Як спорудити ставок на дачі своїми руками – огляд, рекомендації

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно Проголосуй! (Оцінок ще немає.)
Loading ... Loading ...

Як спорудити ставок на дачі своїми руками - огляд, рекомендації

Розмір ставка

Штучні водойми безсумнівно є одним з рішень ланшафтного дизайну та можуть бути найрізноманітніших форм і розмірів – все залежить від тієї території, яку має власник ділянки. При будівництві ставка на дачі краще, звичайно, вибирати золоту середину. Так, на ділянці 15 соток цілком доречним буде ставок розміром до 5-6 кв.м.

Як це не парадоксально звучить, але чим більший ставок, тим простіше його обслуговувати. У великому водоймі швидко розвинеться своя екосистема, яка сама буде в достатній мірі насичувати воду киснем і очищати від бруду і домішок.

Місце для ставка

Місце його розташування теж дуже важливе, це, мабуть, перше, з чим варто визначитися. Якщо ваша ділянка навесні затоплюється, то це повинне бути високе місце – навіщо нам у ставку опади від талих вод?
Також негоже рити ставок під великими листяними деревами, інакше падаючі листя і коріння дерев можуть неабияк зіпсувати нерви.
Бажано щоб ставок не перебував на сонці більше 6-8 годин в день, в цьому випадку не буде нестримного зростання ряски і тіни. Як варіант південніше ставка спорудити альтанку.

Види штучних водойм

За формою

Виділяють два види водойм: з правильною і з неправильною геометрією.
Сторони водойми з правильною геометрією перетинаються під кутом (прямокутні, ромбоподібні або різні комбінації). Облицьовані вони, як правило, плиткою або цеглою, що надає їм строгий вигляд. Зазвичай будівництво таких водойм доречно на тих ділянках, де вже є будівлі, садові доріжки та інші елементи ландшафтного дизайну, які мають прямокутний вид.

Водойма з неправильної геометрії називають також декоративним. По влаштуванню він практично не відрізняється від першого. Такі ставки в основному завоювали популярність на дачних ділянках. Вони можуть бути практично будь-якого обрису, який прийде вам в голову. Найбільшу популярність завоювали ставки овальної і фасолевидной форми.

За рівнем води

Конструкція дачного ставка може бути як піднятою, так і заглибленою.
Піднесена конструкція використовується в основному для декору існуючого ландшафтного дизайну ділянки і створюється з правильною геометрією. Глибина водойми такого відповідно невелика – в межах висоти бортів. Плюс цього виду – не потрібні інколи дорогі земляні роботи.

Мінуси на поверхні. Це чисто декоративна водойма, промерзає наскрізь. Розводити в такому водоймищі можна тільки однорічну рослинність, не кажучи вже про рибок.

Створення заглибленого ставка вимагає земляних робіт і застосування спеціальних гідроізоляційних матеріалів. Якщо ви вирішили використовувати ставок для розведення рибок, то слід зробити у ставку спеціальну зимовальну яму для них. Зимувальна яма, повинна бути найглибшою частиною ставка і знаходиться нижче рівня промерзання.

Інструменти і матеріали для споруди ставка

Коли ви визначилися з місцем, формою і типом водойми, то в першу чергу необхідно зібрати інструменти, без яких тут не обійтися. Діляться вони на кілька груп.
Інструменти, що служать для перенесення тягарів. До них відносяться рукавиці, відра, тачка.
Для виконання вимірювань та розмітки: рівень, крейда, рулетка.
Шанцевий інструмент: лопата (штикова, совкова), граблі, кувалда, ножівка.

Будівництво ставка вимагає точності і правильного планування на кожному етапі.

Найважливішим аспектом є і матеріали.
Починаючи будівництво ставка на дачі своїми руками, необхідно забезпечити наявність усіх матеріалів, які вам знадобляться в процесі роботи. Швидше за все, це будуть – пісок, піщано-гравійна суміш (ПГС), щебінь.
Для гідроізоляції споруди в заглибленому ставку знадобляться спеціальні матеріали – ГЕО-текстиль і спеціальна плівка (бутилкаучукова гумова або тришарова на основі поліпропілену), розрахована на великі навантаження і деформації. Термін служби такої плівки більше п’ятдесяти років. Її слід купувати, коли ви вже будете чітко знати розміри свого ставка.

Існують спеціальні формули для розрахунку площі плівки в залежності від глибини водойми.
Наприклад (обчислення в метрах):

W = Ws + (Нх2) + 1 метр
L = Ls + (Нх2) + 1 метр

Де:
W – ширина плівки;
L – довжина плівки;
Ws – ширина ставка в найширшому місці;
Ls – довжина ставка;
H – глибина ставу.

Для оформлення берегової лінії ставка знадобляться камені, крупний гравій або плитка.

Фільтри та насоси

Фільтри потрібні для очищення води, щоб з часом ваш ставок не перетворився в звичайне брудне болото з квакающими жабами і хмарою мошкари.

Для системи фільтрації води в ставку знадобляться спеціальні армовані шланги і пластикові труби.
Слід також продумати саму систему фільтрації: який використовувати насос у вашому конкретному випадку, яку систему фільтрів.

Етапи будівництва заглибленого ставка на дачі.

Отже, план ставка є, з місцем визначилися, інструменти і матеріал є. Можна приступати до розмітки майбутнього ставка вже на самому ділянці.

Етапи будівництва ставка на дачі.

stroimprud
 1. За допомогою мотузки і вбитих кілків робимо розмітку на землі.
 2. По периметру мотузки зрізаємо лопатою дерен відзначаючи таким чином контур майбутнього ставка.
 3. Приступаємо до риття котловану згідно з намальованою раніше схемою (з урахуванням терас і поглиблень). Якщо обсяг майбутнього ставка досить великий, то замість лопати слід використовувати екскаватор.
 4. По закінченню риття котловану слід ретельно перевірити дно на відсутність гострих каменів, уламків цегли, палиць, загалом, все, що може пошкодити плівку.
 5. Також, за допомогою “рівня” слід перевірити, щоб всі береги ставу були в одному горизонті. Якщо ні, то слід вирівняти.
 6. Тепер слід всю поверхню дна з терасами вкрити шаром піску приблизно 10-15 сантиметрів. Для цього ступені терас повинні бути не під прямим кутом, а трохи пологі. Після укладання пісок слід ретельно утрамбувати.
 7. Прямо на пісок укладаємо з нахлестом геотекстильний матеріал. Він послужить захистом гідроізоляційної плівки.
 8. Поверх геотекстилю укладаємо гідроізоляційну плівку і акуратно розправляємо її по всьому дну. Краю, що залишилися зовні, закріплюємо камінням.
 9. Обрізати зайве можна буде тільки після наповнення ставка водою, приблизно через добу, коли плівка займе свій остаточний обсяг.
 10. Обрізаємо надлишки плівки по краях і декоруємо берега – ховаємо плівку.
 11. Встановлюємо насос в ставок і систему фільтрації на березі, маскуємо впускну і випускну трубу. Очищену воду можна пустити в ставок по камінню струмочком або маленьким водоспадом.
 12. Висаджуємо в ставок водні рослини. Залежно від сорту і виду використовуємо для висадки тераси на різній глибині.

Ось так приблизно в котловані ставка повинні розташовуватися ступені терас для водних рослин і зимувальна яма для риб.

Котлован для ставка.

Котлован для ставка.

Рослини для дачного ставка

Недостатньо просто спорудити водойму, необхідно створити сприятливу для нього флору і фауну. Саме рослини виробляють оздоровлення води. Вони підтримують повноцінний обмін речовин, поглинають вуглекислий газ, взамін виділяючи кисень, необхідний для фауни ставка.

Щоб такий цикл відбувався безперервно і був самодостатнім, власнику слід спочатку правильно заповнити водойма рослинністю. Всі інші процеси будуть відбуватися самі собою. Якщо ж порушити правило і не дотримати пропорції, все може закінчитися не дуже сприятливо. При недостатній кількості рослин вода стає слизової і починає цвісти. В іншому випадку, якщо їх багато, штучна водойма стає схожим на джунглі.

Отже, прийнявши рішення спорудити на своїй дачній ділянці ставок, слід продумати все до найдрібніших подробиць, щоб надалі він радував і приносив естетичну насолоду своїм господарям.

На закінчення перегляньте відеофільм про те, як зробити декоративний ставок на дачній ділянці своїми руками.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *