Вирощування буряків

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 1, Рейтинг: 5,00 із 5)
Loading ... Loading ...

Вирощування буряків

Буряк столовий як дієтичний продукт корисна для страждаючих хворобами шлунково-кишкового тракту, для лікування анемії, жовчно-кам’яної хвороби, діабету, гіпертонії.

У кулінарії буряк застосовується для приготування борщів, вінегретів, салатів і гарнірів до м’ясних страв.
Корисні лікувальні властивості буряка відомі давно. Вони обумовлені наявністю в коренеплодах різних вітамінів (групи В, РР, та ін), бетаїну, мінеральних речовин (йоду, магнію, калію, кальцію, заліза, та ін) Як лікувальний засіб застосовується варена, смажена, печена буряк, а також сік. Крім коренеплодів в їжу використовують молоді листя (особливо в зимовий час).

Насіння буряка – супліддя (в 1 г від 40 до 90 насіння) – починають проростати при температурі +5° С. Сходи і дорослі рослини погано переносять заморозки. Буряк вимоглива до вологості і родючості грунту, погано переносить затінення. Сприятлива для вирощування буряка реакція грунтового середовища – слабокисла або нейтральна (рН 6-7).

Буряк – дворічна (значно рідше одне і багаторічне) трав’яниста рослина родини амарантових (до останнього часу ставилася до сімейства лободових). У перший рік утворює соковитий коренеплід, зазвичай темно-бордового кольору. На другому році життя буряк, цвіте і дає насіння. Існують дикі і культурні сорти буряка. Окультурена буряк підрозділяється на столові і кормові сорти. У південно-західних областях Росії і на більшій частині України рослину називають буряк або буряк.

Агротехніка.
Кращі попередники буряків – огірки, рання картопля, капуста під які вносили органічні добрива. На родючих грунтах вносять тільки мінеральні добрива. Навесні при перекопуванні ділянки вносять 15-20 г аміачної селітри або 20-30 г сірчано-кислого амонію, 30-40 г суперфосфату і 10-15 г хлористого калію на 1 м2.

На малородючих грунтах під буряк вносять ще й органічні: восени свіжий гній, а навесні перегній або компост (на 1 м2 4-5 кг гною або 2-3 кг перегною або 3-4 кг компосту). Для нейтралізації зайвої кислотності вносять 0,5-1 кг вапна-пушонки на 1 м2.

На городі буряки рідко вирощують окремої культурою – в більшості випадків вона висаджується як ущільнювач з огірком, картоплею, по межах гряд і зрошувальних канав.

Посів буряка проводять восени під зиму і навесні. Навесні до посіву приступають, коли температура грунту на глибині 10 см підніметься до +8 … +10 ° С (початок травня). Під зиму сіють в кінці жовтня – початку листопада і отримують в цьому випадку найбільш ранню продукцію (наприкінці червня).

Навесні сіють на рівній поверхні, восени на грядках, в борозенки, зроблені на відстані 15-20 см один від одного. Норма висіву насіння при весняному посіві 1,5-2 г, при подзимнем – 2-3 г на 1 м2. Глибина загортання насіння 2-3 см при весняному посіві і 3-4 см при подзимнем. Подзімніе посіви мульчують торфом або перегноєм. Для прискорення появи сходів при весняному посіві застосовують намочування і пророщування насіння (як у моркві). Буряк можна висаджувати розсадою, попередньо вирощеної у світлому теплому приміщенні. Розсаду з 3-4 справжніми листками садять у відкритий грунт в першій декаді травня.

До появи сходів проводять розпушування мотиками-кішками або граблями поперек посівних рядків, а пізніше прополку бур’янів і систематичне розпушування міжрядь.
Проріджують буряки двічі: перший раз – при появі 1 – 2 справжніх листків, на відстань 3-4 см, другий – коли в рослин буде 4-5 листків і коренеплід досягне 3-5 см в діаметрі, на відстань 6-8 см. Проріджування виробляють по вологому грунті в похмуру погоду.

За період росту буряків проводять не менше двох підживлень мінеральними добривами: перший – після проріджування, другу – до моменту змикання бадилля в міжряддях. У першій половині вегетаційного періоду найбільш важливі азотні, а в другій (при формуванні коренеплодів) калійно-фосфорні добрива. Протягом літа буряк поливають 2-3 рази, при нормі поливу 2-3 відра на 1 м2. За 2 тижні до збирання врожаю полив припиняють.

Влітку сіяти буряк не пізніше, середини липня.

Забирають буряк до настання заморозків. Буряк обережно підкопують вилами, очищають коренеплоди від землі і обрізують гострим ножем бадилля залишаючи черешки довжиною не більше 1 см. Після того як зрізи задубеют, коренеплоди закладають на зберігання.

Столовий буряк зберігається дуже довго, що дозволяє використовувати її свіжою цілий рік. Найкраще зберігаються невеликі коренеплоди діаметром 7-10 см. Перед закладанням на зберігання буряк сортують, відділяючи хворі, загнили і пошкоджені плоди, сушать на повітрі і щільно укладають в чисті сухі ящики, пересипаючи шарами піску (3-4 см), (замість піску можна використовувати сухий торф, тирса, або стружку), для зберігання в погребі. Добре зберігається буряк і насипом у засіках.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *