову культуру, але і як лікарська рослина. Буряк багата вітамінами (С, Р, РР, вітаміни групи В), мікроелементів (залізо, йод, магній, кальцій, фосфор), в ній містяться органічні кислоти, цукор, білки, біофлавоноїди.

Буряк використовують для поліпшення травлення, вона нормалізує обмін речовин. Як профілактичний засіб, її використовують при захворюваннях серцево-судинної системи. Буряк має легку послаблюючу дію і використовується при лікуванні закрепів. Сприятливо діє на організм при виснаженні та недокрів’ї. І це ще не всі можливості буряків.

Біологічні особливості столових буряків

Світло. Буряк столовий — саме світлолюбна рослина з коренеплідних, для нормального розвитку потрібен довгий день. Особливо важливий довгий день при вирощуванні насінників, утворення квітконосів.

Грунт. Для вирощування буряків ідеально підходять добре заправлені компостом (перегноєм) суглинні або супіщані грунти з нейтральною реакцією. На кислих або лужних ґрунтах рослини буряків будуть розвиватися набагато гірше.

Волога. Особливо буряк потребує вологи на початку вегетації, від набухання насіння до появи листя. Надалі рослина буряків формує потужну кореневу систему і може отримувати вологу з глибоких шарів ґрунту.

Температура. На відміну від інших коренеплідних, буряки пред’являє більш високі вимоги до температури. Прокльовується насіння буряків починають при температурі +5°С, але сходи здатні перенести короткочасні заморозки до -2°С. Ця обставина впливає на строки сівби. Буряк сіють пізніше інших коренеплідних.

Оптимальна температура для росту рослини буряків +15+20°С. Для формування і наливу коренеплодів температура вище вимагається— +20+25°С. В холодне літо, при тривалих періодах з температурою нижче +10°С, багато рослин буряків утворюють квіткову стрілку. Особливо це властиво для ранніх сортів буряка столового.

Технологія вирощування буряка столового

Підготовка грунту

Підготовка грядок включає в себе ретельну вибірку бур’янів, глибоку перекопування і заправку грунту добривами. Грунт краще перекопувати восени, до настання заморозків. Перекопанная грунт краще промерзає, що призводить до загибелі шкідників і коріння деяких бур’янів. Під буряк не слід вносити свіжий гній, краще висадити її на грядки після огірків або кабачків, де вносився гній у попередній рік. Якщо таких немає грядок, то можна заправити грунт компостом або перегноєм (5-6 кг на 1 кв. м.) і додати суперфосфат і сульфат калію (по 1 ст. л.) або 0,5 літра деревної золи на 1 кв. м.

Буряк дуже добре накопичує нітрати, тому з добривами краще не переборщувати, особливо з азотними. Навесні, після відтавання, розпушити грунт, сформувати грядки і вирівняти поверхню граблями.

Я вже багато років не роблю окремих грядок під буряк, а висаджую її по краях цибулевих гряд. Цибуля забирається рано і буряках достатньо часу і місця щоб налилися коренеплоди. Буряках подобається і місце на ділянці економиться.

Підготовка насіння

Насіння буряка — це супліддя, в якому, в загальній оболонці, знаходяться декілька насіння. Оболонка у супліддя тверда і погано пропускає вологу. Тому щоб прискорити появу сходів, насіння потрібно висівати вже проклюнулися або добре набряклі.

Насіння буряка можна просто залити теплою водою і витримати 1 добу, потім викласти на вологу тканину і залишити для прокльовування ще на 2-3 дні, стежачи щоб тканина не пересихала.

Ще краще заздалегідь залити насіння стимулюючим розчином:

  • в 0,5 літра води додати 5 крапель препарату «Бутон», «Энерген» або «Епін»;
  • зробити витяжку деревної золи, для цього 1 ст. л. попелу залити 1 літром води і витримати добу, процідити;
  • в 0,5 літра теплої води розвести щіпку нітроамофоски і стільки ж борної кислоти.

Витримати насіння в одному з розчинів 1 добу, потім сполоснути чистою водою і викласти для пророщування на вологу тканину на 2-3 доби.

Терміни посіву

Посів буряка можна проводити як восени під зиму, так і навесні. Під зиму насіння висівають сухими, в кінці жовтня-початку листопада (для середньої смуги). Навесні буряки висівають у другій декаді травня, коли грунт прогріється до +6°С.

Посів столового буряка

Перед посівом на грядці формуються борозенки глибиною 2-4 см, залежно від щільності ґрунту. Чим важче грунт, тим менше глибина борозенки. Якщо грунт не досить вологий, то перед сівбою борозенки потрібно добре полити водою. Це особливо важливо зробити при посіві проклюнувшимися насінням — в сухій землі паростки можуть просто загинути.

Між борозенками витримуємо відстань 20-30 см, насіння розкладаємо через 10-12 см. один від одного. Якщо насіння на схожість не перевірялися і ви не впевнені в їх якості, то краще посіяти частіше, залишаючи відстань 2 див. між насінням. Борозенки присипати землею, а зверху на грядку насипати 2-х сантиметровий шар торфу або перегною. Цей прийом допоможе утримати вологу в ґрунті.

Вирощування буряків через розсаду

Часто дачниками практикується вирощування столового буряка через розсаду, особливо це актуально в північних районах, а також для отримання ранньої продукції.

При розсадному способі вирощування, урожай можна отримати на місяць раніше. Для отримання розсади буряки висівають у теплиці або парнику з додатково утепленій грядкою. Посів проводять прямо в гряду (в ящиках буряк погано росте і при вибірці розсади травмується коренева система). Насіння попередньо обробляють і намочують до набухання. Висівають насіння в середині квітня, а висаджують у грунт, у віці 25-30 днів, в середині травня (у середній смузі).

Догляд

Догляд за рослинами буряка нічим не відрізняється від догляду за іншими овочами — та ж прополка, полив, розпушування, підживлення, обов’язкове проріджування, профілактика хвороб і захист від шкідників.

Проріджування. Більша частина сортів буряка столового — багатонасінні, а значить потрібно своєчасне проріджування сходів. При загущених посадках ви не отримаєте врожаю. Як тільки з’явилися справжні листочки, проводиться перше проріджування. Паростки буряків вищипують, залишаючи між ними близько 2-3 см. Якщо є можливість акуратно вийняти зайві паростки, не ушкоджуючи кореневу систему тих що залишаються, то ці паростки можна пересадити на інше місце. Щоб рослини краще виймалися з землі, попередньо грядку потрібно пролити водою. Буряк добре переносить пересадку і при забезпеченні достатньої вологості грунту, швидко приживається і рушає в зростання.

Друге проріджування проводиться коли у рослин буряків утворюється 4-5 справжніх листків. Між рослинами в ряду витримують відстань 5-6 см., видаляючи зайві, хворі і нестандартні, і найбільш великі, які можна використовувати в їжу.

В третій раз буряк проріджують на початку серпня, вибираючи підходящі для використання в їжу. Відстань між рослинами в ряду витримують від 10 см до 12 см.

Полив. Рослини буряків потребують регулярних поливах. Молоді рослини поливають один раз на тиждень. Добре реагує буряк на поливи методом дощування через розпилювач або з лійки. В середині вегетації, коли починається активний налив коренеплодів і, як правило, стоїть тепла погода — поливи проводять частіше — 2 рази в тиждень. Перед збиранням урожаю, через 10-15 днів, поливи припиняють.

Розпушування. Після кожного поливу або дощу проводять розпушування на глибину 3-4 см, не дозволяючи утворюватися грунтової кірки.

Підживлення. Буряк любить органічні добрива, тому краще підгодовувати настоєм коров’яку (1:10) або настоєм пташиного посліду (1:15) з додаванням 1 склянки золи на 1 відро розчину.

Першу підгодівлю проводять коли коренеплоди доростуть до 3 см. в діаметрі. Наступного разу потрібно підгодувати через 2 тижні.

Для підгодівлі можна використовувати комплексне добриво з мікроелементами (2 ст. л. на 10 літрів води). Для нормального розвитку і накопичення цукрів у коренеплодах, буряках потрібно бор. Один раз за сезон буряк можна пролити розчином бора (10 гр. борної кислоти на 10 літрів води).

В третій раз підгодовують буряк в кінці липня. Цього разу потрібно використовувати калійно-фосфорні добрива.

За кольором бадилля столового буряка можна зрозуміти чого рослині не вистачає:

  • якщо листя придбали червоний відтінок, то рослина буряків потребу в калії і магнії;
  • якщо листя стали жовтуватими, то що рослині не вистачає заліза;
  • якщо листя потемніли — рослина має потребу у фосфорі.

Після підгодівлі потрібними мікроелементами, колір листя придбає нормальну забарвлення.

Прибирання

Прибирати буряк потрібно до перших заморозків. У різних регіонах це різні терміни. У середній смузі — це середина вересня. Коренеплоди буряка випирають над поверхнею ґрунту, а тому можуть пошкодитися заморознем, що призведе до загнивання плодів під час зберігання. Буряк підкопують вилами, очищають від землі і обрізають бадилля. Ми обрізаємо бадилля по самі плечі, захоплюючи частину коренеплоду, також обрізаємо корінь. Це старий сільський спосіб, буряк зберігається відмінно і не проростає навесні. Обробленим коренеплодів треба дати обсохнути, щоб загрубіли зрізи і після цього прибирати на зберігання.

Зберігання

Буряки зберігають в погребах або холодних підвалах. Коренеплоди можна укласти в ящики, пересипавши крупно-зерновим піском або просто розсипати на сухому підлозі. Температура в погребі повинна бути +1+3°С, вологість повітря в межах 85-90%.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *