Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Помідор, або томат – рослина з сімейства Пасльонових родом з Південної Америки. Європейці познайомилися з ним тільки після відкриття Нового Світу і «приживався» помідор, як і все нове, досить важко і довго. Незважаючи на це, зараз помідор один з найпопулярніших і затребуваних овочів у всьому світі. Важко уявити собі хоч одну з національних кухонь, де не використовувався б помідор. Деякі страви без помідор і не уявити – досить згадати український борщ, італійську піцу, мексиканське чилі, американський кетчуп і багато іншого.

Важлива умова для отримання рясного і якісного врожаю – правильна посадка помідор на розсаду. Тільки міцна і здорова розсада швидко і легко приживеться в грунті або в теплиці, стане активно цвісти і зав’язувати великі і смачні плоди.

Щоб розсада помідор в домашніх умовах була здоровою і якісною, потрібно дотримуватися нескладних, але дуже важливі правила:

 • Правильні строки посіву насіння помідор на розсаду.
 • Підтримка температурного режиму.
 • Стабільний водний баланс.
 • Грамотний підбір грунту.
 • Вибір сортів для відкритого грунту і теплиці.
 • Правильна висадка помідор в грунт.

Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Коли висівати помідори на розсаду за термінами вегетації?

Помідори бувають ранні, середніх строків дозрівання та пізні. Між цими трьома різновидами є проміжні з різницею у дозріванні 5-15 днів, але в основному це поділ грамотне і правильне.

 • Ранні сорти помідор мають самий короткий вегетаційний період від посіву до цвітіння, отже, вони приносять найраніший і цінний урожай. Рання розсада помідор дозволяє отримати смачні свіжі овочі, але вимагає більше уваги і зусиль для вирощування.
 • Сорти середніх термінів плодоношення дають плоди в розпал сезону, вони найсмачніші і корисні. Терміни вегетації довший, ніж у ранніх помідор.
 • Пізні помідори плодоносять з другої половини літа до глибокої осені, при теплій погоді помідори залишаються свіжими на кущах до самих заморозків. У цих помідор найтриваліший період вегетації.

Зазвичай ранні помідори – приємний делікатес до столу після довгої зими, середньостиглі супроводжують їжу протягом усього сезону, а пізні йдуть на консервацію та переробку.

Коли краще садити розсаду помідорів?

Для вирощування розсади помідорів на підвіконні найбільше підходять саме ранні сорти, так як їх потрібно висівати на розсаду рано навесні, з тим, щоб висадити в грунт після закінчення поворотних заморозків.

Якщо занадто рано висаджувати помідори на розсаду, вона швидко виросте і сформується, а погодні умови не дозволять висадити в грунт або під плівку. Така розсада витягнеться, стане крихкою, блідою і болючою, буде насилу приживатися в грунті і погано плодоносити.

Посіяти пізно – отримати маленьку не оформили розсаду. Строки посадки насіння залежать від погодних умов місцевості, де планується вирощувати розсаду, зазвичай на вирощування помідорових сіянців треба 1,5-2,5 місяці.

За типом росту всі помідори діляться на дві великі групи:

 1. Детермінантні (слаборослі).
 2. Індетермінантні (сильнорослі).

Для вирощування в теплицях зазвичай підбирають рослі і сильнорослі сорти помідорів, оскільки вони найбільш продуктивні в умовах закритого грунту і дають великий урожай.

Якщо планується вирощувати помідори у відкритому грунті, виростити хорошу розсаду помідор можна з низькорослих сортів, їм менше загрожує небезпека витягування і переростання. Такі рослини утворюють приземкуваті міцні кущі часто не потребують подальшого підв’язування до шпалери або кілків.

Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Як правильно садити розсаду помідор в умовах приміщення?

Для отримання хорошої розсади необхідно вибрати здоровий посадковий матеріал, підібрати відповідний грунт і ємності для посадки, дотримувати правильну температуру і полив.

Для посадки вибирають здорові калібровані насіння, щуплі та пошкоджені викидають. Існує два способи посіву насіння – в загальну ємність з подальшою пікіровкою і відразу в індивідуальні стаканчики.

Так як помідори добре переносять пікіровку і пересадку, з метою економії коштів і площі можна сіяти помідори в ящики або інші відповідні ємності. Згодом сіянці пікірують перший раз, розсаджуючи на більшу відстань, а потім пересаджують в окремі ємності, де розсада і перебуває до висадки в грунт.

У другому варіанті насіння висівають по 2-3 в горщики або стаканчики, слабші рослини згодом просто висмикують. Цей метод затратнее, посадки займуть значну площу, велика кількість розсади в умовах квартири виростити не вдасться.

В якості ємності для висаджування розсади можна використовувати практично будь-яку тару, яка НЕ розмокає. Садівники-аматори успішно використовують для цих цілей дерев’яні і навіть картонні ящики, застелене поліетиленовою плівкою, одноразові пластикові або паперові стаканчики, ємності від сметани і йогурту, коробки від соків або пакети від молока. Для тари, що була у вжитку, важлива ретельна очистка від залишків вмісту, інакше воно може загнити, заразити землю і погубити розсаду.

Вирішуючи, як правильно виростити розсаду помідор, потрібно пам’ятати про те, що ця рослина дуже вимогливо до температури в приміщенні, освітлення та поливу. Вологе повітря помідорам шкідливий, тому, коли ми садимо розсаду помідор, важливо регулярно провітрювати приміщення, де вони ростуть, уникаючи сильних перепадів температури і протягів, згубних для цієї рослини. Обприскувати водою посіви не потрібно, вони можуть легко захворіти і загинути.

Помідори висівають у лотки або ящики, злегка присипають просіяного поживною сумішшю і рясно обприскують, закриваючи плівкою. Вологість повітря потрібна тільки до проростання насіння, а потім плівку прибирають.

Земля для розсади помідор не повинна бути занадто кислою, тобто чистий торф абсолютно не підійде для цієї рослини. У домашніх умовах очистити грунт для розсади від хвороб і шкідників найпростіше шляхом проморожування. Для цього мішок або ящик із землею залишають на відкритому повітрі, де морози швидко вб’ють все згубний для розсади. Ємність з землею треба прикрити від опадів, які можуть вимити поживні речовини з грунту.

Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Накльовується і проростають здорове насіння дуже швидко і протягом 2-5 днів з грунту з’являються спочатку «петельки», а потім вже і повноцінні сім’ядольні листя. В цей час температура в приміщенні не повинна опускатися нижче 25 градусів, а потім її злегка плавно знижують. Низькі температури небезпечні для цієї рослини, вже при 10 градусах починаються серйозні пошкодження – воно жовтіє, обпадають бутони і зав’язі, припиняється ріст.

Щоб розсада помідорів на підвіконні була міцною і зеленої, їй необхідно багато світла. При нестачі природного освітлення посадки доведеться досвічувати, іноді це потрібно робити цілодобово. Помідорам треба забезпечити стабільний і рівномірний полив без перезволоження і засушіванія, однаково згубних для рослини.

Підросла розсада помідор пікірують перший раз, а після появи пари справжніх листків проводиться другий пікіровка в розсадні стаканчики. При виконанні цієї операції молоденькі рослинки акуратно заглубляются по сім’ядольні листя. Пошкоджувати або тим більше обривати сім’ядолі не варто – вони джерело поживних речовин для почало розвиватися рослини. Згодом вони опаде самі, коли в них відпаде потреба.

За допомогою пікіровки можна трохи зменшити ефект витягування рослини на ранніх стадіях – заглубляя саджанець і додаючи світла, можна зробити розсаду більш міцною і здоровою. Частина стебла, яка після пікіровки виявиться в землі, дасть корінці і буде додатково живити рослину. Щоб распикировать розсада швидко і без втрат прижилася, грунт повинна бути досить теплою, а полив рівномірним без заливання. Якщо ми правильно садимо розсаду помідор, то в підсумку отримуємо рослини з міцним стійким стеблом, соковитими зеленими листям і загальним здоровим зовнішнім виглядом.

Як виростити хорошу розсаду помідор в домашніх умовах?

Часто виникає питання: чим підгодувати розсаду помідор?

У період росту рослини потребують комплексних добривах з перевагою азоту і обов’язковим вмістом мікроелементів. Підросла ж розсада більше потребує калії, при нестачі цього елемента рослина покривається плямами, витягується, блідне і захворює.

Правильно вирощена розсада помідор швидко приживається в грунті, утворює міцне зелена рослина, починає цвісти і плодоносити у встановлені для цього сорту терміни.

Вирощування розсади помідорів відео

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *