Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах

Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах фото

Якщо ви задумалися над тим, як виростити гриби вдома, то печериці (шампіньйони) – теж непоганий варіант, але, порівняно з вешенками, процес їх вирощування трохи складніше.

Для вирощування шампіньйонів в домашніх умовах інтенсивним методом знадобиться прохолодне приміщення, начебто підвали або погреби, де є можливість підтримувати високу вологість повітря.

Приготування субстрату

Це найбільш трудомісткий етап у процесі вирощування шампіньйонів. Важливо дотримати суворе виконання інструкцій, оскільки успішне вирощування печериць багато в чому залежить від якості живильного середовища.

Основний компонент субстрату – це компост, який готують з соломи озимого жита або пшениці (20-25%) і кінського гною (75-80%). При відсутності кінського гною можна використовувати коровій, а також пташиний послід, але це трохи знизить врожайність. Готувати субстрат бажано на відкритому повітрі під навісом, що захищає його від дощу і сонця. Однак можна використовувати для цього і приміщення, але воно повинне добре провітрюватися, оскільки при бродінні компонентів у великій кількості виділяється вуглекислий газ, аміак і волога.

Розрахунок компонентів на 100 кг соломи наступний:

 • 2 кг сечовини,
 • 2 кг суперфосфату,
 • 7-8 кг гіпсу,
 • 5 кг крейди.

З внесенням гною і всіх добавок вийде близько 300 кг субстрату, яких вистачить щоб закласти грибницю площею 2,5-3 м2.

Якщо ви будете використовувати пташиний послід, то компоненти і пропорції будуть інші: на 100 кг соломи слід взяти 100 кг посліду, 250-300 л води, гіпс, а замість суперфосфату і крейди додати алебастр.

Спочатку необхідно на добу замочити солому в якому-небудь резервуарі. Потім вологу солому та гній укласти шарами в штабель (3-4 шари і того, і іншого). Крім того, в процесі укладання штабеля кожен шар соломи потрібно додатково зволожити (всього на 100 кг соломи 300-400 л води) і поступово додати 0,5 кг суперфосфату і 2 кг сечовини. Потім всю купу слід ретельно перемішати 4 рази і додати інші компоненти.

Після першого разу додати гіпс, після другого – 1,5 кг суперфосфату, після третього додати крейду і ще раз перемішати.

Коли всі компоненти будуть змішані, почнеться ферментація (горіння), у результаті чого на третій день температура всередині штабеля підвищиться до 65-70°. Для кращого горіння штабель повинен мати 1,5 м у висоту і в довжину, і в ширину 1,2 м. Компост буде готовий через 20-22 дні.

Інокуляція субстрату міцелієм печериці

Для того щоб виростити шампіньйони в домашніх умовах, у якості посівного матеріалу підійде тільки якісний, стерильний міцелій (грибниця), вирощений у спеціальних лабораторіях. Промисловість випускає зерновий і компостний міцелій. Зерновий випускається в поліетиленових пакетах, і зберігається до 6 місяців при температурі 0-4°С. На 1 м2 (приблизно 100 кг субстрату) знадобиться 350-400 г зернового міцелію.

Компостний міцелій випускається в скляних банках. При 0°С його можна зберігати близько року, а при 18-20 °С – не більше 20 днів. Компостний міцелій менше схильний до зовнішніх негативних впливів, однак, він менш урожайний, ніж зерновий. На 1 м2 площі витрачається близько 500 г компостного міцелію.

Перед інокуляцією слід провести термообробку або пастеризації субстрату. Правильно приготовлений субстрат повинен злегка пружинити при натисканні рукою. Після пастеризації його охолоджують до 24-25°С і засипають у ящики шаром 25-30 см. Приблизно на 1 м2 корисної площі піде близько 100 кг субстрату.

Спосіб інокуляції до неподобства простий. Жменя зернового міцелію або компостний міцелій завбільшки з яйце поглиблюють на 4-5 см, для чого кілочком піднімають субстрат. Такі ямки розташовують у шаховому порядку. Відстань між лунками має бути 20-25 см. Зерновий міцелій можна просто розсипати по поверхні і присипати його зверху шаром субстрату (4-5 см).

У період інкубації вологість повітря в приміщенні повинна бути на рівні 70-95%. Щоб зберегти вологість всередині субстрату, ящики можна накрити мішковиною або газетою, і обережно її обприскувати, так, щоб вода не потрапила в субстрат і грибницю. Також слід контролювати температуру всередині субстрату, оптимальний рівень – 20-27°с. Якщо температура вище або нижче, необхідно відповідно провітрити приміщення, або підняти в ньому температуру.

Через 8-12 днів, коли грибниця розростеться, поверхню субстрату слід засипати покривним грунтом (3-4 см). Склад покривного грунту може бути наступний: 1 частина крейди + 9 частин торфу (це найбільш ефективна суміш) або 5 частин торфу + 1 частина крейди (вапняку) + 4 частини городньої землі. На 1 м2 площі субстрату знадобиться приблизно 40-50 кг покривного грунту.

На 3-5 день після того, як був засипаний покривний грунт, у приміщенні необхідно знизити температуру до 12-17°С. Поверхню покривного грунту слід регулярно зволожувати, уникаючи попадання води в субстрат. На цьому етапі слід особливу увагу приділити вентилюванню приміщення. Однак провітрювати приміщення потрібно обережно, без протягів.

Збір врожаю

Виростити шампіньйони в домашніх умовах можна всього за 3-4 місяці, починаючи з приготування компосту і закінчуючи збиранням врожаю. Збирати слід печериці з натягнутою, але ще не прорваною плівочкою, яка з’єднує ніжку і краю капелюшка. В’ялі й перезрілі гриби з коричневими пластинками не варто вживати в їжу, оскільки вони можуть викликати отруєння. Гриби не зрізають, а акуратно викручують, після чого лунки присипають покривної землею і поливають, але не рясно.

Всього плодоношення триває від 8 до 14 тижнів. За цей час може бути до 7 хвиль врожаю. У перерахунку на кілограми з 1 м2 корисної площі збирається від 5 до 12 кг шампіньйонів. Проміжок між хвилями складає 4-7 днів. Близько 70% усього врожаю можна зібрати з перших 2-3 хвиль.

Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах відео

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

3 коментарі

 1. Андрій

  Поділюсь досвідом вирощування грибів в домашніх умовах!
  Якщо когось зацікавив процес вирощування шампіньйонів чи гливи – пишіть (mikos.info2016@gmail.com).

 2. Садівник

  Вирощування грибів насправді дуже цікаве зайняття.

 3. Сергій Іванович

  Дуже дякую за корисні поради по вирощуванню шампіньйонів. Обов’язково на наступний рік висаджу невеличку діляночку. Вирощування грибів своїми руками дуже цікаве зайняття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.