Визначаємо кислотність грунту самостійно

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 2, Рейтинг: 4,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Сьогодні хотілося б зупинитися на такому важливий момент — визначення кислотності ґрунту, причому самостійно. Але перш ніж розглянути це питання, давайте розберемося для чого потрібно знати яка кислотність на вашій ділянці.

Справа в тому, що від кислотності залежить багато – це і структура ґрунту, і те, наскільки добре будуть доступні елементи живлення, а також те, як будуть рости і розвиватися рослини. На сьогоднішній день існують спеціальні прилади для визначення кислотності. Незважаючи на те, що ціни на них цілком доступні, є, звичайно ж, і дорогі варіанти, але, все ж, далеко не у кожного садівника і городника вони є під рукою.

Визначаємо кислотність грунту самостійно

Підвищена кислотність знижує родючість грунту з-за вмісту в ній розчинних солей амонію. Причини, по яким відбувається підвищення кислотності – застій води, як правило, це болотисті низовинні ділянки. Також на закислення грунту впливають хвойні дерева. Позначається кислотність значком рН і цифрою. Нейтральна реакція – це коли розчин і не лужний і не кислий, тобто рН 7. При рН вище 7 – реакція стає лужною, нижче – кислою. До речі щодо підзолистих ґрунтів кислотність може коливатися в таких межах:

  • 4,1-4,5 – сильнокислая;
  • 4,6-5 – среднекислая;
  • 5,1-5,5 – слабокисла;
  • 5,6-6 – близька до нейтральної.

Що ж являють собою підзолисті грунти і в чому їх відмінність від чорнозему, постараюся розповісти найближчим часом.

Необхідно розкислення грунту?

Щоб відповісти на це питання, потрібно, насамперед, з’ясувати, які рослини ви збираєтеся вирощувати. Справа в тому, що є деякі рослини, які краще себе почувають саме на кислих ґрунтах. З них вони можуть значно легше взяти необхідні для свого росту і розвитку поживні речовини. Варто також відзначити, що багато квітникарі і городники навпаки, намагаються закисляти грунт для кращого розвитку папороті, вересу, люпину багаторічного і рододендронів. Тому сказати однозначно, що кислий грунт це погано, не можна. Якщо ж говорити про городніх культурах, то любителів кислих ґрунтів практично немає. Однак такі шкідники, як дротянка навпаки, любить кислий грунт і, щоб позбутися від нього доводиться вдаватися до розкисленню.

Як визначити кислотність ґрунту самостійно

Давайте перейдемо ближче до практики. Одним з поширених способів перевірки кислотності ґрунту є лакмусовий папір. На етикетці або обкладинці повинна бути нанесена шкала кислотності з різними квітами. Після змочування папери в розчині вона змінює свій колір у відповідності з кислотністю. Варто враховувати такий момент: якщо ви визначили кислотність на своїй ділянці в одному місці, то це не значить, що в іншій частині ділянки вона буде аналогічною. Це потрібно враховувати, наприклад, якщо ви тільки збираєтеся закладати сад. Про те, що грунт подкислена можна визначити за такою ознакою: забарвлення грунту під верхнім шаром белесоватая, чимось схожа на золу. Чим більш виражений цей шар, тим відповідно грунт кисліше. Також про підвищеної кислотності на ділянці може говорити наявність дикої рослинності.

Багато хто, напевно, чули, що для розкислення грунту використовують вапно, але, як і коли це потрібно робити знає далеко не кожен. Щоб знизити кислотність грунту ділянку можна вапнувати навесні і восени. Процедура проводиться раз в 5-6 років. Крім безпосередньо вапна (гашеного або негашеного) можуть використовуватися крейда, вапняна мука.

Їх вносять під перекопування і бажано спільно з органічними добривами. Що стосується фосфорних і азотних добрив, то навпаки вносити їх місці з вапном не рекомендується – вони будуть гірше поглинатися рослинами. В основному азотні і калійні добрива підвищують кислотність ґрунту, які-то слабше, то сильніше. У той час як кальцієва і натрієва селітра навпаки, робить середовище більш лужною. Для розкислення грунту вапном її доза може відрізнятися в залежності від типу грунту.

На важких грунтах необхідна більш висока доза, ніж на легких супіщаних. Так у випадку з кислими ґрунтами на 1 м2 потрібно вносити 450-550 г вапна. При среднекислой реакції – 300-400 г, при слабкій близько 150-250 р. У випадку з супіщаними і легкосуглинистыми ґрунтами норму вапна слід знизити на 25-50 % і навпаки підвищити на 10-20% на важкосуглинистих.

Вище вже зазначалося, що більшість рослин не люблять кислий грунт. Давайте розглянемо, які ж все-таки зовсім не переносять кисле середовище, а яким потрібно подкисленная або нейтральна грунт. До таких рослин, які не переносять кислого ґрунту, а також ті які добре відгукуються на вапнування відносяться вишня, слива і смородина. Завдяки вапна можна добитися хорошого ефекту.

Груші, яблуні та суниці потрібно слабокисла або наближена до нейтральної реакція грунту. Внесення вапна також позитивним чином впливає на ріст і розвиток рослин. А ось агрус і малина навпаки занадто велику кількість кальцію в грунті не переносять. На кислі і среднекислые грунту під ці рослини вапно слід вносити в малих кількостях.

У завершенні скажу ще про один простий спосіб визначення кислотності за допомогою листя смородини. У 200 мл води заварюються кілька листя смородини. Даємо трохи відвару охолонути і засипаємо невелику кількість ґрунту з ділянки. Якщо вода червоніє, значить, грунт кисла. При нейтральному ґрунті колір води буде синім, при слабокислою ґрунті вода набуває зеленуватий колір. Я думаю, тепер ви будете знати, як визначити кислотність ґрунту самостійно.

Ще пропоную подивитись цікаве відео з визначення кислотності підручними засобами

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *